Постанова № 52026398, 29.09.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
813/4795/15
Номер документу
52026398
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2015 року м. Львів № 813/4795/15

17 год. 23 хв.

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Клименко О.М., за участю секретаря судового засідання Рехліцької Ю.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Хрящевський Р.Й.;

відповідача 1: представник Шиба А.І.;

відповідача 2: представник не прибув;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Інвест» до Державної податкової інспекції у м. Червонограді Головного управління ДФС у Львівській області, Управління Державної казначейської служби у м. Червонограді Львівської області про стягнення суми бюджетного відшкодування та пені, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Інвест» (далі - ТОВ «Агро-Інвест») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Червонограді Головного управління ДФС у Львівській області (далі - ДПІ у м. Червонограді), Управління Державної казначейської служби у м. Червонограді Львівської області (далі - УДКС у м. Червонограді), в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 28.09.2015 року, просить стягнути Державного бюджету України на користь позивача суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 522104,00 грн. та пеню за несвоєчасне здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 5612,98 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що внаслідок виникнення від'ємного значення суми податку на додану вартість, зумовленого здійсненням експортних операцій, Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Інвест», користуючись правом, передбаченим ст. 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України), 17 липня 2015 року подало до ДПІ у м. Червонограді податкову декларацію з податку на додану вартість з відповідними додатками за червень 2015 року та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, визначеної у вказаній вище податковій декларації, на рахунок підприємства в розмірі 522104,00 грн.

Вказує, що ДПІ у м. Червонограді не надсилалося на адресу ТОВ «Агро-Інвест» повідомлення про те, що підприємство не відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість. Проте, і здійснення бюджетного відшкодування у серпні 2015 року також не відбулось.

Крім цього, зазначив, що контролюючий орган, всупереч вимог ПК України, не подав органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, відповідний висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету, внаслідок чого, станом на сьогоднішній день вказана сума залишається невідшкодованою. Тому, на користь ТОВ «Агро-Інвест» підлягає стягненню бюджетне відшкодування податку на додану вартість за червень 2015 року в сумі 522104,00 грн. та пеня за несвоєчасне здійснення автоматичного відшкодування ТОВ «Агро-Інвест» податку на додану вартість по декларації за червень 2015 року у розмірі 5612,98 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Відповідач 1 позов заперечив повністю з підстав, викладених в письмових запереченнях на позовну заяву, зміст яких зводиться до такого. По декларації з ПДВ за червень 2015 року, поданій ТОВ «Агро-Інвест», ДПІ у м. Червонограді проведена камеральна перевірка щодо правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за червень 2015 року. За результатами вказаної перевірки контролюючим органом прийнята довідка №24/34/15-0028/31228240 від 19.08.2015 року, в якій зазначено, що порушень при відображенні позивачем бюджетного відшкодування ПДВ не встановлено.

Вказав, що ТОВ «Агро-Інвест» відповідає критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість за поданою податковою декларацією за червень 2015 року. Однак, ГУ ДФС у Львівській області листом від 07.08.2015 року №8610/7/13-01-15-02-14 на виконання листа Державної фіскальної служби України від 07.08.2015 року № 29205/7/99-99-15-01-01-17, відповідно до пункту 200.18 статті 200 ПК України та спільного наказу Державної податкової адміністрації України і Державного казначейства України від 03.02.2011 року №68/23 «Про затвердження Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках», повідомлено щодо виключення ТОВ «Агро-Інвест» із узагальнюючих матеріалів по підприємствах, що відповідають критеріям для отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість в автоматичному режимі по податкових деклараціях з податку на додану вартість поданих за червень 2015 року. Підставою для виключення із вказаного переліку є застереження, щодо встановлення станом на 07.08.2015 р. завищення податкового кредиту за 1095 днів у сумі - 19,7 тис. грн. та заниження податкового зобов'язання в сумі - 38,4 тис. грн.

Відтак, відповідач вважає, що відповідно до Постанови КМУ від 27.12.2010 р. №1232 необхідно здійснити ретельне відпрацювання всієї суми податкового кредиту по ланцюгах постачання до виробника сировини та відпрацювати зазначені розбіжності та ризики.

Представник відповідача зазначив, що суми податку на додану вартість, заявлені до відшкодування по деклараціях з податку на додану вартість за червень 2015 року в сумі 522104,00 грн. були подані у Зведеній інформації про можливі обсяги відшкодування ПДВ грошовими коштами по суб'єктах підприємницької діяльності по деклараціях, наданих в умовах дії Податкового кодексу України в ГУ ДФС у Львівській області 14.08.2015 року.

З урахуванням наведеного, просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Відповідач 2 - УДКС у м. Червонограді в судове засідання не прибув, надіслав до суду лист №03-24/1961 від 09.09.2015 року, в якому просив справу розглядати у відсутності представника. Крім цього, зазначив, що документи для бюджетного відшкодування ПДВ по ТОВ «Агро-Інвест» за червень 2015 року в сумі 522104,00 грн. від ДПІ у м. Червонограді ГУ ДФС у Львівській області станом на 09.09.2015 року до управління не надходили.

Суд заслухав пояснення представників сторін, з'ясував обставини, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідив письмові докази, якими такі обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини справи.

ТОВ «Агро-Інвест» зареєстроване, як юридична особа, 08.12.2000 року, згідно копії Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 27.08.2015 року.

17.07.2015 року ТОВ «Агро-Інвест» подало до ДПІ у м. Червонограді податкову декларацію з податку на додану вартість з відповідними додатками за червень 2015 року та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, визначеної у вказаній вище податковій декларації, на рахунок підприємства в розмірі 522104,00 грн.

19.08.2015 року ДПІ у м. Червонограді проведена камеральна перевірка даних, задекларованих ТОВ «Агро-Інвест» у податковій звітності з ПДВ щодо суми бюджетного відшкодування за червень 2015 року, про що складена довідка від 19.08.2015 року №24/34/15-0028/31228240, в якій встановлено, що при відображенні ТОВ «Агро-Інвест»у декларації за червень 2015 року суми бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 522104,00 грн. порушень не встановлено.

Оскільки, вищевказана сума податку на додану вартість з бюджету відшкодована позивачу не була, позивач звернувся із даним позовом до суду.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодування з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначений ст. 200 ПК України.

Згідно з п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Відповідно до п. 200.10, п. 200.12 ст. 200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. Контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Пунктом 200.13 ст. 200 ПК України визначено, що на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Згідно з п. 200.17 ст. 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок.

Критерії, за якими визначають платників податків, які мають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку передбачені п. 200.19 ст. 200 ПК України.

Згідно з п. 200.20 ст. 200 ПК України порядок визначення відповідності платника податку критеріям, зазначеним у пункті 200.19 цієї статті, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Визначення відповідності платника податку зазначеним критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності.

Згідно листа ГУ ДФС у Львівській області від 05.08.2015 р. №8501/7/13-01-15-02-14 «Про організацію роботи щодо відшкодування ПДВ», ТОВ «Агро-Інвест» відповідає критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість за поданою податковою декларацією за червень 2015 року.

Покликання ж відповідача, що ГУ ДФС у Львівській області листом від 07.08.2015 року №8610/7/13-01-15-02-14 на виконання листа Державної фіскальної служби України від 07.08.2015 року № 29205/7/99-99-15-01-01-17, відповідно до пункту 200.18 статті 200 ПК України та спільного наказу Державної податкової адміністрації України і Державного казначейства України від 03.02.2011 року №68/23 «Про затвердження Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках», повідомлено щодо виключення ТОВ «Агро-Інвест» із узагальнюючих матеріалів по підприємствах, що відповідають критеріям для отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість в автоматичному режимі по податкових деклараціях з податку на додану вартість поданих за червень 2015 року, суд не приймає до уваги з огляду на наступне.

Відповідно до п. 200.21 ст. 200 ПК України у разі невідповідності за висновком контролюючого органу платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку контролюючий орган зобов'язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомити платника податку про відповідне рішення та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Відповідне рішення може бути оскаржене платником податку у встановленому порядку.

Якщо контролюючий орган у встановлений термін не надіслав платнику податку зазначеного повідомлення, вважається, що такий платник відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.

В той же час, представником відповідача до матеріалів справи не долучено, суду не надано доказів надіслання повідомлення ТОВ «Агро-Інвест» про невідповідність вказаного товариства критеріям, зазначеним у пункті 200.19 ст. 200 ПК України. Відтак, з урахуванням наведеного, ТОВ «Агро-Інвест» відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.

Відповідно до п. 200.18 та п. 200.18.1 ст. 200 ПК України платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку. Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.

Контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.

Однак, відповідачем 1 у порушення зазначених вище приписів законодавства не було надано органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки, висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, у зв'язку із чим, сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість не була перерахована органом Державного казначейства України на розрахунковий рахунок позивача, про що свідчить зміст листа УДКС у м. Червонограді №03-24/1961 від 09.09.2015 року.

Відповідно до п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Згідно з п. 200.18.2 ст. 200 ПК України орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

З урахуванням строків, визначених наведеними вище положеннями ПК України, максимально граничний строк здійснення автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ на користь ТОВ «Агро-Інвест» згідно декларації за червень 2015 року є 17 серпня 2015 року.

Відтак, станом на день подачі вказаного адміністративного позову (28.08.2015 року) строк прострочення здійснення автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ згідно декларації за червень 2015 року становить 11 днів, а розмір пені становить 5612,98 грн. (522104,00 грн. х 30% (облікова ставка НБУ) х 120% х 10 днів/365) + (522104,00 грн. х 27% (облікова ставка НБУ) х 120% х 1 день/365) = 5149,52+463,46.

Таким чином, враховуючи, що позивачем виконані всі необхідні умови для отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, а відповідач - ДПІ у м. Червонограді не вчинила дій, спрямованих на перерахування позивачу бюджетної заборгованості, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ «Агро-Інвест» про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 522104,грн. та пені за несвоєчасне здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 5612,98 грн.

Вказана позиція узгоджується із позицією ВАС України, викладеною в ухвалі від 24.09.2015 року №К/800/36168/15.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до підпунктів 1, 3 частини 3 статті 2 КАС України, згідно якої у справах щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем не були дотримані.

В той же час позивач довів обґрунтованість позовних вимог належними та допустимими доказами. Виходячи з положень п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.

Відповідно до вимог статті 94 КАС України понесені позивачем судові витрати (судовий збір) відшкодовуються йому за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 17-19, 71, 94, 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Інвест» (вул. Львівська, 19, м. Червоноград, Львівська область, 80100, код ЄДРПОУ 31228240) суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 522104 (п'ятсот двадцять дві тисячі сто чотири) грн. 00 коп.

Стягнути Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Інвест» (вул. Львівська, 19, м. Червоноград, Львівська область, 80100, код ЄДРПОУ 31228240) пеню за несвоєчасне здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 5612 (п'ять тисяч шістсот дванадцять) грн. 98 коп.

Присудити із Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Інвест» (вул. Львівська, 19, м. Червоноград, Львівська область, 80100, код ЄДРПОУ 31228240) судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 05.10.2015 року.

Суддя Клименко О.М.