ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" вересня 2015 р. Справа № 809/3852/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
за участю секретаря Волочій Л.І.
за участю сторін:
представників позивача: Устимчук О.І., Курча В.В.
представника відповідача: Неміша Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області
до відповідача: Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
ВСТАНОВИВ:
02.09.2015 року Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України (далі- ДСГДС ІСГ Карпатського регіону) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
02.09.2015 року по даній справі, відповідно до п.5 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України відкрито скорочене провадження.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.09.2015 року дану адміністративну справу призначено до розгляду у судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при проведені перевірки відповідача щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, виявлено порушення вимог законодавства, що створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей. З метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю та здоров'ю людей, позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи (експлуатації) будівлі, споруди, ДСГДС ІСГ Карпатського регіону за цільовим призначенням, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, наведених у письмовому запереченні. Суду пояснив, що частину порушень дослідною станцією інституту усунуто, а також укладено договори на виконання певних робіт та розроблено план заходів щодо усунення порушень, виявлених перевіркою.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши думку представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі наказу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про проведення перевірок об'єктів суб'єктів господарювання від 20.07.2015 за № 47, повідомлення про проведення планової перевірки за № 1/391/21-75 від 23.07.2015 року, посвідчення на проведення перевірки від 03.08.2015 року за № 882, посадовими особами Управління Державної служби надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області проведено планову перевірку додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту будівель, приміщень Прикарпатської ДСГДС Інституту сільського господарства Карпатського регіону розташованого за адресою: с. П'ядики, Коломийського району. За результатами проведеної перевірки було встановлено ряд порушень, які зазначені в акті перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 14.08.2015 року за № 38 (а.с.12,13,14,15-21).
Зокрема було встановлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, а саме :
- не проведено вогнезахисну обробку дерев'яних конструкцій горища та сходової клітки (пп. 2.5 гл.2, р.3 «Правила пожежної безпеки в Україні» затверджених наказомМВС України від 30.12.2014 року №1417);
- приміщення не обладнані автоматичною установкою пожежної сигналізації;
-не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;
- не проведено технічне обслуговування вогнегасників;
- не проведено перевірку пристроїв блискавкозахисту;
- система внутрішнього протипожежного водопроводу несправна;
- пожежний резервуар на току не наповнений в повній мірі водою.
За результатами перевірки, Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області винесено припис від 14.08.2015 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, яким запропоновано відповідачу вжити заходи по усуненню порушень виявлених перевіркою (а.с.22-23).
Провідним інспектором Коломийського МРВ УДСНС на підставі наказу №62 від 13.09.2015 року за заявою відповідача проведено позапланову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб Прикарпатської ДСГДС Інституту сільського господарства Карпатського регіону. За результатами перевірки 15.09.2015 року складено акт, в якому зафіксовано порушення вимог законодавства, виявлених органом ДСНС України, а саме:
- не проведено вогнезахисну обробку дерев'яних конструкцій горища та сходової клітки;
- приміщення не обладнані автоматичною установкою пожежної сигналізації;
- система внутрішнього протипожежного водопроводу несправна;
- пожежний резервуар на току не наповнений в повній мірі водою.
Суд зазначає, що Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697 є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим Указом Президента України від 16.01.2013 №20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Пункт 3 зазначеного Положення встановлює, що основними завданнями ДСНС України, зокрема, є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).
Згідно частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Пункт 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.64 Кодексу цивільного захисту України управління ДНС реалізує повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України).
Згідно із пунктом 26 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України, небезпечний чинник - це складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Відтак, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Таким чином, наявність таких порушень як не проведення вогнезахисної обробки дерев'яних конструкцій горища та сходової клітки; не обладнання приміщень автоматичною системою протипожежного захисту (система пожежної сигналізації) відповідно до чинних нормативно правових актів; несправність системи внутрішнього протипожежного водопроводу; не наповнення в повній мірі пожежного резервуару на току тощо свідчать про зазначені в приписі небезпеку, що створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей.
При цьому судом враховано ту обставину, що відповідачем частково усунуто виявлені порушення. Однак, укладання договорів про виконання робіт із здійснення вогнезахисту дерев'яних конструкцій складу зерна, із монтажу пожежної сигналізації в приміщеннях адмінкорпусу, із поточного ремонту підвідної труби до пожежного щита в адмінприміщенні тощо, свідчить про намір усунути виявлені порушення, але не підтверджують виконання цих робіт на момент розгляду справи. Крім того, представник відповідача пояснив, що роботи згідно даних договорів не виконані у зв'язку з відсутністю фінансування.
За таких обставин та враховуючи, що Прикарпатське ДСГДС Інститут сільського господарства Карпатського регіону допустило порушення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, доказів усунення виявлених порушень на момент розгляду справи відповідачем не надано, суд приходить до висновку про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову.
Що стосується розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вище викладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень, будівель, споруд Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України за адресою: с.П'ядики, Коломийський район, Івано-Франківська область (код ЄДРПОУ 00704273), шляхом опечатування вхідних дверей.
Заборонити Прикарпатській державній сільськогосподарській дослідній станції інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 00704273) використовувати будівлі, споруди, приміщення за цільовим призначенням, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 06.10.2015 року.