Постанова № 52023820, 06.10.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2015
Номер справи
804/14748/15
Номер документу
52023820
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2015 р. Справа № 804/14748/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя суддя суддя Ляшко О.Б., Ніколайчук С.В., Златін С.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Кандидата в депутати в багатомандатному окрузі № 10 Новомосковської міської партійної організації Політичної партії "НАШ КРАЙ" ОСОБА_4 до Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про скасування постанови, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

04 жовтня 2015 року Кандидат в депутати в багатомандатному окрузі № 10 Новомосковської міської партійної організації Політичної партії "НАШ КРАЙ" ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить:

- скасувати постанову № 27 від 01 жовтня 2015 року Новомосковської міської виборчої комісії в частині відмови в реєстрації в кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 10 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області від Новомосковської міської партійної організації політичної Партії "НАШ КРАЙ" ОСОБА_4;

- визнати дії Новомосковської міської виборчої комісії у Дніпропетровській області незаконними та зобов'язати виконати передбачені виборчим законодавством дії та зареєструвати у кандидати в депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 24 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії "НАШ КРАЙ" ОСОБА_4.

В обґрунтування позову зазначено, що постанова Новомосковської міської виборчої комісії № 27 від 01 жовтня 2015 року в частині відмови в реєстрації позивача як кандидата у депутати є протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки технічні описки та неточності, допущені у поданих документах, не є підставою для відхилення внесеної кандидатури.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 16 год. 00 хв. 06 жовтня 2015 року.

Позивач заявив клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.

Відповідач у судове засідання уповноваженного представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином з урахуванням положень ст. 38 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 4 статті 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Згідно ч. 12 ст. 172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2015 № 645-УІІІ на 25 жовтня 2015 року призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача про реєстрацію кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 10 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії "НАШ КРАЙ".

Згідно довідки від 30 вересня 2015 р. виданої Новомосковською міською виборчою комісією Дніпропетровської області, відповідачем прийнято від позивача наступні документи для реєстрації кандидата в депутати:

- ксерокопія паспорта;

- заява про реєстрацію кандидатів у депутати;

- копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;

- копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

- рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації;

- виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

- заяви осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати про згоду балотуватися кандидатом у депутати;

- згода на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

- автобіографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати;

- декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати;

- по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;

- документ про внесення грошової застави.

01 жовтня 2015 року Новомосковська міська виборча комісія Дніпропетровської області прийняла Постанову № 27, в мотивувальній частині якої зазначено про наявність підстав для відмови у реєстрації в кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 10 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області від Новомосковської міської партійної організації політичної Партії "НАШ КРАЙ" ОСОБА_4. При цьому, резолютивна частина даної постанови не містить рішення про відмову у реєстрації чи реєстрацію позивача в кандидати у депутати.

Підставою відмови зазначено, що в порушення вимог частини 1 статті 38 Закону України "Про місцеві вибори" у поданих документах ОСОБА_4 відсутня згода балотуватися кандидатом у депутати від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії "НАШ КРАЙ".

В силу положень п. 2 частини 1 статті 46 Закону України "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.

Відповідно до частини 9 статті 41 Закону України "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.

Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати.

Відповідно до частини 1 статті 38 вказаного Закону України "Про місцеві вибори" відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;

3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;

9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 x 6 сантиметрів;

10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.

До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.

Позивачем надано до матеріалів справи копію довідки про прийняття відповідачем всіх документів, що передбачені ч. 1 ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори".

Відповідно до ч. 3 ст. 41 Закону України "Про місцеві вибори" прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.

Відповідно до частини 12 статті 41 Закону України "Про місцеві вибори" помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

З огляду на вищевикладене, підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати передбачених ч.1 ст.46 Закону України "Про місцеві вибори" в поданих документах судом не встановлено, а виявлені відповідачем помилки та неточності підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Виходячи з вищезазначеного, суд робить висновок про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Новомосковської міської виборчої комісії щодо прийняття рішення за заявою позивача щодо реєстрації в кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 10 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області від Новомосковської міської партійної організації політичної Партії "НАШ КРАЙ".

Щодо позовних вимог про визнання дій Новомосковської міської виборчої комісії у Дніпропетровській області незаконними та зобов'язання виконати передбачені виборчим законодавством дії та зареєструвати у кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 10 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області від Новомосковської міської партійної організації політичної Партії "НАШ КРАЙ" ОСОБА_4, то суд виходить з того, що прийняття рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації є дискреційними повноваженнями відповідача, які не здійснюються судом.

В той же час для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 10 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії "НАШ КРАЙ" ОСОБА_4 з урахуванням вимог частини 12 статті 41 Закону України "Про місцеві вибори" та прийняти рішення за результатами їх розгляду.

Таким чином, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Щодо вирішення питання стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем при зверненні до Дніпропетровського окружного адміністративного суду не був сплачений судовий збір у відповідності до Закону України "Про судовий збір".

Згідно до ч. 1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно зі ст. 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" від 28.12.2014р. № 80-VIII, установлено, що у 2015 році мінімальна заробітна плата становить: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень.

Відповідно до п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, що складає 487 грн. 20 коп.

Частиною 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Так, з позову встановлено, що позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру. Таким чином, враховуючи часткове задоволення позову, підлягає стягненню з позивача судовий збір за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 487,20 грн.

Керуючись статтями 11, 17, 69, 70, 71, 172, 177, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про місцеві вибори", -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Кандидата в депутати в багатомандатному окрузі № 24 Новомосковської міської партійної організації політичної Партії "НАШ КРАЙ" ОСОБА_4 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області щодо прийняття рішення за заявою ОСОБА_4 щодо його реєстрації в кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 10 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області від Новомосковської міської партійної організації політичної Партії "НАШ КРАЙ".

Зобов'язати Новомосковську міську виборчу комісію Дніпропетровської області повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 10 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області від Новомосковської міської партійної організації політичної Партії "НАШ КРАЙ" ОСОБА_4 та прийняти рішення за результатами їх розгляду.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Кандидата в депутати в багатомандатному окрузі № 10 Новомосковської міської партійної організації політичної Партії "НАШ КРАЙ" ОСОБА_4 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 487 грн. 20 коп. за наступними реквізитами: отримувач: УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ (отримувача) 37989253, рахунок: 31210206784008, Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації доходів: 22030001.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга подається у дводенний строк з дня проголошення постанови у відповідності до вимог ч.5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Днем проголошення постанови є дата її складання.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог ч.3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Суддя Суддя О.Б. Ляшко С.В. Ніколайчук С.В. Златін