Справа № 569/10147/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2015 року
Рівненський міський суд Рівненської області
в особі головуючого-судді Бучко Т.М.
секретар Марченко А.А.
з участю представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рівне цивільну справу за позовом Рівненської міської ради до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про внесення змін у договір оренди землі,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідачів, в якому просить внести з 1 квітня 2014 року зміни в договір оренди землі від 24 лютого 2012 року №561010004000304, укладений між Рівненською міською радою та відповідачами, щодо розміру нормативної грошової оцінки землі та орендної плати, а також стягнути з відповідачів судові витрати у справі.
В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що відповідно до внесених до Податкового кодексу Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в ОСОБА_1» змін розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності не може бути менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки землі. Оскільки укладений між Рівненською міською радою та відповідачами договір оренди землі вказаним вимогам закону не відповідає, землекористувачам було направлено пропозицію про укладення додаткового договору щодо зміни орендної плати. Відповідачами не було повідомлено міську раду про прийняття чи відхилення пропозиції.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та з аналогічних підстав. Просить позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 позов не визнав та пояснив, що не погоджується з розміром орендної плати та порядком подання пропозиції про укладення додаткової угоди.
Відповідачі ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 в судове засідання не зявилися, хоча про час і місце розгляду справи повідомлені своєчасно та належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Заслухавши пояснення сторін, зясувавши обставини та дослідивши представлені у справі докази, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими.
Судом встановлено, що між Рівненською міською радою та ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 укладено договір оренди землі від 5 грудня 2011 року № 561010004000304, зареєстрований в управлінні Держкомзему у м.Рівне 24 лютого 2012 року ( далі Договір ).
Згідно п.5 цього Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5452,99 грн. відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 04-11/378, виконаного управлінням Держкомзему в м.Рівне станом на 17 листопада 2011 року. Пунктом 9 Договору оренди передбачено, що за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі в розмірі 4,91 грн., що становить 0,09 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.13 Договору розмір орендної плати може змінюватися орендодавцем в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства. Розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі внаслідок інфляції; зміни нормативної грошової оцінки; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря та в інших випадках, передбачених законом.
Пункт 28 Договору надає орендодавцю право в односторонньому порядку ( шляхом надсилання орендареві повідомлення через податкові органи або через інший уповноважений на це орган ) збільшити розмір орендної плати.
Відповідно до ст.206 ЗК України використання землі в ОСОБА_1 є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Рішенням Рівненської міської ради від 4 липня 2013 року № 3122 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 1 січня 2014 року.
Згідно із ч.1 та ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди ( крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України ).
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в ОСОБА_1" від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни до Податкового кодексу України та поширено на всі категорії земель вимогу, згідно якої мінімальний розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності не може бути менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
У відповідності до п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Як вбачається з розрахунку № 02-19/842-1 розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на вул.Приходька, 44/2 площею 15 м2, надана в оренду ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, станом на 1 квітня 2014 року складає 5611,96 грн., розмір орендної плати в рік за вказану земельну ділянку - 168,36 грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно ч.1 та ч.2 ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом ( ч.2 ст.651 ЦК України ).
Таким чином, за наявності підстав для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового як для позивача, так і для відповідачів.
На виконання вказаних вимог законодавства та умов договору оренди Рівненською міською радою відповідачам надіслано пропозицію від 18 липня 2014 року ( вих. № 08-2600) та проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі з розрахунком розміру орендної плати за землю, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень від 31 липня 2014 року.
Крім того, землекористувачі повідомлялися про зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки у місті Рівному через засоби масової інформації ( оголошення у тижневику "Сім днів" ), а також на сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету (http://www.city-adm.rv.ua).
Однак, вказана пропозиція відповідачами не розглянута і Рівненська міська рада не повідомлена про її прийняття чи відхилення.
Викладене свідчить про вжиття Рівненською міською радою передбачених законодавством та договором оренди заходів щодо досудового врегулювання спору.
Відповідно до вимог ст..30 Закону України «про оренду землі» у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно ст.116, 121 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Враховуючи те, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлені відповідно до Податкового кодексу України, а згідно ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та Законів України, орендна плата за зміненими ставками після визначення нормативної грошової оцінки земель та орендної плати і укладення додаткових договорів до договорів оренди земельних ділянок повинна нараховуватися і справлятися за зміненими ставками.
При цьому суд враховує, що невнесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідачів. Вказане свідчить і про порушення вимог ст..67 Конституції України, якою встановлено обовязок кожного сплачувати податки і збори в порядку і в розмірах, встановлених Законом.
За таких обставин, суд погоджується з твердженнями позивача про те, що ухилення відповідачів від конституційного обов'язку сплачувати належні суми податків і зборів до бюджету призводить до зменшення доходної частини бюджету, що, в свою чергу, негативно позначається на фінансуванні соціальних та інших важливих державних програм, чим прямо порушуються інтереси держави.
Відповідно до положень ст.88 ЦПК України підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача судовий збір.
На підставі наведеного та керуючись ст.10, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Рівненської міської ради до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про внесення змін у договір оренди землі - задовольнити.
Внести з 01 квітня 2014 року зміни у договір оренди землі від 24 лютого 2012 №561010004000304, укладений між Рівненською міською радою та ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, і викласти його окремі пункти в наступній редакції :
«п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5611-96 грн. ( п'ять тисяч шістсот одинадцять грн. 96 коп. ) - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у м.Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року».
«Абзац 1 п.9 За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 168-36 грн. ( сто шістдесят вісім грн. 36 коп. ), - що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №02-19/841-1, виданий управлінням Держземагентства у м.Рівному Рівненської області відповідно до протоколу №11 від 06.06.2014 року засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки».
Стягнути з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на користь Рівненської міської ради судовий збір в розмірі по 48 грн. 72 коп. з кожного.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя :