Справа № 651/148/15-ц
Провадження № 2/651/78/15
Р І Ш Е Н Н Я
і м ' я м У к р а ї н и
07.10.2015 року
Верхньорогачицький районний суд
Херсонської області в складі:
під головуванням судді ЗАГРУННОГО В.Г.
при секретарі ДАНІЄЛЯН Е.Н.
за участю
прокурора СТАСІВОЇ Н.І.
представника позивача
Верхньорогачицької
районної державної адміністрації ОСОБА_1
представника позивача
Головного управління
Держземагенства України
у Херсонській області ОСОБА_2
судового розпорядника ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Верхньорогачицького районного суду Херсонської області смт.Верхній Рогачик Верхньорогачицького району Херсонської області цивільну справу № 651/148/15-ц за позовом Великолепетиського міжрайонного прокурора в інтересах Держави в особі Верхньорогачицької районної державної адміністрації, Головного управління Держземагенства України в Херсонській області до ОСОБА_4 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,
В С Т А Н О В И В:
08.05.2015 прокурор звернувся до суду в інтересах Держави в особі Верхньорогачицької районної державної адміністрації, Головного управління Держземагенства України в Херсонській області з позовом до ОСОБА_4 з підстав, зазначених в заяві.
Прокурор в судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги, пояснивши, що Статтею 37 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що згідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, яке знаходиться під особливою охороною держави. Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності, право власності на землю - це право володіти, користуватися, розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного кодексу України.
Порушення встановленого законом порядку володіння, користування і розпорядження землями, що перебувають у державній та комунальній власності, спричиняють шкоду державі і є підставою для втручання органів прокуратури, у тому числі для звернення з позовами до суду в інтересах держави щодо внесення змін до договорів оренди.
Встановлено, що 25 вересня 2009 року між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_4, укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель резервного фонду, яка знаходиться за межами населених пунктів Верхньорогачицької селищної ради площею 30,0 га, в тому числі ріллі 30,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 10 років.
Договір зареєстровано у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК», про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 01.03.2010 року за № 041071800003.
Згідно п.5 Розділу « Обєкт оренди» вказаного договору нормативно грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнту індексації 3,022 становить 397997 грн..
Пунктом 9 Розділу «Орендна плата» вказаного договору визначено , що орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 150 грн. за 1 га на рік на розрахунковий рахунок орендодавця у вказаному розмірі.
Відповідно до пункту 13 Розділу «Орендна плата» вказаного договору розмір орендної плати переглядається один раз у 3 роки у разі:
* зміни умов господарювання, передбачених договором;
* зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, в тому числі внаслідок інфляції;
* погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
* в інших випадках, передбачених законом.
Розмір орендної плати що встановлена у вказаному договорі не відповідає вимогам діючого законодавства з наступних підстав.
З 01.01.2011року набув чинності Податковий кодекс України, розділ 13 якого регулює питання сплати податку на землю та орендної плати за користування земельною ділянкою. Відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII, який набрав чинності 01.04.2014, внесено зміни до Податкового кодексу України.
Так, згідно вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки.
Таким чином, Податковим кодексом України на законодавчому рівні визначено граничний розмір орендної плати, тобто орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду орендної плати.
Отже, у вказаному договорі оренди земельної ділянки розмір орендної плати визначено нижче розміру, встановленого діючим законодавством України, в звязку з чим бюджетом недоотримано суму орендної плати, чим порушено державні інтереси.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» №5245-VI від 06.09.2012 року, який набрав чинності з 01.01.2013 року, землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності чи на яких розташовані обєкти нерухомого майна комунальної власності, є землями державної власності.
Вищевказаним Законом внесено зміни до ст.122 Земельного кодексу України та визначено, що розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної власності являється центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.
Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Держземагентство України оприлюднює показники нормативної грошової оцінки 1 гектара сільськогосподарських угідь (ріллі та перелогів, багаторічних насаджень, природних сіножатей, пасовищ) у середньому по Україні та в розрізі регіонів України за період 1995 2015 років.
Оприлюднені показники нормативної грошової оцінки 1 гектара сільськогосподарських угідь є базою для визначення розміру земельного податку, фіксованого сільськогосподарського податку, орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, втрат сільськогосподарського виробництва, мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай), державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом.
Нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь в Україні станом на 01.07.1995 року була проведена відповідно до Методики нормативної грошової оцінки
земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року № 213. В основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель покладено рентний доход, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної у 1988 році.
За результатами її проведення отримані значення нормативної грошової оцінки 1 гектара угідь (ріллі та перелогів, багаторічних насаджень, природних сіножатей та пасовищ) у цілому по Україні, Автономній Республіці Крим і областях, адміністративних районах та сільськогосподарських підприємствах.
Нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення, проведена станом на 01.07.1995 року, підлягає індексації станом на 01.01.2015 року на коефіцієнт 3,997, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за: 1996 рік 1,703, 1997 рік 1,059, 1998 рік 1,006, 1999 рік 1,127, 2000 рік 1,182, 2001 рік 1,02, 2005 рік 1,035, 2007 рік 1,028, 2008 рік 1,152, 2009 рік 1,059, 2010 рік 1,0, 2011 рік 1,0, 2012 рік 1,0, 2013 рік 1,0, 2014 рік 1,249.
Кабінетом Міністрів України 31 жовтня 2011 року прийнято постанову №1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», згідно з якою з 1 січня 2012 року до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року (з урахуванням індексації), також застосовується коефіцієнт змін у рентному доході 1,756.
Відповідно до листа відділу Держземагентства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області від 10.03.2015 року №178/02-02, згідно пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України, листа Держземагентства України від 14.01.2015 року №6-28-0.22-215/2-15 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель», постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 року №1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» для індексації грошової оцінки земель проведеної станом на 1 липня 1995 року, застосовуються коефіцієнти 3,997 та 1,756, тому нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 01.01.2015 року становить 924367 грн..
Відділом Держземагентства у Верхньорогачицькому районі 01.07.2014 року за № 1173 відповідачу направлено лист про необхідність внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 25.09.2009 року, зареєстрованого у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК», про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 01.03.2010 року за № 041071800003.
Також, відділом Держземагентства у Верхньорогачицькому районі 04.12.2014 року за № 2057/01-12 відповідачу повторно направлено лист про необхідність внести зміни до вказаного договору оренди земельної ділянки.
Проте, згідно листа відділу Держземагентства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області від 10.03.2015 року №178/02-02 до цього часу відповіді або заяви щодо згоди на зазначену пропозицію не отримано.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в Договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати (пункт 13 Договору), а мінімальний розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючі викладене, необхідно внести зміни до пункту 9 договору оренди землі від 25.09.2009 року, зареєстрованого у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК», про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 01.03.2010 року за № 041071800003 та викласти його в наступній редакції:
Пункт 9 «9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок орендодавця в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік».
У звязку з визначенням в вказаному договорі оренди земельної ділянки розміру орендної плати, нижче розміру, встановленого діючим законодавством України, бюджетом недоотримано значну суму орендної плати, чим порушено
державні інтереси. Зазначене не дає можливості наповнити бюджет, що є підставою для звернення прокурора до суду.
Просить суд внести зміни до договору оренди землі від 25.09.2009 року, зареєстрованого у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК», про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 01.03.2010 року за № 041071800003 загальною площею 30,0 га, у тому числі сільськогосподарських угідь 30,0 га, з них ріллі 30,0 га, яка знаходиться за межами населених пунктів Верхньорогачицької селищної ради, укладеного між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_4», виклавши пункт 9 вказаного договору в наступній редакції:
Пункт 9 «9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок орендодавця в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік ». Судові витрати стягнути з відповідача.
Представники Верхньорогачицької районної державної адміністрації ОСОБА_1 та Головного управління Держземагенства України в Херсонській області ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги та пояснення, викладені прокурором підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання незявився, хоч був належним чином повідомлений про дату, час та місце його проведення. Причину своєї неявки суду не повідомив.
В звязку з повторною неявкою відповідача ОСОБА_4 без поважних причин в судове засідання, а причини неявки відповідача у судове засідання без надання відповідних документів не можуть бути визнані судом поважними, суд вважає за можливе розглянути справу у його відсутність та ухвалити рішення за відсутності відповідача в загальному порядку.
Дослідивши письмові матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, за наступних підстав.
Судом встановлено, що 25 вересня 2009 року між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_4, укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель резервного фонду, яка знаходиться за межами населених пунктів Верхньорогачицької селищної ради площею 30,0 га, в тому числі ріллі 30,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 10 років, який зареєстровано у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК», про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 01.03.2010 року за № 041071800003 (а.а.с. 8-10).
Згідно п.5 Розділу « Обєкт оренди» вказаного договору нормативно грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнту індексації 3,022 становить 397997 грн..
Пунктом 9 Розділу «Орендна плата» вказаного договору визначено , що орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 150 грн. за 1 га на рік на розрахунковий рахунок орендодавця у вказаному розмірі.
Відповідно до пункту 13 Розділу «Орендна плата» вказаного договору розмір орендної плати переглядається один раз у 3 роки у разі:
* зміни умов господарювання, передбачених договором;
* зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, в тому числі внаслідок інфляції;
* погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
* в інших випадках, передбачених законом.
З 01.01.2011року набув чинності Податковий кодекс України, розділ 13 якого регулює питання сплати податку на землю та орендної плати за користування земельною ділянкою. Відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII, який набрав чинності 01.04.2014 року, внесено зміни до Податкового кодексу України.
Так, згідно вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки.
Таким чином, Податковим кодексом України на законодавчому рівні визначено граничний розмір орендної плати, тобто орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду орендної плати.
Отже, у вказаному договорі оренди земельної ділянки розмір орендної плати визначено нижче розміру, встановленого діючим законодавством України, в звязку з чим бюджетом недоотримано суму орендної плати, чим порушено державні інтереси. Про дану обставину відповідач належним чином повідомлявся письмово, що підтверджено документально (а.а.с. 11, 12, 13, 14).
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» №5245-VI від 06.09.2012 року, який набрав чинності з 01.01.2013 року, землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності чи на яких розташовані обєкти нерухомого майна комунальної власності, є землями державної власності.
Вищевказаним Законом внесено зміни до ст.122 Земельного кодексу України та визначено, що розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної власності являється центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.
Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Держземагентство України оприлюднює показники нормативної грошової оцінки 1 гектара сільськогосподарських угідь (ріллі та перелогів, багаторічних насаджень, природних сіножатей, пасовищ) у середньому по Україні та в розрізі регіонів України за період 1995 2015 років.
Оприлюднені показники нормативної грошової оцінки 1 гектара сільськогосподарських угідь є базою для визначення розміру земельного податку, фіксованого сільськогосподарського податку, орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, втрат сільськогосподарського виробництва, мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай), державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом.
Нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь в Україні станом на 01.07.1995 року була проведена відповідно до Методики нормативної грошової оцінки
земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року № 213. В основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель покладено рентний доход, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної у 1988 році.
За результатами її проведення отримані значення нормативної грошової оцінки 1 гектара угідь (ріллі та перелогів, багаторічних насаджень, природних сіножатей та пасовищ) у цілому по Україні, Автономній Республіці Крим і областях, адміністративних районах та сільськогосподарських підприємствах.
Нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення, проведена станом на 01.07.1995 року, підлягає індексації станом на 01.01.2015 року на коефіцієнт 3,997, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за: 1996 рік 1,703, 1997 рік 1,059, 1998 рік 1,006, 1999 рік 1,127, 2000 рік 1,182, 2001 рік 1,02, 2005 рік 1,035, 2007 рік 1,028, 2008 рік 1,152, 2009 рік 1,059, 2010 рік 1,0, 2011 рік 1,0, 2012 рік 1,0, 2013 рік 1,0, 2014 року 1,249, що підтверджено відповідним листом голови комісії з реорганізації Держземагентства України від 14.01.2015 року № 6-28-022-215/2-15 (а.с. 16).
Кабінетом Міністрів України 31 жовтня 2011 року прийнято постанову №1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», згідно з якою з 1 січня 2012 року до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року (з урахуванням індексації), також застосовується коефіцієнт змін у рентному доході 1,756.
Відповідно до листа відділу Держземагентства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області від 10.03.2015 року №178/02-02 (а.с. 15), згідно пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України, листа Держземагентства України від 14.01.2015 року №6-28-0.22-215/2-15 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель», постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 року №1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» для індексації грошової оцінки земель проведеної станом на 1 липня 1995 року, застосовуються коефіцієнти 3,997 та 1,756, тому нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 01.01.2015 року становить 924367 грн..
На листи відділу Держземагентства у Верхньорогачицькому районі, адресовані відповідачу, про необхідність внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 25.09.2009, зареєстрованого у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК», про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 01.03.2010 року за № 041071800003, відповіді або заяви щодо згоди на зазначену пропозицію до цього часу не надходили, що підтверджено листом відділу Держземагентства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області від 10.03.2015 року №178/02-02 (а.с. 15).
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно із ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" та ст. 638 ЦК України розмір орендної плати є істотною умовою договору, яка визначена законом та є необхідною для договорів даного виду.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Не надаючи відповіді або заяви щодо згоди на внесення змін в пункт 9 договору оренди землі від 25.09.2009 року, зареєстрованого у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК», про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 01.03.2010 року за № 041071800003 загальною площею 30,0 га, у тому числі сільськогосподарських угідь 30,0 га, з них ріллі 30,0 га, яка знаходиться за межами населених пунктів Верхньорогачицької селищної ради, укладеного між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_4», щодо внесення орендарем у грошовій формі на рахунок орендодавця в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, відповідач не сприяє приведенню даного договору у відповідність з чинним законодавством, чим порушується встановлений законом порядок володіння, користування і розпорядження землями, що перебувають у державній та комунальній власності, та спричиняється шкода державі.
За таких обставин, в силу ст.121 Конституції України, ст.ст. 36?, 37 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.288, 289 Податкового кодексу України, ст. 30 Закону України «Про оренду землі», ст..ст. 651 та 652 ЦК України, вимоги прокурора є законними та обґрунтованими й підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім того, в силу ст. 88 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню на користь держави сума судового збору в розмірі 243,60 грн..
Керуючись ст..ст. 15, 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 632, 638, 651, 652 ЦК України, ст..ст. 213-215, 294 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Великолепетиського міжрайонного прокурора в інтересах Держави в особі Верхньорогачицької районної державної адміністрації, Головного управління Держземагенства України в Херсонській області до ОСОБА_4 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 25.09.2009 року, зареєстрованого у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК», про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 01.03.2010 року за № 041071800003 загальною площею 30,0 га, у тому числі сільськогосподарських угідь 30,0 га, з них ріллі 30,0 га, яка знаходиться за межами населених пунктів Верхньорогачицької селищної ради, укладеного між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_4», виклавши пункт 9 вказаного договору в наступній редакції: Пункт 9 «9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок орендодавця в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік ».
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави на р/р 31210206700091 МФО 852010 ЄДРПОУ 37879164 банк одержувача ГУ ДКУ у Херсонській області код платежу 22030001 - судовий збір в сумі 243гривні 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга подається апеляційному суду через Верхньорогачицький районний суд Херсонської області.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
ГОЛОВУЮЧИЙ : В.Г. Загрунний