Справа № 369/7564/15-а
Провадження № 2-а/369/253/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.10.2015 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі головуючого судді Усатова Д.Д. при секретарі Котляр А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання відповідача вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2014 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання відповідача вчинити дії.
Свої позовні вимоги позивач мотивував тим, що вона з 04.09.2012 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області, номер особового рахунку НОМЕР_1, пенсійне посвідчення НОМЕР_2, серії НОМЕР_3, видане 02.10.2013 року, та отримувала пенсію по інвалідності, згідно довідки до акта огляду МСЕК, № 0372495, серії КИО - 1, виданої 04.09.2012 року на підставі акта № 927 огляду МСЕК.
З 26.12.2012 року, у зв'язку із звільненням з посади державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу», набула права на пенсію державного службовця, та звернулася до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, надавши відповідні документи.
Відповідачем було здійснено перерахунок та призначено пенсію позивачу у розмірі 6 697,27 грн. Одночасно з цим, при перерахунку пенсії відповідач не врахував такі складові заробітної плати, як грошова винагорода, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань, компенсація за не використану відпустку, зазначені у довідці.
У зв'язку з цим, не погоджуючись із порядком визначення пенсії, 27.08.2014 року ОСОБА_1 було подано заяву про перерахунок пенсії.
Своїм листом від 05.09.2014 року за вих. № 290/С-01 відповідач в перерахунку пенсії та включенні до заробітної плати - грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за не використану відпустку, зазначених у довідці, відмовив, пославшись на приписи ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету міністрів України №865 від 31.05.2000 року.
Враховуючи вище викладене просила суд: визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити з 26. 12. 2012 року перерахунок та виплату пенсії.
Позивач в судове засідання не з»явилася. Надала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримала в повному обсязі. Просила суд задовольнити.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області в судове засідання не з»явився. Повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Відповідно до ст.. 33 Закону України «Про державну службу» оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. ч. 2, 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, зокрема: за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інших надбавок і доплат, а також матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Таким чином, наведені положення вказують, що грошова винагорода, матеріальна допомога на оздоровлення , допомога для вирішення соціально-побутових питань та компенсація за не використану відпустку входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
В свою чергу, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, згідно п. 1.ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з яких згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону, враховуються до заробітної плати (доходу).
Суд, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 04.09.2012 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області, номер особового рахунку НОМЕР_1, пенсійне посвідчення НОМЕР_2, серії НОМЕР_3, видане 02.10.2013 року, та отримувала пенсію по інвалідності, згідно довідки до акта огляду МСЕК, № 0372495, серії КИО - 1, виданої 04.09.2012 року на підставі акта № 927 огляду МСЕК.
З 26.12.2012 року, у зв'язку із звільненням з посади державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу», набула права на пенсію державного службовця, та звернулася до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, надавши відповідні довідки:
- про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи або класний чин. або спеціальні знання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» станом на 25. 12. 2012 року за вих. № 2153/06/12-12 від 26. 12. 2012 року;
- про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з грудня 2010 року по листопад 2012 року за вих. № 2154/06/12-12 від 26. 12. 2012 року.
Одночасно з цим, при перерахунку пенсії відповідач не врахував такі складові заробітної плати, як грошова винагорода, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань, компенсація за не використану відпустку, зазначені у довідці.
Своїм листом від 05.09.2014 року за вих. № 290/С-01 відповідач в перерахунку пенсії та включенні до заробітної плати - грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за не використану відпустку, зазначених у довідці, відмовив, пославшись на приписи ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету міністрів України №865 від 31.05.2000 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог. Рішення відповідача про те, що грошова винагорода, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та компенсація за не використану відпустку, на які нараховані єдині внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не включаються до складу заробітної плати державного службовця та не підлягають врахуванню при обчисленні розміру пенсії, є протиправним та таким, що порушує права ОСОБА_4.
На підставі викладеного, керуючись ст...33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст..66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 11, 23, 71, 99, 159, 161-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про відмову гр. ОСОБА_4 в перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати сум грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зазначених у довідці про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 09.2009 року до 08.2011 року за вих. №23/05 від 06.07.2015 року, - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити з 06.01.2015 року перерахунок та виплату гр. ОСОБА_4 пенсії, зі збереженням 89 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, призначеної з урахуванням сум грошової винагороди, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зазначених у довідці про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 09.2009 року до 08.2011 року за вих. №23/05 від 06.07.2015 року.
Судовий збір віднести за рахунок державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя Д.Д.Усатов