Рішення № 51998889, 02.10.2015, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
02.10.2015
Номер справи
916/2426/14
Номер документу
51998889
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

___________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"02" жовтня 2015 р.Справа № 916/2426/14

За позовом Прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Валькор

про зобов'язання укласти договір

Головуючий суддя Гут С.Ф.

суддя Зайцев Ю.О.

суддя Волков Р.В.

В судовому засіданні приймали участь:

Від прокурора: Галактіонова О.А., посвідчення від 11.02.2015р.

Від Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області: не зявився.

Від відповідача: ОСОБА_2, довіреність від 01.01.2015р.

СУТЬ СПОРУ: Прокурор Овідіопольського району Одеської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області з позовом та уточненням до нього, в якому просить зобов'язати ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Валькор укласти з Авангардівською селищною радою Овідіопольського району Одеської області договір про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард на умовах поданого Авангардівською селищною радою проекту договору, відповідно до умов якого ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Валькор зобовязується перерахувати пайову участь (внесок) у сумі 548640грн. на рахунок 31516931700362 в ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011 (призначення платежу: залучення коштів замовників на розвиток інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури).

Рішенням господарського суду Одеської області від 17.11.2014р. відмовлено прокурору Овідіопольського району Одеської області у задоволенні позовних вимог повністю, стягнуто з Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області до Державного бюджету України судовий збір у сумі 1218грн. через ДПІ у Овідіопольському районі Одеської області.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 22.01.15р. апеляційну скаргу Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області - залишено без задоволення, рішення господарського суду Одеської області від 17.11.2014р. по справі №916/2426/14 - залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 21.04.15р. постанову Одеського апеляційного господарського суду від 22.01.15р. у справі №916/2426/14 і рішення Господарського суду Одеської області від 17.11.14р. у цій справі скасовано, матеріали справи скеровано для нового розгляду до Господарського суду Одеської області, розгляд якої доручено судді Гут С.Ф.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 08.05.2015р. справа №916/2426/14 прийнята до провадження судді Гут С.Ф. та призначено розгляд справи №916/2426/14 на 26.05.2015р. о 10год.45хв.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 07.07.2015р. було продовжено строк вирішення спору по справі №916/2426/14 до 22.07.2015р. , в порядку ст.69 ГПК України.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.07.2015р. справу №916/2426/14 призначено до колегіального розгляду у складі трьох суддів господарського суду Одеської області.

Розпорядженням №937 від 21.07.2015р. було призначено автоматичний розподіл справи для визначення складу колегії, та визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Зайцев Ю.О., суддя Волков Р.В.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.07.2015р. прийнято справу №916/2426/14 до колегіального розгляду у складі: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Зайцев Ю.О., суддя Волков Р.В.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.09.2015р. було продовжено строк вирішення спору по справі №916/2426/14 до 06.10.2015р. , в порядку ст.69 ГПК України.

17.09.2015р. від Авангардівської селищної ради надійшов супровідний лист (вх.№23020/15 від 17.09.2015р.), згідно якого просить суд залучити до матеріалів справи копію рішення Авангардівської селищної ради Овідіопольського району №1-У від 10.11.2010р.

Судом залучено до матеріалів справ наданий доказ по справі.

Прокуратура підтримує позовні вимоги у повному обсязі, з підстав викладених у письмових поясненнях (вх.№18373/15 від 17.07.2015р.).

Авангардівська селищна рада Овідіопольського району підтримує позовні вимоги прокуратури, з підстав викладених у додаткових поясненнях (вх.№17200/15 від 07.07.2015р.).

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у письмових поясненнях(вх.№18656/15 від 21.07.2015р.) та просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Так в обґрунтування заперечень зазначає про те, що переддоговірний спір між Авангардівською селищною радою Одеської області та ТОВ „Валькор виник поза межами встановленого законом терміну що до виконання зобов'язань з укладення певного виду договору, так як нормами абзацу першо го частини дев'ятої статті 40 Закону N 3038 встановлено строки, протягом яких укладається договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладен ня, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. 28 лютого 2012 року Інспекці єю ДАБК в Одеській області було зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до екс плуатації, проте Авангардівська селищна рада звернулась з пропозицією укласти договір 23 листопада 2012 року листом № 590. Вказана правова позиції зазначена в постановах Вищого господарського суду України від 22.04.2015р. справа №909/1243/14 та від 31.03.2015р. справа №909/1072/14. Крім того, серед способів захисту, передбачених статтею 16 Цивільного кодексу України та статтею 20 Господарського кодексу України, не передбачено такого способу захисту, як установлення правовідносин, в тому числі шляхом зобов'язання особи до укладення до говору. Аналогічна позиція відображена у постанові Верховного Суду України від 10.10.2012р. у справі №6-110цс12, де Верховний Суд України зазначає, що особа вправі звернутися до суду за захистом своїх прав на підставі п. 1 ч.2 ст.6 ЦК України з позовом про визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативно-правовим актом, що містить відповідний обов'язок, а зобов'язання укласти договір у судовому порядку не від повідає способам захисту прав, передбачених ст. 16 ЦК України. Такої ж думки дотримується пленум Вищого господарського суду України, що від ображено у п. 2.18 Постанови №6 від 17 травня 2011 року «Про деякі питання практики роз гляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин». Так, вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суду про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача укласти до говір. Отже, прокурором Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в зазначеній справі невірно обрано спосіб захисту порушених прав останньої. Додатково звертає увагу суду на те, що відповідно до п. 2.4. Порядку пайової участі (внеску) замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Авангард затвердженого рішенням Авангардівської селищної ради від 29.11.2011р. №299-V договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Авангард укладається із Виконавчим комітетом Авангардівської селищної ради не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до надання рішення Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради про можливість отримання містобудівних умов і обмежень. Відповідно до частини першої статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. В статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», що регулює повноваження органів місцевого самоврядування в галузі бюджету, фінансів і цін, зазначено, що до відання саме виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, серед яких залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організації, незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на лакових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища. Дана норма визначає, що саме виконавчі органи місцевого самоврядування наділенні самоврядними повноваженнями на укладення договорів про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населеного пункту. Проте, прокурор Овідіопольського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі її органу Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про зобов'язання ТОВ „Валькор укласти договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард, яка не є стороною за договором та в якої взагалі не виникає права вимоги укладання відповідного договору. В цьому випадку ТОВ „Валькор жодним чином не порушено прав та обов'язків Авангардівської селищної ради.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.

Рішенням Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 24.11.2009р. № 999-IV ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Валькор було узгоджено „Проект реконструкції і будівництва нових споруд та проведення благоустрою прилягаючої території зі сторони вул. Базової, розроблений ДКПВІ „Одесагропроект. До реконструкції старих та будівництва нових складських та адміністративних будівель і споруд на земельній ділянці площею 9,82 га по вул. Базова, 14 в смт. Авангард ТОВ „Валькор приступити після оформлення в установленому порядку дозволу на виконання будівельних робіт в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області (м. Одеса, проспект Шевченка, 4Д). Також зазначеним рішенням ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Валькор було зобовязано при проведенні реконструкції і будівництва дотримуватись розробленого і затвердженого проекту; після закінчення будівництва і реконструкції предявити закінчені будівництвом обєкти державній технічній комісії для прийняття в експлуатацію в установленому порядку.

25.03.2011р. ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Валькор був отриманий дозвіл №178 на виконання будівельних робіт з будівництва та реконструкції складів по вул. Базова, 14 у смт. Авангард Овідіопольського району Одеської області (I черга АПК1, АПК2; II черга склади №№ 5, 7, 8, 13, 14, 15, 16; III черга склади №№ 9, 10, 11).

28.02.2012р. Інспекцією ДАБК в Одеській області було зареєстровано декларацію про готовність обєкта до експлуатації, замовником якого є ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Валькор.

Прокурор Овідіопольського району Одеської області, посилаючись на те, що в порушення вимог ст. 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності, п. 2.2, п. 2.3, п. 2.4 Порядку пайової участі (внеску) замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Авангард, затвердженого рішенням Авангардівськоі селищної ради від 29.11.2011р. №299-V, відповідач зі зверненням щодо укладання договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард до Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області не звертався, від укладання зазначеного договору ухиляється, просить зобов'язати ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Валькор укласти з Авангардівською селищною радою Овідіопольського району Одеської області договір про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард на умовах поданого Авангардівською селищною радою проекту договору, відповідно до умов якого ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Валькор зобовязується перерахувати пайову участь (внесок) у сумі 548640 грн. на рахунок 31516931700362 в ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011 (призначення платежу: залучення коштів замовників на розвиток інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури).

Вищевикладене зумовило звернення прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області до суду з даною позовною заявою.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін дійшов висновків що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обовязковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обовязком для субєкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обовязковості укладення договору для певних категорій субєктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладання господарських договорів.

Згідно з ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обовязковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобовязані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (ч. 3 ст. 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності).

Згідно з ч. 9 ст. 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з рішенням Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 24.11.2009р. № 999-IV ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Валькор було узгоджено „Проект реконструкції і будівництва нових споруд та проведення благоустрою прилягаючої території зі сторони вул. Базової, розроблений ДКПВІ „Одесагропроект. До реконструкції старих та будівництва нових складських та адміністративних будівель і споруд на земельній ділянці площею 9,82 га по вул. Базова, 14 смт. Авангард ТОВ „Валькор приступити після оформлення в установленому порядку дозволу на виконання будівельних робіт в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області (м. Одеса, проспект Шевченка, 4Д). Також зазначеним рішенням ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Валькор було зобовязано при проведенні реконструкції і будівництва дотримуватись розробленого і затвердженого проекту; після закінчення будівництва і реконструкції предявити закінчені будівництвом обєкти державній технічній комісії для прийняття в експлуатацію в установленому порядку.

Згідно з рішенням Авангардівської селищної ради від 29.11.2011р. № 299-V затверджений Порядок пайової участі (внеску) замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Авангард (надалі „Порядок).

Пунктом 1.4 Порядку передбачено, що пайова участь (внесок) замовника полягає у відрахуванні коштів для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Авангард.

Залучення замовників здійснюється на підставі договорів пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Авангард, які в обовязковому порядку укладаються до отримання Рішення Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради про можливість отримання замовником містобудівних умов та обмежень, відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності (п. 2.1 Порядку).

Відповідно до п. 2.2 Порядку замовник, який має намір здійснити будівництво обєкта на території смт. Авангард, зобовязаний звернутися з заявою до Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради для отримання рішення про можливість надання містобудівних умов та обмежень.

До заяви, для отримання Рішення Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради про можливість отримання містобудівних умов та обмежень, необхідно також долучити звернення замовника будівництва щодо укладання договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Авангард (п. 2.3 порядку).

Згідно з п. 2.4 Порядку договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Авангард укладається із Виконавчим комітетом Авангардівськоі селищної ради не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до надання рішення Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради про можливість отримання містобудівних умов і обмежень.

Текст договору має відповідати типовому договору про залучення коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, що є додатком до даного Порядку (п. 2.5 Порядку).

Таким чином, нормами ч. 9 ст. 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності встановлено строки, протягом яких укладається договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, а саме не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Пунктом 2.4 Порядку пайової участі (внеску) замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Авангард встановлено, що договір про пайову участь замовника укладається із Виконавчим комітетом Авангардівськоі селищної ради не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до надання рішення Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради про можливість отримання містобудівних умов і обмежень. При цьому, чинне законодавство не передбачає укладення зазначеного договору пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту після введення обєкта в експлуатацію.

Однак з матеріалів справи вбачається, що на момент звернення Авангардівської селищної ради до ТОВ „Валькор із пропозицією укласти договір пайової участі відповідачем було отримано дозвіл на виконання будівельних робіт, Інспекцією ДАБК в Одеській області було зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.

Крім того, пунктом 2.5 Порядку пайової участі (внеску) замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Авангард встановлено, що текст договору має відповідати типовому договору про залучення коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, що є додатком до даного Порядку, однак текст договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард, який прокурор просить зобовязати ТОВ „Валькор укласти з позивачем, не відповідає примірному договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард, що є додатком до даного Порядку. При цьому, і в примірному договорі про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард і в проекті договору, який прокурор просить зобовязати відповідача укласти з позивачем, зазначено, що договір укладається між Виконавчим комітетом Авангардівської селищної ради з одного боку та Замовником з другого боку, однак прокурор просить зобовязати відповідача укласти договір з Авангардівською селищною радою Овідіопольського району Одеської області.

Статтею 271 Закону України "Про планування і забудову територій", зокрема було визначено, що створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів належить до відання відповідних органів місцевого самоврядування. Замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта містобудування у населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту полягає у відрахуванні замовником після прийняття об'єкта в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Згідно з пунктом 4 цієї статті до пайової участі (внеску) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів не залучаються замовники у разі здійснення будівництва: об'єктів будь-якого призначення на замовлення органів державної влади або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів; будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла; об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється на конкурсній основі; об'єктів, що споруджуються замість пошкоджених або зруйнованих внаслідок стихійного лиха чи техногенних аварій; об'єктів, передбачених Державною цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, що споруджуються за кошти інвесторів. Договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше п'ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до одержання дозволу на виконання будівельних робіт. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску (участі) замовника у створення інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Спори, пов'язані з пайовою участю (внеском) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, вирішуються судом. Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", який набрав чинності з 12.03.11, визначені правові та організаційні основи містобудівної діяльності, спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Зокрема, приписами статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"( окрім частини 3, абзацу 7 частини 9 статті 40 цього Закону, які відповідно до Прикінцевих положень вказаного Закону набирали чинності з 01.01.13) визначено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (частина 3 вказаної статті). До пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва: 1) об'єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів; 2) будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення; 3) будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла; 4) індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках; 5) об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів; 6) об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури; 7) об'єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру; 8) об'єктів, передбачених Державною цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, за рахунок коштів інвесторів; 9) об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу). Органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 30 цього Закону. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором (абзац 7 частини 9 статті 40).

Відповідно до частини першої статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Як вбачається, ст.11 Закону, виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад не мають статусу юридичних осіб, а відтак не можуть бути самостійними учасниками господарського судочинства.

Виконуючи вказівки ВГСУ, суд встановив, що зазначення у примірнику договору стороною Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради, не виявляється можливим, з урахуванням того, що Виконавчий комітет Авангардівської селищної ради не є юридичною особою.

Так з матеріалів справи вбачається, що представником Авангардівської селищної ради було надано клопотання(вх.№28757/14 від 03.11.2014р.) про залучення до матеріалів справи Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 31.10.2014р. про відсутність реєстрації Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в якості юридичної особи, яке залучено до матеріалів справи.

Крім того представник Авангардівської селищної ради в судовому засіданні також підтверджував той факт, що Виконавчий комітет Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області не є юридичною особою.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону,

В статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», що регулює повноваження органів місцевого самоврядування в галузі бюджету, фінансів і цін, зазначено, що до відання саме виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, серед яких залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організації, незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на лакових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.

Дана норма визначає, що саме виконавчі органи місцевого самоврядування наділенні самоврядними повноваженнями на укладення договорів про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населеного пункту.

Проте, прокурор Овідіопольського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про зобов'язання ТОВ „Валькор укласти договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард, яка не є стороною за договором та в якої взагалі не виникає права вимоги укладання відповідного договору, у звязку з чим ТОВ „Валькор не порушено прав та обов'язків Авангардівської селищної ради.

Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).

З огляду на вищевикладені обставини справи, суд вважає що позовні вимоги прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про зобовязання ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Валькор укласти договір, не обґрунтовані, не підтверджені належними доказами та спростовуються матеріалами справи, та не підлягають задоволенню, у звязку з чим суд відмовляє у задоволенні позову повністю.

Відповідно до п. 4.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 21.02.2013р., №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України.

Приймаючи до уваги вищевикладене, на підставі ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору у розмірі 1218грн. покладаються на Авангардівську селищну раду Овідіопольського району Одеської області у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.У позові відмовити.

2.Стягнути з Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (67806, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Авангард, код ЄДРПОУ 23211248) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, отримувач УК у м. Одесі/Приморський район, код отримувача ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1218(одну тисячу двісті вісімнадцять)грн.

Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.

Наказ видати у порядку ст.116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 07.10.2015р.

Головуючий суддя С.Ф. Гут

Суддя Ю.О. Зайцев

Суддя Р.В. Волков