КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/3380/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Соломко І.І., Суддя-доповідач: Кобаль М.І.
У Х В А Л А
Іменем України
05 жовтня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Кобаля М.І.,
суддів: Епель О.В., Карпушової О.В.
при секретарі: Хмарській К.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги ОСОБА_2 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівської міської виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу в якій просить постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року скасувати та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Заслухавши представників сторін, що прибули у судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін, виходячи з наступного.
Згідно із ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 29.09.2015 року ОСОБА_2 подано до Чернігівської міської виборчої комісії заяву (особисто) про самовисування кандидатом на посаду міського голови.
Також, до вищезазначеної заяви було додано заяву про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з у місцевих виборах; автобіографію кандидата на посаду міського голови; декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду міського голови; чотири фотографії кандидата; документ про внесення грошової застави та ксерокопію першої та другої сторінок паспорта громадянина України, що підтверджується копією довідки про прийняття документів Чернігівською міською виборчою комісією (вх.№12) від 29.09.2015 року.
За результатами розгляду заяви позивача та доданих до неї документів, відповідачем прийнято постанову №38 від 01.10.2015 року про відмову в реєстрації кандидатом на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_2 на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів - 25 жовтня 2015 року (а.с.39-40).
Не погоджуючись із вищезазначеним рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем порушено вимоги чинного законодавства під час подачі необхідних документів, а тому оскаржуване рішення є правомірним та прийнято відповідачем в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Згідно із ст. 10 Закону України «Про місцеві вибори» (далі по тексту - Закон), право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Статтею 12 Закону встановлено, що суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія; 3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; 4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; 5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; 6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Пунктом 2 ч. 6 ст. 25 Закону зазначено, що міська територіальна виборча комісія, крім повноважень, визначених частиною п'ятою цієї статті, здійснює такі повноваження щодо виборів міського голови:
1) забезпечує підготовку та проведення виборів міського голови;
2) реєструє кандидатів на посаду міського голови, їх довірених осіб та видає їм посвідчення.
Як передбачено п. 6-9 ч.1 ст. 40 Закону, відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови подання до комісії таких документів: автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідно до статті 45 цього Закону; чотирьох фотографій кандидата розміром 4 х 6 сантиметрів; документа про внесення грошової застави (у випадках, передбачених статтею 44 цього Закону). До зазначених у цій частині документів додається ксерокопія першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (ксерокопія тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого відповідною місцевою організацією партії.
Відповідно до ст. 43 Закону кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 40 цього Закону. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости закінчується за 24 дні до дня голосування. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, здійснюється представником місцевої організації партії, уповноваженим на це довіреністю від неї, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; 2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; 3) припинення громадянства України особи; 4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; 6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Між тим, ч. 2 ст. 46 Закону передбачено, що рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною дев'ятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, подана ОСОБА_2 автобіографія та декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік містять розбіжності у складі сім'ї, а саме: в автобіографії вказана дружина - ОСОБА_3, а в декларації дана інформація відсутня. Факт реєстрації шлюбу підтверджується записом в паспорті позивача, копія якого міститься в матеріалах справи.
Крім того, декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік подана позивачем не за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», зокрема, бланк декларації виготовлений з порушенням вимог, передбаченими Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2012 року №64 «Про виготовлення бланків декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру», складається з 9 сторінок і не містить приміток.
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру подана ОСОБА_2 не відповідає вимогам п.7 ч.1 ст.40 та ст. 45 Закону.
Крім того, підпис на квитанції № 0.0.44109355.1 від 29.09.2015 року про сплату грошової застави (а.с.24) не співпадає з підписом позивача, які містяться в адміністративному позові, що є обов'язковим реквізитом платіжного документа, передбаченого абз.1 п.1.3 розділу Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні затвердженою постановою Національного банку України від 01.06.2011 року № 174, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.06.2011 р. за № 790/19528.
Також, автобіографія, підписана ОСОБА_2, не містить відомості про наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, тобто не відповідає вимогам п.6 ч.1 ст.40 Закону.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що вищезазначені документи не відповідають вимогам, які передбачені Законом України «Про місцеві вибори» та не можуть вважатися документами в розумінні пунктів 6,7,9 статті 40 Закону, що в свою чергу є безумовною підставою для відмови в реєстрації кандидатом на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_2 на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів - 25 жовтня 2015 року.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову
В даному випадку відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено суду апеляційної інстанції правомірність та обґрунтованість своїх дій та прийнятого рішення.
Колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що інші доводи апелянта не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, а тому судом до уваги не приймаються.
Отже, судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Обставини, викладені в апеляційній скарзі, до уваги не приймаються, оскільки є необґрунтованими та не є підставами для скасування рішення суду першої інстанції, оскільки зазначені недоліки в поданих позивачем документах є недостовірними даними, а не неточностями, як зазначає апелянт в своїй апеляційній скарзі.
В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 165, 172-179 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя М.І. Кобаль
судді: О.В. Епель
О.В. Карпушова
.
Головуючий суддя Кобаль М.І.
Судді: Епель О.В.
Карпушова О.В.