ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
22 вересня 2015 року 10:06 №826/14047/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Гафарли К.І., за участю представників сторін, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю «Глобальна ресторанна група - Україна»
до
державної податкової інспекції у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві
про
визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.07.2015 №0003682201 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій,
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 22 вересня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам роз’яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Глобальна ресторанна група - Україна» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до державної податкової інспекції у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.07.2015 №0003682201 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 24 480 грн..
Позовні вимоги мотивовано неправильним застосуванням до позивача відповідальності за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки відповідне порушення є єдиним продовжуваним.
Відповідач проти позову заперечив із посиланням на порушення позивачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в частині незабезпечення щоденного друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків.
Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ВСТАНОВИВ:
Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві проведено 21.05.2015 фактичну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Глобальна ресторанна група - Україна» за адресою: місто Київ, вулиця Червоногвардійська, 1-А.
Перевіркою встановлено порушення товариством з обмеженою відповідальністю «Глобальна ресторанна група - Україна» пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг».
За наслідками перевірки Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві складено акт від 22.05.2015 за №64/26/00/22/38321216, а державною податковою інспекцією у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.07.2015 №0003682201, яким позивачеві визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 24 820,00 грн.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Згідно з приписами пункту 4 статтті 17 Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи та зазначається відповідачем, на момент перевірки в закусочній, що належить товариству з обмеженою відповідальністю «Глобальна ресторанна група - Україна», діяльність у сфері громадського харчування здійснювалась за готівковий та безготівковий розрахунок із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та видачею відповідних розрахункових документів (касових чеків). Перевіркою встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «Глобальна ресторанна група - Україна» не забезпечувалося зберігання декількох фіскальних звітних чеків у книзі обліку розрахункових операцій, та періодично не здійснювався друк фіскальних звітних чеків на реєстраторі розрахункових операцій, що в сукупності складає 73 епізоди на 9 реєстраторах розрахункових операцій: №2650011469, №2650011470, №2650011472, №2650011473, №2650011474, №2650011475, №2650011476, №2650011477, №2650011478.
Позивачем не заперечується факт вчинення правопорушення. Проте, позивач зазначає, що за вчинення правопорушень передбачених пунктом 4 частини першої статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контролюючий орган мав право застосувати лише одну фінансову санкцію у розмірі двадцять неоподаткованих мінімумів доходів громадян – 340,00 грн.
За посиланням відповідача штрафні санкції застосовані контролюючим органом за кожний епізод порушення (340 грн. * 73 епізоди).
Проте суд не може погодитись із таким алгоритмом застосування відповідних санкцій з огляду на наступне.
Відповідачем не враховано, що застосування до позивача фінансових санкцій за кожний випадок такого нероздрукування є неправомірним. Фінансові санкції слід розраховувати виходячи з кількості реєстраторів розрахункових операцій, на яких не роздруковувалися звітні чеки, незалежно від кількості таких щоденних не роздрукувань, оскільки не виконуючи протягом певного періоду обов'язок щодня друкувати фіскальний звітний чек, суб'єкт підприємницької діяльності вчиняє продовжуване порушення.
Зазначена позиція суду відповідає правової позиції Верховного Суду України та позиції Вищого адміністративного суду України, висловленої в ухвалах від 07.10.2014 К/800/32452/13, від 11.11.2014 К/800/12319/13.
Відповідно до приписів статті 2442 Кодексу адміністративного судочиснтва України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Верховний Суд України висловив правову позицію з цього питання у своїх постановах від 16.04.2013 у справі № 21-89а13 та від 04.06.2013 у справі №21-155а13, відповідно до яких за вчинення порушень, про які йдеться у пункті 4 статті 17 Закону відповідний орган державної податкової служби України може застосувати лише одну фінансову санкцію у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян незалежно від кількості випадків невиконання щоденного друку фіскального звітного чека та/або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій, виявлених під час перевірки суб'єкта підприємницької діяльності, який здійснює розрахункові операції за товари (послуги).
Не виконуючи протягом певного періоду обов'язок щодня друкувати фіскальний звітний чек, суб'єкт підприємницької діяльності вчиняє продовжуване порушення, а не зберігаючи роздрукований чек у книзі обліку розрахункових операцій - триваюче.
Позивачем не заперечувалось, що відповідне продовжуване порушення вчинено на 9 реєстраторах розрахункових операцій: №2650011469, №2650011470, №2650011472, №2650011473, №2650011474, №2650011475, №2650011476, №2650011477, №2650011478.
При цьому, зафіксовані в акті фактичної перевірки епізоди правопорушення: по реєстратору №2650011469 за 26.10.14 фіскальний чек №440, по реєстратору №2650011478 за 11.12.14 фіскальний чек №478, під час судового розгляду справи не знайшли свого підтвердження, оскільки фіскальні чеки роздруковані були своєчасно о 23:09 та 23:33, відповідно, із забезпеченням їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій, що підтверджується матеріалами справи.
Проте враховуючи, що по реєстраторах розрахункових операцій №2650011469 та №2650011478 інші епізоди порушень позивачем не спростовано, штрафні (фінансові) санкції мали бути застосовані до позивача виходячи з кількості реєстраторів розрахункових операцій, на яких не роздруковувалися звітні чеки, незалежно від кількості таких щоденних не роздрукувань (340 грн. *9=3060,00 грн.).
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 03.07.2015 №0003682201 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 21 760,00 грн. (24820 грн. – 3060 грн.).
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Солом’янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 03.07.2015 №0003682201 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 21 760,00 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.
Повний текст постанови складено 29.09.2015