Копія
Справа № 822/5851/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Польовий О.Л. (головуючий), суддів - Шевчука О.П. , Лабань Г.В. , розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області, в якому просить скасувати постанову Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області № 54 від 30.09.2015 року "Про відмову у реєстрації кандидата в депутати" та зобов'язати Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що позивачем для реєстрації подані всі документи, передбачені ст.38 Закону України "Про місцеві вибори".
Сторони подали до суду заяви про розгляду справи за їх відсутності.
Враховуючи, що сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, подали заяви про розгляд справи без їх участі, зважаючи на відсутність визначених ст.128 КАС України перешкод для розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Оскільки, сторони до суду не з'явились, тому не проводиться технічний запис на звукозаписуючий пристрій, відповідно до вимог ст.41 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково з таких підстав.
Суд встановив, що постановою від 30.09.2015 року № 54 "Про відмову в реєстрації кандидата в депутати" Кам'янець-Подільська міська виборча комісія Хмельницької області (відповідач), розглянувши заяву та інші подані позивачем документи відмовила у реєстрації ОСОБА_1, включеного до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області на підставі п.2 ч.1 ст.46 Закону України "Про місцеві вибори" оскільки в автобіографії ОСОБА_1 відсутні відомості про наявність або відсутність представницького мандату та громадську роботу. Згідно висновку комісії поданий документ не є автобіографією в розумінні Закону.
Суд вирішуючи спір по суті виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закон України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року N595-VIII (далі - Закон) депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Згідно ч.1 ст.10 Закону право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч.5 ст.25 Закону повноваження щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів міської ради, включених до виборчого списку кандидатів, у депутати місцевої організації партії, належать міським територіальним виборчим комісіям.
Частиною 1 ст.38 Закону передбачено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;
3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;
6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;
9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;
10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону. До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.
Згідно з ч.1 ст.41 Закону в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.46 Закону територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.
Суд встановив, що до заяви про реєстрацію ОСОБА_1, включеного до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, позивач подав всі, документи, перелік яких визначений ст.38 Закону.
Такми чином, у відповідача не було підстав для відмови позивачу у реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради на підставі п.2 ч.1 ст. 46 Закону.
Не зазначення ним у поданій автобіографії відомостей про наявність або відсутність представницького мандату та громадську роботу не може бути підставою для відмови у реєстрації кандидатом у депутати, оскільки не свідчить про її недійсність.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеній у рішенні "Краснов та Скуратов проти Росії" від 19.07.2007 року, де визначається поняття "надмірного формалізму" коли в документі відсутня якась назва або реквізит і це вважається органом влади не помилкою (неточністю), а відсутністю самого документу. Таким чином, Європейський суд з прав людини вважає хибною таку практику у зв'язку з відсутністю розумного співвідношення пропорційності між застосованим заходом і законною мірою.
Отже, відсутність в автобіографії певних відомостей, передбачених Законом, на думку суду, не має наслідком позбавлення особи можливості брати участь у виборах.
Відповідно до ч.2 ст.41 Закону передбачено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Суд вважає, що так як подана автобіографія ОСОБА_1 містить не всі відомості, тому відповідач зобов'язаний був надати позивачу можливість виправити зазначені недоліки, а не приймати рішення про відмову у реєстрації.
Таким чином, спірна постанова є протиправною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині такими, що підлягають до задоволення.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.5 ст.25 Закону повноваження щодо реєстрації кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, належать міській виборчій комісії. Такі повноваження є дискреційними та пов'язуються з вчиненням міською виборчою комісією сукупності дій, які знаходяться поза межами перевірки судом у цій справі, а тому суд не може зобов'язати його вчинити вищевказані дії.
Тому, прийняття рішення про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати відноситься до виключної компетенції відповідача як колегіального органу.
Суд також враховує, що внаслідок вищезазначеного порушення подана заява з відповідними документами не була відповідачем розглянута згідно чинного законодавства. Відтак, з метою захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області повторно розглянути подану заяву з доданими документами про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі, включеного до виборчого списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина".
Згідно ч.9 ст.172 КАС України у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1,3 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, ставка судового збору складає 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Згідно ч.3 ст.6 Закону у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до квитанції № ПН4171 від 02.10.2015 року позивач сплатив судовий збір в розмірі 1218 грн.
Таким чином, в зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог з відповідача слід стягнути судовий збір в розмірі 1218 грн. в дохід Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 158-163, 172, 177 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області від 30.09.2015 року № 54 "Про відмову в реєстрації кандидата в депутати".
Зобов'язати Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області повторно розглянути документи, подані для реєстрації кандидата в депутати ОСОБА_1, включеного до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради .
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Присудити з Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області (код ЄДРПОУ 37180722) за рахунок її бюджетних асигнувань судовий збір в розмірі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. на користь Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом двох днів.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 177 КАС України..
Повний текст постанови складено 04 жовтня 2015 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/О.Л. Польовий О.П. Шевчук Г.В. Лабань "Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий