Постанова № 51987790, 30.08.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2011
Номер справи
3285/11/2070
Номер документу
51987790
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

30 серпня 2011 р. № 2-а- 3285/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бартош Н.С.,

за участю секретаря судового засідання Островської М.О.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліга - Строй 1»про надання дозволу на погашення податкового боргу,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна податкова інспекція у Дзержинському районі м. Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліга - Строй 1», в якому просить суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліга - Строй 1» у розмірі 11409,40 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

ТОВ «Ліга-Строй 1» має податковий борг перед бюджетом у сумі 11409,40 грн. з податку на додану вартість та податку на прибуток, що виник на підставі податкових повідомлень-рішень від 11.10.2010р. за №0000551800 про донарахування податку на прибуток у сумі - 4308,00грн. (сума з урахуванням сплачених сум - 1424,90 грн.), від 11.10.2010р. за №0000541800 про донарахування податку на додану вартість у сумі 10000,50 грн. (сума з урахуванням сплачених сум - 8080,50грн.), від 24.11.2010р. за №0007661502 про донарахування податку на прибуток у сумі 340,00грн. (сума з урахуванням сплачених сум -340,00 грн.).

Крім того, ТОВ «Ліга Строй 1» були подані декларації з податку на прибуток: №125546 від 12.10.2010 року (сума зобовязань 514, 00 грн., сума з урахуванням сплачених сум - 514, 00 грн.), №160332 від 30.12.2010 року (сума зобовязань 202,00 грн., сума з урахуванням сплачених сум - 202,00 грн.), № 160333 від 30.12.2010 соку (сума зобовязань 30,00 грн., сума з урахуванням сплачених сум 30,00 грн.), № 160340 від 30.12.2010 року (сума зобовязань 309, 00 грн., сума з рахуванням сплачених сум - 309,00 грн. ), № 160334 від 30.12.2010 року (сума зобовязань 326, 00 грн., сума з урахуванням сплачених сум - 326,00 грн.), № 160343 від 30.12.2010 року (сума зобовязань 183, 00 грн., сума з урахуванням сплачених сум - 183, 00 грн.).

Відповідачу направлено податкову вимогу за №1/2175 від 04.11.2010р.

У звязку з неможливістю вручити податкову вимогу складено акт про неможливість вручення податкової вимоги від 11.01.2011р. за №2301.

Відповідно до положень статей 88, 89 Податкового кодексу України, податковим керуючим складено опис майна за №11 від 14.02.2011р. ТОВ «Ліга-Строй 1» , на яке поширюється право податкової застави.

Приписи ст. 95 Податкового кодексу України визначають, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а у разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

У ТОВ «Ліга-Строй 1» відсутні кошти, за рахунок яких можливо погасити податковий борг перед бюджетом.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

11.11.2010 року фахівцем Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку відповідача з питання порушення податкового законодавства, за результатами якої складено акт №11700/15-210/34754198.

В ході проведення перевірки питання своєчасного надання податкової звітності було встановлено порушення п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: надання податкової декларації з порушенням граничного терміну за липень 2010 р. 20.08.2010 р., фактично не надано, надання податкової декларації з порушенням граничного терміну за серпень 2010 р. - 21.09.2010 р., фактично не надано.

На підставі висновків акту перевірки податковим органом винесені податкові повідомлення-рішення №0007661502/0 від 24.11.2010 р. про застосування до відповідача штрафних санкцій в розмірі 340,00 грн. з податку на додану вартість.

Фахівцями Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова з 20.09.2010 р. по 28.09.2010 р. проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ «Ліга-Строй 1» з питання господарських відносин з ТОВ «СК «Техспецбуд» за період з 01.04.2009 р. по 31.12.2009 р., за результатами якої складено акт №9710/1000/34754198.

Зазначеним актом встановлені наступні порушення: ч. 1 ст. 203, 215, п. 1 ст. 216, ст. 228 ЦК України; п.п. 5.2.1 п. 5.2, пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 та п.п. 11.2.1 п. 11.2 ст. 11 Закону України від 28.12.1994р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (у редакції Закону від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР із змінами та доповненнями); пп. 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР зі змінами та доповненнями.

11.10.2010 року з посиланням на даний акт перевірки ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова були прийняті податкові повідомлення рішення № 0000551800/0 та № 0000541800/0.

Податковим повідомленням рішенням №0000541800/0 від 11.10.2010 року підприємству визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 10000,50 грн., у т. ч. за основним платежем з податку на додану вартість у сумі 6667,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 3333,50 грн.

Податковим повідомленням - рішенням №0000551800/0 від 11.10.2010 року підприємству визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 4308.9 грн., у т.ч. за основним платежем з податку на прибуток у розмірі 2929,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 1379,90 грн.

Вказані рішення були особисто отримано відповідачем.

Крім того, відповідачем у податкових деклараціях визначено суму ПДВ, яка підлягала нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, а саме: у податковій декларації з ПДВ №160332 від 30.12.2010 р. платником визначено суму ПДВ, яка підлягала нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду в розмірі 202,00 грн., у податковій декларації з ПДВ №160333 від 30.12.2010 р. платником визначено суму ПДВ, яка підлягала нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду в розмірі 30,00 грн., у податковій декларації з ПДВ №160340 від 30.12.2010 р. платником визначено суму ПДВ, яка підлягала нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду в розмірі 309,00 грн., у податковій декларації з ПДВ №160334 від 30.12.2010 р. платником визначено суму ПДВ, яка підлягала нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду в розмірі 326,00 грн., у податковій декларації з ПДВ №160343 від 30.12.2010 р. платником визначено суму ПДВ, яка підлягала нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду в розмірі 183,00 грн.

У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені строки, Державною податковою інспекцією у Дзержинському районі м. Харкова винесена перша податкова вимога №1/2175 від 04.11.2010 р. про сплату податкового боргу у розмірі 9505,40 грн.

Вказана вимога направлена відповідачу поштою, але у звязку з відсутністю адресата за місцезнаходженням, складений акт про неможливість вручення податкової вимоги №2301 від 11.01.2011 р.

14.02.2011 р. начальником Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова прийнято рішення №11 про опис майна у податкову заставу.

Відповідно до п. п. 1,11 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (в редакції, чинній на день виникнення спірних відносин) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. № 1251-ХІІ (діяв на час виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до абз. 1 преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ (діяв на час виникнення спірних правовідносин) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Відповідно до пп. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до абз. 3 пп. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно з пп. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу, при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Відповідно до абз. 1 п.п. 6.2.1 п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до п. п. 6.2.2. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (діяв на час виникнення спірних правовідносин) податкові вимоги мають містити крім відомостей, передбачених підпунктом 6.2.3 цієї статті, посилання на підстави їх виставлення; суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу.

Відповідно до п.п. 6.2.3. п.6.2 ст. 6 цього Закону податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до абз. 1,2,3 п.п. 6.2.4. п. 6.2 ст. 6 Закону №2181 податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.

Крім того, суд зазначає, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до п. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно п.п. 95.3., 95.4. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби. Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З податковими повідомленнями рішеннями № 0000551800/0 та № 0000541800/0 від 11.10.2010 р. відповідач не погодився та оскаржив їх до суду.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.12.2010 р. у справі №2а- 14445/10/2070 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліга - Строй 1" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова про скасування податкового повідомлення рішення задоволений та скасовані податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова від 11.10.2010 року № 0000551800/0 та № 0000541800/0.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2011 р. постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.12.2010 р. по справі №2а- 14445/10/2070 залишено без змін.

Відповідно до застосування частини 1 ст. 72 КАС України, відповідно до якої для суду, який розглядає адміністративну справу, преюдиційне значення мають обставини, які встановлені судовими рішеннями в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрали законної сили, з участю тих самих осіб або особи, щодо якої встановлені ці обставини, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Суд зазначає, що податкові повідомлення-рішення №0000541800/0 від 11.10.2010 року про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 10000,50 грн. та №0000551800/0 від 11.10.2010 року про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 4308.90 грн. скасовані у судовому порядку, а тому у задоволенні позову в частині стягнення заборгованості у сумі 11409,40 грн. слід відмовити, оскільки відповідачем самостійно сплачена частина санкцій за вказаними рішеннями у розмірі 4803,10 грн., що значно перевищує суму заборгованості, визначену відповідачем у податкових деклараціях з ПДВ, яка підлягала нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду.

Таким чином, судом не встановлено наявності заборгованості у відповідача.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 183-2, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліга - Строй 1» про надання дозволу на погашення податкового боргу відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 01 вересня 2011 року.

СуддяБартош Н.С.