КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
01 жовтня 2015 року 810/4796/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши позовну заяву Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖКГ Комунальник" до Відділу Державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області про визнання дій протиправними та визнання протиправною і скасування постанови,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖКГ Комунальник" з позовом до Відділу Державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області, в якому просить визнати дії державного виконавця протиправними та визнати протиправною і скасувати постанову від 29.05.2015 про накладення штрафу за виконавчим провадженням 346214940.
Відповідно до пункту четвертого частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви зясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що даний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства з таких підстав.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби передбачені статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
З вищевказаного випливає, що справи про оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби розглядаються адміністративним судом, якщо розгляд таких справ законом не віднесено до юрисдикції іншого суду.
Необхідно зазначити, що позивач просить скасувати постанову від 29.05.2015 року про накладення штрафу за виконавчим провадженням №46214940.
Із змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів судом встановлено, що виконавче провадження ВП №46214940 відкрито на підставі виконавчого листа №369/3200/14-ц, виданого Києво-Святошинським районним судом 05.01.2015 про зобов'язання Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖКГ Комунальник" здійснити перерахунок платежів ОСОБА_1 за послуги користування підвалом (кладовим приміщенням) з 01 січня по 01 липня 2014 року, який видано на підставі рішення суду в цивільній справі.
Положеннями статті 383 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Згідно частини другої статті 384 Цивільного процесуального кодексу України, скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.
Водночас, суд звертає увагу на те, що умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, регулюються Законом України від 21.04.1999 №606-XIV "Про виконавче провадження".
Відповідно до частини четвертої статті 82 Закону України від 21.04.1999 №606-XIV "Про виконавче провадження", рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Дані норми законодавства кореспондуються між собою і встановлюють порядок оскарження дій і рішень державного виконавця шляхом подання позову до суду, який видав виконавчий документ.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 21.05.2012 №5 "Про внесення змін до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13 грудня 2010 року №3 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби" суди при визначенні юрисдикції повинні виходити з того, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 17 Закону України "Про виконавче провадження", крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.
Отже, до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.
Таким чином, суд вважає, що дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки відноситься до юрисдикції загальних судів і повинна розглядатися за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
З огляду на те, що позовні вимоги стосуються постанови державного виконавця, яка видана в межах виконавчого провадження, відкритого щодо виконання судового рішення Києво-Святошинського районного суду у цивільній справі, а також те, що позивач є боржником у цьому виконавчому провадженні, і враховуючи наведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що право на звернення до адміністративного суду із позовною заявою про оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця, надане частиною першою статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України, не поширюється на позивача, оскільки законом встановлено інший порядок оскарження дій та рішень державного виконавця у цивільних справах.
За приписами пункту першого частини першої статті 109 Кодексу адміністративного України, звернення до адміністративного суду з позовом, який не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства є підставою для відмови у відкритті провадження у справі.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 109, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
У відкритті провадження в справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖКГ Комунальник" до Відділу Державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області про визнання дій державного виконавця протиправними та визнання протиправною і скасування постанови від 29.05.2015 про накладення штрафу за виконавчим провадженням 346214940 - відмовити.
Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, - надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяБасай О.В.