Постанова № 51986370, 04.10.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2015
Номер справи
808/8290/15
Номер документу
51986370
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2015 року 17 год. 50 хв.Справа № 808/8290/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Нечипуренка О.М.,

суддів - Дуляницької С.М., Садового І.В.,

за участю секретаря судового засідання Резніченко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя справу

за позовною заявою Мелітопольської міської організації Партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність"

до Мелітопольської міської виборчої комісії Запорізької області

про скасування рішення міської виборчої комісії та зобов'язання вчинити дії, -

за участі представників сторін:

від позивача - Ільченко Є.Г. (довіреність від 28.09.2015)

від відповідача - Костиря Д.А. (довіреність від 03.10.2015),

Горбачов К.П. (довіреність від 03.10.2015)

свідків - ОСОБА_5 (паспорт серії НОМЕР_1 від 07.06.2007)

ОСОБА_6 (паспорт серії НОМЕР_2 від 06.03.2004)

ВСТАНОВИВ:

03 жовтня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Мелітопольської міської організації Партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" (надалі - позивач) до Мелітопольської міської виборчої комісії Запорізької області (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною та скасувати Постанову від 01.10.2015 за № 49, якою Відповідач відмовив в реєстрації кандидатів у депутати Мелітопольської міської ради Запорізької області, висунутих Мелітопольською міською організацією партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", згідно з додатком;

- зобов'язати Мелітопольську міську виборчу комісію Запорізької області зареєструвати кандидатів у депутати Мелітопольської міської ради Запорізької області, висунутих Мелітопольською міською організацією партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", згідно виборчого списку, який було подано до Мелітопольської міської виборчої комісії (Додаток до постанови Мелітопольської міської виборчої комісії № 49 від 01 жовтня 2015 року).

Ухвалою судді від 03.10.2015 відкрито провадження в адміністративній справі №808/8290/15, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи на 03.10.2015.

В судовому засіданні оголошувалась перерва до 04.10.2015.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлені вимоги та просив позов задовольнити у повному обсязі. В обґрунтування позову зазначав, що постанова Мелітопольської міської виборчої комісії Запорізької області від 01.10.2015 № 49 про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Мелітопольської міської ради Запорізької області, висунутих Мелітопольською міською організацією партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", винесена безпідставно, оскільки по-перше, висування кандидатів в депутати було проведено у відповідності до вимог ст. 36 Закону України "Про місцеві вибори". Затвердження виборчого списку було проголосовано одноголосно.

Крім того, у члена Мелітопольської міської виборчої комісії ОСОБА_5, що був присутній на зборах Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" 25 вересня 2015 року, не було зауважень щодо порядку проведення зборів та висування кандидатів в депутати.

По-друге, усі особи, що зазначені у виборчому списку Мелітопольською міською організацією партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" є членами цієї партії, або позапартійними.

По-третє, підстави відмови, викладені відповідачем в оскаржуваній постанові від 01.10.2015 взагалі законодавчо необґрунтовані.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав. В обґрунтування своєї правової позиції пояснив, що за наслідками розгляду документів, поданих Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", Мелітопольська міська виборча комісія Запорізької області дійшла висновку про те, що в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по чергових виборах депутатів Мелітопольської міської ради 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" у місті Мелітополь Запорізької області, слід відмовити. Підстави для відмови обґрунтовані п. 1 ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеві вибори". Зазначає, що комісією встановлені порушення вимог п.2 ч.4, ч.2 ст.36, ч.1, 3 ст. 37, Закону України "Про місцеві вибори", оскільки висування кандидатів у депутати відбулося всупереч положенням статуту політичної партії, як це передбачено частиною першою статті 36 Закону України "Про місцеві вибори".

Вказує, що окремі кандидати в депутати є членами інших політичних партій, що є порушенням порядку його висування як кандидата у депутати саме за списком Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність". На підставі викладеного, вважає, що Мелітопольська міська виборча комісія при прийняті оскаржуваної постанови діяла відповідно до вимог чинного законодавства. У зв'язку із цим, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

В судовому засіданні допитано свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6

Свідок ОСОБА_5 показав, що він за усним дорученням керівництва міської виборчої комісії був присутнім на зборах Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" 25 вересня 2015 року, зареєструвався в списку запрошених та присутніх осіб. Зауважень щодо проведення зборів та порядку висування кандидатів не має.

Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні показала, що була присутня на зборах Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" 25 вересня 2015 року без реєстрації присутніх, фіксувала проведення зборів на диктофон. Також показала, що в усі присутніх на зборах членів партії були в наявності матеріали зборів на паперових носіях, змісту яких свідок не знає.

Відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі іменується - КАС України), в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу "Камертон".

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, показання свідків, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, встановив наступне.

У ч.1 ст.38 Закону України "Про місцеві вибори" зазначено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів: 1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня; 2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу; 3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії; 4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається); 5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді; 6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; 7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону; 9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4x6 сантиметрів; 10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону. До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем до Мелітопольської міської виборчої комісії подані вказані вище документи щодо кожного з кандидатів.

Відповідно до ч.9 ст.41 Закону України "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати.

За результатом розгляду поданих документів, 01.10.2015 Мелітопольською міською виборчою комісією прийнято Постанову про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по чергових виборах депутатів Мелітопольської міської ради 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" в місті Мелітополь Запорізької області.

Прийняте рішення мотивоване допущеними позивачем порушеннями норм Закону України "Про місцеві вибори", які унеможливили проведення реєстрації кандидатів в депутати, включених до виборчого списку Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" у місті Мелітополь Запорізької області.

Вважаючи оскаржувану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, а також з вимогою вчинити певні дії позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинами справи, суд виходить із приписів частини третьої статті 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до положень статей 69, 71 Конституції України, народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначено Законом України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 .

Виключні підстави для відмови у реєстрації кандидатів у депутати визначені ст. 46 вказаного Закону.

Оскаржувана постанова мотивована наявністю підстав, визначених п. 1 ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеві вибори", відповідно до якої територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним.

Порядок висування кандидатів у депутати визначається Розділом VI Закону України "Про місцеві вибори".

Так, відповідно до п. 2 ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори", право висування кандидатів у депутати міської ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом.

Так, згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України "Про місцеві вибори", висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних чергових та/або позачергових, перших виборів.

Згідно п. 4 ст. 36 Закону України "Про місцеві вибори", міська організація партії, з урахуванням вимог, передбачених абзацом четвертим частини третьої цієї статті, може висунути виборчий список кандидатів у депутати відповідної міської ради (із закріпленням не більше ніж по одному кандидату в депутати у територіальному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідної міської ради).

Статтею 37 зазначеного Закону визначено загальний порядок висування кандидатів місцевою організацією партії.

Зокрема, частинами 1-5 цієї статті передбачено, що висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії.

Виборчий список кандидатів у депутати, а також рішення про висування кандидатів повинні містити прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження, відомості про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання усіх кандидатів.

Кількість кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії, не може перевищувати кількості депутатів відповідної ради плюс один.

При цьому у виборчому списку місцевої організації партії визначається перший кандидат, інші кандидати розташовуються у виборчому списку в алфавітному порядку (за прізвищем) із зазначенням територіального виборчого округу, за яким закріплюється кандидат.

Рішення зборів (конференції) про висування кандидатів у депутати від місцевої організації партії підписується керівником місцевої організації партії та скріплюється печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою організації партії вищого рівня.

Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії.

Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє також засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу.

На виконання зазначених вимог Закону України "Про місцеві вибори", 25 вересня 2015 року за адресою: м. Мелітополь, пр-кт Б. Хмельницького, 18, відбувся другий етап зборів Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність".

Збори відбулися згідно Статуту партії з порядком денним, у якому в п. 2 значиться: "Про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Мелітопольської міської ради Запорізької області".

Згідно п. 5 ст. 37 Закону України "Про місцеві вибори" на зборах були присутні члени Мелітопольської міської виборчої комісії ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8.

Як вбачається з постанови про відмову у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по чергових виборах депутатів Мелітопольської міської ради 25.10.2015 року, включених до виборчого списку Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" в м. Мелітополь Запорізької області, Мелітопольська міська виборча комісія вважає, що висування кандидатів у депутати Мелітопольської міської ради Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" у Запорізької області відбулося з порушенням чинного законодавства України, оскільки, зокрема, під час проведення конференції не приймалось рішення про закріплення кандидатів в депутати Мелітопольської міської ради Запорізької області за округами.

Судом з'ясовано, що 25.09.2015 відбувся другий етап зборів Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність".

На зборах усі присутні члени партії мали перед собою список кандидатів в депутати Мелітопольської міської ради, напроти прізвищ яких був зазначений відповідний виборчий округ.

Голова зборів, після оголошення про початок зборів, перевірки кворуму та початку роботи конференції зачитав порядок денний зборів, по кожному з питань відбулося голосування. Голова зборів оголосив виборчий список кандидатів в депутати, який членам конференції було запропоновано затвердити.

Маючи на руках список кандидатів із зазначеними округами, кожний член конференції наочно бачив за яким кандидатом який округ закріплено.

Таким чином, в ході судового розгляду справи не встановлено порушень порядку висування кандидатів у депутати Мелітопольською міською організацією партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність".

Затвердження виборчого списку було проголосовано одноголосно.

До того ж, у присутніх на зборах Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" членів Мелітопольської міської виборчої комісії ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8 зауважень щодо порядку проведення зборів та висування кандидатів в депутати не було.

Щодо показань свідка ОСОБА_6 та прослуханого в судовому засіданні аудіозапису зборів Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" суд зазначає таке.

Як вбачається з реєстраційного списку запрошених та присутніх на загальних зборах Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" (а.с.23), на зборах були присутні ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_8 Інші особи не зробили відмітку про свою присутність на зборах. А відтак, ставиться під сумнів перебування ОСОБА_6 під час про ведення зазначених зборів. Показання свідка ОСОБА_6 на те, що їй було відмовлено в реєстрації на зборах спростовується наявністю реєстрації інших членів комісії на зборах міської організації партії.

Згідно п. 2 ст. 37 Закону України "Про місцеві вибори", виборчий список кандидатів у депутати, а також рішення про висування кандидатів повинні містити прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження, відомості про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання усіх кандидатів. Згідно п. 3 ст. 37 Закону України "Про місцеві вибори" у виборчому списку місцевої організації партії визначається перший кандидат, інші кандидати розташовуються у виборчому списку в алфавітному порядку (за прізвищем) із зазначенням територіального виборчого округу, за яким закріплюється кандидат.

Таким чином, суд дійшов висновку, що виборчий список кандидатів у депутати Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", що було висунуто на партійних зборах 25 вересня 2015 року, повністю відповідає Постанові ЦВК від 10 серпня 2015 року за № 166, та додатку до неї та містить прізвища кандидатів в депутати з закріпленими виборчими округами.

Крім того, у відповідача не виникло жодних зауважень щодо оформлення виборчого списку кандидатів у депутати Мелітопольської міської ради Запорізької області, висунутих Мелітопольською міською організацією партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність".

А відтак, не оголошення головою зборів номерів округів, за якими закріплюється кожен з кандидатів, не свідчить про порушення порядку висування кандидатів у депутати, оскільки делегати зборів мали перед собою списки із зазначеннями прізвищ кандидатів в депутати, які висувалися місцевою організацією партії, із зазначенням номерів округів щодо кожного з кандидатів. Вказані обставини підтверджуються поясненнями представника позивача.

Також, в оскаржуваній постанові, в якості порушення Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" у м. Мелітополь Запорізької області вимог ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеві вибори" зазначено, що кандидати висунуті Мелітопольською міською організацією Партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" у депутати Мелітопольської міської ради Запорізької області на день реєстрації є керівниками інших партій, а саме такі кандидати: ОСОБА_10 є керівником Мелітопольської організації політичної партії "Соціалдемократичної партії об'єднана", ОСОБА_11 є керівником Мелітопольської міської партійної організації "Українська народна партія", ОСОБА_12 - Мелітопольської організації політичної партії "Правова воля України", ОСОБА_13 - Мелітопольської організації політичної партії "Народний фронт", також виявлено кандидатів, висунутих від Мелітопольської міської організації Партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" таких як: ОСОБА_14, ОСОБА_10, ОСОБА_12, які в свою чергу на момент реєстрації є членами політичної партії "Партія регіонів".

Із пояснень представників відповідача судом встановлено, що вказане порушення було виявлено членами міської виборчої комісії за результатами вивчення інформації Міністерства юстиції України про зареєстровані політичні партії в м. Мелітополі з зазначенням їх керівників.

З цього приводу суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України "Про місцеві вибори" місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про політичні партії в Україні" членом політичної партії може бути лише громадянин України, який відповідно до Конституції України має право голосу на виборах. Громадянин України може перебувати одночасно лише в одній політичній партії.

Частиною 6 ст. 6 вказаного Закону передбачено, що громадянин України має право в будь-який час зупинити чи припинити своє членство в політичній партії шляхом подання заяви до відповідних статутних органів політичної партії. Членство в політичній партії зупиняється чи припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень. З цього ж дня припиняється перебування громадянина України на будь-яких виборних посадах в політичній партії.

Із Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців встановлено, що ОСОБА_10 не є керівником Мелітопольської організації політичної партії "Соціалдемократична партія об'єднана".

Крім того, 21.08.2015 року ОСОБА_14, ОСОБА_10, ОСОБА_12 направили до офісу Партії Регіонів (м. Київ, вул. Кудрявска, 3/5) заяви про вихід з Партії Регіонів (згідно опису вкладення заява ОСОБА_10 під номером 20, заява ОСОБА_14 під номером 12, заява ОСОБА_12 під номером 22). Вказані обставини підтверджуються описом вкладення та квитанцією про відправлення листа від 21.08.2015.

Щодо посилань відповідача на лист Мелітопольської міської організації Партії регіонів про членство вказаних осіб саме в цій партії, суд зазначає, що відповідно до ст. 6 Закону України "Про політичні партії в Україні" достатньою підставою для припинення членства в політичній партії є подання заяви до відповідних статутних органів політичної партії. Членство в політичній партії зупиняється чи припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень. А відтак, з дати подання ОСОБА_14, ОСОБА_10, ОСОБА_12 заяв про припинення членства в Партії регіонів, вказані особи не можуть вважатися членами зазначеної партії.

Крім того, вказані особи свої заяви направили до офісу Партії Регіонів в м. Київ, а лист від 01.10.2015 № 05 надано Мелітопольською міською організацією Партії регіонів.

Щодо висновків відповідача про те, що ОСОБА_12 є членом партії Правова воля України, в ході судового розгляду справи встановлено, що згідно протоколу зборів Мелітопольської міської організації партії Правова воля України від 18 вересня 2015 року, ОСОБА_12 припинив своє членство в вищезазначеній партії.

Цей факт підтверджується також листом реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції в Запорізькій області № 2 від 29.09.2015 року.

Щодо ОСОБА_11, то до матеріалів справи надана копія заяви ОСОБА_11 про її вихід з лав Української народної партії від 11.09.2015 року.

Також відповідна заява є від ОСОБА_13 про припинення його членства в партії "Народний фронт". Крім того позивачем до матеріалів справи надано копію протоколу засідання Ради Запорізької обласної організації політичної партії "Народний фронт" № 20 від 19.09.2015 та повідомлення № 60 від 03.10.2015 про те, що ОСОБА_13 зупинив членство в партії "Народний фронт" за власним бажанням.

Тому, з урахуванням положень ч. 6 ст. 6 Закону України "Про політичні партії в Україні" з дня подання вказаними громадянами відповідних заяв про вихід вони не є членами вказаних партій.

Таким чином, вказані особи станом на час висування їх кандидатами у депутати за списком Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" не були членами інших партій.

Наявність у Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області інформації про те, що гр.. ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 ОСОБА_14, є членами інших партій спростована поданими суду доказами.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Підсумовуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправною та скасування Постанови Мелітопольської міської виборчої комісії від 01.10.2015 року №49 "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Мелітопольської міської ради Запорізької області висунутих Мелітопольською міською організацією Партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", згідно з додатком".

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

З урахуванням приписів ч. 8 ст. 99 Закону України "Про місцеві вибори", належним способом захисту порушених прав позивача в даному випадку є зобов'язання Мелітопольської міської виборчої комісії Запорізької області прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по чергових виборах депутатів Мелітопольської міської ради 25.10.2015, включених до виборчого списку Мелітопольської міської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" в м. Мелітополь Запорізької області, висунутих на зборах, які відбулись 25.09.2015.

Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розмір мінімальної заробітної плати на день подачі позову позивачем становить 1218 грн. 00 коп.

Позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру та при зверненні до суду з даним позовом судовий збір не сплачений.

Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивачем при пред'явлені позову судовий збір не сплачений, то відповідно він не може бути присуджений на користь позивача при задоволенні судом позову за рахунок бюджетних асигнувань Мелітопольської міської виборчої комісії.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2, 4, 7-12, 14, 86, 94, 98, 158-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною та скасувати Постанову Мелітопольської міської виборчої комісії №49 від 01.10.2015 "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Мелітопольської міської ради Запорізької області, висунутих Мелітопольською міською організацією Партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" згідно з додатком".

Зобов'язати Мелітопольську міську виборчу комісію Запорізької області зареєструвати кандидатів у депутаті Мелітопольської міської ради Запорізької області, висунутих Мелітопольською міською організацією партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", згідно виборчого списку, який було подано до Мелітопольської міської виборчої комісії (Додаток до постанови Мелітопольської міської виборчої комісії №49 від 01 жовтня 2015 року).

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова виготовлена у повному обсязі 04.10.2015.

Головуючий суддя О.М. Нечипуренко

Суддя С.М. Дуляницька

Суддя І.В. Садовий