Постанова № 51985765, 28.09.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2015
Номер справи
805/3623/15-а
Номер документу
51985765
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2015 р. Справа № 805/3623/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченко Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Словянську та Словянському районі Донецької області до Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -

встановив:

27 серпня 2015 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Словянську та Словянському районі Донецької області (далі позивач або УПФУ) до публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» (далі відповідач або ПАТ «Бетонмаш»), в якому позивач просив стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, за період з 01 травня 2015 року по 25 серпня 2015 року в сумі 130 687,87 грн.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач зазначив, що ПАТ «Бетонмаш» є страхувальником і щомісяця має відшкодовувати суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах його колишнім працівникам.

На час звернення до суду ПАТ «Бетонмаш» має заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, яка утворилася за період з 01 травня 2015 року по 25 серпня 2015 року в сумі 130 687,87 грн.

Посилаючись на п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і п.п. 2.1.1 п. 2.1, п.п. 6.1 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, позивач просив задовольнити позовні вимоги (а.с. 3-5).

Про дату, час і місце судового розгляду сторони повідомлені належним чином з дотриманням вимог ст.ст. 33-36, 38 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень (а.с. 96-97).

28 вересня 2015 року через відділ діловодства та документообігу суду представник позивача надав клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження (а.с. 142).

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надав, ставлення до заявлених позовних вимог не висловив.

На підставі ч. 4 ст. 122, ч. ч. 4, 6 ст. 128 КАС України розгляд справи здійснено в письмовому провадженні за наявними у ній матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

За даними он-лайн сервісу отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі ЄДР) встановлено, що публічне акціонерне товариство «Бетонмаш» (ідентифікаційний код 00240052) зареєстроване як юридична особа 03 липня 1991 року, про що 18 липня 2005 року до ЄДР внесений запис за номером 1 277 120 0000 000506. В стані припинення відповідач не перебуває (а.с. 88-91).

Як страхувальник відповідач перебуває на обліку в УПФУ з 05 липня 1991 року за реєстраційним № 05-48-04-0073/05483, про що свідчить картка страхувальника з ІКІС ПФУ: Підсистема «Відомості з реєстру страхувальників» (а.с. 131).

Наказом Мінбуддормашу від 19 травня 1976 року № 221 Словянському заводу будівельних машин присвоєне звання «Словянський завод будівельних машин ім. ХХV Зїзду КПРС».

На підставі наказу Мінбуддормашу від 15 травня 1985 року № 326 Словянський завод будівельних машин ім. ХХV Зїзду КПРС був перепідпорядкований Виробничому обєднанню з випуску бетонозмішувального та бетоно-транспортного обладнання ВО «Бетонмаш».

З 03 липня 1991 року на підставі рішення Словянського виконкому Ради народних депутатів № 296/4 від 03 липня 1991 року у звязку з реорганізацією ВО «Бетонмаш» перейменовано у акціонерне товариство «Бетонмаш».

На підставі розпорядження Словянського міського голови від 16 липня 1998 року № 1224-Р акціонерне товариство «Бетонмаш» перереєстроване у закрите акціонерне товариство «Бетонмаш».

Згідно з рішенням річних загальних зборів акціонерів (протокол від 17 лютого 2011 року), закрите акціонерне товариство «Бетонмаш» перейменовано у публічне акціонерне товариство «Бетонмаш».

ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29 працювали на Словянському заводі будівельних машин (нині ПАТ «Бетонмаш») за професіями (посадами), віднесеними до Списку № 1.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини підтверджені довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії № 163 та розпорядженням про призначення пенсії від 18 квітня 2011 року № 4/43 (а.с. 6 - зворотній бік а.с. 6).

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини підтверджені довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 19 квітня 2004 року № 155, архівною довідкою від 01 квітня 2005 року та протоколом про призначення пенсії від 03 червня 2005 року № 3336 (а.с. 7 - зворотній бік а.с. 7, а.с. 8).

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини підтверджені довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 27 жовтня 2005 року № 168 та протоколом про призначення пенсії року № 7968 (а.с. 9-10).

ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини підтверджені довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 13 червня 2007 року № 202 року та протоколом про призначення пенсії від 25 вересня 2007 року № 1289 (а.с. 11-12).

ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії № 211 та протоколу про призначення пенсії від 22 квітня 2008 року № 475 (а.с. 13-14).

ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_6, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії № 225 та протоколу про призначення пенсії від 16 січня 2009 року № 20 (а.с. 15-16).

ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_7, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 15 вересня 2009 року № 242 та протоколу про призначення пенсії від 24 вересня 2009 року № 1671 (а.с. 17-18).

ОСОБА_30, ІНФОРМАЦІЯ_8, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії № 247 та протоколу про призначення пенсії від 18 січня 2010 року № 2120 (а.с. 19 - зворотній бік а.с. 19).

ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_9, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 03 березня 2010 року № 256 та протоколу про призначення пенсії від 24 червня 2010 року № 448 (а.с. 20 - зворотній бік а.с. 20).

ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_10, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії № 259 та протоколу про призначення пенсії від 05 липня 2010 року № 1126 (а.с. 21 - зворотній бік а.с. 21).

ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_11, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини підтверджені довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 04 листопада 2010 року № 264 року та протоколом про призначення пенсії від 25 січня 2011 року № 1867 (а.с. 22 - зворотній бік а.с. 22).

ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_12, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини підтверджені довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 12 серпня 2011 року № 246 року та протоколом про призначення пенсії від 21 вересня 2011 року № 1410 (а.с. 23 - зворотній бік а.с. 23).

ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_13, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини підтверджені довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 07 липня 2011 року № 245 року та протоколом про призначення пенсії від 13 жовтня 2011 року № 1188 (а.с. 24 - зворотній бік а.с. 24).

ОСОБА_14, ІНФОРМАЦІЯ_14, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини підтверджені довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 04 листопада 2010 року № 264 року та протоколом про призначення пенсії від 30 січня 2013 року № 378 (а.с. 25 - зворотній бік а.с. 25).

ОСОБА_31, ІНФОРМАЦІЯ_15, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини підтверджені довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 26 грудня 2012 року № 265 року та протоколом про призначення пенсії (а.с. 26-27, зворотній бік а.с. 27).

ОСОБА_16, ІНФОРМАЦІЯ_16, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 21 березня 2013 року № 272 та протоколу про призначення пенсії від 24 квітня 2013 року № 2371 (а.с. 28 - зворотній бік а.с. 28).

ОСОБА_17, ІНФОРМАЦІЯ_17, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 21 лютого 2013 року № 268 та протоколу про призначення пенсії від 08 листопада 2013 року № 5810 (а.с. 29-30).

ОСОБА_32, ІНФОРМАЦІЯ_18, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини підтверджені довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 22 квітня 2014 року № 286 року та протоколом про призначення пенсії (а.с. 31 - зворотній бік а.с. 31).

ОСОБА_19, ІНФОРМАЦІЯ_19, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 26 квітня 2011 року № 242 та протоколу про призначення пенсії від 24 вересня 1960 року № 384/1 (а.с. 32 - зворотній бік а.с. 32).

ОСОБА_20, ІНФОРМАЦІЯ_20, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини підтверджені довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 20 січня 2015 року № 280 року та протоколом про призначення пенсії від 24 лютого 2015 року № 791 (а.с. 33 - зворотній бік а.с. 33).

ОСОБА_21, ІНФОРМАЦІЯ_21 перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 07 липня 2008 року № 107, архівної довідки та протоколу про призначення пенсії від 24 вересня 2008 року № 1325 (а.с. 34 - зворотній бік а.с. 34, а.с. 35).

ОСОБА_22, ІНФОРМАЦІЯ_22, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 13 березня 2015 року № 296 та протоколу про призначення пенсії від 30 березня 2015 року № 1604 (а.с. 36 - зворотній бік а.с. 36).

ОСОБА_23, ІНФОРМАЦІЯ_23, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 05 лютого 2015 року № 295 та протоколу про призначення пенсії від 21 квітня 2015 року № 1213 (а.с. 37 - зворотній бік а.с. 37).

ОСОБА_24, ІНФОРМАЦІЯ_24, перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини підтверджені довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 17 лютого 2015 року № 252 та протоколом про призначення пенсії від 21 серпня 2015 року № 861806 (а.с. 38 зворотній бік а.с. 38).

ОСОБА_25, ІНФОРМАЦІЯ_25, перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії № 248 та протоколу про призначення пенсії (а.с. 39 - зворотній бік а.с. 39, а.с. 105-106).

ОСОБА_27, ІНФОРМАЦІЯ_26, перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 10 січня 2011 року № 267, відомостей про розподіл пільгового стажу, протоколів про призначення пенсії від 20 січня 2011 року № 803637, від 07 квітня 2002 року № 84209 та розрахунку трудового стажу (а.с. 41 - зворотній бік а.с. 41, а.с. 104, 134-135).

ОСОБА_28, ІНФОРМАЦІЯ_27, перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини встановлені на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 14 серпня 2013 року № 274, протоколу про призначення пенсії від 14 січня 2014 року № 111 та розрахунку трудового стажу (а.с. 42 - зворотній бік а.с. 42, а.с. 137-138).

ОСОБА_29, ІНФОРМАЦІЯ_28, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області та отримує пенсію з віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.

Ці обставини підтверджені довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 22 квітня 2014 року № 287, протоколом про призначення пенсії від 08 вересня 2014 року № 1596 та розрахунком стажу (а.с. 139-141).

Впродовж травня-серпня 2015 року територіальні органи Пенсійного фонду України здійснювали нарахування та виплату пенсії зазначеним вище особам, що підтверджено довідками про розмір призначеної і фактичної отриманої пенсії (зворотні боки а.с. 8, 10, 12, 14, 16, 18, 30, 35, а.с. 43-66, 100-101, 103-104, 108-109, 132-133, 136).

З приводу нарахування та виплати впродовж спірного періоду пільгової пенсії за Списком № 1 ОСОБА_26 встановлено наступне.

ОСОБА_26, ІНФОРМАЦІЯ_29, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області та проживає у ІНФОРМАЦІЯ_30.

Постановою Верховної Ради України від 11 грудня 2014 року № 31-VIII «Про зміни в адміністративно-територіальному устрої Донецької області, зміну і встановлення меж Артемівського району Донецької області» змінено межі Артемівського району Донецької області шляхом збільшення території Артемівського району на 17 297 гектарів земель за рахунок передачі до його складу 8 533 гектарів земель, що знаходяться у віданні Вуглегірської міської ради, Єнакієвської міської ради, у том числі, території селища Булавине (а.с. 114).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2015 року № 128-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, до яких віднесено смт. Булавинське Артемівського району (а.с. 115-116, 125-127).

У звязку із адміністративним підпорядкуванням смт. Булавинське Артемівському району пенсійна справа ОСОБА_26 була переведена в електронному вигляді до Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області.

З 01 квітня 2015 року пенсія за віком на пільгових умовах по особовому рахунку 810872 ОСОБА_26 не нараховувалася у звязку з відсутністю фінансування смт. Булавинське.

Як свідчать довідка про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії від 21 вересня 2015 року № 3417/13 та листи Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області від 23 червня 2015 року № 797/03 і № 798/03, впродовж травня-серпня 2015 року проводилось нарахування пенсії ОСОБА_26, проте пенсія цій особі фактично не виплачувалася (а.с. 113, 117, 119, 124, 128).

Зі змісту картки особового рахунку ПАТ «Бетонмаш» станом на 25 серпня 2015 року вбачається, що 25 червня 2015 року УПФУ в м. Словянську та Словянському районі Донецької області було повернуто на рахунок відповідача кошти у розмірі 923,58 грн., як зайво нараховані кошти з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії за Списком № 1 ОСОБА_26

У звязку з наведеними вище обставинами до загального розміру заборгованості ПАТ «Бетонмаш» з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 за період з 01 травня 2015 року по 25 серпня 2015 року в сумі 130 687,87 грн. витрати на виплату і доставку пенсії ОСОБА_26 не входять, про що свідчать письмові пояснення УПФУ від 21 вересня 2015 року № 3427/13 (а.с. 111-112), лист Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області від 21 вересня 2015 року № 3427/13 (а.с. 121-122) та письмові пояснення УПФУ від 24 вересня 2015 року № 16226/10 (а.с. 129).

Територіальні органи Пенсійного фонду України складали розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених колишнім працівникам ПАТ «Бетонмаш» відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах згідно з п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 67-76).

Позивач надсилав ці розрахунки на адресу відповідача, відповідач вказані розрахунки отримав, що підтверджено рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с. 77-78), проте відшкодування витрат, понесених територіальними органами Пенсійного фонду України, не здійснив.

Внаслідок невиконання ПАТ «Бетонмаш» обовязку щодо своєчасного і повного відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у відповідача виникла заборгованість за період з 01 травня 2015 року по 25 серпня 2015 року в сумі 130 687,87 грн., про що свідчить довідка-розрахунок заборгованості по платежах в Пенсійний фонд України по ПАТ «Бетонмаш» (а.с. 79).

Існування заборгованості, стягнення якої є предметом спору, підтверджено даними картки особового рахунку страхувальника відповідача (а.с. 80, 130).

Докази, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надані.

Вирішуючи справу по суті та враховуючи висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за наслідками розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, (постанови від 11 лютого 2014 року у справі № 21-471а13, від 10 вересня 2014 року у справі № 21-215а13, від 05 листопада 2014 року у справі № 21-284а13, від 12 листопада 2014 року у справі № 21-386а13 тощо), до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

П. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058) визначено, що перетворення Пенсійного фонду в неприбуткову самоврядну організацію здійснюється відповідно до окремо прийнятого спеціального Закону. До прийняття відповідного рішення функції виконавчої дирекції Пенсійного фонду, її територіальних органів виконують відповідно Пенсійний фонд України та головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.

У період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.

Відповідно до п.п. 1, 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообовязковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з п. 1, пп. 6, 9 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є територіальними органами Пенсійного фонду України; управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: здійснює контроль за додержанням вимог законодавства про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів; здійснює стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах УПФУ виступає у якості суб'єкта владних повноважень, який звернувся до адміністративного суду на виконання повноважень у сфері публічно-правових відносин.

Суд також відзначає, що невиконання відповідачем обов'язку щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій має наслідком виникнення у позивача, як у особи, яка здійснила ці витрати, права на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

За змістом п. 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абз. 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058 в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Закону № 1788. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 Закону № 1058. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку вказаних пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

За правилами абз. 4 п.п. 1 п.2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058 підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

В абз. 5 цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в» - «е» та «ж» ст. 13 Закону № 1788, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями.

Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абз. 5 п.п. 1 п. 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058 виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок Пенсійного фонду України та Державного бюджету України відповідно.

Однак специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.

Так, зі змісту ст. 14 Закону № 1788 вбачається, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.

Виходячи зі змісту положень п.2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058 у контексті ст. 14 Закону № 1788 можна зробити висновок, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі ст. 14 Закону № 1788.

Суд відзначає, що обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених ПФУ після 1 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

Процедура обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція).

Пунктом 6.2 Інструкції передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Згідно з п. 6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Як встановлено судом, на виконання вимог Інструкції УПФУ надсилало на адресу відповідача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, проте останній відшкодування вказаних витрат не здійснив.

Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій оформлені у відповідності до вимог додатків 6 і 7 Інструкції, отже в розумінні ч. 4 ст. 70 Кодексу КАС України, є належними та допустимими доказами стосовно предмету доказування.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову, оскільки зі змісту застосованих до спірних правовідносин норм права та встановлених фактичних обставин вбачається обов'язок відповідача відшкодовувати витрати позивача на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених у порядку ст. 13 Закону № 1788.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись Конституцією України, ст.ст. 2-15, 17-20, 51, 69-72, 94, 98, 122, 128, 159-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

1. Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Словянську та Словянському районі Донецької області до Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» (ідентифікаційний код 00240052) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Словянську та Словянському районі Донецької області (ідентифікаційний код 37803258) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених за Списком № 1, за період з 01 травня 2015 року по 25 серпня 2015 року в сумі 130 687 (сто тридцять тисяч шістсот вісімдесят сім) гривень 87 копійок.

3. Постанова прийнята, складена та підписана у нарадчій кімнаті.

4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

5. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

6. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кравченко Т.О.