ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2015 рокуСправа № 803/3561/15
Волинський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
суддів Димарчук Т.М., Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Приходай Я.О.,
за участю представників позивача Бурди Д.П., Усаченка О.В., Члека І.Ю., Волошенюка І.В.,
представників відповідача Тимощука Г.А., Євтушина М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України до Волинської обласної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Волинська обласна партійна організація Аграрної партії України звернулася з позовом до Волинської обласної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування постанови від 01 жовтня 2015 року № 31 «Про відмову Волинській обласній партійній організації Аграрної партії України у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року», зобов'язання Волинської виборчої комісії з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів зареєструвати виборчий список кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним:
- формування виборчого списку Волинською обласною партійною організацією Аграрної партії України з порушенням квоти на представництво осіб однієї статі зумовлено наявністю постанови Центральної виборчої комісії від 23.09.2015р. №362, п.4 якої роз'яснено, що відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі пункту 1 частини першої статті 46 Закону не допускається;
- оскаржуване рішення Волинської обласної виборчої комісії прийняте з порушенням принципу правової визначеності;
- позивачем були подані усі необхідні згідно з вимогами ст.38 Закону України «Про місцеві вибори» документи до Волинської обласної виборчої комісії, а відтак постанова №31 від 01.10.2015р. є протиправною та підлягає скасуванню.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю з підстав, викладених в адміністративному позові, який просили задовольнити повністю, додатково зазначивши, що відповідачем було проведено реєстрацію виборчих списків від місцевих організацій ряду політичних сил, незважаючи на недотримання останніми квоти на представництво осіб однієї статі у поданих виборчих списках. Крім того, представниками позивача наголошено на тому, що відсутність у Статуті Аграрної партії України відомостей щодо розміру квот, що визначає мінімальний рівень представництва чоловіків і жінок у виборчому списку кандидатів, як це визначено п.10 ст.8 Закону України «Про політичні партії в Україні», може тягнути за собою відповідальність виключно на підставі вказаного Закону.
Відповідач в поданому письмовому запереченні від 03.10.2015р. та представники відповідача в судовому засіданні просять в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, мотивуючи наступним:
- одним з основних принципів проведення виборів, який закріплений положеннями ст.70 Конституції України, ст.4 Закону України «Про місцеві вибори» є принцип рівного виборчого права і вимога щодо гендерної квоти реалізовує даний принцип з метою забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, відповідно виборча комісія керувалась зазначеними положеннями законодавства України;
- Центральна виборча комісія у разі необхідності надає роз'яснення і рекомендації виборчим комісіям, комісіям з референдуму, а не політичним організаціям, відповідно посилання відповідача на формування саме такого виборчого списку на підставі роз'яснення ЦВК, наданого в постанові №362 від 23.09.2015р., є безпідставним;
- висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії, який повинен містити відомості щодо розміру квот, що визначає мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів у народні депутати України від партії у загальнодержавному окрузі, кандидатів у депутати місцевих рад в багатомандатних виборчих округах і має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку, однак всупереч наведеним нормам статут Аграрної партії України таких відомостей не містить і вимога щодо дотримання гендерної квоти при формуванні виборчого списку відповідача була порушена;
- посилання представників позивача на за ангажованість виборчої комісії, яка ніби-то виявилась у реєстрації виборчих списків кандидатів у депутати місцевих рад від ряду місцевих організацій інших політичних сил, є необґрунтованим, оскільки рішення, стосовно таких організацій приймались до винесення Київським апеляційними адміністративним судом рішення про скасування п.4 роз'яснення ЦВК, затвердженого постановою №362 від 23.09.2015р., а саме: 29.09.2015р., тобто тоді, коли дане роз'яснення було чинним, відповідно виборчою комісією питання дотримання гендерної квоти при вирішенні питань про реєстрацію (відмову в реєстрації) виборчих списків місцевих партійних організацій не досліджувалось.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши доводи, викладені позивачем у позовній заяві, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до наступного висновку:
30.09.2015р. Волинською обласною партійною організацією Аграрної партії України подано до Волинської обласної виборчої комісії заяву про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Волинської обласної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України.
До вказаної заяви позивачем було долучено документи, необхідність подання яких встановлена частиною першою статті 38 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. №595-VIII (далі - Закон), що не заперечується представниками сторін.
Волинська обласна виборча комісія за результатами розгляду поданого Волинською обласною партійною організацією Аграрної партії України виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради прийняла постанову №31 від 01.10.2015р., відповідно до якої встановила невідповідність виборчого списку вимогам частини 3 статті 4 Закону, а саме: недотримання представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах, що має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку, в зв'язку з чим відмовила позивачу у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради.
З огляду на наведене, встановленню судом підлягає правомірність відмови Волинської обласної виборчої комісії у реєстрації виборчого списку позивача на підставі виключно недотримання представництва осіб однієї статі у даному виборчому списку.
Згідно з ч.1 ст.41 Закону кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
Відповідно до ч.9 ст.41 Закону територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати.
Частиною першою статті 46 Закону встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;
2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;
3) припинення громадянства України особи;
4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;
6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Таким чином, наведеною нормою Закону визначено вичерпний перелік підстав для відмови територіальною виборчою комісією у реєстрації кандидатів в депутати, включених до виборчого списку кандидатів у депутати.
Разом з тим, згідно з частиною третьою статті 4 Закону усі кандидати у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані у встановленому цим Законом порядку (далі - кандидати), мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів. Представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.
Позивачем не заперечується факт недотримання вимог ч.3 ст.4 Закону щодо 30-відсоткового представництва осіб однієї статі у виборчому списку Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України, поданому 30.09.2015р. до Волинської обласної виборчої комісії, однак як на підставу такого недотримання позивач вказує Роз'яснення ЦВК, затверджене постановою Центральної виборчої комісії від 23.09.2015р. №362.
Частиною четвертою Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України «Про місцеві вибори» під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії №362 від 23.09.2015р. (далі - Роз'яснення) встановлено, що згідно з частиною третьою статті 4 Закону представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку; разом з тим, серед передбачених частиною першою статті 46 Закону підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, указане положення відсутнє; з огляду на це відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі пункту 1 частини першої статті 46 Закону не допускається.
Статтею 3 Конституції України встановлено принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Як зазначено в Рішенні Конституційного Суду України від 2 листопада 2004 року №15-рп/2004 «Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України (254к/96-ВР) в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема, у закони, які за своїм змістом мають бути проникнути передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України (254к/96-ВР). Таке розуміння права не дає підстав для його ототожнення із законом, який іноді може бути й несправедливим, у тому числі обмежувати свободу та рівність особи. Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Зазвичай справедливість розглядають як властивість права, виражену, зокрема, в рівному юридичному масштабі поведінки й у пропорційності юридичної відповідальності вчиненому правопорушенню».
Виходячи із конституційних принципів правової держави і верховенства права та гарантій захисту реалізації прав людини і громадянина, діяльність державних органів повинна бути спрямована на захист реалізації цих прав шляхом зокрема, визначення механізмів (процедур) такого захисту відповідно до тих повноважень, якими наділені відповідні органи законами України.
Стаття 5 Конституції України проголошує, що єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Однією із форм безпосередньої демократії є вибори (стаття 69 Основного Закону України). В процесі виборів громадяни України реалізують закріплене статтею 38 Конституції України право обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Однією з гарантій реалізації цього права є проведення чесних та прозорих виборів.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.
Частина 2 статті 16 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначає, що Комісія за результатами узагальнення практики застосування законодавства України про вибори і референдуми та практики проведення виборів і референдумів в Україні, а також у разі необхідності може за власною ініціативою розглянути та прийняти у встановленому цим Законом порядку рішення стосовно: 1) надання виборчим комісіям, комісіям з референдумів роз'яснень і рекомендацій щодо застосування законодавства України про вибори та референдуми; 2) організації підготовки та проведення виборів і референдумів; 3) організації роботи виборчих комісій та комісій з референдумів; 4) підготовки пропозицій щодо вдосконалення законодавства України про вибори і референдуми; 5) інших питань, віднесених до повноважень Комісії.
За положеннями статті 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» - Комісія, зокрема, забезпечує дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу та процесу референдуму; приймає обов'язкові для використання в роботі виборчих комісій роз'яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори.
Рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України (частина перша статті 13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію»).
Таким чином, діяльність Центральної виборчої комісії, як єдиного державного органу до повноважень якого належить, зокрема, організація та проведення виборів та забезпечення дотримання реалізації виборчих прав громадян України, повинна бути спрямована на захист реалізації виборчих прав громадян, в тому числі шляхом прийняття рішень, які роз'яснюють окремі механізми (процедури) застосування виборчого законодавства про вибори задля проведення чесних та прозорих виборів, виходячи із конституційного принципу верховенства права.
З огляду на наведене, суд вважає, що Волинська обласна виборча комісія зобов'язана була керуватись у своїй роботі, в тому числі й під час прийняття оскаржуваної постанови №31 від 01.10.2015р., Роз'ясненням, затвердженим постановою ЦВК №362 від 23.09.2015р. При цьому, судом не взято до уваги посилання представників відповідача на скасування Київським апеляційним адміністративним судом 30.09.2015р. ч.4 Роз'яснення, оскільки в даному випадку Київський апеляційний адміністративний суд, є судом першої інстанції і відсутні будь-які дані про набрання даного рішення законної сили.
Стосовно наслідків недотримання Волинською обласною партійною організацією Аграрної партії України вимог ч.3 ст.4 Закону України «Про місцеві вибори» при формуванні виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради та посилань відповідача на фактичне порушення позивачем порядку висування кандидатів у депутати всупереч вимогам п.10 ст.8 Закону України «Про політичні партії в Україні», яка передбачає наявність відомостей щодо розміру гендерних квот в статуті партії, суд зазначає наступне.
За змістом частини першої статті 36 Закону висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости місцевою організацією партії відбувається на підставі Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних чергових та/або позачергових, перших виборів.
Територіальна виборча комісія реєструє кандидатів в депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за умов дотримання, зокрема, встановленого Законом порядку висування.
Як вже зазначалось судом, вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, у тому числі місцевою організацією партії, встановлено частиною першою статті 46 Закону.
Проте, серед передбачених частиною першою статті 46 Закону підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, відсутнє положення, зафіксоване в ч.3 ст.4 Закону.
Таким чином, відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі пункту першого частини першої статті 46 Закону не передбачена.
Доводи відповідача про те, що недотримання вимог частини третьої статті 4 Закону України «Про місцеві вибори» є порушенням порядку висування кандидатів, що на думку представників відповідача згідно з пунктами першим та другим частини першої статті 46 Закону є достатньою підставою для відмови у реєстрації кандидата у депутати місцевих рад в багатомандатних виборчих округах, на думку суду слід відхилити, оскільки вичерпний перелік дій які мають бути вчинені в межах висування кандидатів у депутати, чітко регламентовано статтями 35-37 Закону, і такі вимоги не передбачають врахування гендерних квот, як не передбачать цього і інші спеціальні норми Закону, які визначають обов'язкові умови висування кандидатів місцевими організаціями партій.
При цьому, слід зазначити, що частина третя статті 4 Закону України «Про місцеві вибори» є вимогою, що адресована політичним партіям, механізм реалізації та відповідальність за невиконання якої передбачено Законом України «Про політичні партії в Україні», зокрема ст.19.
Отже, недотримання вказаних вимог не може розглядатись як підстава для відмови в реєстрації кандидата у депутати за Законом України «Про місцеві вибори», в тому числі в складі виборчого списку.
При цьому, суд зазначає, що такий порядок правозастосування, який передбачений у пунктах 3, 4 Роз'яснення не суперечить вимогам частини третьої статті 4 Закону України «Про місцеві вибори».
З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про протиправність постанови Волинської обласної виборчої комісії №31 від 01.10.2015р. «Про відмову Волинській обласній партійній організації Аграрної партії України у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року» та її скасування.
Частиною першою ст.38 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено обов'язок територіальної виборчої комісії зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання необхідних, визначених даною нормою, документів.
Враховуючи подання необхідних документів позивачем, наявні усі підстави для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України, відповідно адміністративний позов у даній частині також підлягає задоволенню судом шляхом зобов'язання Волинської обласної виборчої комісії провести таку реєстрацію, оскільки можливості для самостійного прийняття рішення відповідачем в зв'язку зі скасуванням постанови Волинської обласної виборчої комісії №31 від 01.10.2015р., у комісії відсутні з огляду на сплив строку, встановлений для самостійного прийняття такого рішення виборчою комісією частиною 9 статті 41 Закону України «Про місцеві вибори».
Згідно з частиною дев'ятою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
До адміністративного позову було долучено позивачем квитанцію №9050230015 від 02.10.2015р. про сплату судового збору в розмірі 1 378грн.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Ставки сплати судового збору встановлено частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якої за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору складає 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З огляду на викладене до сплати за подання адміністративного позову підлягав судовий збір в розмірі 2 436грн. (1 218грн. х 2), а відтак, оскільки судовий збір було сплачено в меншому розмірі ніж це передбачено Законом, сума недоплаченого судового збору в розмірі 1 058грн. підлягає стягненню з позивача.
Керуючись статтями 2, 69-72, 94, 158-163, 172 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Законів України «Про місцеві вибори», «Про Центральну виборчу комісію», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною і скасувати постанову Волинської обласної виборчої комісії №31 від 01.10.2015р. «Про відмову Волинській обласній партійній організації Аграрної партії України у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року».
Зобов'язати Волинську обласну виборчу комісію зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України.
Стягнути з Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України в дохід Державного бюджету України 1 058 грн. належного до сплати судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого частиною 5 статті 177 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається сторонами протягом двох днів з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий В.В. Дмитрук
Судді Т.М.Димарчук
А.Я.Ксензюк