ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2015 року м. Київ К/800/57835/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: судді Мороза В.Ф.
Суддів: Васильченко Н.В.
Логвиненко А.О.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ТОВ "Дієса" на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року у справі за позовом ТОВ "Дієса" до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Донецькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови,
в с т а н о в и л а:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Дієса» звернулось з позовом про визнання протиправними дій щодо винесення постанови про накладення штрафних санкцій № 260р від 09 грудня 2013 року в сумі 25 500,00 грн. протиправними; скасування постанови № 260р від 09 грудня 2013 року про накладення штрафних санкцій на ТОВ «Дієса» в сумі 25 500,00 грн.
Позов мотивовано тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року, адміністративний позов залишено без розгляду на підставі ст. 100 КАС України.
У касаційній скарзі ТОВ "Дієса", посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким направити справу на продовження розгляду до суду першої інстанції.
Судами встановлено, що у період з 27 листопада 2013 року по 28 листопада 2013 року Інспекцією здійснено виїзну позапланову перевірку характеристик продукції у магазині «Ельдорадо» за адресою: м. Донецьк, вул. Університетська, 2б, що належить ТОВ «Дієса», за результатами якої складено акт перевірки характеристик продукції № 02/288 від 28 листопада 2013 року.
09 грудня 2013 року Інспекцією винесено постанову про накладання штрафних санкцій № 260р, якою застосовано до позивача штраф в розмірі 25 500,00 грн.
Постанову про накладання штрафних санкцій № 260р від 09 грудня 2013 року направлено на адресу позивача 11 грудня 2013 року.
26 березня 2014 року позивачем подано скаргу на постанову про накладання штрафних санкцій № 260р від 09 грудня 2013 року та дії відповідача до Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів.
Листом № 2155-2-11/8 від 10 квітня 2014 року Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів повідомила позивача про те, що рішення, дії чи бездіяльність органів ринкового нагляду або їх посадових осіб можуть бути оскаржені до суду відповідно до чинного законодавства України.
Позов подано позивачем 19 травня 2014 року.
Відповідно до п. 4 Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1177 від 17 серпня 2002 року, рішення про накладення штрафів приймається на підставі відповідних актів перевірки суб'єкта господарської діяльності та інших матеріалів, пов'язаних з цією перевіркою, за наявності порушень, зазначених у пункті 2 цього Положення, і оформляється постановою за формою, що встановлюється Мінекономрозвитку. Питання про накладення штрафу розглядається за участю представника суб'єкта господарської діяльності. У разі його відсутності справу може бути розглянуто лише у випадку, коли незважаючи на своєчасне повідомлення суб'єкта господарської діяльності про місце і час розгляду справи від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно з п. 6 вказаного Положення, суб'єкт господарської діяльності перераховує суму штрафу до державного бюджету у 15-денний термін після отримання постанови, про що протягом трьох днів письмово повідомляє Держспоживінспекцію або її територіальний орган, який наклав штраф, із зазначенням номера і дати платіжного доручення. У разі оскарження постанови штраф повинен бути сплачений не пізніш як через 15 днів після повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Пунктом 7 Положення передбачено, що постанова про накладення штрафу обов'язкова для виконання суб'єктом господарської діяльності. У разі невиконання зазначеної постанови сума штрафу стягується в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 9 вказаного Положення, постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про захист прав споживачів може бути оскаржено суб'єктом господарської діяльності до Держспоживінспекції або суду.
Згідно з ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 5 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
За змістом ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Підставою для залишення позову без розгляду відповідно до пункт 9 частини першої статті 155 КАС України є подання позовної заяви з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду, коли суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Судами правомірно відхилено посилання позивача на дотримання строку, встановленого частиною 4 статті 99 КАС України у зв'язку з застосуванням досудового порядку вирішення спору, оскільки скаргу на спірне рішення та дії відповідача до Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів позивачем було подано лише 26 березня 2014 року, тоді як про зазначене рішення позивачу було відомо у січні 2014 року. При цьому Положенням про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів, затвердженим Постановою КМУ № 1177 від 17 серпня 2002 року передбачено можливість досудового порядку вирішення спору протягом 15 днів після отримання постанови про накладення штрафу.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судами норм процесуального права.
Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дієса» залишити без задоволення.
Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року залишити без змін.
Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України в порядку ст.ст. 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: В.Ф. Мороз
Н.В. Васильченко
А.О. Логвиненко