Ухвала суду № 51975451, 27.08.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2015
Номер справи
817/1218/15
Номер документу
51975451
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Недашківська К.М.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"27" серпня 2015 р. Справа № 817/1218/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

ОСОБА_2,

при секретарі Білоцькій А.В. ,

за участю представника позивача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_4 приватного підприємства "Случ" Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" червня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_4 приватного підприємства "Случ" до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_4 приватного підприємства «Случ» до Управління Пенсійного фонду України у Сарненському районі Рівненської області, в якому позивач, з урахуванням уточнень, просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Сарненському районі по включенню у витрати по виплаті пенсій виплату самих пенсій, призначених жінкам, які працювали у сільськогосподарському виробництві та виховали пятеро і більше дітей, вимоги по відшкодуванню таких пенсій; по наданню позивачу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які за законом виплачуються з Державного бюджету України та вручені позивачу з порушенням встановлених строків; скасувати розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, надісланих відповідачем ОСОБА_4 приватному підприємству «Случ»: від 15.01.2015 №190/02 (33 особи), від 15.01.2015 №190/02 (31 особа) та від 03.02.2015 №433/02.

На обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що пунктом 8 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», встановлено особливий порядок стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, зокрема шляхом надіслання відповідної вимоги про сплату недоїмки. Така вимога згідно Інструкції є виконавчим документом. І іншого порядку стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків чинним законодавством не визначено. Що ж стосується самих розрахунків по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, на переконання позивача, відповідачем протиправно включено до суми що підлягає відшкодуванню, розмір нарахованої пенсії, призначених жінкам які працювали у сільськогосподарському виробництві та виховали пятеро і більше дітей. Крім того, позивач вказує на те, що забезпечення правом на дострокову довічну пенсію вказаних жінок у відповідності до закону України «Про пенсійне забезпечення» є обовязком Держави, а тому фінансування вказаних виплат має здійснюватись виключно із Державного бюджету, що, на думку позивача, в повній мірі відповідає вимогам частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Позивач також вказує на те, що він являвся платником фіксованого сільськогосподарського податку, а на даний час є платником четвертої групи єдиного податку, що по своїй суті є однією і тою ж формою спрощеної системи оподаткування. Окрім цього, позивач звертає увагу суду і на строк надіслання розрахунку по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, так як відповідач надіслав його пізніше, ніж передбачено вимогами пункту 6.4 Інструкції.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18 червня 2015 р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними та скасовано Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 15 січня 2015 року №190/15, із зазначенням пенсіонерів в кількості 31 особа; та Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з лютого 2015 року, від 03 лютого 2015 року №433/02.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Сільськогосподарське приватне підприємство "Случ" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення в частині відмови в задоволенні позову та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги повністю.

Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області також подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказане рішення в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, прояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України у Сарненському районі Рівненської області підлягає задоволенню, а апеляційну скаргу ОСОБА_4 приватного підприємства "Случ" належить відхилити, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що сільськогосподарське приватне підприємство «Случ» пройшло процедуру державної реєстрації, а відтак набуло правового статусу субєкта господарювання в розумінні статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 №755-IV, та зареєстроване за юридичною адресою: 34544, Рівненська область, Сарненський район, село Тинне, вулиця Польова, будинок №15.

На адресу позивача від Управління Пенсійного фонду України у Сарненському районі Рівненської області надійшли Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 15 січня 2015 року №190/15, із зазначенням пенсіонерів в кількості 33 особи (а.с. 16 том 1) та Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 15 січня 2015 року №190/15, із зазначенням пенсіонерів в кількості 31 особа (а.с. 19 том 1), а в подальшому - Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з лютого 2015 року, від 03 лютого 2015 року №433/02, із зазначенням одного пенсіонера (а.с. 21 том 1).

З матеріалів справи вбачається, що працівникам ОСОБА_4 приватного підприємства «Случ»: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, призначені та виплачуються пенсії за віком, на пільгових умовах, на підставі пункту «ж» статті 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» , як жінкам, які працюють (працювали) в сільському господарстві та виховали пятеро чи більше дітей.

Вказані обставини підтверджуються долученими до матеріалів справи копіями протоколів про призначення пенсій, розпорядженнями, розрахунками стажу, трудовими книжками, виписками з наказів, довідками про підтвердження стажу працівників, та довідками про склад сімї (а.с. 32-249 том 1, 41-73 том 2).

Судами встановлено, що новий Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 15 січня 2015 року №190/15, із зазначенням пенсіонерів в кількості 31 особа, стосується виплат пільгових пенсій за період з січня 2015 року. Відтак, Розрахунок фактичних витрат від 15 січня 2015 року №190/15, із зазначенням пенсіонерів в кількості 33 особи, де також зазначено період сплати з січня 2015 року, є відкликаним (нечинним).

Таким чином, суд першої інстанції правильно зазначив, що позовні вимоги в частині скасування Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 15 січня 2015 року №190/15, із зазначенням пенсіонерів в кількості 33 особи, не підлягають задоволенню.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України №1788-XII до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України №1058-IV, стали обєктом оподаткування для платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а виплата пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту «ж» статті 13 Закону України №1788-XII здійснюється за рахунок Державного бюджету України на підставі норми абзацу 5 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-IV, що виключає включення фактичних витрат на виплату і доставку таких пільгових пенсій до обєкту оподаткування збором на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Стосовно обов"язку позивача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій колегія суддів враховує , що за змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону №1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом №1788-ХІІ. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону №1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності зазначеним Законом.

За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

В абзаці п'ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«е» та «ж» статті 13 Закону № 1788-XII, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«е» та «ж» статті 13 Закону № 1788-XII, покриваються підприємствами та організаціями.

Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, а отже, і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок ПФУ та Державного бюджету України відповідно.

Однак специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.

Так, згідно зі статтею 14 Закону № 1788-XII працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.

Аналіз положень пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV у контексті статті 14 Закону № 1788-XII дає підстави для висновку про те, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі статті 14 Закону № 1788-XII.

Згідно з пунктом 6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV.

За приписами пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів ПФУ щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом десяти днів з новопризначених пенсій.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до ПФУ зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що визначено пунктом 6.8 Інструкції.

Матеріалами справи підтверджено, що зазначені вище пенсіонери працювали у ОСОБА_4 приватному підприємстві «Случ». При цьому вони, як матері, що виховала п'ятеро і більше дітей та працювали у сільськогосподарському виробництві, набули права на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «ж» статті 13 Закону України №1788-XII, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Такий порядок визначено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 1992 року №244 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро та більше дітей". Право на пенсію на вказаних у пункті І цієї постанови пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання. Обчислення заробітку, призначення та виплата таких пенсій провадяться відповідно до чинного законодавства.

Звідси, колегія суддів приходить до переконливого висновку про те, що обов'язок по відшкодуванню пенсійним органам витрат на виплату та доставку пенсій, які призначені працівникам підприємства відповідно до п.п.«б»-«з» та «ж» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», покладений законом на позивача.

Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 7 липня 2015 року №21-735а15.

Крім того, Верховний Суд України неодноразово висловлював правову позицію у справах цієї категорії, зокрема, у постановах від 5 червня (№ 21-167а12) та 25 вересня 2012 року (№№ 21-251а12, 21-293а12, 21-294а12), 16 квітня, 10 вересня, 8 жовтня 2013 року (№№ 21-12а13, 21-215а13, 21-310а13 відповідно), 11 лютого 2014 року (№ 21-471а13).

Слід зауважити, що з 01.01.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року №71-VIII, яким фіксований сільськогосподарський податок виключено з переліку загальнодержавних податків та зборів.

Отже, платники, які в 2014 році перебували на обліку як платники фіксованого сільськогосподарського податку, з 01.01.2015 року зобов'язані відшкодовувати органам Пенсійного фонду України суми понесених з цієї дати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених їх працівникам.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до переконливого висновку про те, що позивач як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівникам якої призначено пільгову пенсію, зобов'язаний сплатити ПФ України збір у 100-відсотковому розмірі сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій його працівникам, тобто у повному розмірі відшкодувати відповідачу фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.

З урахуванням наведеного, заявлений позов в цій частині є безпідставним та необґрунтованим, а тому не підлягає до задоволення, з вищевикладених мотивів.

Враховуючи вищевикладене, доводи апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні заявленого позову.

З урахуванням наведених доводів апеляційна скарга Сільськогосподарське приватне підприємство "Случ" не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 приватного підприємства "Случ" залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області задовольнити. Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" червня 2015 р. скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 15 січня 2015 року №190/15, із зазначенням пенсіонерів в кількості 31 особа; та Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з лютого 2015 року, від 03 лютого 2015 року №433/02.

Прийняти в цій частині нову постанову.

В задоволенні позову ОСОБА_4 приватного підприємства "Случ" відмовити.

В решті постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 18 червня 2015 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Л.О. Зарудяна

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "31" серпня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Сільськогосподарське приватне підприємство "Случ" вул.Польова,15,с.Тинне,Сарненський район, Рівненська область,34544

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області вул. Суворова, 8,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500

- ,