ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Коренюк В.П.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"23" вересня 2015 р. Справа № 279/12978/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Одемчука Є.В.
суддів: Бучик А.Ю.
ОСОБА_2,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "08" квітня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату коштів ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 08.04.2015 року позов ОСОБА_3 задоволено частково.
Визнано дії управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира щодо нарахування та виплати коштів, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відносно ОСОБА_3 - неправомірними.
Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира нарахувати та виплатити ОСОБА_3 щомісячну грошову доплату до заробітної плати за роботу у зоні гарантованого добровільного відселення на територіях радіоактивного забруднення, відповідно до ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі двох мінімальних заробітних плат за період з 01 червня 2014 року по 03 серпня 2014 року з урахуванням виплачених сум, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого "Про Державний бюджет України на 2014 рік" на відповідний час.
В решті позовні вимоги залишено без задоволення.
В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_3 працює в Коростенсько-Лугінському ОМВК, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення та отримує доплату до заробітної плати згідно ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення, однак, в розмірі, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:
- у зоні безумовного (обовязкового) відселення - три мінімальні заробітні плати.
- у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;
- у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Водночас сума, з якої здійснювався розрахунок виплати позивачу, передбаченої Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначалася згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".
Зазначеною постановою, всупереч вимогам вказаного Закону, який встановлює розмір доплат як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, встановлено конкретний розмір такої доплати в твердій грошовій сумі.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що платником щомісячної доплати відповідно ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за роботу в зоні радіоактивного забруднення є управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Згідно п.п. 5 п. 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. N 936 виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, зокрема доплата особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до статей 39, 40 Закону, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. N 836.
Відповідно до п. 5 Порядку соціальні виплати, доплати (види допомоги), передбачені підпунктами 5 - 13 пункту 4 цього Порядку, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Враховуючи вищезазначені правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що обов'язок щодо нарахування доплати до заробітної плати, передачі розрахунку до УПСЗН Корольовської районної ради м.Житомира виникає саме у роботодавця, тобто у "Коростенсько-Лугінському ОМВК". Також, відсутні повноваження в управлінні і здійснювати такі виплати безпосередньо фізичній особі.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира не наділено функціями та повноваженнями нарахування та виплати доплати працюючим громадянам відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в названій частині з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову до вказаного відповідача.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира задовольнити.
Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "08" квітня 2015 р. в задоволенні позову про зобов"язання нарахування та виплати коштів, передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" скасувати та прийняти нову.
Відмовити ОСОБА_3 в задоволені позову до управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира про нарахування та виплату доплати, відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис) Є.В.Одемчук
судді: (підпис) ОСОБА_4
(підпис) ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11500
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира пл. Польова,8,м.Житомир,10009
- ,