У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 716/602/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Угриновська Л.Я.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
10 вересня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області на постанову Заставнівського районного суду Чернівецької області від 24 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області про визнання неправомірними дій та рішень, зобовязання провести перерахунок заниженої пенсії без урахування пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення,
В С Т А Н О В И В :
26.05.2015 року позивач - ОСОБА_3 звернулась до Заставнівського районного суду Чернівецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області про визнання неправомірними дій та рішень, зобовязання провести перерахунок заниженої пенсії без урахування пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Заставнівський районний суд Чернівецької області постановою від 24.06.2015 року адміністративний позов задовольнив.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Заставнівського районного суду Чернівецької області від 24.06.2015 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Ухвалою від 26.08.2015 року розгляд справи було призначено до розгляду в режимі відеоконференції.
Однак у зв'язку з неможливістю підключення Заставнівського районного суду Чернівецької області до мережі розгляд справи відбувся в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як досліджено з матеріалів справи, позивач з 16.09.2010 року отримує пенсію за віком на підставі Закону України "Про державну службу".
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія державного службовця ОСОБА_3 була призначена згідно Закону України "Про державну службу". При обчисленні розміру пенсії УПФ в Заставнівському районі не було включено до заробітку за період роботи з 01.04.2007 року по 31.03.2009 року отриману ним індексацію заробітної плати в сумі 640,57 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 6408,61 грн. та на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3724,81 грн..
04.11.2014 року ОСОБА_3 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених їй сум, які не були враховані при виході на пенсію, надавши довідку від 04.11.2014 року за № 4395 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, за період з 01.09.2008 року по 01.09.2010 року видану Заставнівським районним центром зайнятості, в якій враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі від 11.11.2014 року №11-13/А-11 ОСОБА_3 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на статтю 33 Закону України "Про державну службу", оскільки матеріальна допомога не входять до складової заробітної плати та не можуть бути враховані для розрахунку пенсії.
Постановою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 10.12.2014 року, залишеною без змін Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015 року позов ОСОБА_3 задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_3 за рахунок включення до заробітку неврахованих під час призначення пенсії "інших виплат"- матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань в сумі 9927,73 грн..
Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 у відповідності до вимог Закону України "Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань в сумі 9927,73 грн., зазначених у довідці від 04.11.2014 року за №4395 у розмірі 80% від заробітної плати , починаючи з 04.11.2014 року.
Із таблиці розрахунку пенсії на виконання судових рішень вбачається, що перерахунок проведено із врахуванням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, змінено базовий місяць для індексації пенсії на листопад 2014 року, із цього періоду індексація до пенсії не нарахована, а нарахована сума індексації до перерахунку пенсії згідно судових рішень утримана із пенсії.
Позивач, вважаючи, що відповідач неправомірно змінив базовий місяць для індексації його пенсії на листопад 2014 року звернувся до суду з адміністративним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями ст. ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від. 17.07. 2003 року № 1078, , прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до ст. 2 Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 3 липня 1991 року (далі - Закон України № 1282) та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок), який затверджено Кабінетом Міністрів України Кабінетом Міністрів України 17 липня 2003 року при прийняті постанови № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно ст. 4 Закону України № 1282 Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Пунктом 1 Порядку визначено правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року (місяць опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 491-IV). Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно п.4 Порядку, пенсії непрацюючим пенсіонерам індексуються у межах прожиткового мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.
Згідно п. 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 та 4 цього Порядку.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності зобов'язання відповідача при перерахунку пенсії позивачу залишити без змін базовий місяць для індексації її пенсії, який був визначений при її призначенні, оскільки даний перерахунок пенсії не є перерахунком відповідно до ст.ст.40, 42, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та не є перерахунком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", а є упорядкуванням пенсійної справи з вини відповідача. А тому підвищення розміру пенсії мало б відбутися з дня призначення пенсії та не може бути підставою для зміни базового місяця для індексації відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Статтею 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що суми пенсії, неодержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, передбачено збільшення розмірів пенсії, що здійснюються відповідно до законодавства, а не до рішень судів.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів дійшла висновку про правомірність заявлених позивачем вимог, які підтверджуються належними доказами, а тому обґрунтовано задоволені судом першої інстанції.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області залишити без задоволення, а постанову Заставнівського районного суду Чернівецької області від 24 червня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Смілянець Е. С.
Судді Залімський І. Г.
ОСОБА_4