У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/1463/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Дончик В.В.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
09 вересня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Полотнянка Ю.П. Загороднюка А.Г. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Зарицької Т.В.,
позивача - ОСОБА_2
відповідача - ОСОБА_3
представника відповідача - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2 до прокуратури Вінницької області, прокурора відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 про визнання протиправним дії,
В С Т А Н О В И В :
22.05.2015 року позивачі - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2 звернулись до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до прокуратури Вінницької області, прокурора відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 про визнання протиправним дії.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 12.06.2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 оскаржив його в апеляційному порядку.
В судовому засіданні позивач підтримав доводи апеляційної скарги, відповідач та представник відповідача, в свою чергу, заперечили проти апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що в задоволенні апеляційної скарги необхідно відмовити з наступних підстав.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, розпорядженням прокурора Вінницької області від 02.02.2015р. №13 було призначено службову перевірку обставин неетичної поведінки між працівниками органів прокуратури Вінницької області, який мав місце в ніч з 23 на 24 січня 2015 року під час перебування у кафе "Флінт" м. Вінниці.
Наказом прокурора області від 04.02.2015р. №14 до вищезазначеного наказу внесено зміни, згідно яких прокурора відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 включено до складу комісії по проведенню службового розслідування (перевірки) за вищевказаним фактом.
З метою перевірки обставин, які відбувались в кафе "Флінт" в ніч з 23 на 24 січня поточного року, ОСОБА_3, як членом комісії, 05.02.2015 року направлено запит №25/1/2-11 вих. №15 на адресу ПП "Легіонер" про витребовування інформації та відеозапису подій, які відбулись у ніч з 23 на 24 січня 2015 року в кафе У Флінта, що в послідуючому було використано як доказ вини позивачів у скоєнні проступку.
На думку позивачів, вище вказані дії члена комісії ОСОБА_3 є протиправними та порушують їх законні права та охоронювані інтереси, що стало причиною звернення до суду.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України Про прокуратуру, Інструкцією про порядок проведення службових розслідувань (перевірок) в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генерального прокурора України від 24.09.2014 №104, прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до п. 1.2 Інструкції про порядок проведення службових розслідувань (перевірок) в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генерального прокурора України від 24.09.2014 №104 (далі - Інструкція), визначено, що службове розслідування (перевірка) - це комплекс заходів, які проводяться у випадках скоєння працівниками прокуратури ганебних вчинків, зокрема, кримінальних правопорушень, порушень Присяги працівника прокуратури і Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури, які дискредитують їх як працівників прокуратури та шкодять авторитету органів прокуратури.
Про призначення службового розслідування (перевірки) уповноваженим керівником органів прокуратури видається розпорядження, у якому визначається склад комісії (голова та члени), підстава, мета та строки його проведення, прізвище, ім`я, по батькові особи, щодо якої проводиться розслідування, та її посада (п. 3.4 Інструкції).
Розділом 8 Інструкції визначено перелік питань, які підлягають з`ясуванню під час проведення службового розслідування (перевірки).
Так, зокрема, питаннями які підлягають з`ясуванню є: обставини події, у зв`язку з якою проводиться службове розслідування (перевірка), час, місце, спосіб, наслідки тощо (п. 8.1 Інструкції); правомірність дій працівників прокуратури, що призвели до події чи безпосередньо передували їй (п. 8.2 Інструкції); наявність чи відсутність у діянні або бездіяльності працівника прокуратури ознак кримінального, корупційного правопорушення, інших ганебних вчинків, порушень Присяги працівника прокуратури і Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури, які дискредитують їх як працівників прокуратури та шкодять авторитету органів прокуратури, їх мотиви (п. 8.3 Інструкції); обставини, що пом`якшують або обтяжують ступінь і характер відповідальності працівника прокуратури чи знімають безпідставні звинувачення або підозру у скоєнні порушення (п. 8.4 Інструкції).
За змістом п.п. 6.1.2, 6.1.8 Інструкції голова та члени комісії з проведення службового розслідування (перевірки) мають право одержувати документи, які стосуються службового розслідування.
За запитом уповноважених осіб отримувати та збирати з додержанням вимог законодавства матеріали, що стосуються службового розслідування (перевірки, у тому числі від інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб.
Таким чином, системний аналіз вказаних правових норм дає підстави стверджувати про можливість витребування під час службового розслідування (перевірки) від юридичних осіб, документів, матеріалів, які містять інформацію про предмет службового розслідування (перевірки).
Згідно з матеріалами справи, ОСОБА_3 з метою перевірки обставин, які відбувались в кафе "Флінт" в ніч з 23 на 24 січня поточного року було 05.02.2015 року направлено запит №25/1/2-11 вих. №15 на адресу ПП Легіонер. За змістом даного листа, однією із підстав його направлення автором вказано - призначення службової перевірки.
Аналізуючи вище викладене, колегія суддів робить висновок про те, що прокурором відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 як членом комісії по проведенню службової перевірки було дотримано вимог чинного законодавства щодо направлення запиту №25/1/2-11 вих. №15.
Таким чином, колегія суддів не бере до уваги доводи апелянта щодо відсутності повноважень у ОСОБА_3 на здійснення такого запиту.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що відповідачі діяли на підставі та в межах закону.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів дійшла висновку про безпідставність заявлених позивачами вимог, які обгрунтовано залишені судом першої інстанції без задоволення.
Апелянтом не надано достатніх доказів в підтвердження доводів апеляційної скарги, у звязку з чим остання задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 15 вересня 2015 року.
Головуючий Драчук Т. О.
Судді Загороднюк А.Г.
ОСОБА_7