Постанова № 51947732, 02.10.2015, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
02.10.2015
Номер справи
233/3135/15-а
Номер документу
51947732
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/3135/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2015 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі

головуючої судді Бєлостоцькій О.В.,

при секретарі Теліціній О.О.,

за участю

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Кравченко В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Костянтинівської об*єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання дій незаконними та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -

ВСТАНОВИВ:

02 червня 2015 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до відповідача по справі, в якому зазначила, що вона обіймає посаду головного бухгалтера ТОВ «ТД Лідер». 22 травня 2015 року отримала постанову про притягнення її до адміністративної відповідальності від 19 травня 2015 року серія НОМЕР_1, винесену першим заступником начальника Костянтинівської ОДПІ ОСОБА_4, про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 165-1 КУпАП за порушення п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов*язкове державне соціальне страхування» - несплату єдиного соціального внеску на загальнообов*язкове державне соціальне страхування за лютий 2015 року. Постанову від 19 травня 2015 року вважає незаконною, оскільки справа про її притягення до адміністративної відповідальності була розглянута за її відсутності, без належного повідомлення про час і місце її розгляду. Крім того, в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки відповідно до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції » суб*єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції звільнено від сплати єдиного соціального внеску. На виконання вказаного закону розпоряжденням Кабінету Міністрів України було прийнято розпорядження від 30 жовтня 2014 року № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких проводилась антитерористична операція, який не має періоду дії в часі, а лише надавав підстав для початку дії вказаного Закону. Позивач просить визнати дії щодо складання постанови про притягнення до відповідальності від 19 травня 2015 року серія НОМЕР_2 незаконними, скасувати постанову про притягнення до відповідальності від 19 травня 2015 року серія НОМЕР_2, провадження по справі закрити.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав заявлені позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_2 просив відмовити в задоволенні позову, як безпідставного та необгрунтованого, посилаючись на те, що відповідно до ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов*язкове соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов*язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця незалежно від фінансового стану. Крім того, в обгрунтування заперечень відповідач послався на відсутність станом на час розгляду справи затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

З*ясувавши позицію сторін по справі, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що листом від 07 травня 2015 року № 2886/10/05-14-17-02-13-1 ОСОБА_3 повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.165-1 КУпАП - 19 травня 2015 року об 11 годині в приміщенні Костянтинівської ОДПІ (а.с.41).

12 травня 2015 року ОСОБА_3 отримала вказаний лист, отже була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності, що підтверджується описом вкладення та поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.42).

На розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.165-1КУпАП 19 травня 2015 року об 11 годині 00 хвилин до приміщення Костянтинівської ОДПІ ОСОБА_3 не з*явилась, про що було складено відповідний акт № 560/05-14-17-02-2568612842 від 19 травня 2015 року (а.с.43).

19 травня 2015 року першим заступником начальника Костянтинівської об*єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_5 винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення НОМЕР_2 (а.с.6) відносно ОСОБА_3 за ч.5 ст. 165-1 КУпАП про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2550 гривень, з якої вбачається, що ОСОБА_3, яка обіймає посаду головного бухгалтера ТОВ «ТД «Лідер» допустила несплату єдиного соціального внескуна загальнообов*язкове державне соціальне страхування за лютий 2015 року на суму 23163гривні 77 копійок по граничному строку сплати 20 березня 2015 року; станом на 20 березня 2015 року недоїмка становить 78268гривень 25 копійок, чим порушила п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнобов*якове державне соціальне страхування», будучи особою, яка протягом року була піддана адміністративному стягненню за таке ж порушення.

Як вбачається із роздруківки (а.с.44-45) та не заперечується представником позивача по справі, станом на 20 березня 2015 року розмір несплаченого ТОВ «ТД «Лідер» єдиного внеску на загальнообов*язкове державне соціальне страхування за лютий 2015 року становить 23163 гривні 77 копійок, а загальна сума недоїмки із цього внеску - 78268 гривень 25 копійок.

Згідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII, відповідно до ст.11 «Прикінцеві та перехідні положення» якого передбачено внесення змін до деяких законів України.

Зокрема, частиною 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» передбачено внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 такого змісту:

Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

Згідно із ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Крім того, відповідно до ст. 101 Податкового кодексу України та наказу Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 577 «Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків», документом-підставою для прийняття керівником (заступником керівника) контролюючого органу рішення про списання безнадійного боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), є відповідний сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України, що засвідчує настання форс-мажорних обставин у податкових правовідносинах та використовується при списанні безнадійного податкового боргу відповідно до статті 101 Податкового кодексу України.

Отже, саме по собі включення того чи іншого населеного пункту до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, не є безумовною підставою для невиконання чи виконання не в повному обсязі платниками єдиного внеску своїх обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнобов'язкове державне соціальне страхування».

З огляду на положення п.9-3 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суб*єкт господарювання звільняється від сплати вказаного внеску за умови дотримання відповідної процедури,- надання документу, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, а саме - є сертифікату Торгово-промислової палати України.

Оскільки відповідно до ст.234-2 КУпАП до повноважень органів доходів і зборів віднесено розгляд справ про адміністративні правопорушення, пов*язані з порушенням законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов*язкове державне соціальне страхування, позовні вимоги про визнання дій щодо складання постанови про притягнення до відповідальності від 19 травня 2015 року серія НОМЕР_2 незаконними задоволенню не підлягають, так як відповідач в даному випадку діяв в межах повноважень наданих законом.

Як встановлено з пояснень представника позивача ОСОБА_1, сертифікат Торгово-промислової палати України ТОВ «ТД «Лідер» не отримувало, тому підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнобов'язкове державне соціальне страхування» відсутні, зважаючи на що позовні вимоги про скасування постанови про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності від 19 травня 2015 року серія НОМЕР_2 відсутні.

Доводи представника позивача про розгляд справи про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності без її належного повідомлення про дату, час та місце розгляду справи є неспроможними, оскільки спростовуються листом від 07 травня 2015 року № 2886/10/05-14-17-02-13-1 (), описом вкладення та поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.42).

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Згідно ст. 94 КАС України суд вважає, що судові витрати слід віднести на рахунок держави.

На підставі ст.ст.234-2 КУпАП, ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення», ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ст. 101 Податкового кодексу України та наказу Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 577 «Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків», керуючись ст. ст. 6, 71,86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову ОСОБА_3 до Костянтинівської об*єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання дій незаконними та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 02 жовтня 2015 року, повний текст постанови по справі виготовлений 05 жовтня 2015 року.

Суддя