Постанова № 51947696, 30.09.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2015
Номер справи
820/4301/15
Номер документу
51947696
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2015 р. Справа № 820/4301/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.

Суддів: Макаренко Я.М. , Шевцової Н.В.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28.05.2015р. по справі № 820/4301/15

за позовом ОСОБА_1

до Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості

про скасування наказів,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (далі - відповідач), в якому просила суд скасувати накази Харківського міського центру зайнятості № 10 від 12.01.2015р. та № 154 від 11.02.2015р. про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 28.05.2015р. в задоволенні зазначеного позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення», ст. 1, ч. 8 ст. 8 Закону України «Про підприємництво», п.п. 2, 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009р. № 60/62, п.п. 1, 3, 6 Положення про порядок реєстрації громадян як безробітних, виплати допомоги по безробіттю та про умови подання додаткової матеріальної та іншої допомоги безробітним і членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 27.04.1998р. № 578, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Відповідач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на необґрунтованість доводів апеляційної скарги, просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28.05.2015р. залишити без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, його представника та представника відповідача, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 30.11.2000 р. ОСОБА_1 вперше звернулася до Жовтневого районного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де була зареєстрована як така, що шукає роботу з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2.

10.05.2002 року позивач вдруге звернулася до Жовтневого районного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де була зареєстрована як така, що шукає роботу з відкриттям персональної картки № НОМЕР_1.

Позивачу був наданий статус безробітної та відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" призначена виплата допомоги по безробіттю з 07.12.2000 року по 06.12.2001 року та з 17.05.2002 року по 11.05.2003 року відповідно.

У зв'язку з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців за заявницьким принципом" від 13 травня 2014 року за № 125 8-VII, Харківським міським центром зайнятості опрацьовано інформацію, яка надійшла з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців стосовно фізичних осіб - підприємців, які припинили підприємницьку діяльність.

Так, в базі даних ЄІАС.(NEТ) в закладці "Довідники ПОУ ЄДРС" 15.10.2014 року внесений запис щодо реєстрації ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємця з 22.08.2000 року по 14.10.2014 року.

05 січня 2015 року Харківським міським центром зайнятості був отриманий Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № НОМЕР_3 від 05.11.2015 року, який підтвердив, що ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа - підприємець з 22.08.2000 року, запис щодо проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності (за судовим рішенням) внесено 19.09.2014 року.

На підставі виявленого факту, відповідачем складені акти розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 12.01.2015 року за № 1 ФОП та від 09.02.2015 р. за № 22-ФОП (а.с. 39, 57).

Розслідуванням встановлено, що на день реєстрації в центрі зайнятості та в період перебування на обліку ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа-підприємець, документів щодо припинення підприємницької діяльності не надавала та стверджувала, що не зареєстрована як фізична особа - підприємець, про що свідчить її особистий підпис в заяві щодо надання статусу безробітної.

У зв'язку з наведеним, Харківським міським центром зайнятості 12.01.2015 року виданий наказ за № 10 "Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ПІБ - ОСОБА_1" за період з 17.05.2002 року по 18.03.2003 року у сумі 2639 грн. 36 коп. та наказ від 11.02.2015р. за № 154 "Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ПІБ - ОСОБА_1" за період з 07.12.2000 року по 01.07.2001 року у сумі 1896 грн. 96 коп.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з правомірності оскаржуваних наказів відповідача про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

За приписами ч.ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення визначає Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62.

За приписами п.п. 2, 3, 6 вказаного Порядку, розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості) у разі, коли, зокрема, під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Таким чином, перевірка проводиться у разі надходження інформації про обставини, які впливають на умови виплати допомоги по безробіттю лише під час перебування особи на обліку як безробітної та наслідком проведення такої перевірки у разі виявлення належності безробітної особи до категорії зайнятих має бути зняття такої особи з обліку як безробітної.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач перебувала на обліку в Жовтневому центрі зайнятості з 30.11.2000р. по 02.07.2001р. та з 10.05.2002р. по 13.05.2003р. (а.с. 39).

Разом з тим, перевірку достовірності даних, які стали підставою для надання ОСОБА_1 статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, було проведено у 2014-2015 роках.

Так, у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців за заявницьким принципом" від 13 травня 2014 року за № 125 8-VII, Харківським міським центром зайнятості опрацьовано інформацію, яка надійшла з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців стосовно фізичних осіб - підприємців, які припинили підприємницьку діяльність. В базі даних ЄІАС.(NEТ) в закладці "Довідники ПОУ ЄДРС" 15.10.2014 року було виявлено запис щодо реєстрації ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємця з 22.08.2000 року по 14.10.2014 року.

Для підтвердження факту реєстрації позивача як фізичної особи-підприємця Харківським міським центром зайнятості відповідно до п.2.1 Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 14.12.2012р. № 1846/5, направлений запит до Державної реєстраційної служби.

На вказаний запит Харківським міським центром зайнятості 05.01.2015р. був отриманий Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № НОМЕР_3.

Таким чином, перевірка була поведена відповідачем не під час перебування позивача на обліку як безробітної, чим було порушено вимоги п. 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним.

Також відповідно до п. 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним у разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.

Між тим, відповідачем не надано доказів ознайомлення позивача з актом розслідування або відмови в підписанні акту.

Таким чином, розслідування обґрунтованості виплати позивачу матеріального забезпечення було проведено з порушенням вимог Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62.

Разом з тим, за приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Однак, при проведенні вказаної перевірки відповідач діяв не у межах та не у спосіб, що передбачені законами України.

Отже, враховуючи, що розслідування обґрунтованості виплати матеріального забезпечення позивачу було проведено з порушенням вимог чинного законодавства, прийняті за наслідками проведення розслідування спірні накази про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю, підлягають скасуванню як такі, що прийняті з порушенням вимог чинного законодавства, що узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постанові від 21.07.2015року по справі № 21-425а14, які в силу ст. 244-2 КАС України мають враховуватися судами при застосуванні таких норм права.

Між тим, суд першої інстанції не врахував зазначених приписів норм матеріального права, що призвело до необґрунтованої відмови в скасуванні наказів Харківського міського центру зайнятості № 10 від 12.01.2015р. та № 154 від 11.02.2015р. про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю.

Таким чином, переглянувши постанову суд першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова через порушення судом першої інстанції норм матеріального права підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28.05.2015р. по справі № 820/4301/15 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості про скасування наказів - задовольнити.

Скасувати накази Харківського міського центру зайнятості № 10 від 12.01.2015р. та № 154 від 11.02.2015р.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Мінаєва О.М.Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Шевцова Н.В. Повний текст постанови виготовлений 02.10.2015 р.