УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2015 р.Справа № 820/2673/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Подобайло З.Г. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2015р. по справі № 820/2673/15
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації
до ОСОБА_1
про повернення надміру нарахованих та виплачених коштів,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Управління праці та соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, кошти в сумв 36079 грн. 30 коп.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2015р. по справі № 820/2673/15 позов задоволено.
Відповідач, не погоджуючись із постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2015р., подав апеляційну скаргу, відповідно до якої просить скасувати рішення суду першої інстанції, та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, неповноту дослідження обставин у справі.
Відповідач та представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримали в повному обсязі з підстав та мотивів, викладених у апеляційній скарзі.
Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача, пояснення відповідача та представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що розпорядженням Коломацької районної державної адміністрації від 27.05.2009 року № 139 Про встановлення опіки над малолітніми: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та піклування над неповнолітнім ОСОБА_4 призначено опікуном ОСОБА_1 (а.с. 8).
Відповідно до ст. 16 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, призначеним в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавлені батьківського піклування. ОСОБА_5 допомога вважається власністю дитини.
ОСОБА_1, як опікун дітей, 29.05.2009 року звернувся до Управління соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації із заявою про призначення допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням (а.с. 6-7).
На підставі зазначеної заяви ОСОБА_1 та у відповідності до ст.ст. 6. 16. 18 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми, Постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2010 року № 1751 Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми УПСЗН Коломацької районної державної адміністрації призначено та розпочато виплату державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку та піклування в розмірі двох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку на трьох дітей, які знаходяться під опікою.
У відповідності до ст. 21 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми, спеціалістами управління проведено перевірку повноти поданої інформації заявником на призначення соціальної допомоги ОСОБА_1, який являється опікуном над дітьми, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4, та на яких отримує державну соціальну допомогу відповідно до Закону.
В ході проведення зазначеної перевірки проведено співбесіду з заявником на отримання державної допомоги з приводу підопічної дитини ОСОБА_2 (а.с. 33).
За результатами перевірки, Управлінням соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації складено ОСОБА_6 про проведення перевірки від 23.01.2015 року (а.с. 34).
У вказаному ОСОБА_6 контролюючим органом відображено, що в ході перевірки спеціалістами управління виявлено, що дитина шкільного віку, ОСОБА_2, яка знаходиться під опікою ОСОБА_1, з вересня і по даний час навчається у Харківському механічному технікумі ім. О.О. Морозова та отримує стипендію. Відповідач не повідомляв стосовно даної обставини Управління праці та соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації, тим самим надав неповну інформацію про доходи сім'ї, яка впливає на визначення розміру даного виду державної соціальної допомоги. Внаслідок цього були надмірно виплачені кошти в розмірі 36079,30 грн. за періоди з 01.11.2012 року по 30.04.2013 року; з 01.05.2013 року по 31.10.2013 року; з 01.11.2013 року по 30.04.2014 року; з 01.05.2014 року по 3 1.10.2014 року.
Управлінням соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації 17.12.2014 року вручено, під особистий підпис, ОСОБА_1 повідомлення з вимогою повернути кошти в розмірі39489,10 грн до 12.01.2015 року в добровільному порядку відповідач відмовився в добровільному порядку повернути кошти, про що свідчить особистий підпис на повідомленні (а.с.35).
Позивачем, за розясненням Департаменту соціального захисту населення Харківської ОДА здійснено перерахунок призначеної суми допомоги на дитину ОСОБА_2 та взято в розрахунок розміру допомоги на дану дитину тільки суми отриманої стипендії без інших нарахувань та матеріальних допомог, які не враховуються при визначенні розміру допомоги на дитину, яка знаходить під опікою. У звязку з зазначеним сума надміру виплачених коштів склала 36079,30 грн. У зв'язку з несплатою у добровільному порядку суми надміру нарахованих коштів, позивач через відділення поштового зв'язку надіслав повторне повідомлення з вимогою повернути кошти в розмірі 36079,30 грн.
Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку суми переплати державних коштів загальна сума переплачених державних коштів в наслідок неповідомлення ОСОБА_1 про отримання стипендії підопічною дитиною ОСОБА_2 склала: за період з 01.11.2012 р. по 30.04.2013 р. 3619,98 грн; з 01.05.2013 р. по 31.10.2013 р. 10660,02 грн; з 01.11.2013 р. по 30.04.2014 р. 11039,26 грн; з 01.05.2014 р. по 31.10.2014 р. 10760,04 грн., що у загальній сумі складає 36079,30 грн (а.с. 91).
Кошти в розмірі 36079,30 грн. відповідачем у добровільному порядку не сплачено, у звязку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення суми коштів.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що Законом України Про державну допомогу сім'ям з дітьми передбачена відповідальність громадян за недостовірність документів, поданих для призначення державної допомоги, та на одержувача державної допомоги покладається обовязок повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Відповідач не дотримався вимог чинного законодавства та не повідомив позивача про обставини, які вплинули на розмір нарахованої та виплаченої допомоги.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Так, правовідносини, що виникають у сфері призначення та виплати державної допомоги регулюються нормами законодавства, а саме Законом України Про державну допомогу сім'ям з дітьми (далі ОСОБА_7), яким встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
У відповідності до ч. 1, 4, 5 ст. 1 Закону громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Згідно ст. З Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; допомога при народженні дитини; допомога при усиновленні дитини; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; допомога на дітей одиноким матерям.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Згідно ст. 16 Закону допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, призначеним в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавлені батьківського піклування. ОСОБА_5 допомога вважається власністю дитини.
Статтею 17 Закону встановлено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на підставі рішення про встановлення опіки чи піклування.
Відповідно до ст. 18 Закону допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку. У разі коли на дитину виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога (крім державної соціальної допомоги, що виплачується на дітей-інвалідів відповідно до законодавства), розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги.
Приписами статті 21 Закону визначено, що органи, які призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги.
Статтею 22 Закону встановлено, що одержувачі державної допомоги зобовязані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Зазначені норми Закону кореспондується з приписами Постанови Кабінету Міністрів №1751 від 27.12.2001 року, якою затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми.
Окрім того, п. 26 Порядку визначено, що розмір призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги враховується як середньомісячний розмір зазначених виплат, одержаних на дитину за попередні шість календарних місяців. Пунктом 49 визначено, що до обставин, які впливають на виплату державної допомоги можуть бути віднесені зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо. Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми.
З наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації подано заяви про призначення допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, які були прийняті без зауважень, а саме заява від 05.11.2012; заява від 17.05.2013; заява від 05.11.2013; заява від 28.05.2014; заява від 07.11.2014.
Із вказаних заяв слідує, що будь-яких даних про доходи сімї в них не зазначено, адже вказаний зразок заяви, який надається заявнику управлінням соціального захисту населення, не передбачає зазначення таких даних.
Проте у бланку заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги передбачено текст: я та члени моєї сімї даємо згоду на збір інформації про сімю, доходи, власність та майно, що необхідна для отримання всіх видів соціальної допомоги, зазначених мною у заяві. Я усвідомлюю, що наведені мною відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги (повернення надміру нарахованих коштів) у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сімї мене попереджено. В заяві заявник під цими реченнями ставить свій підпис та тим самим підтверджує, що всі надані відомості є повними та точними.
При цьому, відповідачем подавались тільки довідки про отримання аліментів та пенсії в разі втрати годувальника померлого внаслідок загального захворювання.
Відповідач, обґрунтовуючи свої заперечення проти адміністративного позову, посилається на свою юридичну необізнаність, зазначає, що його не запитували під час подання заяв про отримання державної допомоги, чи змінилися обставини, які впливають на призначення і виплату державної допомоги, також спеціалістами управління не було затребувано у ОСОБА_1 довідки про доходи та майновий стан сім'ї.
Наведені доводи відповідача не можуть бути визнані судом як належні та достатні докази відсутності вини відповідача у невиконанні обовязку, який покладено на нього чинним законодавством, оскільки у відповідності до норм законодавства, що регулює порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги, відповідачем при поданні заяв на отримання соціальної державної допомоги у відповідності до Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми мають бути повідомлені органу призначення такої допомоги усі відомості, що впливають або можуть вплинути на призначення такої допомоги. Саме на особу покладається відповідальність за не повідомлення відомостей, що мають значення для призначення соціальної державної допомоги у відповідності до ст. 22 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми.
Враховуючи викладене, колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2015р. по справі № 820/2673/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_5Судді ОСОБА_7 ОСОБА_6 Повний текст ухвали виготовлений 01.10.2015 р.