Постанова № 51946998, 08.09.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2015
Номер справи
583/617/14-а
Номер документу
51946998
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2015 р. Справа № 583/617/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Подобайло З.Г.

Суддів: Тацій Л.В. , Перцової Т.С.

за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1 , Пенсійного фонду України, Головного УПУ в Сумській області та Міністерства оборони України на постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 02.07.2015р. по справі № 583/617/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Держави Україна в особі Пенсійного фонду України , Держави Україна в особі Міністерства оборони України , Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області Сумський обласний військовий комісаріат

про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

21 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом , в якому просив визнати бездіяльність держави Україна в особі Міноборони щодо не надання повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку із набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України"противоправною та такою, що порушує права ОСОБА_1 як людини які передбачені ст. 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ЕТS № 9); зобов'язати державу Україну в особі Міноборони надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку із набуттям чинності наказ Міноборони від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України"; зобов'язати державу Україну в особі Пенсійного Фонду України після отримання інформації від Міноборони надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області про необхідність підготовки територіальними органами Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України"; визнати за ОСОБА_1 право на перерахунок розміру його пенсії у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України"; вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивачів, про захист яких вони просять.

Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 02.07.2015р. позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано бездіяльність Міністерства оборони України щодо не надання повідомлення Пенсійному Фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку набуттям чинності наказом Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 27.11.2013 року № 814 - протиправною.

Зобов'язано Міністерство оборони України надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з набуттям чинності наказу Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 27.11.2013 року № 814.

Зобов'язано Пенсійний фонд України після отримання повідомлення від Міноборони про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, у зв'язку з набуттям чинності наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814 надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_1 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, після отримання довідки, розглянути питання щодо перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії у зв'язку з набуттям чинності наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 витрати на правову допомогу в сумі 3000,0 грн.

В решті позовних вимог відмовлено.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області , не погодившись з постановою суду , подало апеляційну скаргу , вважає, що судом першої інстанції ухвалено постанову з порушенням норм процесуального та матеріального права та просить суд апеляційної інстанції постанову скасувати , прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

ОСОБА_1 , не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині розподілу судових витрат, подав апеляційну скаргу , посилаючись на неповне з'ясування обставин справи, які мають суттєве значення для правильного вирішення справи, порушення норм процесуального права та порушення прав позивача як людини, а саме права як людини , які передбачені ч. 1 ст. 6 та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 02.07.2015 р. в частині розподілу судових витрат та прийняти нову постанову в цій частині, якою стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 витрати на правову допомогу в сумі 3000 гривень шляхом зобов'язання Державної казначейської служби України стягнути судові витрати із Державного бюджету України в межах видатків, передбачених Державній судовій адміністрації України на здійснення правосуддя місцевими загальними та місцевими адміністративними судами.

Пенсійний фонд України подав апеляційну скаргу , вважає постанову суду першої інстанції прийнятою з порушенням норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову , якою відмовити в задоволенні позову.

Міністерство оборони України , не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог , подало апеляційну скаргу , вважає , що вона прийнята з порушенням норм матеріального права та просить суд скасувати постанову в частині задоволення позову, прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у цій частині.

Апеляційна скарга розглядається відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга Міністерства оборони України підлягає частковому задоволенню, а апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, ОСОБА_1 і Пенсійного фонду України не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 проходив дійсну військову службу в Збройних Силах в військовому вищому навчальному закладі на посадах професорсько-викладацького складу. Наказом Міністра оборони України по особовому складу від 26.07.2005 року ОСОБА_1 звільнений з військової служби з посади заступника начальника кафедри (навігації та бойового застосування літальних апаратів льотного факультету).

Наказом начальника Харківського Університету Повітряних Сил імені ОСОБА_2 по стройовій частині від 16.08.05р. №171, позивача було виключено зі списків особового складу Університету.

Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду у Сумській області та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як особа звільнена із військової служби.

Позивачу, звільненому з військової служби, призначена військова пенсія, виходячи з посадового окладу на день звільнення, який дорівнював 213,0 грн.

У зв'язку з підняттям посадових окладів, ОСОБА_1 з 01.01.08р. перерахована пенсія, виходячи з посадового окладу 1380,0 грн.

12 серпня 2013 року на виконання рішення суду щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Міністром оборони України наказу № 377 Сумським ОВК складена та подана до ГУ ПФУ в Сумській області Довідка №11/884, відповідно до якої посадовий оклад позивача становить 1668,0 грн.

Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання бездіяльності Міністерства оборони щодо ненадання повідомлення Пенсійному фонду України про зміну посадових окладів військовослужбовцям у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони № 814 протиправною та зобов'язання Міноборони надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності вище зазначеного наказу, суд першої інстанції виходив з того , що Міністерством оборони України не було направлено повідомлення Пенсійному фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у п'ятиденний строк, а саме про видання наказу № 814, чим допущено бездіяльність щодо невиконання вимог п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій № 45 , не взявши до уваги доводи представника Міністерства оборони України про те, що Міністерством оборони України було направлено повідомлення Пенсійному фонду України від 20.11.2014 року, так як вищевказане повідомлення департаменту фінансів Міністерства оборони України від 20.11.2014 року було надіслано до Пенсійного фонду України на виконання виконавчого листа по примусовому виконанню рішення суду у справі № 640/3629/14-а та стосувалось іншої особи.

Проте, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в цій частині, виходячи в наступного.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягай перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Частиною 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, передбачене, що: заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію. Заявником за місцем проживання (пункт 4); днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами (пункт 6); перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону (пункт 23); про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" надане право керівникам державних органів, в межах асигнувань, які виділяються на їх утримання встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та керуючого складу, посади яких не передбачені цією Постановою - в розмірах затверджених цією Постановою схемами у відповідності з додатками 1-23 за аналогічними посадами.

На виконання вищевказаної постанови № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, Міністром оборони України був виданий наказ № 814.

Згідно п.7 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 року №406/2011, Міноборони під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими органами виконавчої влади, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, з органами місцевого самоврядування, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, інститутами громадянського суспільства, а також підприємствами, установами, організаціями.

Пунктом 9 вищезазначеного Положення закріплено, що накази Міноборони України, прийняті в межах його повноважень, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами.

Зазначеним Наказом Міністра оборони України № 814 затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).

Визнано таким, що втратив чинність наказ Мінооборони № 377.

Наказ Міноборони зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.12.2013 року за № 2100/24632.

Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій № 45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Згідно абзацу 2 пункту 2 вищевказаного Порядку №45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

За матеріалами справи судом апеляційної інстанції встановлено, що постановою Харківського апеляційного адміністративного суду у справі №640/3629/14-а за позовом гр. ОСОБА_3 до Держави України, в особі Міністерства оборони України, в особі Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, 3-я особа Державна казначейська служба України в тому числі визнано бездіяльність Міністерства оброни України щодо ненадання повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям у зв'язку із набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. №814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" протиправною. Зобов'язано Міністерство оборони України надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. №814. Зобов'язано Пенсійний фонд України після отримання повідомлення від Міноборони про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. №814 надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_3 в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. №814.

Постановою держвиконавця Державної виконавчою служби України від 10.11.2014 року відкрито виконавче провадження за виконавчим листом Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.10.14р. у справі №640/3629/14-а « про зобов'язання Міністерства оборони України надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814».

На виконанням вказаної постанови державного виконавця Департаментом фінансів Міноборони листом від 20.11.14р. за вих.№248/3/6/2025 повідомлено Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.13р. №814, який отримано ним 01.12.2014 року та 03.12.2014 року держвиконавцем прийнята постанова про закриття виконавчого провадження у зв'язку з фактичним виконанням рішення суду (том 2 а.с. 80-82, 174, 183-185).

Враховуючи викладене, судом першої інстанції безпідставно не взято до уваги посилання Міністерства оборони України на повідомлення листом від 20.11.14р. Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноброни № 814 від 27.11.2013 року , оскільки зазначене повідомлення Міноборони України виходячи з позову було загального характеру і містило повідомлення не відносно ОСОБА_3, чи обмеженого кола осіб, а відносно всіх військовослужбовців , у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання бездіяльності Міноборони щодо ненадання повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку із набуттям чинності наказом Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 27.11.13 року №814 та зобов'язання Міноборони надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з набуттям чинності наказу Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 27.11.13 року №814 задоволенню не підлягають.

За таких обставин, отримавши вищевказане повідомлення від Міністерства оборони України 01.12.2014 року у Пенсійного фонду України згідно абзацу 2 пункту 2 вищевказаного Порядку №45 виник обов'язок повідомити головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не вчинивши такі дії Пенсійний фонд України допустив протиправну бездіяльність.

Враховуючи встановлені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов'язання Пенсійного фонду України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_1 у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони № 814.

Судом встановлено, що перед звільненням позивач обіймав посаду заступника начальника кафедри (навігації та бойового застосування літальних апаратів льотного факультету).

Відповідно до наказу № 814 розмір посадового окладу за посадою «начальник кафедри» військового навчального закладу Збройних Сил України ІІІ-ІV рівнів акредитації (у тому числі військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації), становить 1560 -1720 гривень. Посадові оклади заступників керівників військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України та заступників керівників структурних підрозділів установлюються за штатом на 3 відсотки нижчими від посадових окладів відповідних військових керівників. Тобто, для посади «Заступника начальника кафедри» розмір зазначеного посадового окладу зменшується на 3 % та становить 1513,20 -1668,40 гривень.

Згідно довідки та листа-перерахунку, наданих Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області позивачу пенсію обчислено з посадового окладу в сумі 1668 гривень.

Враховуючи, що підставою для проведення перерахунку є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову стосовно визнання права за позивачем на перерахунок розміру пенсії та її отримання у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони №814 за передчасністю .

Відповідно до положення ч.2 ст. 11 КАС України для повного захисту прав позивача, суд першої інстанції правильно вважав за можливе вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області розглянути питання щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивачу в зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони № 814.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення моральної шкоди у зв'язку з не наданнням доказів завдання позивачу моральної шкоди та не прийняття до уваги висновку судово-психологічної експертизи № 9148 від 27.02.2015 року, оскільки , виходячи з висновку експертизи відшкодування моральної шкоди пов'язується з встановленням факту неотримання ОСОБА_1 збільшеної пенсії та несвоєчасного перерахунку пенсії, однак, в даному випадку, в судовому засіданні такий факт встановлено не було, оскільки суд прийшов до правильного висновку, що такі вимоги є передчасними та зобов'язав Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області розглянути питання щодо перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії в зв'язку з набуттям чинності наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що в обґрунтування понесених витрат на правову допомогу позивачем надано договір про надання правової допомоги від 10.02.2014 року, укладений між адвокатом ОСОБА_4 та ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_3, акти виконаних робіт від 10.02.2014 року, 14.02.2014 року, 04.03.2014 року, 17.04.2014 року за договором про надання правової допомоги, розрахункові квитанції від 10.02.2015 року на суму 1750 гривень, від 14.02.2014 року на суму 700 гривень, від 04.03.2014 року в сумі 1400 грн. та від 17.04.2014 року в сумі 875 гривень.

Згідно ст.1 Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» - розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.

Враховуючи характер спірних правовідносин, ступінь складності справи та необхідний і фактично наданий фахівцем в галузі права обсяг правової допомоги, часу витраченого на проведення консультації та інших процесуальних документів, зазначених у актах виконаних робіт та відповідно до частини задоволених позовних вимог згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача 3000 гривень витрат на правову допомогу в розумінні ст. 1 Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» .

Апеляційна скарга ОСОБА_1 про скасування постанови Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 02.07.2015 р. в частині розподілу судових витрат та прийняття нової постанови про стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу в сумі 3000 гривень шляхом зобов'язання Державної казначейської служби України стягнути судові витрати із Державного бюджету України в межах видатків, передбачених Державній судовій адміністрації України на здійснення правосуддя місцевими загальними та місцевими адміністративними судами задоволенню не підлягає, оскільки стягнення витрат на правову допомогу саме з Державного бюджету України визначено приписами ст. 94 КАС України . Вказана норма ст. 94 КАС України не передбачає при прийнятті судового рішення зазначати обов'язок органу Державної казначейської служби України стягнути судові витрати із Державного бюджету України в межах видатків, передбачених Державній судовій адміністрації України на здійснення правосуддя місцевими загальними та місцевими адміністративними судами.

Доводи апеляційної скарги Міністерства оборони України щодо повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.13р. №814 є правомірними та враховані судом апеляційної інстанції.

Доводи Головного УПУ в Сумській області щодо безпідставного його зобов'язання судом першої інстанції вчинити дії як третю особу враховані судом апеляційної інстанції шляхом залучення в якості відповідача.

Інші доводи апеляційних скарг Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України, Головного УПУ в Сумській області щодо відсутності підстав для повідомлення про підстави перерахунку, про відсутність підстав для перерахунку пенсії, є безпідставними не впливають на правомірність висновків суду, оскільки дублюють заперечення на позов, які подавались суду першої інстанції, були враховані ним при вирішення справи по суті.

За таких обставин постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог про визнання бездіяльності Міністерства оборони щодо ненадання повідомлення Пенсійному фонду України про зміну посадових окладів військовослужбовцям у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони № 814 протиправною та зобов'язання Міноборони надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності вище зазначеного наказу відповідно положень ст. 202 КАС України з прийняттям нової постанови про відмову у задоволені позовних вимог в цій частині.

В іншій частині постанова суду першої інстанції постанова суду першої інстанції ухвалена з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до ст.200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції в цій частині - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, 200, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити частково.

Апеляційні скарги ОСОБА_1 , Пенсійного фонду України, Головного УПУ в Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Охтирський міськрайонний суд Сумської області від 02.07.2015р. скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання бездіяльності Міністерства оборони України щодо не надання повідомлення Пенсійному Фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку набуттям чинності наказом Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 27.11.2013 року № 814 - протиправною та зобов'язання Міністерства оборони України надати повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з набуттям чинності наказу Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 27.11.2013 року № 814.

В цій частині прийняти нову постанову , якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

В іншій частині постанову Охтирський міськрайонний суд Сумської області від 02.07.2015р. залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Перцова Т.С. Повний текст постанови виготовлений 14.09.2015 р.