Постанова № 51946996, 09.09.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2015
Номер справи
820/4133/15
Номер документу
51946996
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2015 р. Справа № 820/4133/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Макаренко Я.М.

Суддів: Мінаєвої О.М. , Шевцової Н.В.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2015р. по справі № 820/4133/15

за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфатранссервіс"

про стягнення суми,

ВСТАНОВИЛА:

Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфатранссервіс" (далі - відповідач), в якому просив суд:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬФАТРАНССЕРВІС" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у сумі 12340,00 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2015р. зазначений позов залишено без задоволення.

Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме: ч.3 ст. 18, ч.ч. 3, 5 ст. 19, ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 29.01.2015 року Товариством з обмеженою відповідальністю "АЛЬФАТРАНССЕРВІС" подано "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2014 рік за формою № 10-ПІ, згідно якого середньооблікова кількість штатних працівників складу підприємства у 2014 році становила 10 осіб. При цьому, у звіті зазначено, що середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників фактично працюючих на підприємстві складає - 0 осіб, а також кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 1 особа.

11.07.2013 року до штатного розпису підприємства було введено посаду "слюсар з механоскладських робіт" згідно нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, про що видано наказ №5.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та прийняття заходів для працевлаштування інвалідів шляхом інформування органів працевлаштування інвалідів про таку кількість створених робочих місць

Між тим, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з такого.

Згідно ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

За приписами частини 9 зазначеної статті підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (ч. 2 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні").

Як вбачається, з копії звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік за формою № 10-ПІ, відповідачем розраховано кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів, а саме 1 особа, виходячи з середньооблікової кількості штатних працівників - 10 осіб, середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників фактично працюючих на підприємстві складає - 0 осіб (а.с. 4).

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

За приписами п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавці зобов'язані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про:

попит на робочу силу (вакансії);

Відповідно до п. 2.1 Порядку подання форми звітності N 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", який затверджено Наказом Міністерства соціальної політики України 31.05.2013 № 316 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 р. за № 988/23520, що набрав чинності 12.07.2013 року, форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

З огляду на положення вказаної норми, звітність за формою № 3-ПН є актом інформування органів працевлаштування про створені на підприємстві робочі місця для працевлаштування інвалідів і, водночас, запитом про направлення на підприємство інвалідів для їх працевлаштування.

З матеріалів справи вбачається, що наказом № 5 від 11 липня 2013р. до штатного розпису Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфатранссервіс" було введено посаду «слюсар з механоскладальних робіт» згідно нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Отже, з наступного дня після відкриття зазначеної вакансії, передбаченої для працевлаштування інваліда, у відповідача виник обов'язок протягом 10-ти робочих днів подати звітність за формою № 3-ПН для інформування органів працевлаштування про наявність такої вакансії.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідач 16 липня 2013 року подав звіт за формою № 3-ПН про наявність на підприємстві вакансії, між тим, в зазначеному звіті не вказано, що посада є вакантною саме для працевлаштування інваліда (а.с. 26 зворот).

Також матеріалами справи підтверджено, що відповідач протягом січня-квітня 2014 року не подавав до центру зайнятості звіти за формою № 3-ПН про наявність вакансії слюсаря з механоскладальних робіт, передбаченої для працевлаштування інваліда.

Таким чином, відповідачем не виконано обов'язку щодо інформування державної служби зайнятості про наявність вакансій, передбачених для працевлаштування інвалідів.

Крім того, з відповіді директора Харківського міського центру зайнятості вбачається, що відповідачем протягом 2014 року відмовлено у працевлаштуванні 1 особі (а.с. 121).

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку , що відповідачем не забезпечено виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що є підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій.

Між тим, суд першої інстанції не врахував зазначені обставини справи, що призвело до неправильного вирішення справи.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за незайняте робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, переглянувши постанову суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова через невідповідність висновків суду обставинам справи підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, 198, п. 3 ч. 1 ст. 202, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2015р. по справі № 820/4133/15 - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬФАТРАНССЕРВІС" (юридична адреса: 61002, м. Харків, вул. Чернишевського, буд. 58, код ЄДРПОУ 37191975, МФО 351607, р/р 26009055089 ПАТ «Банк»Грант») на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к. 16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: р/р 31219230700003, МФО 851011, код одержувача: 37999654, УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у сумі 12340 (дванадцять тисяч триста сорок) грн., 00 коп.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Макаренко Я.М.Судді Мінаєва О.М. Шевцова Н.В. Повний текст постанови виготовлений 14.09.2015 р.