ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
29.09.2015Справа № 920/1310/13
Господарський суд Сумської області у складі судді Соп'яненко О.Ю., секретаря судового засідання Пігаревій І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Сумської області клопотання ліквідатора Публічного акціонерного товариства Сумська пересувна механізована колона № 57 ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити дії,
Представники сторін:
Кредитори: УПФУ в м.Сумах ОСОБА_2; ДПІ в м.Сумах ОСОБА_3;
Ліквідатор ОСОБА_1
ФДМУ у Сумській області ОСОБА_4,
ОСОБА_5 сільська рада ОСОБА_6
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Сумської області від 02.09.2013р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії ОСОБА_1
Судом призначено до розгляду клопотання ліквідатора ОСОБА_1 (вх.№ 1142 від 29.04.2014 року), в якому просить суд зобовязати Верхньосироватську сільську раду прийняти у комунальну власність 6-ти квартирний житловий будинок, що знаходиться за адресою: Сумська область, Сумський район, с.Верхня Сироватка, вул. Садова, 46, який є державною власністю та знаходиться на балансі Публічного акціонерного товариства Сумська пересувна механізована колона №57.
В своєму клопотанні ліквідатор просить зобовязати Верхньосироватську сільську раду (42351, Сумська обл., Сумський р-н., с. Верхня Сироватка, пл. Гагаріна, 2, код ЄДРПОУ 04391374) прийняти у комунальну власність безоплатно, без додаткових умов 6-ти квартирний житловий будинок, що знаходиться за адресою:Сумська обл., Сумський р-н., с. Верхня Сироватка, вул. Садова, 46 який є державною власністю та знаходяться на балансі Публічного акціонерного товариства «Сумська пересувна механізована колона №57» (40002, м. Суми, вул. Роменська,77, код ЄДРПОУ 01037637).
Мотивуючи свою позицію тим що, У ході проведення ліквідаційної процедури було встановлено, що на балансі ПАТ «СПМК №57» перебуває 6-ти квартирний житловий будинок (інв. №686), що знаходиться по вул. Садовій, 46 у с. Верхня Сироватка, Сумського району, Сумської області та який під час приватизації не увійшов до статутного капіталу ПАТ «СПМК №57».
Перебування на балансі ПАТ «СПМК №57» житлового будинку підтверджується листом вих. №10-07-04684 від 07.10.2013р. регіонального відділення Фонду Державного майна України. У відповідному листі РВ ФДМУ в Сумській області також зазначено, що з метою захисту майнових прав мешканців вищевказаного житлового будинку, будинок має бути переданий, в порядку встановленому законодавством, до комунальної власності місцевої територіальної громади без додаткових умов. Також ліквідатору запропоновано вжити заходів із передачі 6-ти квартирного житлового будинку у комунальну власність територіальної громади с. Верхня Сироватка.
Враховуючи законодавчі норми, з метою захисту майнових прав мешканців 25 листопада 2013р. ліквідатором ПАТ «СПМК №57» на адресу Верхньосироватської сільської ради було направлене обґрунтоване повідомлення про необхідність прийняття безоплатно, без додаткових умов на баланс сільської ради вказаного будинку. Однак, на момент подання даного клопотання до суду, жодної відповіді від Верхньосироватської сільської ради на адресу ліквідатора не надходило, жодних дій із прийому будинку на баланс Верхньосироватською сільською радою не вчинено.
Про необхідність та про порядок передачі обєктів житлового фонду, що знаходяться на балансі підприємства-банкрута зазначається в наступних нормативного-правових актах:
Відповідно до ч.1 ст. 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком обєктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних заходів та обєктів комунальної інфраструктури, що належать юридичній особі-банкруту, які передаються в порядку встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Згідно ст.11 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку», балансоутримувач забезпечує управління житловим комплексом. Вищевказані норми Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» спрямовані на те, щоб після повної ліквідації боржника та внесення відповідного запису до єдиного державного реєстру здійснювалося подальше управління житловим комплексом наступним балансоутримувачем, яким, в даному випадку, має бути Верхньосироватська сільська рада. Також у підприємства, яке визнано банкрутом не має можливості здійснювати подальше управління житловим фондом, який перебуває у його віданні і не виконання вимог з передачі житлового фонду у комунальну власність завдає шкоди правам та інтересам осіб, які проживають у відповідних житлових будинках.
Також ліквідатор зауважила, що необхідність передачі житлового фонду, який перебуває у повному господарському віданні підприємства-банкрута прямо передбачається Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду». Частиною 9 ст. 8 відповідного Закону визначається, що державний житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, організацій та установ, за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинків з наступним здійсненням їх приватизації органами місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування згідно з вимогами цього Закону. У разі банкрутства підприємств, зміни форми власності, злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад. В цій же статті передбачається, що порядок передачі житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні підприємств, установ чи організацій, у комунальну власність визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.5 ст.2 Закону України «Про передачу обєктів права державної та комунальної власності» обєктами передачі згідно з цим Законом є: обєкти житлового фонду, гуртожитки та інші обєкти соціальної інфраструктури (навчальні заклади, заклади культури (крім кінотеатрів), фізичної культури та спорту, охорони здоровя (крім санаторіїв, профілакторіїв,будинків відпочинку та аптек соціального забезпечення, дитячі оздоровчі табори), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі підприємств) або не увійшли до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі незавершеного будівництва.
Згідно з ч.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.11.1995р. «Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебуває в господарському віданні або оперативному віданні підприємств, установ, організацій» (далі Положення) передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду, у тому числі гуртожитки.
Відповідно до ч.3 Положення відомчий житловий фонд передається у комунальну власність безоплатно.
Згідно з ч.5 Положення передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомом відповідної Ради.
До складу комісії входять представники місцевих комунальних підприємств, житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будинки відомчого житлового фонду, регіонального відділення (представництва) Фонду державного майна місцевого фінансового органу, бюро технічної інвентаризації, спеціалізованого проектного інституту, підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд, та представники інших заінтересованих підприємств, установ і організацій.
Комісію очолює заступник голови держадміністрації або заступник голови відповідної ради.
Для дотримання вимог чинного законодавства, а саме ч.1 ст. 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст.11 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст. 2 Закону України «Про передачу обєктів права державної та комунальної власності», керуючись нормативними положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 06.11.1995р. «Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебуває в господарському віданні або оперативному віданні підприємств, установ, організацій», зважаючи на бездіяльність Верхньосироватської сільської ради існує необхідність у передачі житлового будинку на баланс зазначеної сільради.
Бездіяльність Верхньосироватської сільської ради створює перешкоди для виконання прямих приписів закону ліквідатором ПАТ «СПМК №57» .
Також зазначена бездіяльність Верхньосироватської сільської ради створює загрозу порушення прав жителів відповідних житлових будинків, адже у банкрута відсутня можливість для фінансування витрат, що виникають із договірних зобовязань (постачання електричної енергії та ін.).
29.09.2015 року до суду надійшли пояснення №2/27 від 25.09.2015 року від Верхньосироватської сільської ради в яких рада вважає, що на даний час зазначений житловий фонд не належить ПАТ «СПМК №57», перебуває у цьому підприємстві, як балансоутримувача державного майна, є державною власністю і порядок його передачі з державної у комунальну власність зазначено Законом та постановами КМУ «Про передачу обєктів права державної та комунальної власності», «Про затвердження положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій» та іншими нормативними документами.
Верхньосироватська сільська рад просить врахувати, що саме Законом «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» , не визначається процедура передачі, а в ньому є посилання ,що така передача здійснюється у порядку, вже встановленому законодавством.
Так, для здійснення передачі чинним законодавством визначено окремий Закон «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» та механізм його виконання через постанови КМУ, інші нормативні документи ФДМ, міністерств, відомств та окремі порядки, які встановлюються рішенням сесій органів місцевого самоврядування для комунального майна, які чітко передбачають передачу державного житлового фонду тільки за згодою сільських, селищних рад ,що відповідає і вимогам існуючих Законів.
Так, частиною 2 статті 4 вказаного у попередньому абзаці, Закону визначено, що «передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних ,міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом».
Особливості передачі об'єктів житлового фонду визначені статтею 4-1 цього ж Закону, де у частині 3 зазначеної статті вказано, що рішення щодо передачі об'єктів житлового фонду у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних рад.
На даний час за результатами проведеної приватизації, під час якої ЦМК без житлового фонду був приватизований у ВАТ СПМК №57, а потім перейшов до ПАТ СПМК №57і тепер вже діє не ВАТ а ПАТ , житловий фонд не перебуває у ПАТ СПМК №57 у повному господарському віданні бо на таких умовах може перебувати тільки у державному підприємстві, а ПАТ повністю є приватним підприємством.
Державне підприємство , а саме Сумське ДБМП «Сумиводбуд» за його бажанням, могло здійснити процедуру передачі державного житлового фонду з його повного господарського відання до комунальної власності керуючись частиною 9 статті 8 Закону про приватизацію та постановою №891 до початку приватизації, як це передбачено пунктом 1 Положення при зміні форми власності чи ліквідації , до створення ВАТ СПМК №57, а саме до 07.12.1995 року.
На сьогоднішній день зазначений житловий фонд ПАТ СПМК №57 перебуває на обліку у державній власності хоча фактичним власником ( хто саме є власником з наданих документів чи ФДМ чи Міністерство - не зрозуміло ) не вивчено питання його приватизації громадянами, що у ньому проживають.
Відповідно ж статті 10 вказаного Закону про приватизацію утримання приватизованих квартир (будинків) здійснюється за рахунок коштів їх власників, які у багатоквартирному будинку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах з утримання будинку та при будинкової території.
Тому, житлові будинки, в яких повністю приватизовані квартири, не можуть обліковуватись у державній власності, та перебувати на балансі господарських товариств (балансоутримувачів державного житлового фонду).
Суд дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, дійшов висновку про задоволення клопотання ліквідатора.
На підставі наведеного, керуючись статтями 38, 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання ліквідатора ОСОБА_1 б/н від 28.04.2014 р. задовольнити.
2. Зобовязати Верхньосироватську сільську раду (42351, Сумська обл., Сумський р-н., с. Верхня Сироватка, пл. Гагаріна, 2, код ЄДРПОУ 04391374) прийняти у комунальну власність безоплатно, без додаткових умов 6-ти квартирний житловий будинок, що знаходиться за адресою:Сумська обл., Сумський р-н., с. Верхня Сироватка, вул. Садова, 46 який є державною власністю та знаходяться на балансі Публічного акціонерного товариства «Сумська пересувна механізована колона №57» (40002, м. Суми, вул. Роменська,77, код ЄДРПОУ 01037637).
3. Визначити за ухвалою стягувачем - Публічне акціонерне товариство «Сумська пересувна механізована колона №57» (40002, м. Суми, вул. Роменська,77, код ЄДРПОУ 01037637), боржником - Верхньосироватську сільську раду (42351, Сумська обл., Сумський р-н., с. Верхня Сироватка, пл. Гагаріна, 2, код ЄДРПОУ 04391374).
4. Копію ухвали направити кредитору, ліквідатору, Верхньосироватській сільській раді, ФДМУ у Сумській області.
Згідно п.2 ч.2 статті 17 Закону України «Про виконавче провадження» дана ухвала являється виконавчим документом.
Дана ухвала набирає законної сили з моменту її винесення та може бути предявлена до виконання на протязі одного року з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя О.Ю. Соп'яненко