ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/9597/15-а
провадження № 2-а/753/233/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" вересня 2015 р.Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Сирбул О.Ф.
при секретарі - Палій Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, треті особи: Публічне акціонерне товариство «Київський завод «Будмаш», Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська Архівна компанія - Архів» про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію,-
ВСТАНОВИВ:
У травні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва та просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України (далі - УПФУ) в Дарницькому районі м.Києва у зв'язку з відмовою ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 та зобов'язати УПФУ в Дарницькому районі м.Києва призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 17.11.2014 р. Зазначив, що УПФУ в Дарницькому районі м.Києва протиправно відмовило йому у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та вважає, що має право на зазначену державну пенсію, оскільки досяг пенсійного віку та його трудовий стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці становить більше 10 років, що підтверджується записом у трудовій книжці. Вказує, що в грудні 2014 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, проте йому було відмовлено у призначенні цього виду пенсії з підстав недостатності пільгового стажу для призначенні пенсії за віком за Списком № 1. У зв'язку з вищевикладеним позивач був змушений звернутись до суду з відповідним позовом.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали з викладених підстав у позові та просили позов задовольнити у повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував та просив у задоволені позову відмовити у повному обсязі.
Третя особа публічне акціонерне товариство «Київський завод «Будмаш» у судове засідання свого представника не направила, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, про причини неявка суд не повідомила.
Третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Українська Архівна компанія - Архів» у судове засідання свого представника не направила, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, про причини неявка суд не повідомила.
Перевіривши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши обставини в адміністративній справі, підтверджені доказами, які були досліджені судом, відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 25.08.1981 р. по 31.01.1986 р. працював повний робочий день на Дарницькому заводі по ремонту дорожньої техніки (з 20.06.2011 р. - ПАТ «КЗ «Будмаш) заливальником металу, з 08.07.2013 р. по теперішній час позивач працює на ДП «Київський бронетанковий завод» плавильником металу та сплавів, що підтверджується записом у трудовій книжці позивача (а.с. 8-11).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 16.12.2014 р. звернувся до УПФУ в Дарницькому районі м. Києва із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, проте листом № 7031/06 від 29.12.2014 р. йому було відмовлено у призначенні цього виду пенсії, оскільки довідка про пільгову роботу оформлена неналежним чином (а.с. 7).
Відповідно до положень ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних
роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими
умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад
і показників ( 36-2003-п ), затверджуваним Кабінетом Міністрів
України, і за результатами атестації робочих місць - після
досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у
чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не
менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на
зазначених роботах.
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
За нормою статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Пункт 8 Наказу Міністерства праці та соціальної політики "Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право па пенсію за віком на пільгових умовах" від 18.11.2005 року №383, передбачає, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", застосовуються Список № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, і Список №2 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 № 1173.
Відповідно до довідки №28/11 від 11.11.2014 р., виданої ТОВ "УАК "Архів", Дарницький завод по ремонту дорожньої техніки у травні 1994 року перейменований на ВАТ "Будмаш" на підставі наказу по заводу №125 від 10.05.1994 року. ВАТ "Будмаш" з 20.06.2011 року перейменовано в ПАТ "КЗ "Будмаш" згідно наказу №19-А від 20.06.2011 року (а.с. 12).
До набрання чинності Законом України "Про пенсійне забезпечення" порядок призначення пенсій визначався Законом СРСР "Про державні пенсії".
Відповідно до п. 20 Положення "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки з наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
У разі неточності або невідповідності записів відображених у трудовій книжці, записам у довідках, уточнюючих особливий характер робіт, органу, що призначає пенсію, надано право, встановлене частиною 1 статті 101 Закону та абз. 2 пункту 32 Наказу, вимагати відповідні документи від підприємств, установ та організацій, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, основним документом, який підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка.
Якщо трудової книжки немає, а також у разі, коли в ній немає належних записів або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймають довідки, виписки з наказів, особові рахунки й відомості на видачу зарплати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори й угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, що містять відомості про періоди роботи.
Коли втрачено документи про наявний стаж роботи й неможливо їх отримати внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних, з інших причин трудовий стаж установлюють на підставі показань не менш як двох свідків, які знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації або в одній системі із заявником.
Статтею 69 КАС України, передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб ті їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
У відповідності до ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.
При визнанні права на пенсію на пільгових умовах до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або професіях незалежно від дати їх внесення до Списку за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року відповідно до Наказу Міністерства праці та соціальної політики країни «Про затвердження Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 18.11.2005 року №383.
Тобто, після 22.08.1992 року стаж пільгової роботи підтверджується результатами атестації робочих місць за умовами праці.
Згідно з пунктами 1 і 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (набрала чинності з 21.08.1992 року), атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Пунктом 4 вище згаданого Порядку та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41, періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Отже, необхідними умовами для виникнення у позивача права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 10.09.2013 р. (справа №21-183а13) та від 25.11.14р. (справа №21-519а14).
Згідно з п. 4 ч. 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівників підприємств, організацій.
Отже, підприємство, на якому працював позивач зобов'язано було протягом 5 років провести атестацію робочого місця позивача. Своєчасність та проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівника і не може обмежувати його право на отримання пенсії.
За таких підстав, відповідачем не доведено правомірність відмови у призначенні пільгової пенсії.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, з урахуванням всіх встановлених судом фактичних обставин по справі та вимог законодавства, не довів правомірність своїх дій.
Таким чином, суд вважає, що підстави для відмови у задоволенні позовних вимог відсутні, а доводи, наведені відповідачем, спростовуються вищенаведеним.
Керуючись статтями 94, 158-163, 167, 183-1, 185, 254-258 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, треті особи: Публічне акціонерне товариство «Київський завод «Будмаш», Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська Архівна компанія-Архів» про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію - задовольнити.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про відмову у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком по списку № 1 згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - неправомірними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва призначити ОСОБА_2 пенсію за віком по списку № 1 згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 17 листопада 2014 року.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: