Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/2868/15-а
Провадження № 2-а/553/109/2015
П О С Т А Н О В А
Іменем України
21.09.2015м. Полтава
Суддя Ленінського районного суду м.Полтави Кононенко С.Д., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги за 2015 рік,-
В С Т А Н О В И В:
У липні 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги за 2015 рік, в якому просить визнати бездіяльність Департаменту праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо перерахунку йому щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі, встановленому частиною 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантіїїх соціального захисту" як інваліду 1 групи за 2015 рік; зобов»язати Департамент праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації провести перерахунок грошової допомоги за 2015 рік. та зобов»язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області провести відповідні виплати щорічної разової грошової допомоги за 2015 рік відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантіїїх соціального захисту" у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" на момент проведених виплат з урахуванням проведених виплат.
У судове засідання позивач не з»явився, але надав суду заяву в якій просить справу розглянути без його участі та те, що позов підтримує повністю.
Представники відповідачів у судове засідання не з»явився, але надали суду письмові заперечення проти позову, в яких просить відмовити у задоволенні вимог заявника у повному обсязі, проводити розгляд справи без їх участі.
Суд, дослідивши матеріали справи, ознайомившись з запереченнями, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, прийшов до висновку , що заявлені вимоги підлягають до задоволення за наступних підстав.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна доводити ті обставини , на яких грунтується її вимоги та заперечення, крім випадків , встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_2, відповідно до ст. 4 Закону України від 22.10.1993 року №3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (зі
змінами) (далі Закон №3551), маю статус ветерана війни - інваліда 1 групи.
На підставі частини 5 ст. 13 Закону №3551 щорічно, до 05 травня, ветеранам війни- інвалідам 3 групи повинна виплачуватися разова грошова допомога у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, визначеної законодавством.
У 2015 році розмір щорічної грошової допомоги ветеранам війни та порядок її виплати визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року №147 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2015 році відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" для ветеранів війни - інвалідів 1 групи склав 2835.00 грн. Зазначена допомога, що свідчить з відповіді Департаменту праці та соціального захисту населення Полтавської ОДА, позивачу була виплачена.
Згідно з положеннями частини четвертої ст. 9 КАС України у разі невідповідальності нормативно - правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру щорічної разової грошової допомоги застосуванню підлягає частина 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, а не постанова Кабінету
Міністрів України від 31 березня 2015 року №147 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2015 році відповібно до Закону України ".Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту'' та ".Про жертви нацистських переслідувань, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Також необхідно зазначити, що зазначена постанова Кабінету Міністрів України є підзаконним нормативно - правовим актом (прийнятим на виконання закону), тому у разі виникнення колізії між їх
нормами та нормами закону, застосуванню підлягають положення останнього.
Таким чином, в даному спорі застосуванню підлягає частина 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати, а не постанова Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року №147 "Про розміри разової грошової допомоги, що і виплачується в 2015 році відповідно до Закону України "Про
статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " та "Про жертви нацистських переслідувань.»
Також не було внесено зміни до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині зменшення розміру щорічної грошової допомоги ветеранам війни.
Щодо розрахункової величини мінімальної пенсії за віком, з якої необхідно рахувати розмір щорічної грошової допомоги позивачу, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до частини 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, частиною 3 ст. 28 цього ж Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частиною першою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Однак, враховуючи той факт, що Закон України "Про загальнообов 'язкове державне пенсійне страхування" є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком, та. зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії (УУОППЄ уап Биуп V. ОСОБА_3 (Сазе 41/74 уап Оиуп V. ОСОБА_3), суд вважає за можливе застосувати саме частину 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для розрахунку розміру щорічної грошової допомоги ветеранам війни, передбаченої частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Право на отримання щорічної грошової допомоги ветеранам війни, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не залежить від розміру доходів позивача чи наявності фінансування з бюджету.
Статтею 17-1 вищезазначеного Закону України встановлено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 05 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення звязку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Згідно з пунктами 4.2, 4.6 Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 25.04.2006 року № 147. Центр перевіряє правильність визначення органами праці та соціального захисту населення права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат, забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до узгоджених графіків; проводить перерахунки розмірів грошової допомоги та уживає заходів попередження і погашення сум переплат і недоплат соціальної допомоги та інших грошових виплат.
А пунктами 2. З Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 передбачено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадяться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік у межах обсягів затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Головними розпорядниками коштів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).
Цим же Положенням (п.6) передбачено дії, які необхідно здійснити головним розпорядникам коштів місцевих бюджетів у разі виникнення додаткових зобов'язань.
Крім того, питання стосунків між суб'єктами владних повноважень щодо фінансування виконання положень Законів України не може погіршувати соціальний захист позивача та зменшувати розмір гарантованих Законом соціальних виплат.
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що відповідачами порушено право позивача на отримання разової грошової до 05 травня у розмірі, встановленому Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
За таких обставин, суд вважає, за необхідне визнати бездіяльність Департаменту праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо перерахунку позивачу ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі, встановленому частиною 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантіїїх соціального захисту" як інваліду 1 групи за 2015 рік; зобов»язати Департамент праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації провести перерахунок грошової допомоги за 2015 рік та зобов»язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області провести відповідні виплати щорічної разової грошової допомоги за 2015 рік ОСОБА_1 відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантіїїх соціального захисту" у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" на момент проведених виплат з урахуванням проведених виплат.
На підставі викладеного та керуючись частиною 3 статті 22, статтями 46, 48, 64, 152 Конституції України: статтями 2, 6,7, 9, 17, 19, 21, 71, 72, ч.ч.2,4 ст.99, 104, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України; преамбулою, статтею 2, частиною 5 статті 13, статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ст. 22 Закону України «Про судовий збір», суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги за 2015 рік задовольнити.
Визнати бездіяльність Департаменту праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо перерахунку ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі, встановленому частиною 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантіїїх соціального захисту" як інваліду 1 групи за 2015 рік.
Зобов»язати Департамент праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації провести перерахунок грошової допомоги за 2015 рік ОСОБА_1 та зобов»язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області провести відповідні виплати щорічної разової грошової допомоги за 2015 рік ОСОБА_1 відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантіїїх соціального захисту" у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" на момент проведених виплат з урахуванням проведених виплат.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_4