ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.09.2015 Провадження №2-а/425/68/15
Справа №425/2876/15-а
Рубіжанський міський суд Луганської області в складі:
головуючого - судді Москаленко В.В.
при секретарі Окрошко О.О.
розглянувши в попередньому судовому засіданні в залі суду міста Рубіжне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рубіжному Луганської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з даним позовом посилаючись на те, що вона перебуває на обліку у Пенсійному фонді м.Рубіжне Луганської області та отримує пенсію з 22.03.2012 року згідно Закону України „Про державну службу.
17.08.2015 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням „інших виплат,за період роботи з 01.03.2010 р.по 28.02.2012 року згідно довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд ,перед зверненням за пенсією),що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу .
Листом від 21.08.2015 р. Відповідач відмовив у перерахунку пенсії ,зазначивши ,що ст.33 Закону України „Про державну службу матеріальна допомога та індексація,як складові заробітної плати державного службовця не передбачені.
Посилаючись на ст.ст. 33, 37 Закону України „Про державну службу (в редакції на час призначення пенсії), Закон України Про оплату праці , Закон України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ,постанову Кабінету Міністрів України „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії від 31.05.2000 року № 865 просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Рубіжному Луганської області щодо відмови їй у перерахунку пенсії згідно Закону України „Про державну службу з урахуванням всіх виплат,у тому числі інших виплат(індексація та матеріальна допомога),котрі зазначені у довідці про складові заробітної плати(надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу від 13.08.2015 року № 7589/04. .Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Рубіжному Луганської області здійснити їй з 17.08.2015 року перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх виплат ,у тому числі всіх інших виплат (індексація та матеріальна допомога) ,згідно довідки про складові заробітної плати(надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу від 13.08.2015 року № 7589/04.
В судове засідання позивач не зявилася,надала заяву про розгляд справи за її відсутності , позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача в судове засідання не зявилася ,надала заперечення проти позову ,просила справу розглянути без її участі.
Суд, дослідивши й оцінивши представлені письмові докази по справі в їх сукупності,прийшов до наступного.
Позивач є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області та отримує пенсію державного службовця за віком в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати з 22.03.2012 року.
Відповідно довідки Управління Пенсійного фонду України в місті Рубіжному Луганської області про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» , сума заробітної плати позивача, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період з 01 березня 2010 року по 29 лютого 2012 року становила 18241,00 грн. Інші виплати: матеріальна допомога -8781,26 грн.,індексація-9495,30 грн.,премії до державних професійних свят та ювілейних дат-2708,10,премії-9282,65 , надбавка за високі досягнення в праці-14100,19 грн.(а.с.13).
17 серпня 2015 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області із заявою , в якій просила здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням „інших виплат ,визначених в довідці за період з 01 березня 2010 року по 28 лютого 2012 року(а.с.10).
Листом від 21 серпня 2015 року № 101 /В-14 відповідач відмовив їй в перерахункі пенсії(а.с.11,12).
Отже ,судом встановлено, що на момент виходу на пенсію позивача до складових її заробітної плати, з яких справлялись страхові внески, входили матеріальна допомога, індексація,премії до державних професійних свят та ювілейних дат,премії,надбавка за високі досягнення в праці.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (далі Закон № 37-23-ХІІ) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону № 37-23-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу»(в редакції,яка діяла на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Частиною другою статті 2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.
Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги,індексації,премії до державних професійних свят та ювілейних дат,премії, надбавки за високі досягнення в праці, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про
затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати , які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.
Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 66 Закону України від 05.11.1994 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами частини 1 статті 244-2 КАС України висновок , викладений у постанові Верховного Суду України ,має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.Суд має право відступити від правової позиції ,викладеної у висновках Верховного Суду України з одночасним наведенням відповідних мотивів.
З урахуванням наведеного та позиції, викладеної Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11), суд приходить висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в розмірі 80% заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати: матеріальної допомоги,індексації,премії до державних професійних свят та ювілейних дат,премії, надбавки за високі досягнення в праці, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки № 7859/04 від 13.08.2015 р.
Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії здійснюється у наступні строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач звернулась до відповідача 17.08.2015 року ,перерахунок розміру пенсії позивачу слід здійснювати починаючи із 01 вересня 2015 року,а не з 17.08.2015 року.
З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими,що підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 94, 100, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рубіжному Луганської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Рубіжному Луганської області щодо щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно Закону України „Про державну службу з урахуванням всіх виплат,у тому числі інших виплат(матеріальної допомоги,індексації,премії до державних професійних свят та ювілейних дат,премії, надбавки за високі досягнення в праці),котрі зазначені у довідці про складові заробітної плати(надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу від 13.08.2015 року № 7589/04. .
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Рубіжному Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх виплат ,у тому числі всіх інших виплат (індексація та матеріальна допомога) ,згідно довідки про складові заробітної плати(надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу від 13.08.2015 року № 7589/04,починаючи з 01 грудня 2014 року з 01.09.2015 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Рубіжанський міський суд Луганської області протягом 10 днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою , яка її подає ,до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана.
Суддя: В.В.Москаленко .