Україна
ВІЛЬНОГІРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
Іменем України
30 вересня 2015 року Справа № 174/814/15-а
2-а/174/31/2015
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області,
в складі: головуючого судді Шаповала Г.І.
при секретарі Пелипас Н.І.
з участю: позивача ОСОБА_1
представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, про визнання дій неправомірними, спонукання нарахувати та виплатити адресну допомогу,
У С Т А Н О В И В:
31.08.2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому зазначив, що, він, згідно довідки від 30.10.2014 року № 1244000057 «про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», постійно проживав у АДРЕСА_1, і перемістився з тимчасово окупованої території у АДРЕСА_2.
Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З 30.10.2014 року по 29.12.2014 року йому відповідачем, Департаментом соціально-гуманітарної допомоги Вільногірської міської ради, виплачувалася адресна допомога, як переміщеній особі у розмірі 442,00 грн. щомісячно, з 30.12.2014 року по 27.02.2015 року у розмірі 221,00 грн., а з березня 2015 року, відповідач взагалі не сплачує йому грошову адресну допомогу, як переміщеній особі.
На його звернення до відповідача відносно надання роз'яснень, чому адресна допомога не сплачується з березня 2015 року, він отримав 28.08.2015 року відповідь відповідача за № 4660/01/01-57/15-03/02 від 18.08.2015 року, у якій було зазначено, що оскільки він є особою працездатного віку, грошова допомога йому була припинена у зв'язку з не працевлаштуванням.
Він вважає дії відповідача у не нарахуванні йому та не виплаті адресної допомоги, як переміщеній особі з березня 2015 року - незаконними, приймаючі до уваги наступне.
Призначення щомісячної адресної допомоги переміщеним особам визначається «Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які перемішуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505 (надалі Порядок № 505).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і перемішуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка перемішується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно п.7 Порядку № 505, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
У його випадку не зважаючи на те, що він є працездатною особою та не працевлаштувався, відповідач не мав право припинити йому грошову адресну допомогу, приймаючи до уваги, що член його сім'ї, його мати, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, з якою вони проживають разом, є особою яка досягла 80-річного віку, а він здійснює догляд за матір'ю, що підтверджується довідкою АКК Вільногірської міської центральної лікарні від 16.03.2015 року № 116/48, що його мати потребує постійного догляду, довідкою АКК Вільногірської міської центральної лікарні від 16.03.2015 року № 115/48, що він може надавати соціальні послуги, та документами, які знаходяться у відповідача стосовно того, що він здійснює догляд за своєю матір'ю.
Відповідно до п.6 Порядку № 505, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Згідно п.12. Порядку № 505, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; зняття з обліку особи, яка переміщується; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Тобто вищенаведеними нормами встановлений вичерпний перелік підстав для відмови у призначенні грошової допомоги або її припинення, і відповідно до даного переліку з урахуванням пункту 7 Порядку № 505, відповідач протиправно позбавив його грошової допомоги, не прийнявши до уваги той факт, що він доглядає за членом своєї сім'ї, своєю матір'ю, якій виповнилося 80 років. Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Додатково, у зв'язку з його тяжким майновим станом, він вважає за необхідне просити суд звільнити його від сплати судового збору за подачу цього позову виходячи з наступного.
Сума судового збору яку він повинний сплатити за подачу цієї апеляційної скарги складає 73 грн.08 коп. У свою чергу його доход на місяць з квітня 2015 року складає 121,80 грн. (довідка від 23.04.2015 р. № 163).
Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 6,9,17,18,19 КАС України, позивач прохає:
1. Визнати протиправними дії Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, стосовно не нарахування та невиплати йому адресної грошової допомоги з 01.03.2015, як особі переміщеній з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
2. Зобов'язати Департамент соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, нарахувати, виплатити та виплачувати у подальшому йому адресну грошову допомогу з 01.03.2015 року, як особі переміщеній з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
3. Звільнити його від сплати судового збору за цим позовом.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги та їх обгрунтування, що викладені в позовній заяві, підтримали в повному обсязі.
Представники відповідача, які не обмежені в їх повноваженнях, позовні вимоги не визнали та усно та в письмовій формі (а.с.16-20) заявили заперечення проти задоволення позову, з яких витікає наступне.
29 вересня 2014 року ОСОБА_1 (надалі - Позивач) звернувся до ДСГП із заявою про реєстрацію в «Єдиному консультативному пункті», який працює при «Єдиній приймальні» управління соціального захисту населення ДСГП (надалі -УСЗН ДСГП).
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 (в редакції станом на 01 жовтня 2014 року).
29 жовтня 2014 року Позивач звернувся до УСЗН ДСГП із заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Довідка про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції видана Позивачу 30 жовтня 2014 року за №1244000057 (далі - довідка).
30 жовтня 2014 року Позивач звернувся до УСЗН ДСГП з заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (надалі - Постанова КМУ № 505) в редакції станом на 23 жовтня 2014 року, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
У відповідності до п. 3 Постанови КМУ №505 грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Пунктом 5 Постанови КМУ № 505 визначено, що для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються.
Відповідно до п.7 Постанови КМУ №505, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягай 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України чи в районах проведення антитерористичної операції, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється. Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування.
Згідно з рішенням УСЗН ДСГП від 13 листопада 2014 року «Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання», Позивачу було призначено зазначену допомогу на період з 30.10.2014 року до 29.04.2015 року у розмірі 442,00 грн.
Відповідно до рішенням УСЗН ДСГП від 19 грудня 2014 року «Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання» Позивачу було призначено зазначену допомогу на період з 30.10.2014 року до 29.12.2014 року у розмірі 442,00 грн., на період з 30.12.2014 року до 27.02.2015 року у розмірі 221,00 грн.
16 березня 2015 року Позивач звернувся до УСЗН ДСГП із заявою «Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидій та пільг» та 19 березня 2015 року додав до неї необхідні документи, котрі підтверджують, що він вправі та в змозі надавати соціальні послуги (довідка КП «ВЦПМСД» Вільногірської міської ради Дніпропетровської області від 16 березня 2015 року №115/48) своїй матері ОСОБА_5 на період з 16.03.2015 року до 16.09.2015 року.
Рішенням УСЗН ДСГП від 23 березня 2015 року «Про призначення компенсації» та у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29 квітня 2004 року «Про порядок призначення та виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» з 16.03.2015 року до 30.04.2015 року призначено компенсацію у розмірі 121,80 грн., та згідно з рішенням УСЗН ДСГП від 12 червня 2015 року «Про призначення компенсації» з 01.05.2015 року до 15.09.2015 року Позивачу призначено компенсацію у розмірі 121,80 грн. Згідно довідки Вільногірського міського центру ПМСД від 11.09.2015 р. та відповідно до постанов КМ України, компенсація була перерахована та призначена у розмірі 137.80 грн. на період з 11.09.2015 р. по 11.03.2016 р.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 212 «Про внесення змін до Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» пункт 3 Постанови КМУ № 505 доповнено абзацами наступного змісту: «Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період. Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.»
Відповідно до частини 5 Указу Президента України від 10 червня 1997 року №503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права і обов'язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях.
Згідно із частиною 1 ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на наведене, 27 лютого 2015 року закінчився період отримання Позивачем щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як працездатною особою. Вимоги Позивача не мають законної підстави та не можуть бути задоволені.
Додатково повідомляємо, що працівниками УСЗН ДСГП постійно проводиться роз'яснювальна робота щодо актуальних змін чинного законодавства України, а саме надаються консультації особисто при зверненні громадян до «Єдиної приймальні» УСЗН, розміщується інформація в друкованому виданні (міська газета «Вільногірськ»), на веб-сайті ДСГП, на стендах ДСГП та на стендах в гуртожитках міста, де проживають громадяни, які переїхали зі східних регіонів України, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя на тимчасове проживання, у м. Вільногірськ (АДРЕСА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, АДРЕСА_4).
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Керуючись переліченими в даному письмовому запереченні нормативно-правовими актами та ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, департамент соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області прохає, прийняти до уваги письмове заперечення на адміністративний позов та відмовити в задоволенні цього адміністративного позову в повному обсязі.
Дослідивши надані сторонами докази, в тому числі, письмові, а саме:
- копію витягу із паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4.(а.с.3);
- копію довідки від 30.10.2014 р. про взяття ОСОБА_1 на облік, як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (а.с.5);
- копію листа ДСГП Вільногірської міської ради на адресу ОСОБА_5 та ОСОБА_1 від 18.08.2015 р. № 4660/01/01-57/15-03/02, стосовно призначення адресної допомоги та житлової субсидії (а.с.6-7);
- копію довідки про отримання допомоги ОСОБА_1 за період з листопада 2014 р. по квітень 2015 р. на загальну суму 1501.77 грн. (а.с.8);
- копію довідки про склад сім'ї, яка складається з 2 осіб, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4., та його матері - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.9);
- копію довідки ЛКК від 16.03.2015 р. № 116/48, згідно якої ОСОБА_5 потребує постійного стороннього догляду і не придатна до самообслуговування терміном з 16.03.2015 р. по 16.09.2015 р. (а.с.10);
- копію довідки ЛКК від 16.03.2015 р. № 115/48, згідно якої ОСОБА_1 може надавати соціальні послуги терміном з 16.03.2015 р. по 16.09.2015 р. (а.с.10);
- копію особової картки громадян, які переїхали з території зі східних регіонів України, Автономної республіки Крим та м. Севастополя на тимчасове проживання у м. Вільногірськ, Дніпропетровської області від 29.09.2014 р. № 88 на ім'я ОСОБА_1 з зазначенням члена його сім'ї - ОСОБА_5 (а.с.21);
- копію інформаційної/реєстраційної картки вимушеного переселенця від 29.09.2014 р. на ім'я ОСОБА_1 (а.с.22);
- копію заяви ОСОБА_1 від 30.10.2014 р. про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (а.с.23);
- копію заяви ОСОБА_1 від 30.10.2014 р. про призначення щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.25);
- копію рішення про призначення допомоги ОСОБА_1 на проживання від 13.11.2014 р. на період з 30.10.2014 р. по 29.04.2015 р. в сумі 442.00 грн. (а.с.26);
- копію протоколу від 13.11.2014 р. про виплату допомоги (а.с.27);
- копію довідки від 30.10.2014 р. про взяття на облік ОСОБА_1, як переміщеної особи з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (а.с.28);
- копію заяви ОСОБА_1 від 16.03.2015 р. про призначення допомоги (а.с.29-30);
- копію рішення про призначення компенсації особам, які надають соціальні пільги, а саме ОСОБА_1, який надає соціальні послуги ОСОБА_5 на період з 16.03.2015 р. по 30.04.2015 р. в сумі 121.80 грн. (а.с.31);
- копію заяви ОСОБА_1 від 08.06.2015 р. про призначення допомоги (а.с.32-33);
- копію рішення про призначення компенсації особам, які надають соціальні пільги, а саме ОСОБА_1, який надає соціальні послуги ОСОБА_5 на період з 01.05.2015 р. по 15.09.2015 р. в сумі 121.80 грн. (перерахунок) (а.с.34);
- копію рішення про призначення допомоги ОСОБА_1 на проживання від 19.12.2014 р. на період з 30.10.2014 р. по 29.04.2015 р. в сумі - 442.00 грн. та на період з 30.12.2014 р. по 29.02.2015 р. в сумі - 221.00 грн. (перерахунок в межах терміну призначення) (а.с.35), - та оцінивши зазначені докази в їх сукупності та взаємозв'язку, керуючись законом, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, за наступних обставин.
Згідно ст.ст. 1-5 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (із змінами, внесеними згідно із Законами: № 77-VIII від 28.12.2014, ВВР, 2015, № 11, ст.75;
№ 245-VIII від 05.03.2015, ВВР, 2015, № 21, ст.140), позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4., уродженець м. Шахтарськ, Донецької області, зареєстрований за місцем перебування по АДРЕСА_2 зареєстрований за місцем проживання в АДРЕСА_1, є особою, яка переміщена з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, і яка перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (надалі УСЗН ДСГП) з 30.10.2014 року, що підтверджується документально (а.с.21-23,25-35) та взаємно визнається сторонами.
Згідно ч.8 ст. 4 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (із змінами, внесеними згідно із Законами: № 77-VIII від 28.12.2014, ВВР, 2015, № 11, ст.75; № 245-VIII від 05.03.2015, ВВР, 2015, № 21, ст.140), довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи видається структурним підрозділом місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення в день подання заяви, підписується та засвідчується уповноваженою посадовою особою цього структурного підрозділу без сплати будь-яких платежів та зборів, включаючи як першу видачу такої довідки, так і в разі повторної її видачі у випадку втрати, пошкодження або з метою продовження її дії; термін дії такої довідки становить шість місяців з моменту її видачі; у випадку продовження дії обставин, що визначені у статті 1 цього Закону, термін дії такої довідки може бути продовжено на наступні шість місяців, для чого внутрішньо переміщена особа має повторно звернутися за фактичним місцем свого проживання до відповідного структурного підрозділу відповідної місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення.
Згідно постанови КМ України від 01 жовтня 2014 р. № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 554 від 16.10.2014; № 34 від 28.01.2015; № 95 від 11.03.2015; № 212 від 31.03.2015; № 257 від 08.04.2015; № 427 від 15.06.2015; № 636 від 26.08.2015), встановлено:
1. Установити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
2. Затвердити Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, що додається.
3. Установити, що фінансування витрат, пов'язаних з наданням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна або міжнародна допомога. (Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 554 від 16.10.2014) (На часткову зміну пункту 3 установити, що у 2015 році фінансування витрат, пов'язаних з наданням щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на цю мету, згідно з Постановою КМ № 95 від 11.03.2015)
Згідно «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженому постанову КМУ № 505 від 01.10.2014 р. ( з наступними змінами), установлено:
1. Цей Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога). {Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 636 від 26.08.2015}
2. Грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
3. Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); {Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 95 від 11.03.2015}
для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; {Пункт 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 95 від 11.03.2015} для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2 400 гривень. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період. {Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 212 від 31.03.2015; в редакції Постанови КМ № 427 від 15.06.2015} Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.
Згідно з рішенням УСЗН ДСГП від 13 листопада 2014 року «Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання», Позивачу було призначено адресну допомогу на період з 30.10.2014 року до 29.04.2015 року у розмірі 442,00 грн., що підтверджується документально (а.с.26, 27).
Відповідно до рішенням УСЗН ДСГП від 19 грудня 2014 року «Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання» Позивачу було перераховано призначену адресну допомогу на період з 30.10.2014 року до 29.12.2014 року у розмірі - 442,00 грн., на період з 30.12.2014 року до 27.02.2015 року у розмірі - 221,00 грн., відповідно до положень п.7 Постанови КМУ № 505, згідно якого: якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягай 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України чи в районах проведення антитерористичної операції, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється. Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування.
Таким чином, приймаючи до уваги, що позивач, будучи працездатною особою, не працевлаштувався протягом 2 місяців з часу надання йому адресної допомоги, ця допомога була зменшена на 50 відсотків та обмежена у наданні наступними двома місяцями, і була припинена 27.02.2015 р., що відповідає вимогам п.7 Постанови КМУ № 505.
Приймаючи до уваги, що позивач протягом періоду надання йому адресної допомоги, з 30.10.2014 р. по 27.02.2015 р., не надав до відповідача відомостей про надання ним соціальних послуг з догляду за його матір'ю ОСОБА_5, а надав про це необхідні документи та відповідну заяву лише 16.03.2015 р., підстав для продовження йому надання адресної допомоги з 01.03.2015 р. немає, враховуючи вимоги п.7 Постанови КМУ № 505.
Згідно рішення відповідача, про призначення компенсації особам, які надають соціальні пільги, а саме ОСОБА_1, який надає соціальні послуги ОСОБА_5, на період з 16.03.2015 р. по 30.04.2015 р. та на період з 01.05.2015 р. по 15.09.2015 р. призначена допомога в сумі 121.80 грн. (а.с.31, 34), що не суперечить «Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», затвердженому постановою УМУ N 558 від 29 квітня 2004 р. (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 169 (169-2013-п) від 20.03.2013; N 428 ( 428-2014-п ) від 10.09.2014), проте цей факт не є предметом спору і тому не є предметом судового розгляду.
Посилання позивача на п.12 Постанови КМУ № 505, що "Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги." - суд не приймає, оскільки згідно п. 3 цієї ж постанови, однозначно вказано, що «Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.".
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, в виді судового збору за дві немайнові вимоги, на загальну суму - 974.40 грн., суд доходить висновку про покладення судових витрат за рахунок Державного бюджету України, враховуючи, що, згідно ухвали суду від 02.09.2015 р. (а.с.13), позивач ОСОБА_1, повністю звільнений від сплати судового збору в зв'язку з тяжким майновим станом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 86, 87, 94, 158-163, 167, 183-2, 185,186,254,255 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Відмовити у визнанні протиправними дій Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ № 23928609, юридична адреса: 51700, Дніпропетровська область, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, буд. 29, стосовно не нарахування та невиплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4., уродженцю м. Шахтарськ, Донецької області, зареєстрованому за місцем перебування по АДРЕСА_2 зареєстрованому за місцем проживання в АДРЕСА_1, адресної грошової допомоги з 01.03.2015, як особі переміщеній з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Відмовити у зобов'язанні Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, нарахувати, виплатити та виплачувати у подальшому ОСОБА_1 адресної грошової допомоги з 01.03.2015 року, як особі переміщеній з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Судові витрати у справі, в виді судового збору за дві немайнові вимоги, в сумі - 974.40 грн., покласти за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня, після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копію постанови, не пізніше наступного дня, з дня виготовлення її в повному обсязі, надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення сторонам.
Головуючий суддя Шаповал Г.І.