Постанова № 51889683, 03.10.2015, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2015
Номер справи
822/5847/15
Номер документу
51889683
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/5847/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Салюк П.І. (головуючий), суддів - Козачок І.С. , Ковальчук О.К., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", третя особа на стороні позивача ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільська міська виборча комісія Хмельницької області про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

Кам'янець-Подільська міська партійна організація Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області в якій просить:

- скасувати постанову Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області від 30.09.2015 року №48 про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, який включений до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільський, селищних та міських голів, що відбудуться 25 жовтня 2015 року;

- зобов'язати Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, який включений до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, що відбудуться 25 жовтня 2015 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 28.09.2015 року позивачем було подано заяву про реєстрацію кандидата у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області в багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року ОСОБА_1.

30.09.2015 року відповідачем було прийнято постанову №48 про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області в багатомандатному виборчому окрузі, який включений до виборчого списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", з підстав неподання усіх необхідних для реєстрації документів: автобіографії та копій сторінок паспорта громадянина.

Вважає, що оскаржувана постанова є неправомірною та такою, що прийнята з порушенням Закону України "Про місцеві вибори", оскільки ч. 12 ст. 41 вказаного Закону передбачено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати. Вказує, що автобіографія ОСОБА_1 подавалася відповідачу, а неточність стосовно незазначення про відсутність чи наявність представницького мандата у кандидата не є підставою для відмови у його реєстрації кандидатом. Твердження про те, що відсутність певних даних у автобіографії не може, на думку комісії, вважатися помилкою та неточністю, не відповідають нормам Закону України "Про місцеві вибори" є розширеним, суб'єктивним та хибним його трактуванням. А тому просить позов задоволити в повному обсязі.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, 03.10.2015 року подав до суду клопотання, в якому просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі та розглянути справу за його відсутності.

03.10.2015 року від третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог - ОСОБА_1 надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце слухання справи був повідомлений належним чином, 03.10.2015 року подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Стосовно оскаржуваної постанови №48 від 30.09.2015 року, в частині неподання кандидатом ОСОБА_1 копій сторінок паспорта - просить вважати технічною помилкою та не приймати до уваги.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, оцінивши їх в сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що у строк, встановлений Законом України «Про місцеві вибори», 28.09.2015 року Кам'янець-Подільською міською партійною організацією Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" подано заяву про реєстрацію кандидата у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області в багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року ОСОБА_1.

30.09.2015 року Кам'янець-Подільською міською виборчою комісією Хмельницької області було прийнято постанову №48 про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області в багатомандатному виборчому окрузі, з підстав неподання усіх необхідних для реєстрації документів: автобіографії та копій сторінок паспорта громадянина.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначений Законом України "Про місцеві вибори".

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори" відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання, зокрема, автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину.

Відповідно до ч. 12. ст. 41 Закону України "Про місцеві вибори" помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Згідно ст. 46 Закону України "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;

2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;

3) припинення громадянства України особи;

4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;

6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Як вбачається з матеріалів справи, підставами для прийняття оскаржуваної постанови слугували висновки відповідача про неподання усіх необхідних для реєстрації документів, а саме: автобіографії та копій сторінок паспорта громадянина.

Судом встановлено, представниками сторін не заперечується, що позивачем подавалася автобіографія ОСОБА_1, однак вона містила неточність, а саме в ній не вказано відомості про наявність або відсутність депутатського мандату.

Колегія суддів не погоджується із позицією відповідача оскільки недотримання певних вимог щодо оформлення документу є підставою для внесення до нього виправлень, а не підставою для висновку про відсутність такого документу взагалі.

Стосовно порушення позивачем п. 8 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон", а саме того, що термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.

Суд вважає такі твердження відповідача безпідставними, оскільки вік ОСОБА_1 42 роки, паспорт видано 09.09.2010 року, тобто підстави вважати його недійсним відсутні, оскільки він не досяг 45-річного віку. Окрім того, обставини, щодо недійсності паспорта, викладені в оскаржуваній постанові стосуються ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Також колегія суддів бере до уваги заяву представника відповідача від 03.10.2015 року в якій він просить оскаржувану постанову в частині неподання кандидатом ОСОБА_1 копій сторінок паспорта вважати технічною помилкою та не приймати до уваги.

За таких обставин, суд вважає позовну вимогу, щодо скасування постанови Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області від 30.09.2015 року №48 "Про відмову в реєстрації кандидата в депутати" обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Стосовно позовної вимоги зобов'язати Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, який включений до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, що відбудуться 25 жовтня 2015 року суд вважає її необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню з підстав наведеного нижче.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Суб'єкти владних повноважень застосовують надані їм в межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження у будь-якій формі своїх дій з іншими суб'єктами (дискреційні повноваження). Втручання в дискреційні повноваження суб'єкта влади виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Суд звертає увагу, що суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб'єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права на їх відповідність вищестоящим в ієрархії нормативно-правовим актам.

Таким чином, суд не вправі зобов'язувати суб'єктів владних повноважень чи їх посадових осіб приймати (видавати, створювати) певні нормативно-правові чи інші рішення.

Отже, частково задовольняючи позовні вимоги Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", колегія суддів виходить з того, що суд не повинен вирішувати питання зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень, прийняти позитивне чи інше рішення по заяві позивача, адже Кам'янець-Подільська міська виборча комісія Хмельницької області та її посадові особи повинні діяти в межах Закону і своїх повноважень при прийнятті будь-яких рішень. Таким чином зобов'язання відповідача - Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, який включений до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, що відбудуться 25 жовтня 2015 року є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача, виходять за межі завдань адміністративного судочинства, а тому не можуть бути задоволені.

Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування (ст. 38 Конституції України).

Згідно ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини (ч. 2 ст. 8 КАС України).

Оскільки право позивача на реєстрацію кандидатом у депутати було порушене відповідачем, з метою відновлення останнього, суд вважає необхідним зобов'язати Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області розглянути документи, подані для реєстрації Кам'янець-Подільською міською партійною організацією Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", щодо реєстрації кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, що відбудуться 25.10.2015 року, з врахуванням положень ч. 12 ст. 41 Закону України "Про місцеві вибори", яким визначено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Відповідно до ст. 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задоволити частково.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 86, 158-163, 172, 177, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

адміністративний позов задоволити частково.

Скасувати постанову Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області від 30.09.2015 року №48 "Про відмову в реєстрації кандидата в депутати".

Зобов'язати Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області розглянути документи, подані для реєстрації Кам'янець-Подільською міською партійною організацією Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, що відбудуться 25.10.2015 року, з врахуванням положень ч. 12 ст. 41 Закону України "Про місцеві вибори".

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 177 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 03 жовтня 2015 року 17 год. 30 хв.

Головуючий суддя судді/підпис/ П.І. Салюк І.С. Козачок О.К. Ковальчук"Згідно з оригіналом" Суддя