Ухвала суду № 51889657, 30.09.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2015
Номер справи
805/4597/15-а
Номер документу
51889657
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Аканов О.О.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2015 року справа №805/4597/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,

секретар судового засіданні Томах О.О.,

за участю представника позивача ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_5, що діє в інтересах ОСОБА_6, на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2015 року по адміністративній справі №805/4597/15-а за позовом ОСОБА_6 до Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області, голови Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області Гамбург Ігора Віталійовича про визнання протиправними дії; визнання протиправним та скасування окремого положення постанови Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області від 23.09.2015 №16 «Про зміни у складі районних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів»; зобов'язання вчиняти певні дії на майбутнє, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася з цим позовом до суду, в якому просила:

визнати протиправними дії голови Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області Гамбург І.В., що полягають у винесенні на розгляд Маріупольської міської виборчої комісії на її засіданні, що відбулося 23.09.2015 подання про заміну члена Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії ОСОБА_8 на ОСОБА_9;

визнати протиправними дії Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області, що полягають у включенні до складу Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії кандидатури ОСОБА_9 за поданням голови Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області Гамбург І.В.;

визнати протиправним та скасувати окреме положення постанови Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області від 23.09.2015 №16 «Про зміни у складі районних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» в частині включення до складу членом Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії ОСОБА_9;

зобов'язати Маріупольську міську виборчу комісію Донецької області неухильно дотримуватись виборчого законодавства в подальшому при розгляді подібних питань.

В обгрунтування позову позивач зазначила, що з метою реалізації свого права, як виборця, права на участь у роботі виборчої комісії нею подано до Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області заяву про включення її кандидатури до складу Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії Донецької області. Проте, 12.09.2015 Маріупольською міською виборчою комісією Донецької області розглянуто питання про формування районних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів з порушеннями її права, як виборця на участь у роботі виборчої комісії в якості її члена, оскільки комісією порушено виборче законодавство, а саме : ч. 1, 2, 3, 7, 17 ст. 22, ч. 6 ст. 29 ЗУ «Про місцеві вибори», а тому постанова від 12.09.2015 № 4 «Про формування районних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» є протиправною.

Крім цього, 23.09.2015 Маріупольською міською виборчою комісією Донецької області на її засіданні здійснено заміну члена Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії Донецької області ОСОБА_8 на ОСОБА_9, що не узгоджується із ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про місцеві вибори» і постановою ЦВК від 07.09.2015 року, якою затверджено «Роз'яснення щодо порядку внесення змін до складу територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ», відповідно до яких кількісний склад комісії становить 12 осіб, що більше ніж мінімальний кількісний склад, таким чином інша особа замість вибулої до складу виборчої комісії не включається.

Комісія, включаючи до складу Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії Донецької області у якості члена ОСОБА_9, порушила приписи ст.3 ЗУ «Про місцеві вибори».

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.

Представник позивача - ОСОБА_5, що діє в інтересах ОСОБА_6, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з»ясування судом першої інстанції обставин справи, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою задовольнити позов у повному обсязі.

В обґрунтування зазначив, що, включаючи до складу Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії ОСОБА_9, відповідач порушив принципи, визначені ст.3 ЗУ «Про місцеві вибори», надав привілеї ОСОБА_9 у доступі до участі у виборчому процесі, таким чином обмежуючи та порушуючи особисті права позивача як виборця, зважаючи на те, що позивач теж зверталася до Маріупольської виборчої комісії у Донецькій області з заявою про включення її до складу Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії.

Такі протиправні дії відповідача порушують виборчі права позивача, обмежують її в реалізації цих прав - а саме: брати участь в роботі виборчих комісій в якості члена такої комісії.

Суд першої інстанції не звернув увагу, що член Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії ОСОБА_8 включена до її складу незаконно, тобто раніше допущене порушення законодавства при формуванні складу цієї виборчої комісії породжують порушення виборчого законодавства при внесенні змін до складу комісії.

Також суд не звернув уваги на Роз'яснення, затверджені постановою ЦВК №236 від 07.09.2015 року, за приписами якого припинення повноважень члена Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії належить до компетенції Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області та може здійснюватись в зв'язку зі зверненням такого члена з відповідною заявою про дострокове припинення його повноважень.

При цьому, інша особа замість вибулої до складу виборчої комісії не включається, крім випадку, коли кількість членів виборчої комісії є меншою від мінімальних меж, встановлених ч.1 ст.22, ч.3 ст.23 ЗУ «Про місцеві вибори». Отже, мінімальною кількістю складу територіальної виборчої комісії є 9 осіб, а Маріупольською міською виборчою комісією Донецької області відповідно до протоколу №4 від 12.09.2015 року визначено склад районних виборчих комісій у кількості 13 осіб.

Тобто, після дострокового припинення повноважень члена Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії ОСОБА_8, кількісний склад комісії становив 12 осіб, тому відповідно до Роз'яснень, інша особа замість вибулої не повинна включатися.

Крім цього, заява ОСОБА_8 повинна була надійти саме до Голови Гамбург І.В. як суб'єкта внесення її кандидатури, а не до Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області. Зважаючи на те, що заяву ОСОБА_8 адресовано саме виборчій комісії, а не її голові як суб'єкту внесення її кандидатури, вказана територіальна виборча комісія мала розглядати виключно питання припинення повноважень ОСОБА_8, а не питання заміни її кандидатури на іншу.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, який підтримав доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Постановою Центральної виборчої комісії від 06.09.2015 року № 230 «Про формування складу обласних, районних (крім районів в АРК), міських (міст обласного значення та міста Києва), районних у місті Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» (додаток № 110) сформовано Маріупольську міську виборчу комісію Донецької області. Голова комісії Гамбург Ігор Віталійович.

Згідно паспорту серії НОМЕР_1 ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка м. Маріуполь Донецької області, місце проживання зареєстровано Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області за адресою : АДРЕСА_1.

12.09.2015 року постановою Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області № 4 «Про формування районних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» сформовано склад районних у м. Маріуполі виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів у межах зокрема Жовтневого району.

Згідно додатку № 2 до постанови Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області від 12.09.2015 № 4 визначений склад Жовтневої районної у м.Маріуполі виборчої комісії Донецької області у кількості 13 осіб, зокрема, член комісії ОСОБА_8 за поданням голови Маріупольської міської виборчої комісії.

Відповідно до заяви ОСОБА_9, поданої до Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області вх. № 134 від 11.09.2015 року, вона надала згоду на участь у роботі Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії від голови Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області.

Згідно заяви ОСОБА_8 від 21.09.2015 року, поданої до Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області, вона складає повноваження члена Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії з 21.09.2015 року та просить припинити її повноваження в цій комісії за сімейними обставинами.

За поданням від 23.09.2015 голови Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області Гамбурга І.В. до Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області він просив припинити повноваження такого члена Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії Донецької області ОСОБА_8 та подав на заміну для включення до складу відповідної виборчої комісії кандидатуру ОСОБА_9.

Як вбачається з протоколу № 10 засідання Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області від 23.09.2015року і порядку денного голова комісії Гамбург І.В. доповів, що до Маріупольської міської виборчої комісії надійшла заява від члена Жовтневої районної комісії ОСОБА_8 про складення свої повноважень (суб'єкт подання - голова Маріупольської міської виборчої комісії). Згідно пропозиції члена комісії ОСОБА_10. голова комісії оформив подання та подав на заміну для включення до складу Жовтневої районної комісії ОСОБА_9.

Також у вищевказаному протоколі член комісії ОСОБА_11 зазначив, що ці питання мають бути підготовлені заздалегідь, інші члени комісії мають право теж запропонувати свої кандидатури, член комісії ОСОБА_12 підтримала ОСОБА_11

Голова комісії запропонував затвердити зміни до Жовтневої районної комісії згідно з поданням.

За рішення проголосували : «за» - «10», «проти» - «З», «утрималися - «2», тобто рішення прийнято більшістю голосів.

Вищевказаний протокол підписаний головою Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області І.В. Гамбург і секретарем Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області ОСОБА_13 та скріплений відбитком печатки Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області.

Постановою від 23.09.2015 Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області № 16 «Про зміни у складі районних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» виключено зі складу членів Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії ОСОБА_8, а включено до складу членом Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії ОСОБА_9.

На підставі ч.2 ст.172 КАС України виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.

Відповідно до ст.11 ЗУ «Про місцеві вибори», виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Згідно зі ст.12 ЗУ «Про місцеві вибори» суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія; 3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; 4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; 5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; 6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

На підставі ч.ч.5,6 ст.3 ЗУ «Про місцеві вибори» виборці мають право на участь у роботі виборчих комісій як їх члени, проведенні передвиборної агітації, здійсненні спостереження за проведенням виборів та в інших заходах, пов'язаних з організацією та проведенням виборів, що реалізується ними у порядку, визначеному цим та іншими законами України.

Будь-які прямі або непрямі привілеї чи обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 19 ЗУ «Про місцеві вибори», систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: 1)Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; 2) територіальні виборчі комісії: а) виборча комісія Автономної Республіки Крим; б) обласні виборчі комісії; в) районні виборчі комісії; г)міські виборчі комісії; ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); д) селищні, сільські виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.

Районні у місті виборчі комісії у містах з районним поділом, де не утворені районні у місті ради, утворюються для здійснення передбачених цим Законом повноважень у відповідному виборчому територіальному окрузі стосовно виборів депутатів міських рад та міських голів.

Порядок формування складу територіальних виборчих комісій визначено статтею 22 ЗУ «Про місцеві вибори».

Постановою Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області № 4 від 12.09.2015 року «Про формування районних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» сформовано склад районних у м. Маріуполі виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів у межах зокрема Жовтневого району.

Відповідно до ч.2 ст.172 КАС України виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.

Проте, на підставі ч.6 ст.172 КАС України позовні заяви щодо рішення, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду в п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Судова колегія зазначає, що реалізація права ОСОБА_6 брати участь в роботі виборчої комісії в якості члена такої комісії відбулася на стадії формування складу Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії Донецької області відповідно до постанови Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області № 4 від 12.09.2015 року.

Оскільки зазначене рішення не оскаржено, не скасовано, є діючим, - тому правомірність не включення ОСОБА_6 до складу цієї комісії не розглядається та оцінка законності рішення про формування складу комісії не надається, тому судова колегія також не приймає доводи апелянта про порушення виборчого законодавства при формуванні складу цієї виборчої комісії.

Частиною 1 статті 22 ЗУ «Про місцеві вибори» визначено, що склад територіальних виборчих комісій формується за поданнями зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій партій з урахуванням обмежень, встановлених частиною другою статті 12 цього Закону, у кількості не менше 9 і не більше 18 осіб.

Відповідно до ч.17 ст.22 ЗУ «Про місцеві вибори» у разі якщо подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії не надійшли в установлені цією статтею строки або до складу територіальної виборчої комісії запропоновано менше ніж 9 осіб, склад територіальної виборчої комісії формується у визначені частинами четвертою - дев'ятою цієї статті строки за поданням голови відповідної виборчої комісії за пропозиціями членів комісії.

Згідно ч. 1 ст. 27 ЗУ «Про місцеві вибори» центральна виборча комісія організовує свою роботу відповідно до Закону України «Про Центральну виборчу комісію» та Регламенту Центральної виборчої комісії. Територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону у формі відкритих засідань.

На підставі п.1 ч.4 ст.29 ЗУ «Про місцеві вибори» повноваження члена відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії припиняються достроково у зв'язку з особистою заявою про складення повноважень члена комісії. Така заява подається суб'єкту внесення кандидатури відповідного члена комісії для передачі відповідній виборчій комісії або для внесення подання про заміну члена виборчої комісії.

Виборча комісія, яка достроково припинила повноваження усього складу виборчої комісії з підстав, визначених пунктами 3-11 частини четвертої цієї статті (крім територіальної виборчої комісії), окремого члена виборчої комісії, не пізніше наступного дня повідомляє про це суб'єктів, за поданням яких до складу комісії було включено осіб, повноваження яких достроково припинено. Такі суб'єкти вправі не пізніше ніж на другий день з дня отримання такого повідомлення внести подання з новими кандидатурами до складу відповідної виборчої комісії.

Рішення про дострокове припинення повноважень члена виборчої комісії у зв'язку з внесенням подання про його заміну приймається одночасно з рішенням про включення до складу відповідної виборчої комісії іншого представника від того самого суб'єкта подання із одночасним призначенням цієї особи на відповідну посаду в комісії, яку займав член комісії, повноваження якого достроково припинені.

Аналогічні положення містять Роз'яснення, затверджені постановою ЦВК №236 від 07.09.2015 року.

Тобто, до складу виборчої комісії може бути включена особа саме від того суб'єкта подання, який звертався з поданням на особу, яка надала заяву про складання повноважень члена комісії.

В даному випадку член Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії ОСОБА_8 включена до її складу за поданням голови комісії Гамбург І.В., тому саме він має право на внесення подання з новими кандидатурами до складу відповідної виборчої комісії, в даному випадку ОСОБА_9

Аналіз вищезазначених положень Закону України «Про місцеві вибори» свідчить, що Голова Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області Гамбург І.В., звертаючись з поданням від 23.09.2015 року до Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області про припинення повноважень члена Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії Донецької області ОСОБА_8 та надаючи на заміну для включення до складу відповідної виборчої комісії кандидатури ОСОБА_9; а Маріупольська міська виборча комісія Донецької області, виключаючи зі складу членів Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії ОСОБА_8, та включаючи до складу членом Жовтневої районної у м. Маріуполі виборчої комісії ОСОБА_9 - діяли на підставі та в межах Закону України «Про місцеві вибори».

В зв'язку з цим судова колегія не приймає доводи апелянта про порушення щодо кількісного складу комісії відповідно до Роз'яснень, затверджених постановою ЦВК №236 від 07.09.2015 року.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 24, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_5, що діє в інтересах ОСОБА_6, на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2015 року по адміністративній справі №805/4597/15-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2015 року по адміністративній справі №805/4597/15-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Ухвала проголошена 30 вересня 2015 року.

Суддя-доповідач І.Д. Компанієць

Судді Д.В. Ляшенко

Л.В. Ястребова