Постанова № 51889370, 03.10.2015, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2015
Номер справи
803/3562/15
Номер документу
51889370
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2015 року Справа № 803/3562/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Александрової М.А.,

суддів Димарчук Т.М., Ковальчука В.Д.,

за участю представників позивача Ковальчук Л.В., Грисюка В.М., Кравчука С.Є.,

представників відповідача Тимощука Г.А., Євтушина М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинської обласної організації політичної партії "Наш Край" до Волинської обласної виборчої комісії про визнання протиправною і скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

02 жовтня 2015 року Волинська обласна організація політичної партії "Наш Край" звернулася з адміністративним позовом до Волинської обласної виборчої комісії про визнання протиправною і скасування постанови № 33 від 01 жовтня 2015 року про відмову Волинській обласній організації політичної партії "Наш Край" у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради, зобов'язання Волинської обласної виборчої комісії зареєструвати виборчий список кандидатів у депутати Волинської обласної організації політичної партії "Наш Край" у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради.

Позовні вимоги обгрунтовано наступними обставинами.

29 вересня 2015 року позивач подав до Волинської обласної виборчої комісії документи для реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів до Волинської обласної ради.

Постановою відповідача № 33 від 01 жовтня 2015 року відмовлено Волинській обласній організації політичної партії "Наш Край" у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради з підстав невідповідності виборчого списку кандидатів у депутати вимогам частини третьої статті 4 Закону України "Про місцеві вибори" (Закон), а саме недотримання представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах, що має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Позивач вважав протиправною зазначену постанову і просив її скасувати, оскільки частиною першою статті 46 Закону визначено вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидатів і недотримання 30 відсоткової квоти при укладанні виборчих списків кандидатів не віднесено до підстав для відмови в реєстрації кандидатів.

Крім того, 23 вересня 2015 року Центральна виборча комісія прийняла постанову № 362, якою затвердила Роз'яснення, пунктом 4 якого визначено, що відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі пункту 1 частини першої статті 46 Закону не допускається. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 24 Закону України "Про місцеві вибори" Центральна виборча комісія приймає обов'язкові для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування закону України "Про місцеві вибори".

Тому недотримання вимог частини третьої статті 4 Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати, яке має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку, не є порушенням порядку висування кандидатів у депутати місцевою організацією партії, передбаченого статтями 36, 37 Закону.

У відповідача не було правових підстав для відмови в реєстрації кандидатів в депутати, а тому позивач просив визнати протиправною і скасувати постанову відповідача № 33 від 01 жовтня 2015 року та зобов'язати відповідача зареєструвати кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Волинської обласної ради від Волинської обласної організації політичної партії "Наш Край".

У письмових запереченнях проти адміністративного позову відповідач адміністративний позов не визнав з посиланням на порушення позивачем порядку висування кандидатів, встановленого пунктом 10 частини першої статті 8 Закону України "Про політичні партії в Україні" та частиною третьою статті 4 Закону України "Про місцеві вибори".

В судовому засіданні представники позивача Ковальчук Л.В., Грисюк В.М., Кравчук С.Є. адміністративний позов підтримують з підстав, викладених у позовній заяві.

Представники відповідача Тимощук Г.А., Євтушин М.В.в судовому засіданні просять відмовити в задоволенні адміністративного позову з мотивів, наведених у письмових запереченнях проти позову. Додатково суду пояснили, що до 01 жовтня 2015 року реєстрацію виборчих списків кадидатів у депутати, висунутих місцевими організаціями політичних партій, проводили без врахування вимог частини третьої статті 4 Закону України "Про місцеві вибори", керуючись Роз'ясненнями, затвердженими постановою Центральної виборчої комісії № 362 від 23 вересня 2015 року, щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах. 01 жовтня членам комісії стало відомо про скасування постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року Роз'яснень Центральної виборчої комісії, а тому позивачу було відмовлено в реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При вирішенні спору судом постанова Волинської обласної виборчої комісії № 33 від 01 жовтня 2015 року про відмову Волинській обласній організації політичної партії "Наш Край" у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року, прийнята відповідачем як суб'єктом владних повноважень, перевірялася на відповідність вимогам частини третьої статті 2 КАС України.

Згідно із частиною першою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд приходить до висновку, що відповідач не довів правомірності прийнятого рішення, а тому воно є протиправним та підлягає скасуванню.

Так, судом встановлено, що Волинська обласна організація політичної партії "Наш Край" зареєстрована як структурне утворення політичної партії 17 серпня 2015 року за № 220 Головним територіальним управлінням юстиції у Волинській області, що стверджується свідоцтвом про реєстрацію структурного утворення політичної партії (а.с. 14).

Також судом встановлено, що 29 вересня 2015 року позивач подав до Волинської обласної виборчої комісії документи для реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів до Волинської обласної ради, в тому числі рішення конференції місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Волинської обласної ради від 25 вересня 2015 року (а.с. 6-9) та виборчий список кандидатів у депутати (а.с. 10-13). Довідкою відповідача від 29 вересня 2015 року підтверджено про подання позивачем повного переліку документів від кандидатів у депутати.

Постановою Волинської обласної виборчої комісії № 33 від 01 жовтня 2015 року (а.с. 5) відмовлено Волинській обласній організації політичної партії "Наш Край" у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради з підстав невідповідності виборчого списку кандидатів у депутати вимогам частини третьої статті 4 Закону України "Про місцеві вибори", а саме недотримання представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах, що має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку. В постанові зазначено, що у виборчому списку кандидатів у депутати від Волинської обласної організації політичної партії "Наш Край" загальна кількість чоловіків становить 25 осіб, що у відсотковому співвідношенні становить 75,76 відсотків від загального списку, загальна кількість жінок становить 8 осіб, що у відсотковому співвідношенні становить 24,24 відсотків від загального списку.

Суд вважає рішення відповідача протиправним з наступних підстав.

Згідно з частиною третьою статті 4 Закону усі кандидати у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані у встановленому цим Законом порядку мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів.

Представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Частиною першою статті 46 Закону визначено вичерпний перелік підстав для відмови територіальною виборчою комісією в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости. Зокрема, пунктом 1 частини першої статті 46 Закону передбачена підстава відмови в реєстрації - порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою-сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним. Однак, серед передбачених частиною першою статті 46 Закону підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, відсутнє положення про відмову в реєстрації з підстав недотримання вимоги частини третьої статті 4 Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах, яке має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Відповідно до частини першої статті 36 Закону висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости місцевою організацією партії відбувається на підставі Закону, статуту політичної партії, за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних чергових та/або позачергових, перших виборів.

Територіальна виборча комісія реєструє кандидатів в депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за умов дотримання, зокрема, встановленого Законом порядку висування.

Вичерпний перелік дій які мають бути вчинені в межах висування кандидатів у депутати, чітко регламентовано статтями 35-37 Закону, і такі вимоги не передбачають врахування гендерних квот, як не передбачають цього і інші спеціальні норми Закону, які визначають обов'язкові умови висування кандидатів місцевими організаціями партій.

Згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про місцеві вибори" внесено зміни до статті 8 Закону України "Про політичні партії в Україні", де пунктом 10 частини першої передбачено, що статут політичної партії має містити, зокрема, такі відомості: розмір квот, що визначає мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів у народні депутати України від партії у загальнодержавному окрузі, кандидатів у депутати місцевих рад в багатомандатних виборчих округах і має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Проте, недотримання вказаних вимог не може розглядатись як підстава для відмови реєстрації кандидата у депутати за Законом України "Про місцеві вибори".

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених законами України.

Згідно із статтею 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" до повноважень Комісії віднесено, зокрема, організацію підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; здійснення контролю за організацією підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; здійснення контролю за дотриманням виборчого законодавства України, забезпечення його однакового застосування на всій території України під час підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів.

Частиною другою статті 16 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" визначено, що Комісія у разі необхідності може за власною ініціативою розглянути та прийняти у встановленому цим Законом порядку рішення стосовно надання виборчим комісіям, комісіям з референдумів роз'яснень і рекомендацій щодо застосування законодавства України про вибори та референдуми.

Рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України (частина перша статті 13 Закону України "Про Центральну виборчу комісію").

23 вересня 2015 року Центральна виборча комісія прийняла постанову № 362, якою затвердила Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах (Роз'яснення).

Пунктами 3, 4 Роз'яснення визначено, що вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, у тому числі місцевою організацією партії, встановлено частиною першою статті 46 Закону. Згідно з частиною третьою статті 4 Закону представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку. Разом з тим, серед передбачених частиною першою статті 46 Закону підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, указане положення відсутнє.

З огляду на це відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі пункту 1 частини першої статті 46 Закону не допускається.

На час прийняття відповідачем оскаржуваного рішення постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом Київської міської організації політичної партії "Об'єднання "Самопоміч" до Центральної виборчої комісії про визнання нечинною та скасування в частині постанови № 362 від 23 вересня 2015 року, якою визнано нечинним і скасовано пункт 4 Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, на яку посилається відповідач, як на підставу прийняття оскаржуваного рішення, не набрала законної сили.

Разом з тим, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом Політичної партії "Сила людей", ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування роз'яснення в частині, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02 жовтня 2015 року, відмовлено в задоволенні адміністративного позову. Отже, судове рішення набрало законної сили.

Як зазначено в судових рішеннях, саме такий порядок правозастосування, який передбачений у пунктах 3, 4 Роз'яснення, відповідає змісту положень Закону і волі законодавця, а тому оскаржувані пункти Роз'яснення жодним чином не суперечать вимогам частини третьої статті 4 Закону України "Про місцеві вибори".

Отже, постанова Центральної виборчої комісії № 362 від 23 вересня 2015 року, якою затверджено Роз'яснення, є обов'язковою для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня.

Таким чином, постанова Волинської обласної виборчої комісії від 01 жовтня 2015 року № 33 про відмову позивачу в реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати є протиправною і підлягає скасуванню, оскільки недотримання вимог частини третьої статті 4 Закону не є достатньою підставою для відмови у реєстрації кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах.

Відповідно до частини першої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.

Частиною першою статті 38 Закону України "Про місцеві вибори" передбачено обов'язок територіальної виборчої комісії зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання необхідних, визначених даною нормою, документів.

З врахуванням того, що позивачем подано визначені частиною першою статті 38 Закону документи, суд вважає, що наявні усі підстави для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку Волинської обласної організації політичної партії "Наш край", відповідно адміністративний позов у даній частині також підлягає задоволенню шляхом зобов'язання Волинської обласної виборчої комісії провести таку реєстрацію.

Керуючись статтями 162, 163, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про місцеві вибори", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною і скасувати постанову Волинської обласної виборчої комісії № 33 від 01 жовтня 2015 року про відмову Волинській обласній організації політичної партії "Наш Край" у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року.

Зобов'язати Волинську обласну виборчу комісію зареєструвати кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року, включених у виборчий список кандидатів у депутати Волинської обласної організації політичної партії "Наш Край".

Копію судового рішення невідкладно видати особам, які беруть участь у справі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду

подається у дводенний строк з дня проголошення постанови Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя М.А. Александрова

Судді Т.М. Димарчук

В.Д. Ковальчук