Постанова № 51888145, 03.10.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2015
Номер справи
804/14702/15
Номер документу
51888145
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2015 р. Справа № 804/14702/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Тулянцевої І.В.,

суддів Гончарової І.А.,

Юркова Е.О.,

при секретарі Ломідзе Д.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровської міської організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

01.10.2015 р. о 21-45 год. Дніпропетровська міська організація політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) (далі - позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області (далі - відповідач) в якому з урахуванням уточнень до позовної заяви просить:

- визнати протиправною постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 01 жовтня 2015 року про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року висунутих від Дніпропетровської міської організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс);

- скасувати постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 01 жовтня 2015 року про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року висунутих від Дніпропетровської міської організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс);

- зобов'язати Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області повторно розглянути питання щодо реєстрації кандидатів у депутати Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року висунутих від Дніпропетровської міської організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) на підставі поданих документів.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що 30.09.2015 року в межах, встановлених Законом України «Про місцеві вибори» строків, Дніпропетровська міська організація політичної партії ДемАльянс подала до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області заяву про реєстрацію кандидатів у депутати від 26.09.2015 року щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Дніпропетровської міської організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс). До заяви було подано всі документи, передбачені ч. 1 ст. 38 Законом України «Про місцеві вибори», в тому числі і платіжний документ про внесення грошової застави. Однак, 01.10.2015 року Дніпропетровською міською виборчою комісією Дніпропетровської області було прийнято постанову «Про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Дніпропетровською міською організацією політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс)». Підставою для відмови в реєстрації зазначено про необхідність подання документа про внесення грошової застави, і у той же час зазначено про повернення Дніпропетровській міській організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) квитанції АТ «УкрСиббанк» № 79 від 29.09.2015 року. Вважають, що постанова про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради від 01.10.2015 року винесена відповідачем протиправно та підлягає скасуванню, оскільки з боку Дніпропетровській міській організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) були виконані всі вимоги ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори» щодо надання повного пакету документів, необхідних для реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради від Дніпропетровської міської організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс), в тому числі і документ про внесення грошової застави, що підтверджується Довідкою про прийняття документів від 30.09.2015 р., складаної відповідальною особою Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області.

Ухвалою суду від 02.10.2015 р. о 15-40 год. у справі відкрито провадження.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити із викладених у ньому підстав.

Відповідач - Дніпропетровська міська виборча комісія Дніпропетровської області проти задоволення позову заперечував. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду письмові заперечення, які залучені до матеріалів справи. З наданих до суду заперечень свідчить, що постановою № 85 від 01.10.2015 року позивачу правомірно було відмовлено в реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих міською організацією політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс), оскільки грошову заставу, в супереч вимогам ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори», було внесено не місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів чи організацією відповідної політичної партії вищого рівня, а фізичною особою - ОСОБА_3, що підтверджується квитанцією АТ «УкрСббанк» № 79 від 29.09.2015 р.

Відповідно до вимог ч. 12 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

Приймаючи до уваги ту обставину, що сторони про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, позивач подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Вивчивши доводи позову та заперечень, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких грунтується позов, оцінивши за правилами ст. 86 КАС України докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судова колегія при винесенні постанови виходить з наступних підстав та мотивів.

Постановою Центральної виборчої комісії України № 209 від 29 серпня 2015 року оголошено з 5 вересня 2015 року початок виборчого процессу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голдів 25 жовтня 2015 року, призначених згідно з пунктом 1 Постанови Верховної Ради України від 17.07.2015 року № 645 - VIII «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році».

Судовим розглядом справи встановлено, що позивач 30.09.2015 року звернувся до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області із заявою від 26.09.2015 року щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Дніпропетровської міської організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс), підписаною головою Дніпропетровської міської організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) та засвідченою печаткою цієї організації, разом із додатками.

30.09.2015 р. о 16-15 год. відповідальною особою Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області було складено Довідку про прийняття документів від Дніпропетровської міської організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі.

Як вбачається з Довідки від 30.09.2015 р., до заяви про реєстрацію кандидатів у депутати позивачем також були надані:

- копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;

- копія рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах;

- рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висунення кандидатів у депутати від місцевої організації партії;

- виборчий список кандидатів у депутати від місцевої організації партії;

- заяви осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу;

- автобіографія осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії;

- декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії;

- 4 фоторгафії від кожного кандидата включеного до виборчого списку у депутати місцевої організації партії, розміром 4х6 сантиметрів;

- платіжний документ про внесення грошової застави;

- ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії;

- заява на представника.

01.10.2015 року Дніпропетровською міською виборчою комісією Дніпропетровської області було прийнято постанову № 85 «Про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Дніпропетровською міською організацією політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс)».

За змістом зазначеної постанови, підставами для відмови позивачу в реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Дніпропетровською міською організацією політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) слугував той факт, що позивачем надано неповний пакет документів.

Так, з оскаржуваної постанови від 01.10.2015 року № 85 вбачається, що відповідачем на засіданні комісії було встановлено, що відсутній «Документ про внесення грошової застави (п. 9 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори»), передбаченого ч.1 ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори» про те, що грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула кандидата на посаду міського голови, або організацією політичної партії вищого рівня, після початку виборчого процесу та до подання документів територіальній виборчій комісії для реєстрації кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок відповідної територіальної комісії», у зв'язку із чим, Дніпропетровській міській організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) і було відмовлено в реєстрації кандидатів від партії та повернуто квитанцію АТ «УкрСиббанк» № 79 від 29.09.20215 року.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних дій відповідача щодо відмови позивачу в реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради, висунутих Дніпропетровською міською організацією політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) та оскаржуваного рішення відповідача на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, колегія суддів при винесенні рішення виходить з наступного.

Правовідносини з приводу реєстрації кандидатів в депутати місцевих рад в багатомандатному виборчому окрузі врегульовані Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 р. № 595 - VIII (далі - Закон України № 595 - VIII).

Відповідно до положень ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;

3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;

9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;

10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.

До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України № 595 - VIII, грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, або організацією відповідної політичної партії вищого рівня, а також особою, яка висувається кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів територіальній виборчій комісії для реєстрації кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок відповідної територіальної виборчої комісії у розмірі, що є пропорційним до кількості виборців відповідних області, району, міста, району в місті та визначається: 1) для кандидата на посаду міського голови - з розрахунку 4 розміри місячної мінімальної заробітної плати на кожні 100 тисяч виборців відповідного одномандатного виборчого округу; 2) для виборчого списку кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті ради, висунутого у багатомандатному виборчому окрузі, - з розрахунку 4 розміри місячної мінімальної заробітної плати на кожні 100 тисяч виборців відповідного багатомандатного виборчого округу.

Частиною 9 ст. 41 Законом України «Про місцеві вибори» встановлено, що територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати.

Згідно з частинами 1 і 2 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори», територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в тому числі у разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом. Рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною дев'ятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону.

З письмових заперечень, наданих відповідачем свідчить, що фактичною підставою для відмови в реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради від Дніпропетровської міської організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) слугував той факт, що грошову заставу в розмірі 38307,00 грн. було внесено не місцевою організацією партії, яка висунула кандидатів в депутати і не політичною партією вищого рівня, як це передбачено ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори», а фізичною особою - ОСОБА_3, що підтверджується квитанцією АТ «УкрСиббанк» від 29.09.2015 р. № 79.

Судом встановлено, що згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 28.09.2015 р., керівником Дніпропетровської міської організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) являється - ОСОБА_3.

Судовим оглядом дублікату квитанції АТ «УкрСиббанк» від 29.09.2015 р. № 79 встановлено, що грошова застава була сплачена «платником» - ДемАльянс (Демократичний Альянс) через ОСОБА_3, «Призначення платежу» - грошова застава місцевої організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) через ОСОБА_3 про що безпосередньо вказано в квитанції.

Як вбачається з оскаржуваної постанови, зауважень з боку відповідача щодо не зарахування коштів на спеціальний рахунок відповідної територіальної комісії, встановлено не було.

Суд також зазначає, що відповідно до п. 4.1. Постанови Національного Банку України «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» від 21.01.2004 р. № 22, безготівкові розрахунки - це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.

За таких обставин, суд не приймає до уваги твердження відповідача з приводу того, що перерахування грошових коштів повинно було бути здійснено в безготівковому порядку і безпосередньо місцевою організацією партії, яка висунула кандидатів в депутати, або політичною партією вищого рівня, оскільки керівником Дніпропетровської міської організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) ОСОБА_3 перерахування грошової застави здійснено в безготівковому порядку, що підтверджується квитанцією банку № 79 від 29.09.2015 р. Крім того, як керівник міської партійної організації, ОСОБА_3 мав право здійснювати представництво інтересів міської організації партії в будь - яких відносинах, в тому числі і в питаннях щодо подання до банківських установ грошових коштів для перерахування грошової застави у відповідності до норм ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори».

Таким чином, судова колегія вважає, що позивачем було виконано вимоги ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори» щодо сплати грошової застави, у зв'язку із чим, висновки відповідача щодо відсутності документу, що підтверджує внесення грошової застави Дніпропетровською міською організацією політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс), є безпідставними.

Суд також звертає увагу на ту обставину, що з тексту оскаржуваної постанови вбачається, що вказуючи на порушення з боку Дніпропетровської міської організації політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) норм Закону України «Про місцеві вибори» щодо подання повного пакету документів, відповідачем застосовані норми Закону, які до даних правовідносин не відносяться, оскільки п. 9 ч. 1 ст. 40 Закону регулюють умови реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости. Дніпропетровською ж міською організацією політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області подавались документи щодо реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Дніпропетровською міською організацією політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс), умови реєстрації яких унормовані приписами ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори», що свідчить про формальний підхід з боку відповідача при розгляді колегіальним органом питання щодо реєстрації кандидатів від партії та винесення рішення з цього приводу.

З урахуванням наведеного, судова колегія вважає, що постанова Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 01.10.2015 р. № 85 «Про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Дніпропетровською міською організацією політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс)» є протиправною та підлягає скасуванню.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області повторно розглянути питання щодо реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Дніпропетровською міською організацією політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс), суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 8 ст. 99 Закону України «Про місцеві вибори», у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.

У відповідності по пункту 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013р. «Про судове рішення в адміністративній справі», у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право. Суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.

З урахуванням наведеного, з метою повного захисту прав та інтересів позивача суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги позивача в частині зобов'язання Дніпропетровську міську виборчу комісію повторно розглянути питання щодо реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Дніпропетровською міською організацією політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс).

Згідно ст.ст.69-70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування, суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги.

Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст. 71 КАС України також встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В ході розгляду справи відповідачем не було надано до суду належних та допустимих доказів, які б свідчили про правомірність прийняття оскаржуваного рішення, у зв'язку із чим, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Частиною 9 ст. 172 КАС України визначено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до Дніпропетровського окружного адміністративного суду не було сплачено судовий збір у відповідності до Закону України «Про судовий збір».

Частиною 1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014р. № 80-VIII, установлено, що у 2015 році мінімальна заробітна плата становить: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень.

Відповідно до п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою 1 розмір мінімальної заробітної плати, що складає 1218 грн.

Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Так, з позову вбачається, що позивачем фактично заявлено дві вимоги немайнового характеру. Таким чином, при поданні до суду адміністративного позову позивач повинен був сплатити судовий збір в розмірі 2 436 грн. (1218 грн. х 2 = 2 436 грн.).

Відповідно до положень ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки, у відповідності до положень ч. 9 ст. 172 КАС України, позовна заява Дніпропетровської міської організація політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс) була прийнята до розгляду судом без сплати судового збору, судові витрати позивачу не присуджуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 71, 86, 160, 161, 162, 163,167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровської міської організація політичної партії ДемАльянс (демократичний Альянс) до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання протиправною постанови та її скасування, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною та скасувати Постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 01 жовтня 2015 року № 85 «Про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Дніпропетровською міською організацією політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс)».

Зобов'язати Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Дніпропетровською міською організацією політичної партії ДемАльянс (Демократичний Альянс).

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення у відповідності до вимог ч.5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог ч.3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Судді І.В. Тулянцева І.А. Гончарова Е.О.Юрков