Постанова № 51888092, 02.10.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2015
Номер справи
804/14704/15
Номер документу
51888092
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2015 р. 23 год.30 хв.Справа № 804/14704/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіБоженко Наталії Василівни суддів: при секретаріЮркова Едуарда Олеговича Гончарової Ірини Анатолівни Попович Н.М. за участю: представників позивача представника відповідача третьої особи Кінебаса О.М., Кондратової Л.В. Ігольнікова Р.О. ОСОБА_8 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Новомосковської міської організації Партії "Відродження" до Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання протиправною та скасування постанови № 17 від 29.09.2015 року, зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

01.10.2015 року о 23:05 год. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Новомосковської міської організації партії «Відродження» до Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_8 з позовними вимогами, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог в справі просить:

- визнати протиправними та такими, що порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу дії Новомосковської міської виборчої комісії, а саме відмову в реєстрації кандидата на посаду міського голови ОСОБА_8 на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року висунутого Новомосковською міською організацією Партії «Відродження» відповідно до рішення зборів Новомосковської міської організації Партії «Відродження» від 21 вересня 2015 року;

- визнати протиправною постанову Новомосковської міської виборчої комісії № 17 від 29.09.2015 р. "Про відмову в реєстрації кандидатів на посаду Новомосковського міського голови";

- скасувати постанову Новомосковської міської виборчої комісії № 17 від 29.09.2015 р. "Про відмову в реєстрації кандидатів на посаду Новомосковського міського голови";

- зобов'язати Новомосковську міську виборчу комісію зареєструвати кандидата на посаду Новомосковського міського голови ОСОБА_8 на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року висунутого Новомосковською міською організацією Партії «Відродження» відповідно до рішення зборів Новомосковської міської організації Партії «Відродження» від 21 вересня 2015 р..

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що постанова «Про відмову в реєстрації кандидатів на посаду Новомосковського міського голови» є незаконною, оскільки позивач надав всі необхідні документи, що передбачені Законом України «Про місцеві вибори», однак Новомосковська міська виборча комісія Дніпропетровської області винесла постанову № 17 «Про відмову в реєстрації кандидатів на посаду Новомосковського міського голови», у зв'язку з тим що відсутнє рішення зборів саме Новомосковської міської організації Партії «Відродження» про висування ОСОБА_8 кандидатом на посаду Новомосковського міського голови, а також відсутня згода ОСОБА_8 балотуватись кандидатом на посаду Новомосковського міського голови саме від Новомосковської міської організації партії "Відродження", оскільки в рішенні та заяві про згоду балотуватись вказано Новомосковська міська організація політична Партія «Відродження».

Представники позивача в судовому засіданні підтримали даний адміністративний позов з підстав, що зазначені в ньому, та зазначили в судовому засіданні, що в заяві ОСОБА_8 та рішенні зборів Новомосковської міської організації Партії «Відродження» від 21 вересня 2015 року існувала технічна помилка у написанні зайвого слова "політична", яка могла бути усунута позивачем. Крім того на їх думку Партія зазначена вірно "Відродження", а не "Політична Партія Відродження".

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав в повному обсязі та зазначив, що ОСОБА_8 не подана заява та рішення про висування кандидата на посаду міського голови від Новомосковської міської організації Партії «Відродження».

Третя особа - ОСОБА_8, в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та зазначив, що ним дійсно була допущена технічна помилка під час написання назви партії, однак він є кандидатом саме від Новомосковської міської організації Партії «Відродження».

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

26 жовтня 2015 року до Новомосковської міської виборчої комісії надійшли документи від Новомосковської міської організація партії «Відродження» на реєстрацію кандидата на посаду міського голови м.Новомосковська ОСОБА_8, що підтверджується довідкою від 26 вересня 2015 року про отримання документів Новомосковською міською виборчою комісією від Новомосковської міської організації Партії «Відродження».

29 вересня 2015 року Новомосковська міська виборча комісія винесла постанову №17 "Про відмову в реєстрації кандидатів на посаду Новомосковського міського голови", якою відмовила Новомосковській міській організації Партії "Відродження" в реєстрації ОСОБА_8 кандидатом на посаду Новомосковського міського голови, на підставі ч. 1 ст. 40 та ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори».

Рішення, що є предметом оскарження обгрутноване тим, що відсутнє рішення зборів саме Новомосковської міської організації Партії «Відродження» про висування ОСОБА_8 кандидатом на посаду Новомосковського міського голови, а також відсутня згода ОСОБА_8 балотуватись кандидатом на посаду Новомосковського міського голови саме від Новомосковської міської організації Партії «Відродження».

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами у даній справі, суд керується положеннями спеціального законодавства, а саме Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII, Конституцією України.

Згідно частини 1 статті 40 Закону України «Про місцеві вибори» відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови подання до комісії таких документів, зокрема, рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається); заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.

Згідно із ч. 2 ст. 43 Закону №595-VІІІ, подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости закінчується за 24 дні до дня голосування.

Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, здійснюється представником місцевої організації партії, уповноваженим на це довіреністю від неї, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто.

Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.

Згідно ч. 3 ст. 43 Закону №595-VІІІ особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, другій статті 40 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.

Відповідно до ч. 4 ст. 43 Закону №595-VІІІ, територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.

Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуто кандидата, відповідному кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, старости або його довіреній особі.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону №595-VІІІ територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;

2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;

3) припинення громадянства України особи;

4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;

6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Згідно ч. 2 ст. 46 Закону №595-VІІІ рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови.

Так, відповідно до довідки Новомосковської міської виборчої комісії від 26 вересня 2015 року, Новомосковська міська виборча комісія отримала від ОСОБА_9 представника Новомосковської міської організації Партії «Відродження» документи, зокрема, рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, а також заява особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати. В судовому засіданні представник відповідача також підтвердив отримання документів відповідачем саме від представника Новомосковської міської організації Партії «Відродження».

Як встановлено в судовому засіданні, на думку відповідача позивачем було подано документи від іншої партії «Відродження», оскільки подані документи, а саме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, а також заява особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати містили додатково слово «політична».

З матеріалів справи вбачається, що до відповідача також було надано копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, в якому зазначена назва структурного утворення політичної партії, а саме Новомосковська міська організація Партії «Відродження».

Під час судового розгляду справи представниками позивача та третьою особою було підтверджено наявність технічної помилки у написанні назви партії та зазначено, що ОСОБА_8 балотується кандидатом на посаду Новомосковського міського голови саме від Новомосковської міської організації Партії «Відродження».

У зв'язку з чим, суд вважає, що твердження відповідача про надання документів від іншої партії є хибним, а написання в наданих документах додатково «політична» є технічною помилкою, яка не може бути підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації кандидата на посаду міського голови ОСОБА_8 від Новомосковської міської організації Партії "Відродження".

Суд зауважує, що відповідно до ч. 6 ст. 43 Закону №595-VІІІ помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

Частиною 1 статті 38 Конституції України визначено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Таким чином, колегія суддів не погоджується з твердженням відповідача про відсутність повного пакету документів, передбачених Законом для реєстрації ОСОБА_8 кандидатом на посаду Новомосковського міського голови, а саме: рішення зборів Новомосковської міської організації Партії «Відродження» про висування ОСОБА_8 кандидатом на посаду Новомосковського міського голови, а також згоди ОСОБА_8 балотуватись кандидатом на посаду Новомосковського міського голови від Новомосковської міської організації Партії «Відродження».

На підставі викладеного суд приходить до висновку про протиправність постанови Новомосковської міської виборчої комісії №17 від 29.09.2015 року «Про відмову в реєстрації кандидатів на посаду Новомосковського міського голови» ОСОБА_8 висунутого від Новомосковської міської організації Партії «Відродження» та необхідності її скасування.

Щодо позовної вимоги зобов'язати Новомосковську міську виборчу комісію зареєструвати кандидата на посаду Новомосковського міського голови ОСОБА_8 на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року висунутого Новомосковською міською організацією Партії «Відродження» відповідно до рішення зборів Новомосковської міської організації Партії «Відродження» від 21 вересня 2015 р., суд зазначає наступне.

Так, реєстрація кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії є виключною компетенцією відповідача, отже суд не вправі своєю компетенцією підміняти компетенцію Новомосковської міської виборчої комісії та прямо вказувати відповідачу на те, яке саме рішення має бути прийнятим за розглядом заяви про реєстрацію кандидата на посаду міського голови.

У відповідності по пункту 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013р. «Про судове рішення в адміністративній справі», у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право. Суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.

На підставі вищезазначеного позовні вимоги, а саме: зобов'язати Новомосковську міську виборчу комісію зареєструвати кандидата на посаду Новомосковського міського голови ОСОБА_8 на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року висунутого Новомосковською міською організацією Партії «Відродження» відповідно до рішення зборів Новомосковської міської організації Партії «Відродження» від 21 вересня 2015 р., суд визнає такими, що не підлягають задоволенню, оскільки є неприпустимим перебирання судом на себе повноважень, які покладені на Новомосковську міську виборчу комісію, згідно Закону України «Про місцеві вибори».

При цьому, відповідно до п.8 ст. 99 Закону України «Про місцеві вибори» у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.

Однак, зважаючи на неправильне застосування Новомосковською міською виборчою комісією положень ст.ст. 40, 46 Закону України «Про місцеві вибори», колегія суддів вважає за необхідне, з урахуванням статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, зобов'язати Новомосковську міську виборчу комісію повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидата на посаду Новомосковського міського голови ОСОБА_8 на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року висунутого Новомосковською міською організацією Партії «Відродження» відповідно до рішення зборів Новомосковської міської організації Партії «Відродження» від 21 вересня 2015 р. та прийняти рішення, згідно Закону України «Про місцеві вибори», для повного та належного захисту прав позивача.

Щодо позовної вимоги - визнати протиправними та такими, що порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу дії Новомосковської міської виборчої комісії, а саме відмову в реєстрації кандидата на посаду міського голови ОСОБА_8 на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року висунутого Новомосковською міською організацією Партії «Відродження» відповідно до рішення зборів Новомосковської міської організації Партії «Відродження» від 21 вересня 2015 року, суд зазначає наступне.

Позивач пов'язує порушення Закону України «Про місцеві вибори» з боку відповідача безпосередньо з прийняттям ним постанови №17 від 29 вересня 2015 року.

Визначаючи спосіб поновлення порушених прав та законних інтересів суб'єктів виборчого процесу, суд виходить з того, що відповідно до ч. 10 ст. 99 Закону України «Про місцеві вибори», якою встановлено, що порядок прийняття рішення судом за результатами розгляду позовної заяви, вимоги до рішення суду та порядок набрання законної сили рішенням суду встановлюється Кодексом адміністративного судочинства України.

Згідно із ч. 1 ст. 177 КАС України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення, колегія суддів вважає, що скасування постанови, що є предметом оскарження та зобов'язання Новомосковської міської виборчої комісії повторно розглянути подані позивачем документи та прийняти відповідне рішення у повній мірі відновлюватиме порушене право позивача та усуне усі наслідки виявлених у судовому засіданні порушень.

Таким чином, вищевказану позовну вимогу суд вважає такою, що не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд, згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З рахуванням висновків викладених вище, позов підлягає частковому задоволенню.

При вирішенні питання про сплату судового збору, суд керується частиною 9 ст. 172 КАС України якою визначено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до Дніпропетровського окружного адміністративного суду не було сплачено судовий збір у відповідності до Закону України «Про судовий збір».

Частиною 1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014р. № 80-VIII, установлено, що у 2015 році мінімальна заробітна плата становить: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень.

Відповідно до п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою 1 розмір мінімальної заробітної плати, що складає 1218 грн..

Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Так, з позову вбачається, що позивачем заявлено три позовні вимоги немайнового характеру.

Таким чином, підлягає стягненню з позивача судовий збір за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру з врахуванням часткового задоволення адміністративного позову в розмірі 1218 грн..

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-10, 11, 71, 86, 160, 161, 162, 163,167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Новомосковської міської організації Партії "Відродження" до Новомосковської міської виборчій комісії Дніпропетровської області про визнання протиправною та скасування постанови № 17 від 29.09.2015 року, зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Новомосковської міської виборчої комісії № 17 від 29 вересня 2015 р. "Про відмову в реєстрації кандидатів на посаду Новомосковського міського голови".

Зобов'язати Новомосковську міську виборчу комісію повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидата на посаду Новомосковського міського голови ОСОБА_8 на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року висунутого Новомосковською міською організацією Партії «Відродження» відповідно до рішення зборів Новомосковської міської організації Партії «Відродження» від 21 вересня 2015 р. та прийняти рішення, згідно Закону України «Про місцеві вибори».

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Новомосковської міської організації Партії "Відродження" судовий збір за подання до Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 1218 грн. за наступними реквізитами: отримувач: УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ (отримувача) 37989253, рахунок: 31210206784008, Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації доходів: 22030001.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення у відповідності до вимог ч.5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог ч.3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Судді: Н.В. Боженко Е.О.Юрков І.А.Гончарова