КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №737/601/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Войтех О.І.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
16 вересня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Земляна Г.В.
Межевич М.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області на постанову Куликівського районного суду Чернігівської області від 06 серпня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до Куликівського районного суду Чернігівської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області (далі - УПФУ в Куликівському районі) про визнання неправомірними дій по непроведенню індексації пенсії, зобов'язання здійснення індексації пенсії за вересень-грудень 2014 року та січень-червень 2015 року, стягнення моральної шкоди у розмірі 10000 грн.
Постановою Куликівського районного суду Чернігівської області від 06 серпня 2015 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії УПФУ в Куликівському районі при нарахуванні та виплаті індексації пенсії позивачу за період з 01.01.2015 р. по день розгляду справи. Зобов'язано УПФУ в Куликівському районі здійснити позивачу нарахування та виплату індексації пенсії відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078, за період з січня 2015 року по день набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України, яка на виконання п. 9 Прикінцевих положень до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" буде регулювати питання визначення порядку та розмірів індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2015 рік, з врахуванням проведених виплат. В іншій частині позову відмовлено.
На вказану постанову УПФУ в Куликівському районі подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати в частині задоволення позову та в цій частині ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Згідно ст. 183-2 КАС України, справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, позивач з 13.07.2011 р. перебуває на обліку в УПФУ в Куликівському районі та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 2043,96 грн.
Позивач 17.07.2015 р. звернувся до УПФУ в Куликівському районі із заявою про нарахування та виплату індексації пенсії по червень 2015 року, відповідно до величини індексу споживчих цін.
Листом УПФУ в Куликівському районі від 03.08.2015 р. №8/02/Н-1 позивачу відмовлено в проведенні індексації пенсії у заявленому позивачем розмірі, мотивуючи тим, що базовим місяцем для розрахунку індексації пенсії є червень 2011 року. Відповідно до даних Держкомстату України розмір індексації, зокрема з січня 2015 року становить 17,8%, що в грошовому еквіваленті становить 168,92 грн. Оскільки Кабінетом Міністрів України не прийнята постанова про особливий порядок індексації грошових доходів населення при проведенні індексації пенсій, за вказаний період застосовуються коефіцієнти, які були встановлені для індексації у грудні 2014 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Статтею 4 цього Закону встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 (далі - Порядок) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р.цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно п. 2 цього Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Відповідно до п. 4 цього Порядку пенсії індексуються в межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Колегія суддів зазначає, що Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення від 17.07.2003 р. №1078 не містять строковості та обмеження у часі виплат індексації пенсії, тому її нарахування та виплата не може бути здійснена лише на певний строк з обмеженням його кінцевого терміну, до відповідних змін в чинному законодавстві.
Пунктом 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", який набрав чинності з 01.01.2015 р. встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік. Також встановлено, що норми Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються в порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Разом з тим, на час розгляду справи судом першої інстанції Кабінетом Міністрів України не було реалізовано вказані повноваження на 2015 рік та не прийнято відповідного нормативно-правового акту, а тому при нарахуванні та виплаті індексації пенсії у 2015 році, застосуванню підлягають положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» до набрання чинності відповідного порядку проведення індексації на 2015 рік, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, відповідачем починаючи з січня 2015 року неправомірно здійснено позивачу нарахування індексації пенсії в меншому розмірі, ніж встановлено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення від 17.07.2003 р. №1078.
Посилання відповідача на те, що судом першої інстанції задоволено позовні вимоги поза межами шестимісячного строку на звернення до суду, встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України, є необґрунтованими, оскільки як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до суду з даним позовом у липні 2015 року, а позовні вимоги задоволенні судом починаючи з січня 2015 року, тобто в межах строку позовної давності.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову в оскаржуваній частині, а тому апеляційну скаргу УПФУ в Куликівському районі необхідно залишити без задоволення, а постанову Куликівського районного суду Чернігівської області від 06 серпня 2015 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 183-2, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області залишити без задоволення, а постанову Куликівського районного суду Чернігівської області від 06 серпня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді: Земляна Г.В.
Межевич М.В.
.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Земляна Г.В.
Межевич М.В.