КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/7639/15 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.
Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 вересня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Бужак Н.П., Троян Н.М.,
за участю секретаря Гуцул О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Біогазенерго» на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 03 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Біогазенерго» до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Біогазенерго» (далі - Позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду м.Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (далі - Відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.04.2015 року №2/10-36-22-06 та №3/10-36-22-06.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 03 червня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для його скасування.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача та заперечення представника Відповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Відповідачем була проведена невиїзна документальна перевірка дотримання Позивачем законодавства України з питань державної митної справи при декларуванні під час митного оформлення товарів за митними деклараціями.
В ході проведення перевірки, контролюючим органом встановлено, що Позивачем декларування товарів за митними деклараціями від 12.01.2015 року №12530013/2015/400054 та від 15.01.2015 року №12530013/2015/400123, №12530013/2015/400125, №12530013/2015/400128, №12530013/2015/400130 проведено з неправомірним використанням пільги по миту та податку на додану вартість, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2008 року №444 «Питання ввезення на митну територію України енергозберігаючих матеріалів, обладнання, устаткування та комплектуючих», яка втратила чинність 10.01.2015 року у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2014 року №719 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо ввезення на митну територію України енергозберігаючих матеріалів, обладнання, устаткування та комплектуючих» (опублікованої в газеті «Урядовий кур`єр» 10.01.2015 року).
За результатами проведеної перевірки Відповідачем складено акт від 30.03.2015 року №0002/5/10-36-22-06/33593431 «Невиїзної документальної перевірки дотримання ТОВ «Біогазенерго» законодавства України з питань державної митної справи при декларуванні під час митного оформлення товарів за митними деклараціями від 12.01.2015 року №12530013/2015/400054, від 15.01.2015 року №12530013/2015/400123, №12530013/2015/400125, №12530013/2015/400128, №12530013/2015/400130».
На підставі вказаного акта Відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 21.04.2015 року №2/10-36-22-06; №3/10-36-22-06.
Контролюючий орган висновки акта перевірки обґрунтовував тим, що постанова Кабінету Міністрів України від 14.05.2008 року №444 «Питання ввезення на митну територію України енергозберігаючих матеріалів, обладнання, устаткування та комплектуючих» опублікована в газеті «Урядовий кур'єр» 10.01.2015 року, а отже, саме з цього дня пільги по миту та податку, визначені постановою від 14.05.2008 року №444 вже не діють, що спричинило порушення вимог п.п.14,16 ч.1 ст.282 Митного кодексу України, в результаті чого Позивачем занижено податкові зобов'язання по сплаті ввізного мита на суму 1 239 367, 01 грн, та п.197.16 ст.197 Податкового кодексу України, в результаті чого Позивачем занижено податкові зобов'язання по сплаті ПДВ на суму 5 205 341,42 грн.
Не погоджуючись з висновками акта перевірки, Позивач 10 квітня 2015 року звернувся до Відповідача із запереченнями вих.№110/1004-15.
24 квітня 2015 року Відповідач висновками про результати розгляду заперечення №1193/10/10-36-22-06, заперечення Позивача залишив без задоволення, а висновки акта невиїзної документальної перевірки від 30.03.2015 року №0002/5/10-36-22-06/33593431 - без змін.
Положеннями статті 2 Митного кодексу України (далі - Кодекс) передбачено, що закони України з питань державної митної справи, нормативно-правові акти з питань державної митної справи, видані Кабінетом Міністрів України та центральним органом виконавчої влади, набирають чинності через 45 днів з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самим законом або нормативно-правовим актом, але не раніше дня їх офіційного опублікування.
Офіційним опублікуванням закону України з питань державної митної справи, нормативно-правового акта з питань державної митної справи, виданого Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, вважається опублікування його повного тексту в одному з періодичних друкованих видань, визначених законодавством України як офіційні. Днем офіційного опублікування закону України з питань державної митної справи, нормативно-правового акта з питань державної митної справи, виданого Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, вважається день виходу в світ номера того офіційного друкованого видання, в якому повний текст зазначеного закону України або нормативно-правового акта опубліковано раніше, ніж в інших офіційних друкованих виданнях. Якщо опублікування закону України з питань державної митної справи, нормативно-правового акта з питань державної митної справи, виданого Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, здійснювалося частинами, днем його офіційного опублікування вважається день виходу в світ того номера офіційного друкованого видання, в якому раніше, ніж в інших офіційних друкованих виданнях, опубліковано останню частину зазначеного закону або нормативно-правового акта.
Якщо для набрання чинності законом України або іншим нормативно-правовим актом з питань державної митної справи встановлено певний строк з дня його офіційного опублікування, визначений днями, цей строк починається з 0 годин дня, наступного за днем офіційного опублікування зазначеного закону або акта, і закінчується о 24 годині останнього дня відповідного строку.
Частиною 1 статті 7 Кодексу визначено, що встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності органів доходів і зборів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, становлять державну митну справу.
Пунктами 14, 16 частини 1 статті 286 Кодексу врегульовані умови звільнення від оподаткування митом (податкові пільги) при ввезенні на митну територію України енергозберігаючих матеріалів, обладнання, устаткування.
Згідно п.197.16 ст.197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції із ввезення на митну територію України: устаткування, яке працює на відновлюваних джерелах енергії, енергозберігаючого обладнання і матеріалів, засобів вимірювання, контролю та управління витратами паливно-енергетичних ресурсів, обладнання та матеріалів для виробництва альтернативних видів палива або для виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії; матеріалів, устаткування, комплектуючих, що використовуються для виробництва.
Постановою Кабінету міністрів України від 14.05.2008 року №444 «Питання ввезення на митну територію України енергозберігаючих матеріалів, обладнання, устаткування та комплектуючих» (далі - постанова Кабінету Міністрів України від 14 травня 2008 року №444) визначався перелік енергозберігаючого обладнання, що звільняється від ввізного мита та ПДВ.
В преамбулі постанови Кабінету Міністрів України від 14 травня 2008 року №444 зазначено, що вказана постанова прийнята відповідно пунктів 14 і 16 частини першої статті 282 Митного кодексу України та пункту 197.16 статті 197 Податкового кодексу України.
29.12.2014 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №719, якою визнано такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України щодо ввезення на митну територію України енергозберігаючих матеріалів, обладнання, устаткування та комплектуючих згідно з переліком.
До Переліку постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність включена також постанова Кабінету Міністрів України від 14 травня 2008 року №444 «Питання ввезення на митну територію України енергозберігаючих матеріалів, обладнання, устаткування та комплектуючих».
Положеннями статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.
У випадках, передбачених законом, постанови Кабінету Міністрів України або їх окремі положення, що містять інформацію з обмеженим доступом, не підлягають опублікуванню і набирають чинності з моменту їх доведення в установленому порядку до виконавців, якщо цими постановами не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.
Розпорядження Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо цими розпорядженнями не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.
Акти Кабінету Міністрів України з питань державної митної справи набирають чинності в порядку, визначеному Митним кодексом України.
Постанови Кабінету Міністрів України публікуються в Офіційному віснику України, газеті «Урядовий кур'єр», акти Кабінету Міністрів України також оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.
В газеті «Урядовий кур'єр», яка є офіційним друкованим виданням України, 10.01.2015 року опубліковано постанову Кабінету Міністрів України від 29.12.2014 року №719.
Аналізуючи наведені правові норми, колегія суддів вважає, що постанова Кабінету Міністрів України від 29.12.2014 року №719 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо ввезення на митну територію України енергозберігаючих матеріалів, обладнання, устаткування та комплектуючих» набрала законної сили через 45 днів з дня її офіційного опублікування в газеті «Урядовий кур`єр», тобто через 45 днів, починаючи з 10.01.2015 року.
А днем припинення дії Постанови Кабінету Міністрів України від 14.05.2008 року №444 вважається день набрання законної сили постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2014 року №719 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо ввезення на митну територію України енергозберігаючих матеріалів, обладнання, устаткування та комплектуючих».
Таким чином, Позивач провів декларування товарів за митними деклараціями від 12.01.2015 року та від 15.01.2015 року з правомірним використанням пільг по миту та податку на додану вартість згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 14.05.2008 року №444.
Згідно ст.19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 159 КАС України передбачено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що прийняті Відповідачем податкові повідомлення-рішення від 21.04.2015 року №2/10-36-22-06 та №3/10-36-22-06 є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки використання пільг по миту та ПДВ при декларуванні товарів було здійснено Позивачем на підставі діючого на той час законодавства України.
Суд першої інстанції на наведене уваги не звернув та помилково дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позову.
Відповідно до ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати постанову суду та прийняти нову постанову.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права призвели до неправильного вирішення справи, тому рішення суду першої інстанції слід скасувати та постановити нове про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207, 212 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Біогазенерго» задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 03 червня 2015 року скасувати та прийняти нову постанову наступного змісту.
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.04.2015 року №2/10-36-22-06 та податкове повідомлення-рішення від 21.04.2015року №3/10-36-22-06.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Бужак Н.П.
Троян Н.М.
Постанова складена в повному обсязі 16 вересня 2015 року.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Бужак Н.П.
Троян Н.М.