Ухвала суду № 51885714, 10.09.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2015
Номер справи
826/1922/15
Номер документу
51885714
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/1922/15 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Ганечко О.М.

У Х В А Л А

Іменем України

10 вересня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Ганечко О.М.,

суддів: Коротких А.Ю., Хрімлі О.Г.,

при секретарі Біднячук Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 липня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Першого заступника Голови Київської міської державної адміністрації Ніконова Ігоря Володимировича, Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), треті особи: КП "Київський метрополітен" КП "Київпастранс", ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися з позовом до Першого заступника Голови Київської міської державної адміністрації Ніконова Ігоря Володимировича, Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), треті особи: КП "Київський метрополітен" КП "Київпастранс", ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14,ОСОБА_15 про визнання протиправними дій.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.07.2015 року в задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу. Просить закрити провадження у справі в частині позовних вимог, що стосується виконавчого органу Київського міської ради, в решті постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позов, посилаючись на незаконність, необ'єктивність, необґрунтованість рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Позивачем ОСОБА_3 також подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції, та постановити нову, якою задовольнити позов в повному обсязі, посилаючись на незаконність, необ'єктивність, необґрунтованість рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

Апелянта ОСОБА_2 та третя особа ОСОБА_6 повністю підтримали апеляційну скаргу ОСОБА_2, просили її задовольнити. Та заперечували проти задоволення апеляційної скарги ОСОБА_3

Представник апелянта ОСОБА_3 підтримав свою апеляційну скаргу в повному обсязі, просив її задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нову, якою задовольнити позов в повному обсязі. А також частково підтримав апеляційну скаргу ОСОБА_2 в частині скасування постанови суду першої інстанції та задоволення позову в цій частині.

Представник відповідачів та представники КП "Київський метрополітен", КП "Київпастранс" заперечували проти задоволення апеляційних скарг, просили залишити постанову суду першої інстанції без змін.

В судовому засіданні позивачем ОСОБА_2 було заявлено клопотання про залучення в якості третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог ОСОБА_15.

Колегія суддів задовольнила вказане клопотання, залучила до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог ОСОБА_15.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України - за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Як вбачається з матеріалів справи, 30.01.2015 р. виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видав розпорядження №66 «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів і вартості проїзних квитків у міському пасажирському транспорті, який працює у звичайному режимі руху», зареєстровано в Головному управлінні юстиції у місті Києві 05.02.2015 р. за N 9/1120, яким встановлено тарифи на перевезення пасажирів у міському пасажирському транспорті - метрополітені, автобусі, трамваї, тролейбусі, фунікулері, який працює у звичайному режимі руху.

При цьому, зазначеним розпорядженням визнано такими, що втратили чинність, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації):

- від 12 листопада 2009 року N 1277 "Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів і вартості проїзних квитків у міському пасажирському транспорті, який працює у звичайному режимі руху", зареєстроване в Головному управлінні юстиції у місті Києві 03 грудня 2009 року за N 24/822;

- від 05 серпня 2010 року N 569 "Про унесення змін до Тарифів на перевезення пасажирів у міському пасажирському транспорті - метрополітені, автобусі, трамваї, тролейбусі, фунікулері, який працює у звичайному режимі руху", зареєстроване в Головному управлінні юстиції у місті Києві 26 серпня 2010 року за N 25/851;

- від 14 січня 2013 року N 27 "Про встановлення вартості разового квитка на проїзд міською електричкою та єдиного проїзного квитка "Міська електричка - трамвайні маршрути N 4, 5, спеціальні автобусні маршрути N 59, 60, 61 та тролейбусний маршрут N 28", зареєстроване в Головному управлінні юстиції у місті Києві 29 січня 2013 року за N 7/999.

Згідно ч. 2 ст. 81 ЦК України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Так, Указом Президента України від 24.07.1995 р. №640/95 «Про обласні, Київську та Севастопольську міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації», утворено обласні, Київську та Севастопольську міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації. Державні адміністрації є місцевими органами державної виконавчої влади.

Частиною 1 ст. 10-1 Закону України «Про столицю України -місто герой - Київ», визначено, що виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України №21-рп/2003 від 25.12.2003 р. однією з особливостей здійснення виконавчої влади і місцевого самоврядування в місті Києві є зосередження у Київській міській державній адміністрації функцій у сферах виконавчої влади і місцевого самоврядування. Безпосередньо функції у сфері виконавчої влади реалізуються спеціально уповноваженими посадовими особами Київської міської державної адміністрації. Функції місцевого самоврядування здійснюють посадові особи, зокрема заступники Київського міського голови з питань здійснення самоврядних повноважень тощо (статті 14, 16 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ").

Згідно ч. 6 ст. 19 Закону України «Про столицю України -місто герой - Київ», місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження виконавчих органів місцевого самоврядування за рахунок бюджету міста та районів.

Частиною 2 ст. 10-1 Закону України «Про столицю України -місто герой - Київ», передбачено, що голова Київської міської державної адміністрації призначається Президентом України в порядку, передбаченому Конституцією та законами України.

Указом Президента України №556/2014 від 25.06.2014 р. головою Київської міської державної адміністрації призначено Кличка В.В.

При цьому, відповідно до п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України №1548 від 25.12.1996 р. (в редакції станом на момент прийняття оскаржуваного рішення) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, виконавчі органи Львівської і Криворізької міських рад регулюють (встановлюють) тарифи на перевезення пасажирів і вартість проїзних квитків у міському пасажирському транспорті - метрополітені, автобусі, трамваї, тролейбусі (який працює в звичайному режимі руху).

Наведене спростовує доводи позивача щодо відсутності повноважень у виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на прийняття оскаржуваного розпорядження.

Стосовно доводів позивача - ОСОБА_3, що відповідачем при прийнятті оспорюваного розпорядження порушено вимоги чинного законодавства щодо порядку та способу прийняття такого розпорядження, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 4 ст. 14 Закону України «Про міський електричний транспорт», тарифна політика у сфері міського електричного транспорту ґрунтується на принципах забезпечення доступності транспортних послуг та створення умов для здійснення сталих і безпечних пасажироперевезень.

Установлення тарифів на проїзд у транспорті здійснюється з урахуванням необхідності забезпечення беззбиткової роботи перевізників та забезпечення захисту малозабезпечених громадян. У разі встановлення рівня тарифу, який не покриває витрат, пов'язаних з перевезенням пасажирів, втрати перевізника компенсуються уповноваженим органом, яким затверджуються тарифи, за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Розрахунки тарифів на проїзд здійснюються відповідно до Порядку формування тарифів на послуги міського електричного транспорту, який затверджується центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту.

Пунктом 4.4 Порядку формування тарифів на послуги міського електричного транспорту (метрополітену), затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 05.03.2007 року N 191, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.03.2007 р. за N 276/13543, метою коригування тарифів є забезпечення відшкодування економічно обґрунтованих планованих витрат, які формуються на підставі повної собівартості та запланованого прибутку.

Перегляду рівня тарифів на послуги міського електричного транспорту (метрополітенів) передує процедура його публічного обговорення.

Відповідно до п. 2.5 Регламенту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 08.10.2013 р. №1810, питання, які зачіпають інтереси населення міста, мають важливе соціально-економічне значення для його розвитку, в тому числі щодо будівництва, можуть бути винесені на публічне громадське обговорення.

Консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення проводяться відповідно до Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року N 996.

При цьому, публічне громадське обговорення організовує і проводить орган виконавчої влади у такому порядку: визначає питання, яке буде винесене на обговорення; приймає рішення про проведення обговорення; розробляє план заходів з організації та проведення обговорення (у разі потреби); вживає заходів для забезпечення репрезентативності соціальних груп населення, а також суб'єктів господарювання, інститутів громадянського суспільства, органів місцевого самоврядування та інших заінтересованих суб'єктів (далі - заінтересовані сторони); оприлюднює в обов'язковому порядку інформацію про проведення обговорення на офіційному веб-сайті органу виконавчої влади або за відсутності відповідної технічної можливості в інший прийнятний спосіб; збирає та аналізує інформацію про оцінку громадськістю ефективності запропонованого органом виконавчої влади шляху вирішення питання; формує експертні пропозиції щодо альтернативного вирішення питання; забезпечує врахування результатів обговорення під час прийняття остаточного рішення; проводить аналіз результатів обговорення; оприлюднює результати обговорення на офіційному веб-сайті органу виконавчої влади або за відсутності відповідної технічної можливості в інший прийнятний спосіб.

Як вбачається з матеріалів справи, проект оскаржуваного розпорядження оприлюднено 28.11.2014 р. в розділі «Громадське обговорення проектів нормативно-правових актів» офіційного веб-порталу Київської міської державної адміністрації.

Інформація щодо перегляду тарифів на перевезення пасажирів і вартості проїзних квитків у міському пасажирському транспорті, який працює у звичайному режимі руху оприлюднена 12.12.2014 р. на офіційному веб-сайті виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Крім того, 13.01.2015 р. оприлюднено звіт про проведене громадське обговорення, що не заперечується самим позивачем.

При цьому, чинним законодавством не передбачено здійснення громадського обговорення за допомогою всіх способів такого обговорення в сукупності, що з урахуванням наведеного вище в сукупності свідчить про виконання відповідачем вимог чинного законодавства щодо організації та проведення публічного громадського обговорення, а відтак обґрунтування заявлених позовних вимог є безпідставними.

Стосовно тверджень позивача - ОСОБА_4 щодо недотримання Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, колегія суддів зазначає, що розрахунки тарифів на послуги з перевезення пасажирів здійснюється, відповідно до порядків, затверджених наказами Міністерства транспорту та зв'язку України від 05.03.2007 р. №191 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги міського електричного транспорту (метрополітену)», від 17.11.2009 р. №1175 «Про затвердження Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту (трамвай, тролейбус)» виходячи з річного плану надання послуг з перевезення пасажирів та економічно обґрунтованих планових витрат, розрахованих на підставі державних і галузевих нормативів використання матеріальних та паливно-енергетичних ресурсів, норм і розцінок з оплати праці, нормативів витрат з управління і обслуговування виробництва та планового прибутку.

Статтею 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення», державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт», реалізація єдиної тарифної політики передбачає затверджену центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, методику розрахунку тарифів за видами перевезень.

Наведене свідчить, що тарифи на перевезення пасажирів і вартість проїзних квитків у міському пасажирському транспорті, який працює у звичайному режимі руху, повинні бути економічно обґрунтованими і розраховуватись відповідно до встановлених порядку і методики.

При цьому, економічно обґрунтований тариф (Т) визначається за формулою: Т = ((С+П) - Ді)/V заг., де С - повна собівартість перевезень усіх категорій пасажирів для відповідного підприємства, грн.; П - плановий прибуток, грн.; Ді - доходи від іншої операційної діяльності без урахування цільового фінансування, пов'язаного з операційною діяльністю, грн.; V заг - загальний обсяг перевезень пасажирів, прогнозований підприємством, пас.

Крім того, при формуванні тарифів на послуги з перевезення метрополітеном враховується плановий прибуток, який спрямовується для здійснення капітальних інвестицій, технічне переоснащення підприємств та досягнення інших цілей відповідно до затвердженої в установленому порядку програми технічного розвитку метрополітену. При розрахунку планового прибутку враховуються також планові витрати з податку на прибуток.

При формуванні тарифів на послуги з перевезення електротранспортом враховується рентабельність та інвестиційна складова на фінансування заходів з оновлення парку трамваїв і тролейбусів відповідно до затверджених у встановленому порядку місцевих програм розвитку електротранспорту.

Як повідомив відповідач та вбачається з матеріалів справи, згідно з розрахунками, проведеними відповідно до порядків формування тарифів, економічно обґрунтований тариф на послуги з перевезення пасажирів метрополітеном, який покриває витрати з надання цих послуг та забезпечує технічний розвиток підприємства становить 4,48 грн.

Економічно обґрунтований тариф на послуги з перевезення пасажирів наземними видами транспорту (автобус, трамвай, тролейбус, фунікулер), який покриває витрати КП «Київпастранс» на надання цих послуг та забезпечує оновлення рухомого складу трамваїв і тролейбусів, відповідно до затвердженої програми, становить 3,60 грн.

Економічно обґрунтований тариф на послуги з перевезення пасажирів міською електричкою становить 5,51 грн.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване розпорядження прийняте в межах повноважень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), з урахуванням вимог чинного законодавства, а тарифи на перевезення пасажирів і вартість проїзних квитків у міському пасажирському транспорті, який працює у звичайному режим руху, встановлені оскаржуваним розпорядженням, є економічно обґрунтованими і розраховані відповідно до визначених чинним законодавством порядку і методики.

За таких обставин, апеляційні скарги є необґрунтованими, їх доводи не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому у їх задоволенні необхідно відмовити, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційні скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 липня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: О.М. Ганечко

Судді: О.Г. Хрімлі

А.Ю. Коротких

Повний текст ухвали виготовлено 14.09.2015 року.

Головуючий суддя Ганечко О.М.

Судді: Коротких А. Ю.

Хрімлі О.Г.