Ухвала суду № 51885122, 09.09.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2015
Номер справи
805/2225/15-а
Номер документу
51885122
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Давиденко Т.В.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2015 року справа №805/2225/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Шишова О.О., суддів Міронова Г.М.,Ястребової Л.В.,

при секретарі судового засідання Куленко О.Д.

за участю представників позивача Булаченко С.Л.,Багнич О.А. (на підставі довіреності)

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Донецька залізниця" в особі "Слов'янського будівельно-монтажного експлуатаційного управління" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2015р. у справі № 805/2225/15-а (головуючий І інстанції Давиденко Т.В.) за позовом Державного підприємства "Донецька залізниця" в особі "Слов'янського будівельно-монтажного експлуатаційного управління" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання недійсними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Донецька залізниця" в особі "Слов'янського будівельно-монтажного експлуатаційного управління" (далі позивач, апелянт) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення від 25.03.2015 року № 0005441706 про застосування штрафних санкцій в сумі 6780 грн. 15 коп. та нарахування пені в сумі 169 грн. 44 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, рішення від 25.03.2015 року № 0005401706 про застосування штрафних санкцій в сумі 9834 грн. 06 коп. та нарахування пені в сумі 295 грн. 02 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2015 року в задоволені адміністративного позову Державного підприємства "Донецька залізниця" в особі Слов'янського будівельно-монтажного експлуатаційного управління до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення від 25.03.2015 року № 0005441706 про застосування штрафних санкцій в сумі 6780 грн. 15 коп. та нарахування пені в сумі 169 грн. 44 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, рішення від 25.03.2015 року № 0005401706 про застосування штрафних санкцій в сумі 9834 грн. 06 коп. та нарахування пені в сумі 295 грн. 02 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - було відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що нормою прямої дії Закону, який визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та згідно якого внесені відповідні зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що єдиним документом, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання обов'язків платника єдиного внеску є сертифікат Торгово-промислової палати України. Відповідний сертифікат "Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління" не отримувало, крім того, відокремлений підрозділ взагалі до Торгово - промислової палати щодо отримання відповідного сертифікату не звертався.

Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введене в дію Рішення РНБО України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України".

Згідно п.п. 8 п.4 ст.11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення АТО" внесені зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", за загальними правилами яких на час проведення АТО суб'єкти господарювання звільняються від обов'язків щодо сплати єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції.

Апелянт вказує на те, що, оскільки Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління ДП "Донецька залізниця" знаходиться на території, де здійснюється антитерористична операція, воно звільнене від сплати єдиного внеску на час проведення АТО в розумінні зазначеної норми Закону.

Також апелянт зазначив, що Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління є структурним підрозділом ДП "Донецька залізниця" та, оскільки підприємство отримало у встановленому порядку Сертифікат (висновок) про настання обставин непереборної сили, який є єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили, то, як вважає позивач, зазначений сертифікат підтверджує настання таких обставин і для структурного підрозділу підприємства.

В судовому засіданні представники позивача підтримали доводи апеляційної скарги та просив останню задовольнити.

Представник відповідача до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином. За правилами частинипершої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

ДП "Донецька залізниця" зареєстровано в якості юридичної особи, включено до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ЄДРПОУ 01074957), місцезнаходження: 83000, Донецька область, м. Донецьк, вул. Артема, 68 (а.с. 11).

Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління ДП "Донецька залізниця" є відокремленим підрозділом ДП "Донецька залізниця" зареєстроване як відокремлений підрозділ, включено до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ЄДРПОУ 01075282), місцезнаходження: 84109, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Ком'яхова, буд. 63 (а.с. 13).

Як встановлено судом, Слов'янське будівельно - монтажне експлуатаційне управління ДП "Донецька залізниця" є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та знаходиться на обліку як платник єдиного внеску у Слов'янської ОДПІ, що підтверджене випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 13 з.б.).

25.03.2015 року Слов'янська ОДПІ винесла рішення № 0005401706 про застосування до Слов'янського будівельно - монтажне експлуатаційне управління ДП "Донецька залізниця" штрафних санкцій в розмірі 9834 грн. 06 коп. та нарахування пені в сумі 295 грн. 02 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (а.с. 8).

25.03.2015 року Слов'янська ОДПІ винесла рішення № 0005441706 про застосування до Слов'янського будівельно - монтажне експлуатаційне управління ДП "Донецька залізниця" штрафних санкцій в розмірі 6780 грн. 15 коп. та нарахування пені в сумі 169 грн. 44 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (а.с. 9).

Крім того, судом встановлено, що 14.10.2014 року Торгово - промисловою палатою України виданий сертифікат (висновок) № 1361 про настання обставин непереборної сили, згідно якого Торгово - промислова палат України засвідчує настання обставин непереборної сили на підставі п. 100.4 п. 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України для ДП "Донецька залізниця" (а.с. 10).

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, щоправовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п. 41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби є органи державної податкової служби.

Згідно п.31 ст.1 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.

Таким чином, відповідач у справі - субєкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин та, в тому числі, формує податкову в частині адміністрування єдиного внеску.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 10 зазначеної норми Закону визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Згідно абз.1 п.1 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

В розумінні зазначених норм Закону позивач є страхувальником та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Статтею 9 Закону України "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введене в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочате проведення Антитеррористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

Як встановлено структурний підрозділ позивача зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території м.Слов'янськ Донецької області.

Статтею 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" доповнено пунктом 93 такого змісту:платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються.

Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.

Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно абз. 1 ст. 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.

Абзацем 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням від 30.10.2014 року № 1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, м. Слов'янськ Донецької області віднесене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. N 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. N 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/18330/14 від 09 лютого 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року, розпорядження Кабінету Міністрів України № 1079-р від 5 листопада 2014 року визнано нечинним.

Тобто на час січень-лютий 2015 року (термін сплати єдиного внеску) розпорядження від 30.10.2014 року № 1053-р Кабінет Міністрів України, яким, був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, було зупинено, оскільки рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 09 лютого 2015 року було оскаржено.

При таких обставинах п.9-3 Розділу 8 Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовувати як підставу звільнення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування» застосовувати не можливо.

Крім того, відповідно до ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Таким чином, нормою прямої дії Закону, який визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та згідно якого внесені відповідні зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що єдиним документом, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання обов'язків платника єдиного внеску є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідний сертифікат відокремлений підрозділ позивача не отримував.

Відповідно п.п.101.2.4. п.101.2 ст. 101.1 ПК України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Ураховуючи, що заборгованість по єдиному внеску виникла безпосередньо у Слов'янського будівельно-монтажного експлуатаційного управління «Державного підприємства «Донецька залізниця», який є платником податків, управління має окрему від ДП «Донецька залізниця» адресу тому сертифікат повинен був отриманий саме на цього платника податків.

Посилання позивача на те, що він не є юридичною особою та не має право звертатися за отриманням сертифікату колегія суддів вважає безпідставним, оскільки юридична особа «ДП «Донецька залізниця» не позбавлена можливості отримати сертифікат окремо на відокремлений підрозділ.

Враховуючи вищенаведене та те, що відокремленим підрозділом позивача сертифікат про настання обставин непереборної сили, який нормою прямої дії Закону визначений як єдина підстава для звільнення від відповідальності за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, не отриманий, колегія судів вважає, що всі доводи апелянта спростовуються вищезазначеними обставинами.

Приймаючи викладене до уваги суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а постанову суду першої інстанції без змін.

В повному обсязі ухвала виготовлена 10 вересня 2015 року.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Донецька залізниця" в особі "Слов'янського будівельно-монтажного експлуатаційного управління" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2015 р. у справі № 805/2225/15-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2015 р. у справі № 805/2225/15-а-залишити без змін.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк - до 5 днів.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.

Колегіясуддів : О.О.Шишов

Г.М.Міронова

Л.В.Ястребова