Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.
Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2015 року справа №805/3581/14
зал судового засідання № 1 у приміщенні суду за адресою: м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:
головуючого судді: Ханової Р. Ф.
суддів: Васильєвої І.А.
Казначеєва Е.Г.
розглянувши в порядку
письмового провадження
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в
Попаснянському районі Луганської області
на постанову Попаснянського районного суду Луганської області
від 4 серпня 2015 року
по адміністративній справі №423/701/15-а
за позовом ОСОБА_3
до управління Пенсійного фонду України в
Попаснянському районі Луганської області
про визнання неправомірним та скасування рішення,
зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (надалі позивач) у липні 2015 року звернулась до суду першої інстанції з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (надалі управління, відповідач) про визнання неправомірним дії управління щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, скасування рішення управління від 9 липня 2015 року, зобов'язання управління перерахувати та виплатити пенсію за період, починаючи з 1 серпня 2008 року в розмірі 80% посадового окладу, рангу, вислуги, премій з урахуванням надбавок та сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально - побутові потреби, а також суми індексації грошових доходів громадян, які не були включені при розрахунку пенсії (а.с. 4-7).
Постановою суду першої інстанції від 4 серпня 2015 року позовні вимоги задоволено частково внаслідок чого:
- визнано неправомірними дії управління щодо відмови ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку пенсії;
- скасовано рішення управління від 9 липня 2015 року;
- зобов'язано управління перерахувати та виплатити перераховану пенсію позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби а також суми індексації грошових доходів громадян за період, починаючи з 14 січня 2015 року (а.с. 39-42).
Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для перерахунку пенсії позивачу, як державному службовцю, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, та для вирішення соціально - побутових потреб та індексації заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу», з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу в якій просив постанову суду скасувати та прийняти нову постанову якою в задоволенні позовних вимог відмовити (а.с. 44-45).
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що індексація доходу, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань, не передбачені ні постановою КМУ від 31 травня 2000 року №865, ні ст. 33 Закону України «Про державну службу», як складові частини заробітної плати, тому ці виплати не можуть враховуватися в заробіток, з якого розраховується пенсія державному службовцю.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином відповідно до вимог статей 33-38 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розгляд справи здійснюється колегією суддів відповідно до положень п.2 ч.1 ст.197 КАС України у письмовому провадженні.
За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.08. 2008 р. перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» (а. с. 18).
Позивач 07. 07. 2015 р. звернулась до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії з урахуванням довідок про заробіток від 07.07.2015 р. № 24, 25 (а.с.8,19.20).
Рішенням відповідача за підписом першого заступника начальника управління від 09.07.2015р. в перерахунку пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати відмовлено, з посиланням на положення статті 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Порядок та умови нарахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань встановлені постановою КМУ від 9 березня 2006 року №268 (а.с. 10).
Вищезазначені норми на думку управління не надають можливості включення до складу заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії запропонованих позивачем виплат.
За положеннями статті 37-1 Закону України №3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (частина перша статті 1).
Статтею 2 Закон №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З наданої позивачем довідок від 7 липня 2015 року №24 та №25 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсію) що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» вбачається, що на виплачені їй суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, а також індексації заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Сплата страхових та єдиного внеску підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу - ОСОБА_3 та не є обставиною спірною між сторонами (а. с. 19 -20, 23).
Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, які позивач отримував перед виходом на пенсію і на які нараховувалися збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок, повинні враховуватися при обчисленні пенсії позивача.
Аналогічна позиція викладена у рішеннях Верховного Суду України від 14, 28 травня 2013 року, 4 березня 2014 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13, № 21-3а14) яка підлягає обов'язковому застосуванню відповідно до абз. 2 частини 1 статті 244-2 КАС України в якій викладено, що висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на постанову Попаснянського районного суду Луганської області від 4 серпня 2015 року по справі №423/701/15-а - залишити без задоволення.
Постанову Попаснянського районного суду Луганської області від 4 серпня 2015 року по справі №423/701/15-а - залишити без змін.
Ухвала постановлена та підписана 15 вересня 2015 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя: Р.Ф. Ханова
Судді: І.А.Васильєва
Е.Г.Казначеєв