ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09 лютого 2011 року № 2а-9046/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. при секретарі судового засідання Віруцькій О. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет"
до
Управління у справах захисту прав споживачів у м.Києві
про
визнання протиправною та скасування постанови про накладення стягнень від 01.03.2010р. №000047/я/пр
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ашан Україна Гіпермаркет» звернулось з позовом до Управління у справах захисту прав споживачів у м. Києві про визнання протиправним та скасування повністю постанову Управління у справах захисту прав споживачів у м. Києві № 000047/я/пр від 01.03.2010р.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на Закони України “Про захист прав споживачів”, “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”та Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002р. № 1177 та зазначає, що в порушення вищенаведених Законів відповідачем безпідставно винесено постанову про накладення стягнень передбачених ст. 23 Закону України “Про захист прав споживачів”.
Відповідач проти позову заперечував з підстав, викладених у запереченні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Управління у справах захисту прав споживачів у м. Києві діє в межах повноважень, визначених ст. 26 Закону України "Про захист прав споживачів" та згідно Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого Наказом Держспоживстандарту від 23.06.2009 р. № 229, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2009 р. за №636/16652.
Центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів (Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики) і його територіальні органи в АРК, областях, містах Києві та Севастополі здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право перевіряти у суб'єктів господарювання сфери послуг і торгівлі, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські торговельні та інші приміщення цих суб'єктів.
Відповідно до пункту 5 Положення про територіальні органи, мають право: безперешкодно входити до будь-яких виробничих, складських, торговельних та інших приміщень суб'єктів господарської діяльності сфери торгівлі, громадського харчування і послуг для перевірки якості товарів (робіт, послуг), дотримання обов'язкових вимог щодо їх безпеки, а також дотримання правил торгівлі та надання послуг;
Порядок проведення таких перевірок визначається спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів (ст. 26 Закону України “Про захист прав споживачів”).
02.09.2009р. фахівцями Управління у справах захисту прав споживачів у м. Києві на підставі повноважень, передбачених ст. 26 Закону України «Про захист прав споживачів»та згідно направлення на право проведення перевірки від 01.09.2009р. №002202/0554 та № 002315/0571 було проведено планову перевірку дотримання законодавства про захист прав споживачів у ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет»за адресою: м. Київ, пр-т. Московський, 15-А.
За результатами перевірки складено Акти перевірки №001312 від 02.09.2009р. та №001267 від 02.09.2009р.
В Акті перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів №001312 від 02.09.2009р. відповідачем виявлено такі порушення:
-при контрольно-вибірковому інспектуванні встановлено реалізацію продуктів харчування (продовольчих товарів) строк придатності яких минув (п. п. 1, 163, 227, 228 таблиці акту), чим порушено вимоги ст. 7 Закону України «Про захист прав споживачів»та п. 17 «Правил торгівельного обслуговування населення»затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.06 №833.;
-не представлено асортиментний перелік товарів, що реалізуються, а також виготовляються у магазині, погоджений СЕС району, чим порушено вимоги п. 10 «Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами»затверджених наказом Міністерства Економіки та з питань Європейської інтеграції України №185 від 11.07.2003р.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про захист прав споживачів" споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою. Інформація про продукцію повинна містити: назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються; найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція; дані про основні властивості продукції, а щодо продуктів харчування - про склад (включаючи перелік використаної у процесі їх виготовлення сировини, в тому числі харчових добавок), номінальну кількість (масу, об'єм тощо), харчову та енергетичну цінність, умови використання та застереження щодо вживання їх окремими категоріями споживачів, а також іншу інформацію, що поширюється на конкретний продукт; відомості про вміст шкідливих для здоров'я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами; позначку про наявність у її складі генетично модифікованих компонентів; дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції; дату виготовлення; відомості про умови зберігання та інше. Інформація споживачеві повинна надаватися згідно із законодавством про мови.
Саме така інформація, передбачена частиною першою цієї статті, доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування ч.2 ст. 15 Закону України "Про захист прав споживачів")
Однак на вище зазначені продукти харчування інформація не доводилась до відома споживачам у маркуванні, етикетці, супровідній документації, що додається до продукції чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів продукції.
Також відповідно до Акту № 001312 встановлені такі порушення:
-здійснюється реалізація продуктів харчування без необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про склад продукту номер партії виробника - у маркуванні пакувальної одиниці (п.п. 2,3,4,5,6,7 таблиці акту), про дату виготовлення, строк придатності, відомості про умови зберігання, найменування та місце знаходження виробника, харчову та енергетичну цінність, (п.п. 8-13, 14-17, 18-24, 25-30, 41, 42, 48, 55, 56, 57, 60, 69, 70, 71, 72, 73,74, 83, 84, 85, 86, 87, 88-102, 103-129, 130-134, 145, 146, 148, 150-156, 157-162, 164-176, 177-183, 195-198, 199, 202, 203-208, 209-214,215, 216-218, 219-222, 223-226, 231-135, 236, 238, 243-255, 259-267,таблиці акту), чим порушено вимоги ст. 7, 15 Закону України «Про захист прав споживачів»та п. п. 17, 21 «Правил торгівельного обслуговування населення»затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 833 від 15.06.06р.;
-здійснюється реалізація продуктів, що не відповідають вимогам нормативних документів (п. п. 67, 258, 33, 34, 35, 38, 43, 44, 46.1, 47.1, 48, 48.1, 49, 49.1, 53, 65, 81 табл. акту), чим порушено вимоги ст. 6 Закону України «Про захист прав споживачів»та п. 11 «Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами»затв. наказом Міністерства Економіки та з питань Європейської інтеграції України №185 від 11.07.2003р.;
-здійснюється реалізація продуктів дитячого харчування (п. 38, 43, 44 табл. акту), що не відповідає вимогам п. 9 ст. 9 Закону України «Про дитяче харчування», а саме: використання у виробництві продуктів дитячого харчування - крохмалю;
-здійснюється реалізація продуктів продовольчої групи (п.п. 184-186, 187-188, 189-191, 192-194, 229, 230, 236-238, 239-242, 135-138, 139-141, 142-144,147,148,149 табл. акту) на які не представлено документи, передбачені законодавством, зокрема, що засвідчують якість та безпеку, чим порушено вимоги ст. 6 Закону України «Про захист прав споживачів»та п. 17 «Правил торгівельного обслуговування населення затв. Постановою Кабінету Міністрів України № 833 від 15.06.06р.
02.09.2009 р. Головним Київським міським управлінням у справах захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики винесено Припис керівнику господарюючого суб’єкта, відповідно до якого позивача було зобов’язано письмово (з відповідним документальним підтвердженням) доповісти відповідачу до 14.09.2009 р. про виконання даного Припису.
01.03.2010р. відповідачем винесена Постанова про накладення стягнень, передбачених ст. 23 Закону України “Про захист прав споживачів” №000047/я/пр, де зазначено про застосування до ТОВ “Ашан Україна Гіпермаркет” штрафу у розмірі 286379,14 грн. (двісті вісімдесят шість тисяч триста сімдесят дев’ять гривень чотирнадцять коп.).
Відповідно до ст. 3 Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 23 червня 2009 року N 229 “Про затвердження Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2009 р. за N 636/16652, відповідач наділений правом і зобов’язаний:
- перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до діючого законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів. Результати перевірок кожного суб'єкта господарювання оформляти відповідним окремим актом;
- контролювати додержання вимог технічних регламентів та обов'язкових вимог нормативних документів на продукцію (сировину), що виробляється та реалізується суб'єктами господарювання сфери торгівлі, громадського харчування і послуг;
- вести облік виявлених порушень технології виробництва, поставки і продажу товарів неналежної якості; порушень правил торгівлі, виконання робіт, надання послуг, законодавства про рекламу;
- давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів;
- забороняти суб'єктам господарювання реалізацію споживачам продукції:
а) на яку відсутні документи, що засвідчують її відповідність вимогам нормативних документів;
б) на яку в нормативно-правових актах та нормативних документах встановлено обов'язкові вимоги щодо забезпечення безпеки життя, здоров'я, майна споживачів та охорони навколишнього природного середовища, якщо продукцію внесено до переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації, але яка не має сертифіката відповідності (свідоцтва про визнання відповідності);
в) ввезеної на територію України без документів, які підтверджують її належну якість;
г) на яку строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, а також товарів, строк придатності яких минув;
ґ) яка є фальсифікованою;
- приймати рішення до усунення виявлених недоліків:
а) про припинення суб'єктами господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, реалізації та виробництва продукції, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів та нормативних документів;
б) про тимчасове припинення діяльності суб'єктів господарювання сфери торгівлі (секцій, відділів), послуг, у тому числі ресторанного господарства, складів підприємств оптової і роздрібної торгівлі та організацій незалежно від форми власності, що систематично реалізують товари неналежної якості, порушують правила торгівлі та надання послуг, умови зберігання та транспортування товарів.
Відповідно до п.7 ст.7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”від 05.04.2007 р. №877-V, на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Відповідно до п.9 ст.7 цього ж закону, розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) або його заступником. Дані приписи закону виконав відповідач, винісши Припис керівнику господарюючого суб’єкта від 02.09.2009р., в пункті 4 якого зазначено що про виконання цього припису письмово доповісти Головному Київському міському управлінню у справах захисту прав споживачів в термін до 14.09.2009 р.
Отже, позивачу надано строк для усунення виявлених порушень та доповісти відповідачу про усунення таких порушень у строк до 14.09.2009 р.
Тобто, останнім днем для усунення виявлених порушень та, відповідно, повідомлення відповідача є 13.09.2009 р.
14.09.2009 р. відповідачем було прийнято звіт (вхідний №1819) надісланого ТОВ “Ашан Україна Гіпермаркет” за підписом директора Фредеріка Міоша з інформацією про належне виконання Припису від 02.09.2009 р. з наданням копії акту на вилучення та списання товару.
Так, позивачем пропущений встановлений відповідачем строк для усунення встановлених порушень та повідомлення відповідача про таке усунення на один день.
Відповідно до п. 3 ст.5 Закону України “Про захист прав споживачів”від 12.05.1991 р. №1023-ХІІ, захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи.
Відповідно до ст. 3 Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 23 червня 2009 року N 229 “Про затвердження Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2009 р. за N 636/16652, основними завданнями управління у справах захисту прав споживачів є зокрема:
- забезпечення реалізації державної політики щодо захисту прав споживачів у відповідному регіоні;
- здійснення державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів та про рекламу на території відповідного регіону;
- забезпечення міжгалузевої координації та функціонального регулювання у сфері захисту прав споживачів на території відповідного регіону;
- захист прав громадян як споживачів у разі придбання, замовлення або використання ними продукції для задоволення своїх особистих потреб;
-. накладення штрафів на суб'єктів господарювання, а також рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами за порушення прав споживачів у випадках, передбачених законодавством;
- захист прав споживачів у разі укладання договорів поза торговельним або офісним приміщенням, а також на відстані;
- сприяння органам місцевого самоврядування у здійсненні ними повноважень щодо захисту прав споживачів відповідно до вимог законодавства та інші.
В Акті перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів №001267 від 02.09.2009р. зазначено що в ході контрольно-вибіркового інспектування встановлено реалізацію товарів непродовольчої групи без необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про дату виготовлення, місце знаходження виробника (п.п. 1-4, 5-14, 15-27 табл. акту), чим порушено вимоги ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів»та п. 21 «Правил торгівельного обслуговування населення»затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 833 від 15.06.06р.
02.09.2009р. Головним Київським міським управлінням у справах захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики винесено Припис керівнику господарюючого суб’єкта, відповідно до якого позивача було зобов’язано письмово (з відповідним документальним підтвердженням) доповісти відповідачу до 07.09.2009 р. про виконання Припису. Проте в матеріалах справи відсутній звіт позивача щодо виконання даного Припису.
Також з метою перевірки якості та безпеки товарів непродовольчої групи, проведено відбір зразків продукції, яка пропонувалась до продажу у торговельній залі для проведення досліджень у ДП Укрметртестстандарту України.
Відповідно до п. 2 Порядку відбору зразків продукції для визначення її якісних показників та форми акту відбору зразків продукції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007р. № 1280 (далі –Порядок № 1280) відбір зразків продукції здійснюється на підставі письмового вмотивованого рішення керівника органу державного нагляду (контролю) або його заступника згідно із Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”. У рішенні про відбір зразків продукції зазначається кількість зразків для кожного виду (типу) продукції (не менш як два), необхідних для проведення експертизи (випробування), а також місце її проведення.
Відбір зразків продукції проводився на підставі письмового рішення № 3 від 02.09.2009р., копія якого наявна в матеріалах справи.
Відповідно до п. 7 Порядку № 1280 в акті зазначаються місце і дата його складення, номер і дата рішення керівника органу державного нагляду (контролю), на підставі якого здійснюється відбір зразків продукції, посада, прізвище, ім’я та по-батькові, фізичної особи –підприємця, в яких здійснюється відбір зразків продукції, посада, прізвище, ім’я та по-батькові уповноваженої особи суб’єкта господарювання, перелік і кількість, відібраних зразків продукції із зазначенням виробника, дати виробництва, серії (номера) партії, загальної вартості зразків; додаткові відомості (з урахуванням специфіки зразків продукції).
З матеріалів справи вбачається, що відібрані зразки були передані для проведення досліджень до лабораторії ДП “Укрметртестстандарт України”.
За результатами лабораторних досліджень встановлено, що відібрані зразки продукції не відповідають вимогам нормативних документів ТУ У 20611875.11-2008, ТУ У 15.1-00443117.002-2002, ТУ У 15.1-21667352-001-2004, ТУ У 13451782-004-2001, ТУ У 15.1-21154931-001-2004, ТУ У 15.1-25389499-001-2004, ТУ У 21667547.002-97, ТУ У 15.1-100113117.002-2002, ТУ У 15.1-00443117-00-2002, ТУ У 15.5-00447818-002-2007, ТУУ15.5-00424786-001:2006, ДСТУ 4399:2005, ТУ У 25027034-012-99, ТТУ 15.5-23624594-010-2007, ТУ У 15.5-19492247-002-2002, ДСТУ 4069-2002, що підтверджено протоколами випробувань харчової продукції № 11548-11560/09-х, №11561-11572/09-х, № 11574-11585/09-х.
01.03.2010р. відповідачем відповідно до ст.23 Закону України “Про захист прав споживачів” від 12.05.1991 р. №1023-ХІІ, п.2 Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. N 1177 винесена Постанова про накладення стягнень №000047/я/пр, де зазначено про застосування до ТОВ “Ашан Україна Гіпермаркет” штрафу у розмірі 286379,14 грн. (двісті вісімдесят шість тисяч триста сімдесят дев’ять гривень чотирнадцять коп.) зокрема за реалізацію товару, що не відповідає вимогам нормативних документів; відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про одержану для реалізації партію товару; реалізацію товару, що підлягає обов’язковій сертифікації, але у документах згідно з якими його передано в реалізацію, відсутні реєстраційні номери сертифіката відповідності; реалізацію товару термін придатності якого минув.
Відповідно до ст.23, ст. 26 Закону України “Про захист прав споживачів”від 12.05.1991 р. №1023-ХІІ, п.4 Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. N 1177, де зазначається, що рішення про накладення штрафів приймається на підставі відповідних актів перевірки суб'єкта господарської діяльності та інших матеріалів, пов'язаних з цією перевіркою, за наявності порушень, зазначених у пункті 2 цього Положення, і оформляється постановою за формою, що встановлюється Держстандартом. Питання про накладення штрафу розглядається за участю представника суб'єкта господарської діяльності. У разі його відсутності справу може бути розглянуто лише у випадку, коли незважаючи на своєчасне повідомлення суб'єкта господарської діяльності про місце і час розгляду справи від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший і другий примірники залишаються у Держстандарті або його територіальному органі, який прийняв постанову про накладення штрафу, третій примірник у 3-денний термін після її прийняття надсилається суб'єкту господарської діяльності або видається його представнику під розписку. Постанова про накладення штрафу обов'язкова для виконання суб'єктом господарської діяльності. У разі невиконання зазначеної постанови сума штрафу стягується в установленому законодавством порядку. Не підлягає виконанню постанова про накладення штрафу, якщо її не було звернуто до виконання протягом одного року з дня прийняття.
Постанову № 000047/я/пр від 01.03.2010р., відповідно до копії, яка наявна у матеріалах справи, позивач отримав 02.03.2010р.
Крім того, суд враховує, що відповідно до звіту, з метою усунення порушень та на виконання вимог припису відповідачем були зняті з реалізації та списані продукти харчування, зазначені в таблиці до акту п.п. 1; 163; 258; 227; 228, тимчасово припинено реалізацію продукції, зазначеної в п.п. 8-17; 88-129; 150-162; 243-255; 38; 41-44; 71; 55-57; 60; 69;70; 86; 72-74; 83-85; 48; 30; 130-134; 145; 146; 148; 195-215; 231-235; 216-226; 256-257; 236; 238; 259-267 до усунення правил маркування постачальником даної продукції, були внесені зміни в маркування на товарах власного виробництва, зазначених в таблиці до акту п.п. 7; 88-129; 164-176; 177-183, надано документи, що посвідчують якість продукції, асортиментний перелік продукції, знаходився на затвердженні в СЕС Оболонського району. Тобто, тим самим позивач визнав правомірність дій та вимог відповідача.
Оцінюючи, оскаржувану постанову, суд приходить до висновку, що прийнята вона в межах повноважень та в порядку передбаченим Законом України "Про захист прав споживачів". Перевищення меж повноважень відповідачем під час видачі оскаржуваної постанови, на які посилається позивач, судом не встановлено.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили у порядку і строки, що визначені ч.1 ст.254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя В.І. Келеберда
Дата складення тексту рішення у повному обсязі - 24.02.2011