Постанова № 51882174, 01.03.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.03.2011
Номер справи
2а-19401/10/2670
Номер документу
51882174
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01001, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А

Іменем України

м. Київ

01 березня 2011 року 16:50 год.№ 2а-19401/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А.,

при секретарі судового засідання Тимкович І.О.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Дочірньої компанії "Укр-газвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (далі ДП "Укргаз-видобування") до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області (далі ДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 9 серпня 2010 року № 0004431501/0, від 1 вересня 2010 року № 0004431501/1, від 14 жовтня 2010 року № 0004431501/2, від 29 грудня 2010 року № № 0004431501/3,

в с т а н о в и в:

У грудні 2010 року ДП "Укргазвидобування" звернулося до суду з позовом, у якому, з урахуванням доповнень та уточнень від 24 січня 2011 року (а.с. 33, 34), просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ від 9 серпня 2010 року № 0004431501/0, від 1 вересня 2010 року № 0004431501/1, від 14 жовтня 2010 року № 0004431501/2, від 29 грудня 2010 року № № 0004431501/3, якими нараховано штрафні санкції у розмірі 14843,74 грн. за затримку сплати узгодженого податкового зобов'язання із рентної плати за стабільний газовий конденсат.

Під час розгляду справи представник позивача підтримав позовні вимоги. Позивач обґрунтовує свої вимоги, з урахуванням доповнень (а.с. 110, 111), безпідставним застосува-нням до нього пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі Закон № 2181) та своєчасною сплатою податкових зобов'язань з рентної плати за стабільний газовий конденсат за квітень, травень 2010 року, що підтверджує платіжними дорученнями від 14 травня 2010 року № 1864, від 18 травня 2010 року № 1928, від 17 червня 2010 року № 2656, від 23 червня 2010 року № 205, а також вказує на переплату за попередні звітні періоди.

Представник відповідача не визнав позов. Відповідач заперечує проти позову (а.с. 52-53) з тих підстав, що перевіркою встановлено порушення граничних стоків сплати задекла-рованих податкових зобов'язань рентної плати за стабільний газовий конденсат за квітень та травень 2010 року.

До судового засідання 1 березня 2011 року відповідач не забезпечив явку свого пред-ставника у зв'язку із відсутністю фінансування, у зв'язку з чим та згідно із ч. 4 ст. 128 КАС суд продовжив розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши представників сторін, дослідивши надані сторонами і витребувані судом матеріали, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з такого.

Судом встановлено, що ДП "Укргазвидобування" задекларовано до сплати наступні суми рентної плати за газовий конденсат: за грудень 2009 року 1307562,42 грн., за січень 2010 року 1294107,20 грн., за лютий 2010 року 1168277,55 грн., за березень 2010 року 1327416,63 грн., за квітень 2010 року 1653985,34 грн., за травень 2010 року 2529029,39 грн., за червень 2010 року 2514102,64 грн., згідно із податковими розрахунками рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за грудень 2009 року червень 2010 року (а.с.63-76, 96-109).

За вказані звітні періоди позивачем з початку 2010 року сплачувалася рентна плата згідно із задекларованими зобов'язаннями, що підтверджується обліковою карткою платника.

Однак, дані облікової картки позивача (а.с. 56, 57, 90-95) вказують на те, що на почат-ку 2010 року за позивачем обліковувалася недоїмка у розмірі 73116,97 грн., яка погашена за рахунок сплачених ним у січні 2010 року сум рентної плати за грудень 2009 року. При цьому, автоматично була нарахована пеня на суми такого погашення, яка теж погашена із сум рентної плати, сплачених за грудень 2009 року.

У свою чергу, погашення вказаної заборгованості минулих звітних періодів призвело до неповного розрахунку по задекларованим зобов'язанням за звітний період грудень 2009 року і виникнення недоїмки за цей період, тому, сплачуючи рентні платежі за наступні звітні періоди січень, лютий, березень, квітень, травень 2010 року, частина коштів надходила в рахунок погашення недоїмки відповідного попереднього звітного періоду.

Наявні платіжні доручення від 14 травня 2010 року № 1864 та від 18 травня 2010 року № 1928 (а.с. 37, 38, 79, 80) свідчать, що позивачем сплачено авансових внесків по рентній платі за квітень 2010 року в сумі 1217248,82 грн., а з урахуванням переплати у сумі 362729,80 грн. розмір сплаченого податкового зобов'язання з рентної плати за квітень 2010 року становив 1579978,62 грн., на 74006,72 грн. менше від задекларованих 1653985,34 грн. Різниця у розмірі 74006,72 грн. протягом встановленого законодавством терміну погашення узгодженого податкового зобов'язання (граничний день 31 травня 2010 року, з урахуванням того, що 30 травня 2010 року вихідний день) позивачем сплачена не була, що призвело до виникнення недоїмки за квітень 2010 року.

Недоїмка за квітень 2010 року погашена 17 червня 2010 року за рахунок коштів, сплачених позивачем в рахунок рентної плати за травень 2010 року.

Згідно із платіжними дорученнями від 17 червня 2010 року № 2656, від 23 червня 2010 року № 205 (а.с. 48, 49, 77, 78) позивачем сплачено рентної плати за газовий конденсат за травень 2010 року у сумі 2529029,39 грн. Водночас, частина від вказаної суми спрямована, як вказано вище, на погашення недоїмки за квітень 2010 року, а також пені, нарахованої на таке погашення, у зв'язку з чим після закінчення строку сплати узгодженого податкового зобов'я-зання з рентної плати за травень 2010 року (граничний день 30 червня 2010 року) у пози-вача виникла недоїмка за вказаний звітний період у розмірі 74430,69 грн.

Зазначена недоїмка за травень 2010 року погашена 8 липня 2010 року за рахунок коштів, сплачених позивачем в рахунок рентної плати за червень 2010 року.

У липні 2010 року ДПІ проведено невиїзну документальну перевірку ДП "Укргазвидо-бування" з питання несвоєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань по рентній платі за газовий конденсат, що видобувається в Україні за період з 31 травня 2010 року по 17 червня 2010 року та з 30 червня 2010 року по 8 липня 2010 року, про що складено акт від 27 липня 2010 року № 2225/15-0-16/30019775 (а.с. 18-24).

Перевіркою встановлена несвоєчасна сплата ДП "Укргазвидобування" узгоджених сум податкових зобов'язань по рентній платі за газовий конденсат, а саме: частина податкового зобов'язання за квітень 2010 року (граничний строк сплати 31 травня 2010 року) у розмірі 74006,72 грн. сплачено із затримкою на 17 календарних днів; частина податкового зобов'яза-ння за травень 2010 року (граничний строк сплати 30 червня 2010 року) у розмірі 74430,69 грн. сплачена із затримкою на 8 календарних днів.

На підставі акта від 27 липня 2010 року № 2225/15-0-16/30019775 та згідно із пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № НОМЕР_1 прийнято податкове повідомлення-рішення від 9 серпня 2010 року № 0004431501/0 (Форма "Ш"), яким за затримку сплати узгодженого податкового зобов'язання визначено зобов'язання із сплати штрафних санкцій у розмірі 10% у сумі 14843,74 грн. (а.с. 25).

За результатами адміністративного оскарження зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а ДПІ прийнято наступні податкові повідомлення-рішення: від 1 вересня 2010 року № 0004431501/1, від 14 жовтня 2010 року № 0004431501/2, від 29 грудня 2010 року № № 0004431501/3 (а.с. 26, 27, 50).

Спір між сторонами виник з приводу правомірності застосування відповідачем штра-фу за затримку сплати узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за стабільний газовий конденсат.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 14 Закону України від 25 червня 1991 року № 1251-XII "Про систему оподаткування" (чинному на час виникнення спірних правовідносин) рентні платежі відносяться до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Частиною 3 ст. 1 цього Закону передбачено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Законом України від 30 листопада 2006 року № 398-V "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування" (далі Закон № 398) внесено зміни до спеціальних законів з питань оподаткування, зокрема до Законів України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість", від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", встановлюються нові ставки акцизного збору, пільги по платі за землю, а також ставки та механізм справляння рентних платежів за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат в Україні, що дає підстави вважати цей Закон спеціальним з питань оподаткування.

У п. 4 Прикінцевих положень Закону № 398 визначено, що Кабінет Міністрів України протягом місяця після набрання чинності цим Законом повинен забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; забезпечити приведення органами виконавчої влади виданих ними нормативно-правових актів у відповідність із нормами цього Закону.

Порядок обчислення та внесення рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року № 256 (далі Порядок).

Згідно із п.п. 5, 7 Порядку платник самостійно складає розрахунок податкових зобо-в'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, і протягом 20 календарних днів після закінчення звітного (податкового) періоду, яким відповідно до п. 1 цього ж Порядку є календарний місяць, подає податковий розрахунок відповідного органу державної податкової служби.

Пунктом 8 Порядку встановлено, що у звітному (податковому) періоді платник спла-чує до 10, 20 і 30 числа поточного календарного місяця авансові внески відповідно за першу, другу і третю декаду в розмірі однієї третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у податковому розрахунку за попередній звітний (податковий) період. Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за звітний (по-датковий) період, сплачується платником до Державного бюджету України протягом 10 ка-лендарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Наведені законодавчі положення мають імперативний характер та обов'язкові для додержання. Їх невиконання чи неналежне виконання призводить до виникнення недоїмки, що тягне за собою настання певних негативних для платника наслідків, зокрема організацій-ного і фінансового характеру.

Пунктом 7.7 ст. 7 Закону № 2181 встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) у рівних пропорціях.

Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах у містах здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), а відповідно до п. 11 ст. 11 цього Закону (чинного на час виникнення спірних правовідносин) органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.

Пунктом 17.1 ст. 17 Закону № 2181 встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлю-ються окремим законодавством.

Згідно із пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, сплатити штраф у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, оскільки позивачем не сплачувалися окремими платіжними документ-тами суми податкового боргу минулих періодів, то відповідачем правомірно здійснювалося зарахування поточних надходжень в рахунок погашення податкового боргу попереднього періоду (у порядку календарної черговості його виникнення), але не звільняло позивача від обов'язку повного та своєчасного розрахунку із бюджетом за відповідний звітний період.

Отже, встановлені судом факти свідчать про те, що остаточна сплата узгодженого податкового зобов'язання із рентної плати за газовий конденсат за квітень 2010 року у розмі-рі 74006,72 грн. відбулася 17 червня 2010 року, тобто із затримкою на 17 календарних днів, а за травень 2010 року у розмірі 74430,69 грн. 8 липня 2010 року, тобто із затримкою на 8 ка-лендарних днів, тому відповідачем правомірно накладено на позивача штраф у розмірі 10 відсотків від сум погашеного боргу.

Враховуючи встановлені судом факти і викладені мотиви, зважаючи, що виявлені по-рушення підтверджено під час розгляду справи, беручи до уваги приписи ст. 19 Конституції України та керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 14, 69, 70, 71, 76, 79, 86, 138, 158163 КАС, суд

п о с т а н о в и в:

Відмовити Дочірній компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" у задоволенні адміністративного позову.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається до протягом 10 днів з дня отримання її копії.

СуддяД.А. Костенко