ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_______________
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
01 вересня 2015 р.
Справа № 821/3035/15-а
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Кузьменко Н.А., розглянувши позовну заяву Каховського міжрайонного прокурора Херсонської області до Слобідської сільської ради Каховського району Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
встановив:
31 серпня 2015 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Каховського міжрайонного прокурора Херсонської області до Слобідської сільської ради Каховського району Херсонської області з позовними вимогами про визнання протиправним та скасування рішення, а саме:
- визнати протиправним та скасувати п.4 рішення сорок першої сесії шостого скликання Слобідської сільської ради Каховського району Херсонської області від 26 січня 2015 року №337 "Про встановлення батьківської плати за харчування в комунальному Архангельськослобідському навчальному дошкільному закладі (ясла-садок) с. Архангельська Слобода" в частині зменшення розміру плати на 50% для батьків за харчування дітей з малозабезпечених сімей у Архангельськослобідському навчальному дошкільному закладі (ясла-садок) с. Архангельська Слобода.
У відповідності до приписів статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви.
Розглянувши матеріали адміністративного позову суддя вважає, що зазначена позовна заява підлягає поверненню з огляду на наступні підстави.
Статтею 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Поняття суб'єкт владних повноважень визначено у п. 7 ч. 3 ст. 17 КАС України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватися суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Правила щодо предметної підсудності адміністративних справ встановлені ст. 18 КАС України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно зі статтею 5 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Статтею 54 вищевказаного Закону передбачено право сільської, селищної, міської, районної у місті ради у межах затверджених нею структури і штатів створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.
Ці положення узгоджуються зі статтею 140 Конституції України, якою передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
З позовної заяви вбачається, що відповідачем у справі є Слобідська сільська рада Каховського району Херсонської області, яка належить до системи місцевого самоврядування.
Таким чином, дана справа віднесена до предметної підсудності місцевих загальних судів, як адміністративних судів, що виключає можливість розгляду поданого позову Херсонським окружним адміністративним судом.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
З огляду на вищевикладене, адміністративний позов підлягає розгляду місцевим загальним судом, як адміністративним судом
Керуючись п.1 ч.1 ст.18, п.6 ч. 3 ст.108 КАС України, суддя, -
ухвалив:
Адміністративний позов Каховського міжрайонного прокурора Херсонської області до Слобідської сільської ради Каховського району Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення - повернути позивачу.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя Кузьменко Н.А.