Постанова № 51863790, 07.09.2015, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2015
Номер справи
821/2411/15-а
Номер документу
51863790
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/2411/15-а14 год. 00 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Пономаренко М.М.,

за участю: представника позивача - Чуприни О.О.,

представника відповідача - Попелишка Є.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Спартехнотрейд" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправними дій та визнання податкової звітності поданою,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Спартехнотрейд" (далі - позивач, ТОВ "Спартехнотрейд") звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (далі - відповідач, ДПІ у м. Херсоні), в якому просить:

- визнати неправомірними відмови від прийняття податкових декларацій з ПДВ за листопад та грудень 2014 року (реєстраційні номери 9074157592 від 22.12.2014 р., 9078739238 від 20.01.2015 р.);

- визнати податкові декларації з ПДВ за листопад та грудень 2014 року (реєстраційні номери 9074157592 від 22.12.2014 р., 9078739238 від 20.01.2015 р.) поданими без порушень чинного податкового законодавства та вважати їх прийнятими в день фактичного отримання ДПІ - 22.12.2014 р. та 20.01.2015 р.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та пояснила, що підставою для відмови у прийнятті декларації згідно з повідомленням ДПІ є невідповідність обов'язкового реквізиту податкової декларації - невірно вказано найменування контролюючого органу, до якого подається податкова декларація. Позивач вважає, що оскільки податкові декларації за листопад та грудень 2014 року були зареєстровані та їм присвоєно номери, за результатами електронної обробки документів не було виявлено помилок, а тому вказані декларації з ПДВ мали бути прийняті контролюючим органом.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, так як платник податків при поданні декларації до контролюючого органу обов'язково повинен дотримуватись вимог ст. 48 ПК України, а саме: податкова декларація має бути складена за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями п. 46.5 ст. 46 цього Кодексу, та містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Під обов'язковими реквізитами законодавець розуміє інформацію, яку повинна містити податкова декларація та за відсутності якої документ втрачає визначений Податковим кодексом України статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків. Після прийняття у позивача декларації відповідач відразу виявив недоліки у її складанні, які полягають у невірно вказаному найменуванні контролюючого органу, до якого подається податкова декларація, а саме: замість "ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області" вказано "ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області". У зв'язку з цим позивачу відмовлено в прийнятті декларацій з пдв за листопад та грудень 2014 року.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

22.12.2015 р. ДПІ у м. Херсоні засобами електронного зв'язку в електронному вигляді прийнято декларацію з податку на додану вартість ТОВ "Спартехнотрейд" за листопад 2014 року, що підтверджується квитанцією від 22.12.2014 р. № 2.

20.01.2015 р. ДПІ у м. Херсоні засобами електронного зв'язку в електронному вигляді прийнято декларацію з податку на додану вартість ТОВ "Спартехнотрейд" за грудень 2014 року, що підтверджується квитанцією від 20.01.2015 р. № 2.

Листом від 23.12.2014 р. № 52/10/21-03-18-03-30 ДПІ у м. Херсоні відмовила Підприємству в прийнятті декларації з податку на додану вартість за листопад 2014 року, посилаючись на те, що у ній виявлені порушення, а саме: "невірно вказано найменування контролюючого органу, до якого подається податкова декларація".

Крім того, листом від 23.01.2015 р. № 387/10/21-03-11-03-30 ДПІ у м. Херсоні відмовила ТОВ "Спартехнотрейд" у прийнятті декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року, посилаючись на те, що у ній виявлені порушення, а саме: "невірно вказано найменування контролюючого органу, до якого подається податкова декларація".

Не погодившись із вказаними рішеннями відповідача ТОВ "Спартехнотрейд" оскаржило їх до Головного управління ДФС у Херсонській область.

Листом від 27.04.2015 р. ГУ ДФС у Херсонській області повідомило позивача про те, що перевіркою відомостей щодо правомірності відмови у прийнятті податкових декларацій з податку на додану вартість порушень вимог податкового законодавства з боку працівників ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області не встановлено.

02.06.2015 р. ТОВ "Спартехнотрейд" звернулось до Державної фіскальної служби України зі скаргою на дії посадових осіб ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області, отримавши 06.07.2015 р. відмову в задоволенні скарги.

Вирішуючи даний спір, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Порядок складення та подання податкової декларації до контролюючого органу встановлений статтями 48 та 49 ПК України.

Відповідно до ст. 48 ПК України форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

За приписами п. 49.8 ст. 48 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку, що на стадії прийняття податкової звітності контролюючий орган здійснює контроль за заповненням її формальних реквізитів з метою забезпечення адміністрування податків, в тому числі перевірки визначення податкових зобов'язань певним платником податків.

При заповненні податкової декларації з податку на додану вартість за листопад та грудень 2014 року позивач вказав найменування контролюючого органу, до якого подавались податкові декларації "ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області".

Згідно із ч. 4 ст. 13 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи міністерства набувають статусу юридичної особи з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про їх державну реєстрацію як юридичної особи. Територіальні органи міністерства припиняються як юридичні особи з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію їх припинення.

Відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади набувають статусу юридичної особи з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про їх державну реєстрацію як юридичної особи. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади припиняються як юридичні особи з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію їх припинення.

Частиною 13 ст. 37 Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон № 755) визначено, що зміни до установчих документів юридичної особи, що не припиняється в результаті приєднання, підлягають державній реєстрації після державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті приєднання у порядку, встановленому статтею 29 цього Закону. Приєднання вважається завершеним з моменту державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються в результаті приєднання, та державної реєстрації відповідних змін до установчих документів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" (далі - постанова № 311) утворено територіальні органи ДФС згідно з додатком 1.

Пунктом 2 постанови № 311 прийнято рішення про реорганізацію територіальних органів Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2.

Таким чином, Кабінетом Міністрів України у додатку 2 до постанови № 311 визначено конкретних правонаступників територіальних органів Міндоходів - територіальні органи ДФС, до яких вони приєднуються.

Судом встановлено, що 04.11.2014 р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про проведення державної реєстрації юридичної особи Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39473382), тобто ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів було реорганізовано, а його правонаступником стало ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області.

Одночасно суд зазначає, що формальні помилки у назві податкового органу, до якого подається податкова звітність не є підставою для відмови в прийнятті такої податкової декларації.

Зміст обов'язкових реквізитів направлений на ідентифікацію платника податків, визначення виду податкової звітності, податкового періоду тощо.

Підпунктами 191.1.1, 191.1.2 п.191.1 ст.191 ПК України передбачено, що до функцій контролюючих органів належить, зокрема, здійснення адміністрування податків, зборів, платежів та контроль своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Позивач в податкових деклараціях з податку на додану вартість за листопад та грудень 2014 року в розділі "декларація подається до контролюючого органу в" зазначив ДПІ у м.Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області.

Не вірне відображення позивачем в реквізиті "декларація подається до контролюючого органу" назви податкового органу, як того вимагає ДПІ у м. Херсоні, жодним чином не впливає на ідентифікацію платника податків, показники його податкової звітності, їх перевірку відповідачем та загалом виконання останнім своїх функцій з адміністрування податку. А, відтак, дії та рішення ДПІ у м. Херсоні щодо відмови у прийнятті декларацій ТОВ "Спартехнотрейд" є протиправними.

Суд вважає, що контролюючий орган, відмовляючи позивачу в прийнятті декларацій за листопад та грудень 2014 року, помилково тлумачить норми ПК України та ст. 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

ДПІ у м. Херсоні не доведено правомірність відмови в прийнятті декларацій, тобто, що така відмова прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ТОВ "Спартехнотрейд" у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Спартехнотрейд" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправними дій та визнання податкової звітності поданою задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного Управління ДФС у Херсонській області щодо відмови у прийнятті податкової декларації з ПДВ товариства з обмеженою відповідальністю "Спартехнотрейд" за листопад та грудень 2014 року.

Визнати податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року № 9074157592 ТОВ "Спартехнотрейд" (код ЄДРПОУ 36008788) поданою без порушень чинного податкового законодавства та вважати її прийнятою в день фактичного отримання Державною податковою інспекцією у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області - 22.12.2014р.

Визнати податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2014 року № 9078739238 ТОВ "Спартехнотрейд" (код ЄДРПОУ 36008788) поданою без порушень чинного податкового законодавства та вважати її прийнятою в день фактичного отримання Державною податковою інспекцією у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області - 20.01.2015р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Спартехнотрейд" (код ЄДРПОУ 36008788) суму витрат зі сплати судового збору у розмірі 146,16 грн. (сто сорок шість грн.) 16 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 вересня 2015 р.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 8.