Постанова № 51863511, 28.09.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2015
Номер справи
820/7818/15
Номер документу
51863511
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

28 вересня 2015 р. № 820/7818/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Панченко О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області до Комунального підприємства "Чугуївський комунальний комплекс" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Чугуївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахування уточнених позовних вимог, просить суд надати дозвіл Чугуївській ОДПІ на погашення податкового боргу Комунального підприємства "Чугуївській комунальний комплекс" у розмірі 528980,20 грн. за рахунок погашення майна, що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що на обліку в Чугуївській ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області з 16.05.2013 року перебуває платник податків - Комунальне підприємство "Чугуївський комунальний комплекс", який має податковий борг перед бюджетом України на суму 528980,20 грн. з податку на додану вартість. Не виконання відповідачем свого податкового обов'язку щодо сплати податку в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України, слугувало підставою для звернення податкового органу до суду з даним позовом.

Представник позивача - Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, прибув у судове засідання та склав на адресу суду заяву, в якій вказав, що не заперечує про розгляд справи в порядку письмового провадження. (а.с.78).

Представник відповідача - Комунального підприємства "Чугуївський комунальний комплекс", також не заперечував проти розгляду справи в порядку письмового провадження, про що склав заяву, в якій окрім того вказав, що виділення ліквідного майна, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу, за рахунок майна, котре перебуває у податковій заставі, можливе лише у розмірі 348250,39 грн., як то вказано в акті опису майна у податкову заставу №21 від 11.06.2015 року. (а.с.76).

Оскільки визначене ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, в тому числі і справи за позовом суб'єкта владних повноважень, і дотримання вказаного завдання є обов'язковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.

За матеріалами справи судом встановлено, що відповідач - Комунальне підприємство "Чугуївський комунальний комплекс", пройшов передбачену законом процедуру державної реєстрації, набув статусу суб'єкту господарювання - юридичної особи, код ЄДРПОУ: 38630446. (а.с.4-10).

На обліку як платник податків відповідач знаходиться в Чугуївській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області з 16.05.2013 р. (а.с.12).

Вирішуючи питання про наявність правових підстав для задоволення позову контролюючого органу, судом враховується, що як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) відповідач ч.1 ст.67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство "Чугуївський комунальний комплекс", має податковий борг перед бюджетом у сумі 528980,20 грн. з податку на додану вартість, який виник на підставі поданої підприємством до ОДПІ:

- податкової декларації № 9047109256 від 15.08.2014р.;

- податкового повідомлення-рішення №0000601501 від 03.09.2014 р.;

- податкове повідомлення-рішення №0000591501 від 03.09.2014 р.;

- податкової декларації №9052715418 від 15.09.2014 р.;

- податкової декларації № 9059026216 від 15.10.2014 р.;

- податкової декларації №9066603895 від 17.11.2014р.;

- податкової декларації № 9072755123 від 17.12.2014 р.;

- податкової декларації № 9078557838 від 20.01.2015 р.;

- податкової декларації №3014215371 від 13.02.2015 р.;

- податкового повідомлення-рішення №000321501 від 15.04.2015 р.;

- податкової декларації №9062292809 від 08.04.2015 р.;

- уточнюючого розрахунку до декларації №9085678188 за 01.03.2015 р.;

- уточнюючого розрахунку до декларації №9103426258 від 22.05.2015 р.;

- податкової декларації №9098879599 від 18.05.2015 р.

З метою погашення податкового боргу, Чугуївською ОДПІ застосовувався ряд заходів по його стягненню, а саме: виставлена податкова вимога форми "Ю" №7-11 від 16.01.2014 р. на суму 6755,00 грн. (а.с.18), податковим керуючим 11.06.2015 р. складений акт опису майна (а.с. 11).

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Виходячи зі змісту п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Як визначено у пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, грошовим зобов'язанням є сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Порядок стягнення податкового боргу платників податків, крім фізичних осіб, регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу.

Так, статтею 95 Податкового кодексу України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з моменту надіслання такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу).

Вищенаведене узгоджується з приписами п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, за якими у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Отже, право на стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу виникає у контролюючого органу на наступний день після закінчення 60 днів з дня надіслання платникові податків податкової вимоги.

Так, Чугуївська ОДПІ зверталася з позовом до Харківського окружного адміністративного суду про стягнення податкового боргу з рахунків відповідача, про що винесена постанова від 05.06.2014 року по справі №820/5607/14 (а.с.16-17).

Вказана постанова суду набула законної сили. Однак, інкасові доручення направленні ОДПІ на виконання постанови суду до банківської установи повернулися на адресу ОДПІ без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках підприємства (а.с. 98-100).

Відповідно до п.87.2. ст.87 ПК України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим кодексом, а також іншими законодавчими актами.

За таких підстав, суд доходить висновку, що позовні вимоги Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до Комунального підприємства "Чугуївський комунальний комплекс" про надання дозволу на погашення податкового боргу у розмірі 348250,39 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, є обґрунтованими, оскільки, податковим керуючим в акті про опис майна від 11.06.2015 року виділено майно для погашення податкового боргу майно вартістю саме 348250,39 грн.

Доказів наявності іншого ліквідного майна у відповідача, позивачем суду не надано, що є підставою для відмови у задоволенні позову в сумі 180729, 81 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області до Комунального підприємства "Чугуївський комунальний комплекс" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу - задовольнити частково.

Надати Чугуївській об'єднаній державній податковій інспекції ГУ Міндоходів у Харківській області дозвіл на погашення податкового боргу Комунального підприємства "Чугуївський комунальний комплекс" (63503, Харківська обл., м.Чугуїв, вул. Гвардійська, б.38) у розмірі 348250,39 грн. на рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Панченко