КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2011 р. Справа № 2a-1870/5603/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловик С.В.
за участю секретаря судового засідання - Шевець Ю.П.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача- Руденко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 2a-1870/5603/11
за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумжитлобуд"
до Державної податкової інспекції в місті Суми
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Сумижитлобуд" (далі по тексту позивач, ПАТ "Сумижитлобуд") звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в місті Суми (далі по тексту відповідач, ДПІ в м. Суми), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0006701502/0/57791 від 20.07.2011 р., про збільшення грошового зобовязання по платежу орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 9 564, 00 грн.
Свої вимоги ПАТ "Сумижитлобуд" обґрунтовує тим, що орендна плата за землю на 2011 рік була розрахована згідно поданої декларації в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Вказаний розмір орендної плати визначений договором на право тимчасового користування землею № 45 від 12 травня 1996 р., укладеного з Сумською міською радою, і може бути збільшений лише шляхом внесення відповідних змін до нього.
На переконання позивача, посилання ДПІ в м. Суми при збільшенні розміру орендної плати за землю на норми Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01 січня 2011 року, є безпідставними, оскільки орендні відносини ПАТ "Сумижитлобуд" виникли на підставі договору, який є чинним та обовязковим до виконання. В звязку з тим, що зміни до договору оренди в частині збільшення орендної плати в установленому порядку внесені не були, у позивача відсутні підстави для сплати орендної плати за землю в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі.
Крім того, в додаткових поясненнях до позову ПАТ "Сумижитлобуд" зазначило, що ДПІ в м. Суми на частину земельної ділянки була нарахована орендна плата в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, а на іншу частину 7,5%.
З огляду на наведені обставини, в судовому засіданні представник ПАТ "Сумижитлобуд" позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
ДПІ в м. Суми з позовними вимогами не погодилась, в запереченні на адміністративний позов (а.с. 27-29, 34-36) зазначила, що з 01 січня 2011 року всі питання, повязані з оподаткуванням, регулюються Податковим кодексом України згідно якого, плата за землю (земельний податок та орендна плата за землю) набула статусу загальнодержавного податку і не може бути меншою встановленого розміру. Оскільки повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів та інших обовязкових елементів цих платежів належить виключно ОСОБА_2 України, потреба погоджувати мінімальний розмір орендної плати за землю з органами місцевого самоврядування та вносити відповідні зміни до договорів на користування земельною ділянкою, відсутня.
З вищезазначених підстав, представник ДПІ в м. Суми в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала та просила суд в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши повноважних представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне в задоволенні адміністративного позову ПАТ "Сумижитлобуд" відмовити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Сумижитлобуд" зареєстроване Виконавчим комітетом Сумської міської ради 11 березня 1994 року та є платником податків і зборів.
Відповідно до договору на право тимчасового користування землею № 45 від 12 травня 1996 року (а.с. 13), укладеного з Сумською міською радою, позивачу була надана в тимчасове користування земельна ділянка загальною площею 0,30 га. за адресою: м. Суми, вул. Малиновського, 12. Зазначена земельна ділянка надана строком на 50 років на умовах оренди під розміщення адміністративно-побутової будівлі. Згідно п. 2.1 договору, ПАТ "Сумижитлобуд" зобовязувалось щорічно вносити плату за землю у вигляді орендної плати в розмірі середньої ставки земельного податку.
Виконуючи умови вказаного договору, позивачем була розрахована орендна плата на 2011 рік, про що ДПІ в м. Суми подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (а.с. 11-12) згідно якої, розмір орендної плати склав 1% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При цьому, в звязку з тим, що частина адміністративного будинку, який розташований на орендованій земельній ділянці, площею 648 кв.м., здається ПАТ "Сумижитлобуд" в оренду, при визначенні розміру орендної плати позивачем був застосований коефіцієнт за землі комерційного використання, значення якого складає 2,5.
Так, з метою зясування питань дотримання вимог податкового зобовязання, а саме: повноти та правильності обчислення податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-квітень 2011 року, на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України та наказу ДПІ в м. Суми № 3367 від 22.06.2011 року старшим державним податковим ревізором-інспектором ОСОБА_3 проведена документальна невиїзна перевірка ПАТ "Сумижитлобуд".
За результатами вказаної перевірки, відповідачем 06 липня 2011 року складений акт № 5167/152/01270842 (а.с. 9-10), згідно якого ДПІ в м. Суми дійшла висновку про порушення позивачем п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-квітень 2011 року на суму 9 563, 00 грн.
На підставі висновків акту перевірки відповідачем 20 липня 2011 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006701502/0/57791 (а.с. 6), яким ПАТ "Сумижитлобуд" збільшено грошове зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб на суму 9 564, 00 грн., з яких: 9 563, 00 грн. за основним платежем, 1, 00 грн. штрафні (фінансові) санкції.
Отже, правовою підставою для скасування податкового повідомлення-рішення, ПАТ "Сумижитлобуд" визначає положення Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України та умови договору оренди земельної ділянки, яким встановлений розмір орендної плати за землю та порядок його зміни.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд не може погодитись з доводами позивача, з огляду на таке.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Порядок справляння плати за землю з 01 січня 2011 року визначається Податковим кодексом України (далі ПК України).
Так, підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю належить до загальнодержавних податків.
Відповідно до п.п. 14.1.72, 14.1.73, 14.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Земельний податок це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами є юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно п. 288.1, 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Тобто, з 01 січня 2011 р. мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки.
Виходячи з положень вказаних норм, на переконання суду, розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди. В той же час, орендна плата є формою загальнодержавного податку "плата за землю" і не може залежати від умов договору, оскільки відносини оподаткування регулюються виключно засобами владних приписів з боку держави і не допускають диспозитивності. Принципові засади такого регулювання містяться в статті 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом
Отже, оскільки податковим органом збільшено грошове зобовязання по орендній платі за землю у звязку із зміною розміру загальнодержавного податку відповідно до закону, то необхідність сплати такої форми "плати за землю", як орендна плата, у новому розмірі виникла у ПАТ "Сумижитлобуд" незалежно від умов договору оренди та внесення змін до нього.
Стосовно доводів позивача про нарахування відповідачем орендної плати в розмірі 7,5% за земельну ділянку, яка знаходиться під частиною адміністративної будівлі площею 648 кв.м., що здається ПАТ "Сумижитлобуд" в оренду, суд зазначає наступне.
Як вбачається з податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (а.с. 11-12) орендна плата була визначена позивачем в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Але, до земельної ділянки, яка знаходиться під частиною адміністративної будівлі площею 648 кв.м., що здається ПАТ "Сумижитлобуд" в оренду, був застосований передбачений Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністертсва будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук № 18/15/21/11 від 27.01.2006 р., зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 р. за № 388/12262, коефіцієнт за землі комерційного використання, значення якого складає 2,5.
При визначенні розміру грошового зобовязання під час перевірки, ДПІ в м. Суми збільшила розмір орендної плати до 3% від нормативної грошової оцінки землі, як по земельній ділянці під частиною адміністративної будівлі площею 648 кв.м., що здається ПАТ "Сумижитлобуд" в оренду, так і під іншою земельною ділянкою. Тобто, доводи позивача про нарахування ДПІ в м. Суми орендної плати в розмірі 7,5% є безпідставними та спростовуються матеріалами справи.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми № 0006701502/0/57791 від 20 липня 2011 р. відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в звязку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Сумжитлобуд" до Державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик
повний текст постанови складений 27.12.2011 р.