Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2015 р. Справа №818/3126/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Васильченко М.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування рішення та вимоги,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату богу (недоїмки) від 17.08.2015 № 0030111703/42955 на суму 31 643, 99 грн.;
- визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій від 17.08.2015 № 00300121703/42954 на суму 3 164, 40 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувана вимога та рішення прийняті на підставі акту від 13.07.2015 № 1617/18-19-17-03/2189005026/139 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки дотримання вимог податкового законодавства, з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2013 по 31.12.2013, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2013 по 31.12.2013 фізичної особи - платника податків, яка здійснює незалежну професійну діяльність ОСОБА_1», який не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме п. 2 ст. 2, ст. 8 та п. 2 ст. 13 Закону України від 08.07.2010 № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Вказаним актом встановлено заниження позивачем єдиного соціального внеску за 2013 рік на суму 31 643, 99 грн., яке сталося внаслідок заниження суми доходу, на який нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Проте, позивач зазначає, що на підставі п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» фізична особа, що проводить незалежну професійну діяльність ОСОБА_1 зареєстрована як платник єдиного соціального внеску та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, і відповідно до поданого річного звіту за 2013 рік нею самостійно було нараховано єдиний внесок та сплачено у повному обсязі. Строки сплати єдиного внеску позивач не порушив.
Позивач наголошує на тому, що при проведенні розрахунку єдиного соціального внеску ним, як платником єдиного соціального внеску, виконано всі вимоги законодавства щодо порядку нарахування єдиного соціального внеску з дотриманням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску та суми мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Крім того, позивач звертає увагу на те, що в результаті проведеної перевірки суми доходу (прибутку) отриманого від діяльності, що підлягає обкладенню податком не збільшено, а визнано такими, що вони задекларовані вірно.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у його задоволенні відмовити, зазначивши, що ДПІ у м. Сумах діяла в межах, визначених податковим законодавством. Так, перевіркою правильності нарахування єдиного внеску встановлено порушення позивачем п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 11 ст. 8, п. 2 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
На думку представника відповідача, податковий орган дійшов правомірного висновку про донарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тим, що показник звітності приватного нотаріуса «сума чистого доходу за один місяць» не співпадає з фактичним показниками сум чистого доходу, наведеними у Книзі обліку доходів і витрат за відповідний місяць.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю (приватною нотаріальною діяльністю) Сумським обласним управлінням юстиції 30.08.2005, що підтверджується копією реєстраційного посвідчення № 71 (а.с. 43) та копією свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю № 4191 від 24.01.2002 (а.с. 36).
З 25.06.2015 по 02.07.2015 посадовою особою відповідача проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача щодо дотримання вимог податкового законодавства, з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2013 по 31.12.2013, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2013 по 31.12.2013, за результатами якої складено акт 13.07.2015 № 1617/18-19-17-03/2189005026/139 (а.с. 16-21).
Вказаним актом перевірки встановлено порушення позивачем п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 11 ст. 8, п. 2 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в результаті чого позивачем занижено суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2013 рік у розмірі 31 643, 99 грн. внаслідок того, що позивач невірно визначив помісячно суми чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний внесок.
На підставі акта перевірки від 13.07.2015 податковим органом винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 17.08.2015 № 0030111703/42955, в якій вказано суму недоїмки єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 31 643, 99 грн. (а. с. 29) та прийнято рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого платником єдиного внеску на суму 3 164, 40 грн. від 17.08.2015 № 0030121703/42954 (а.с. 30).
З акту перевірки встановлено, що обсяг фактично отриманого доходу помісячно було визначено податковим органом в ході проведення перевірки на підставі наданої на перевірку Книги обліку доходів і витрат.
Як на підставу для висновку про порушення позивачем вимог законодавства та донарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідач посилається на те, що показник звітності приватного нотаріуса «сума чистого доходу за один місяць» не співпадає з фактичним показниками сум чистого доходу, наведеними у Книзі обліку доходів і витрат за відповідний місяць.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску визначається Законом України від 08.07.2010 № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).
Згідно із ст. 9 Закону № 2464 обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Вказаною нормою встановлюються особливості сплати єдиного внеску для різних платників, перелік яких визначений у ст. 4 Закону № 2464. Відповідно до п. 5 ч. 1 зазначеної статті платниками єдиного внеску є особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме нотаріальною діяльністю, та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, зазначені у п. 5 ч. 1 ст. 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 ч. 1 ст. 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. Отже, приватні нотаріуси сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року. Звітним періодом для приватних нотаріусів визначено календарний рік.
Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 01.11.2011 за №1014/18309 та діяла до 03.12.2013.
Пунктом 3.4. даного Порядку передбачено, що фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 01 травня року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Аналогічне положення міститься і у п. 3.4. Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 454, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України від 20.09.2013 № 1628/24160.
Судом встановлено, що податкова декларація про майновий стан і доходи від 10.04.2014 (а.с. 32-33) сформована позивачем на підставі первинних бухгалтерських документів, відображених в Книзі обліку доходів і витрат за 2013 рік (а.с. 51-52).
Позивачем у встановленому порядку, за встановленою формою та своєчасно подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2013 рік від 10.04.2014 (а.с. 36-37).
При проведенні перевірки жодних зауважень з боку податкового органу щодо своєчасності та форми подання звіту не висловлено.
Щодо посилань відповідача на невідповідність показників звітності приватного нотаріуса «сума чистого доходу за один місяць» з фактичними показниками сум чистого доходу, наведеними у Книзі обліку доходів і витрат за відповідний місяць, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 178.4. ст.178 Податкового кодексу України фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.
Відповідно до п. 178.6 ст. 178 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час періоду, що перевірявся) фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності.
Форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Облік доходів та витрат фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність ведуть у Книзі обліку доходів і витрат, форма та порядок ведення якої затверджені наказом ДПА України від 24.12.2010 року № 1025 (втратив чинність 18.10.2013).
Згідно із п. 3 Порядку ведення Книги обліку доходів та витрат здійснюється у такому порядку: у графі 1 вказується дата заповнення, у графах 2 та 11 відображається сума нереалізованих товарних запасів, сировини, матеріалів тощо на початок та на кінець звітного податкового періоду (року), яка виводиться в грошовій формі, виходячи із ціни їх придбання, у графі 3 щоденно відображається фактично отримана сума доходу від здійснення діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, тобто наростаючим підсумком.
Відповідно до п.5 Порядку № 1025 дані Книги використовуються самозайнятою особою для заповнення податкової декларації за звітний податковий період (рік).
Відповідно до пп. 2 п. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у п. 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та п. 5 ч. 1 ст. 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
На підставі ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було видано: постанову правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2, якою затверджено Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (дана постанова діяла до 03.12.2013) (далі - Порядок № 22-2) та наказ Міністерства доходів та зборів від 09.09.2013 № 454 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України від 20.09.2013 № 1628/24160 (далі - Порядок № 454).
Згідно пунктів 3.4. даних Порядків фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, у тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів доходів і зборів звіт один раз на рік до 1 травня року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з таблицею 3 Додатка № 5 до Порядку. В таблиці 3 в другій графі зазначається сума доходу, заявлена в податковій декларації.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що загальна сума річного доходу, вказана у податковій звітності позивача та зазначена у графі 2 таблиці 3 Додатка № 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування співпадає з загальними річними показниками Книги обліку доходів і витрат.
Тобто, позивачем, податкова звітність сформована на підставі первинних бухгалтерських документів, відображених в Книзі обліку доходів та витрат.
Отже, позивачем правильно, з дотриманням всіх вимог чинного законодавства, сформовано зобов'язання із єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За таких підстав, податковим органом в акті перевірки вказано непідтверджені суми загального чистого доходу та останні фактично ґрунтуються на припущеннях, що свідчить про протиправність нарахування податковим органом сум єдиного внеску.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату богу (недоїмки) від 17.08.2015 № 0030111703/42955 на суму 31 643, 99 грн. підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог про скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 17.08.2015 № 00300121703/42954, суд зазначає наступне.
Процедура нарахування і сплати фінансових санкцій з єдиного внеску регламентована Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України від 19.09.2013 № 1622/24154 (далі - Інструкція № 455).
Відповідно до п.7.1 Інструкції, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Оскільки у даному випадку встановлено відсутність порушення позивачем норм законодавства про єдиний внесок, то відповідно відсутні правові підстави для нарахування штрафних санкцій, тому рішення від 17.08.2015 № 00300121703/42954 про застосування штрафних санкцій суперечить вимогам Інструкції № 455, а тому суд дійшов висновку, що вимоги про визнання протиправним та скасування даного рішення підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування рішення та вимоги - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про сплату богу (недоїмки) від 17.08.2015 № 0030111703/42955 на суму 31 643, 99 грн.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про застосування штрафних санкцій від 17.08.2015 № 00300121703/42954 на суму 3 164, 40 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (40000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст постанови складений та підписаний 11.09.2015.