Постанова № 51859942, 03.09.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2015
Номер справи
818/2149/15
Номер документу
51859942
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 вересня 2015 р. Справа № 818/2149/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ "КБ "Надра", Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 просить визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо не включення її до переліку вкладників ПАТ КБ "Надра", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та зобов'язати відповідачів включити її до загального реєстру вкладників і ці свої вимоги мотивує тим, між нею та ПАТ КБ "Надра" були укладені договори строкового банківського вкладу (депозиту) без поповнення, оформлених в рамках пакету послуг ПП "Стимул", після спливу яких, вклади та нараховані проценти банком їй не були повернуті. Позивачка зазначає, що відповідно до Постанови НБУ від 05.02.2015 № 83 "Про віднесення ПАТ "КБ "Надра" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 05.02.2015 прийнято рішення № 26 про введення з 06.02.2015 р. тимчасової адміністрації в ПАТ "КБ "Надра", яка здійснювала діяльність упродовж трьох місяців: із 06 лютого по 05 травня 2015 року. Виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення № 85 від 23.04.2015 про продовження тимчасової адміністрації в ПАТ "КБ "Надра" до 05.06.2015 р. включно. Позивачка зазначає, що вона звернулася до відділення АТ "Райффайзен Банк Аваль" та дізналася, що в списку вкладників ПАТ "КБ "Надра" її немає, тому просить суд задовольнити її вимоги у повному обсязі.

Відповідач - Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ "КБ "Надра" (далі - Уповноважена особа Фонду Стрюкова І.О.), проти позову заперечувала з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с. 52 - 56), в яких зазначила, що на виконання постанови Правління НБУ від 05.02.2015 р. № 83 "Про віднесення ПАТ "КБ "Надра" до категорії неплатоспроможних", керуючись пунктом 2 частини 5 статті 12 та статтею 34 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" рішенням виконавчої дирекції Фонду від 05.02.2015 р. № 26 в ПАТ "Комерційний банк "Надра" з 06.02.2015 р. запроваджено тимчасову адміністрацію строком на три місяці та призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Стрюкову Ірину Олександрівну. Рішенням Фонду від 23.04.2015 р. № 85 продовжено здійснення тимчасової адміністрації та повноваження уповноваженої особи Фонду до 05.06.2015 р. включно. Відповідач, вказує на те, що листом від 04.06.2015 за вих. №22-7-13833 позивача було повідомлено, що використання коштів які знаходяться на її рахунку обмежено, оскільки є підстави вважати, що проведені операції, результатом яких стало збільшення гарантованої суми відшкодування за вкладами фізичних осіб Фонду, після здійснення ретельної перевірки їй буде надано інформацію щодо стану рахунків позивача та подальших дій. В задоволенні позову просила відмовити у повному обсязі.

Відповідач - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с. 42 - 47), де зазначив, що виконавча дирекція Фонду лише затверджує загальний реєстр виключно на підставі переліку вкладників, складеного та наданого саме уповноваженою особою Стрюковою І.О. У Фонду гарантування відсутні будь-які первинні документи по вкладникам і тому при складанні загального реєстру використовуються виключно інформація, що наявна в переданому уповноваженою особою переліку вкладників, оскільки позивача не було включено уповноваженою особою до переліку вкладників, Фонд гарантування не мав правових підстав здійснюватися відповідні процедури по включенню його до загального реєстру та виплаті відшкодування.

Відповідачі у судове засідання не з'явилися, клопотань про відкладення чи перенесення розгляду справи до суду не надходило, про місце, день і час судового засідання були повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню, виходячи із наступного.

З копії договору № 2012140 (а.с. 11) слідує, що 28.08.2014 р. позивачка ОСОБА_1 уклала з ПАТ "КБ "Надра" договір строкового банківського вкладу (депозиту) без поповнення, оформлений в рамках пакету послуг "ПП Стимул", терміном на 6 місяців (до 28.02.2015 року), згідно умов якого вона передала банку грошову суму (вклад) в розмірі 5000 доларів США, факт передачі банку коштів підтверджується квитанцією № 6804 від 28.08.2014 року (а.с.12).

З копії звіту по депозитному рахунку (а.с. 13-15) станом на 21.05.2015 року загальна сума депозиту та нарахованих відсотків до сплати становить 5037,10 (п'ять тисяч тридцять сім доларів США 10 центів).

З копії договору № 2053156 (а.с.16) слідує, що 24.10.2014 року позивачка ОСОБА_1 уклала з ПАТ "КБ "Надра" договір строкового банківського вкладу (депозиту) без поповнення, оформлений в рамках пакету послуг "ПП Стимул" терміном на 9 місяців (до 24.07.2015 року), згідно умов якого вона передала банку грошову суму (вклад) в розмірі 5000 доларів США, факт передачі якого підтверджується копією квитанції № 2002 від 24.10.2014 року (а.с. 17).

З копії звіту по депозитному рахунку (а.с. 18-19) станом на 21.05.2015 року загальна сума депозиту та нарахованих відсотків до сплати становить 5111,30 (п'ять тисяч сто одинадцять доларів США 10 центів).

З копії договору № 2115792 (а.с. 20) слідує, що 29.01.2015 року позивачка уклала з ПАТ "КБ "Надра" договір строкового банківського вкладу (депозиту) без поповнення, оформлений в рамках пакету послуг "ПП Стимул" терміном на 6 місяців (до 29.07.2015 року), за умовами якого передала банку грошову суму (вклад) в розмірі 1700 доларів США, факт передачі банку коштів підтверджується копією квитанції № 7270 від 29.01.2015 року (а.с. 21). Банк зобов'язався повернути вклад та сплатити проценти згідно п. 2.2. договору, строк розміщення вкладу - 6 (шість) місяців від дати фактичного надходження (тобто до 29.07.2015 року).

Згідно звіту по депозитному рахунку станом на 21.05.2015 року загальна сума депозиту та нарахованих відсотків до сплати становить 1737,42 (одна тисяча сімсот тридцять сім доларів США 42 центи).

З копії наказу № 298 від 23.03.2015 року (а.с. 64) слідує, що тимчасовою адміністрацією ПАТ "КБ "Надра" було винесено наказ про тимчасове обмеження здійснення банком на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам за відповідними рахунками вкладників.

Відповідно до Постанови НБУ від 05.02.2015 № 83 "Про віднесення Публічного Акціонерного Товариства "Комерційний банк "Надра" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 05.02.2015 прийнято рішення № 26 про введення з 06.02.2015 тимчасової адміністрації в ПАТ "КБ "Надра", що підтверджується копією рішення (а.с. 49), рішенням № 85 від 23.04.2015 року виконавчою дирекцією Фонду продовжено тимчасову адміністрацію в ПАТ "КБ "Надра" до 05.06.2015 року включно, а рішенням виконавчої дирекції Фонду № 113 від 05.06.2015 року (а.с. 50) визначено про припинення тимчасової адміністрації ПАТ "КБ "Надра" з 05 червня 2015 року та про початок процедури ліквідації банку, Стрюкову І.О. призначено уповноваженою особою Фонду по ліквідації ПАТ "КБ "Надра".

З листа тимчасової адміністрації ПАТ "КБ "Надра" від 04.06.2015 року № 22-7-13833 (а.с. 23) слідує, що уповноважена особа Фонду Стрюкова І.О. повідомила позивача, що операції по її рахункам підпадають під критерії перевірки, про що повідомлено Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Виплата грошових коштів тимчасово обмежена. Матеріали перевірки скеровані до органів міліції для правової оцінки та прийняття рішення відповідно до чинного законодавства. Після отримання відповіді про законність операцій по рахунку, Уповноваженою особою Фонду в стислі терміни будуть вжиті всі необхідні заходи із зняття встановлених обмежень та включення їх до відповідного реєстру вкладників, які мають право на одержання відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

З копії заяви від 25.05.2015 року (а.с. 76-79) слідує, що Уповноважена особа Фонду Стрюкова І.О. зверталася із заявою про вчинення кримінального правопорушення в порядку ст.60 та 214 Кримінального процесуального кодексу України.

Листом Охтирського МВ УМВС України в Сумської області (а.с. 80) було повідомлено уповноважену особу Фонду Стрюкову І.О. про те, що відсутні підстави для внесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за результатами перевірки щодо можливих неправомірних дій з боку ОСОБА_1, яка шляхом дроблення грошових коштів, намагаючись отримати виплати вкладів фізичної особи.

Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.

Згідно статті 27 Закону Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Згідно із статтею 34 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (надалі - Закон) уповноважена на тимчасову адміністрацію особа призначається виконавчою дирекцією Фонду.

Відповідно до частини 4 статті 34 Закону тимчасова адміністрація запроваджується на строк, що не перевищує три місяці, а для системно важливих банків - шість місяців. За обґрунтованих підстав зазначені строки можуть бути одноразово продовжені на строк до одного місяця. Тимчасова адміністрація припиняється після виконання плану врегулювання або в інших випадках за рішенням виконавчої дирекції Фонду.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Відповідно до пунктів 3-5 розділу III Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 №14 (далі - Положення) Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку. Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на СD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає лише на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду у випадку відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

Окрім цього, порядок відшкодування Фондом вкладів фізичних осіб врегульований нормами "Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами" затвердженим рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14.

Так, в пункті 4 розділу II Положення визначено, що банк після отримання повідомлення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку повинен здійснити: нарахування відсотків та перерахування з рахунків з обліку нарахованих витрат податку з оподаткованого доходу; відображення операцій з використанням платіжних карток, а також усіх видаткових операцій, що відбулися після початку процедури виведення Фондом банку з ринку; консолідацію інформації про вкладників на рівні головного банку; звірку сум залишків за вкладами і нарахованими відсотками, зменшеними на суму податку, між базою даних та балансовими рахунками, на яких обліковуються вклади фізичних осіб і нараховані за ними відсотки. Результати звірки оформлюються у вигляді Акта звірки бази даних та балансових рахунків за формою, визначеною Правилами формування та ведення баз даних про вкладників, затвердженими рішенням виконавчої дирекції Фонду від 09.07.2012 року № 3, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 23.08.2012 року № 1430/21742.

На підставі викладеного судом встановлено, що позивачку ОСОБА_1 не було включено до переліку вкладників ПАТ "КБ "Надра", які мають право на відшкодування вкладів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з тієї причини наявності у Уповноваженої особи Фонду сумнівів щодо проведених операцій, результатом яких стало збільшення гарантованої суми відшкодування за вкладами фізичних осіб Фондом тобто шляхом умисного "дроблення" грошових коштів - 03 та 04 лютого 2015 року зі свого рахунку позивачка здійснила перерахування коштів на загальну суму 95151 грн.

Однак в судове засідання відповідач - Уповноважена особа Фонду не надала жодних доказів того, що протягом дії тимчасової адміністрації була здійснена перевірка правочинів (в тому числі договорів), вчинених банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення нікчемних правочинів і за її наслідками вчинені позивачкою правочини (в тому числі договори) щодо розміщення вказаних вкладів у ПАТ "КБ "Надра" визнані нікчемними або іншим чином скасовані зобов'язання банку.

Таким чином, суд визнає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню відносно відповідача - Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб оскільки бездіяльність відповідача порушує право на повернення коштів за банківськими вкладами.

Відносно другого відповідача - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, суд визнає, що в цьому випадку права позивачки порушені не були оскільки виконавча дирекція Фонду затверджує Загальний реєстр лише на підставі Переліку вкладників, що складається Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а на момент розгляду судом справи такого списку із включенням позивачки до нього Фонд не отримував, жодних дій щодо включення в Загальний реєстр вкладників щодо позивачки Фондом не було здійснено.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ "КБ "Надра", Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб під час здійснення тимчасової адміністрації Публічного акціонерного товариства "Комерційний Банк "Надра" щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "КБ "Надра", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Комерційний Банк "Надра", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні інших позовних вимог.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал