Постанова № 51859140, 10.09.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2015
Номер справи
816/3401/15
Номер документу
51859140
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/3401/15

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Довгопол М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Кулик-Куличок О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод газорозрядних ламп" про припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -

В С Т А Н О В И В:

21 серпня 2015 року Державна служба геології та надр України звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод газорозрядних ламп" про припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3962 від 14.07.2006 з метою видобування питних підземних вод ділянки "3-й міський водозабір" Полтавського родовища.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що відповідачем порушено законодавство в сфері надрокористування, а також п.2 особливих умов спеціального дозволу (своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів), та не усунуто вказане порушення, у зв'язку з чим наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 14.07.2006 № 3962 згідно положень статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615. Зазначав, що згода відповідача на припинення права на користування надрами відсутня, відтак питання про анулювання спеціального дозволу підлягає вирішенню в судовому порядку.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав через канцелярію суду заяву про розгляд справи у письмовому провадженні.

Відповідач в судове засідання явку уповноваженого представника також не забезпечив. Конверт із судовою повісткою, направлений відповідачу за його місцезнаходженням, внесеним до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: вул. Заводська, 3, м. Полтава, 36000, повернувся до суду із відміткою поштового відділення "відсутність адресата".

Відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Згідно із частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

З огляду на викладене, суд вважав за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, на підставі наявних у справі матеріалів.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод газорозрядних ламп» (ідентифікаційний код 31618588) зареєстроване як юридична особа 09.08.2001, про що свідчить спеціальний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 10.09.2015 /а.с. 63 - 64/.

Відповідач є власником спеціального дозволу на користування надрами №3962 від 14 липня 2006 року щодо видобування питних підземних вод ділянки "3-й міський водозабір" Полтавського родовища, виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища. Термін дії вказаного дозволу складає двадцять років /а.с. 9/.

22 грудня 2006 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища та ТОВ "Завод газорозрядних ламп" укладено угоду про умови користування надрами ділянки "3-й міський водозабір" Полтавського родовища з метою видобування прісних підземних вод для господарчо-питних та виробничих потреб (свердловини №4а, №6 /дубльована/, №7 в районі м. Полтава, вул. Заводська, 3), яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу №3962 від 14.07.2006 /а.с. 10-12/.

Листом Міністерства доходів і зборів України від 08.05.2014 № 8518/5/99-99-15-04-01-16 /а.с. 13 - 16/, листами Державної фіскальної служби України від 22.09.2014 № 3560/5/99-99-15-04-01-16 /а.с. 19 - 21/, від 21.01.2015 № 1148/5/99-99-15-04-01-16 /а.с. 24 - 26/, від 11.06.2015 № 14066/5/99-99-15-04-01-16 /а.с. 31- 33/ доводилися до відома Державної служби геології та надр України переліки надрокористувачів, які протягом шести місяців не сплачували або сплачували в неповному обсязі плату за користування надрами для видобування корисних копалин, до яких включено ТОВ «Завод газорозрядних ламп».

Наказом Державної служби геології та надр України від 12.06.2014 №182 встановлено ТОВ «Завод газорозрядних ламп» термін для усунення порушень законодавства про надра - 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень /а.с. 17/.

Повідомлення про усунення порушень, викладене у листі Державної служби геології та надр України від 02.07.2014 №9168/02/14-14, отримано відповідачем 07.07.2014, що підтверджується копією зворотного повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с. 18/.

Наказом Державної служби геології та надр України від 03.11.2014 року №352 повторно встановлено відповідачу термін для усунення порушень законодавства про надра - 30 календарних днів /а.с. 22/. Повідомлення про усунення порушень направлено на адресу відповідача, проте повернуто з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання".

Наказом Державної служби геології та надр України від 19.03.2015 року №52 ще раз встановлено ТОВ "Завод газорозрядних ламп" термін для усунення порушень законодавства про надра - 15 календарних днів /а.с. 27/. Повідомлення про усунення порушень направлено на адресу відповідача, проте повернуто з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання" /а.с. 28/.

Згідно із наказом від 19.05.2015 №119 Державною службою геології та надр України зупинено відповідачу дію спеціального дозволу на користування надрами та надано 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень /а.с. 29/. Повідомлення про зупинення дії спеціального дозволу та необхідність усунення порушень законодавства направлено на адресу відповідача, проте повернуто з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання" /а.с. 30/.

Листом Державної служби геології та надр України від 09.07.2015 №8531/03/14-15 відповідача повідомлено про те, що згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку, та запропоновано у 15 денний термін з моменту отримання листа надати власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу №3962 від 14.07.2006 року /а.с. 34/. Зазначений лист направлено на адресу відповідача та повернуто із відміткою поштової організації "відсутність адресата".

Враховуючи те, що відповідачем не усунуто порушення щодо сплати заборгованості за користування надрами, при цьому не надано згоди на припинення права користування надрами, позивач звернувся до суду з позовом про припинення права відповідача на користування надрами.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, що визначено Положенням про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 391/2011.

Згідно з підпунктом 18 пункту 4 Положення Державна служба геології та надр України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Частиною 1 статті 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані, зокрема, використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Статтею 28 Кодексу України про надра встановлено, що користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.

Плата за користування надрами справляється у вигляді: 1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин; 2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та рентна плата за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, встановлюються Податковим кодексом України.

Матеріалами справи підтверджено, що особливими умовами спеціального дозволу на користування надрами ТОВ «Завод газорозрядних ламп» від 14.07.2006 № 3962 також передбачена необхідність своєчасної і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів /а.с. 9, на звороті/.

Відповідно до положень статті 257 Податкового кодексу України (в редакції, чинній з 01.01.2015) платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати. Базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу. Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Згідно із пп. 258.1.1.п. 258.1 статті 258 Податкового кодексу України на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.

За фактами, які відбуваються протягом шести місяців, щодо невнесення, несвоєчасного внесення платником рентної плати сум податкових зобов'язань або невиконання платником податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, порушує перед відповідним центральним органом виконавчої влади питання зупинення дії відповідного спеціального дозволу /пп. 258.2.2. п. 258.2. статті 258 Податкового кодексу України/.

В силу приписів статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Відповідно до пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: 1) відсутності потреби у подальшому користуванні надрами; 2) відмови надрокористувача від права користування надрами; 3) ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи - підприємця, фізичної особи, що є власниками дозволу; 4) встановлення рішенням суду факту подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей, підробних документів; 5) використання надр не за призначенням; 6) визнання дозволу недійсним у судовому порядку; 7) визнання недійсним у судовому порядку аукціону, за результатами якого надано дозвіл; 8) вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр; 9) невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк; 10) припинення без поважних причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів; 11) коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами; 12) припинення дії договору оренди (концесії) цілісного майнового комплексу, укладеного надрокористувачем, якому надано дозвіл відповідно до підпункту 8 пункту 8 цього Порядку, крім випадку набуття у власність об'єкта оренди (концесії).

З матеріалів справи встановлено, що відповідачем не виконано обов'язок щодо повного та своєчасного погашення плати за користування надрами, чим допущено порушення вимог чинного законодавства та особливих умов спеціального дозволу.

Згідно відомостей інтегрованої картки відповідача із плати за користування надрами для видобування корисних копалин, наданих ДПІ у м. Полтаві ГУ ДФС у Полтавській області на вимогу суду, у відповідача станом на дату розгляду справи наявна заборгованість із плати за користування надрами у сумі 1 907,77 грн., в тому числі пеня в розмірі 4,03 грн /а.с. 53-61/. При цьому відповідачем не сплачувалися податкові зобов'язання із липня 2012 року, що призводило до поступового збільшення податкового боргу.

Державною службою геології та надр України неодноразово надавався відповідачу термін на усунення порушень, однак останнім порушення не були усунуті, навіть після зупинення дії спеціального дозволу. Згоду на припинення права користування надрами відповідачем не надано.

За таких обставин суд приходить до висновку про наявність підстав для припинення права відповідача на користування надрами в судовому порядку згідно статті 26 Кодексу України про надра, яке підлягає здійсненню шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3962 від 14.07.2006.

Таким чином, позовні вимоги Державної служби геології та надр України є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод газорозрядних ламп" про припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити.

Припинити право користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод газорозрядних ламп" шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3962 від 14.07.2006 з метою видобування питних підземних вод ділянки "3-й міський водозабір" Полтавського родовища.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 15 вересня 2015 року.

Суддя М.В. Довгопол