Постанова № 51854808, 11.09.2015, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2015
Номер справи
815/2107/15
Номер документу
51854808
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2107/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2015 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кравченка М.М.;

за участі:

секретаря судового засідання - Свириди Х.С.;

представника позивача - Харченка І.Є. (довіреність від 07.04.2015 року);

представника відповідача - Какубері Д.С. (довіреність від 25.03.2015 року),

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРІНВУД ЛТД» до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови від 31.03.2015 року № 16, -

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся з адміністративним позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області в якому просив суд визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.03.2015 року № 16.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.

16.03.2015 року за місцезнаходженням ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» (м. Одеса, просп. Шевченка, 6, корп. 2) звернувся головний державний інспектор Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Каменський С.І. з направленням на здійснення позапланової перевірки від 11.03.2015 року № 911 з метою проведення перевірки.

17.03.2015 року Каменський С.І. прибув за місцезнаходженням ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» та надав запит від 16.03.2015 року № 05/1-2710 про надання копій документів, що стали підставою для видачі дозволу на виконання будівельних робіт № ІУ115133520384.

18.03.2015 року відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» подало до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області інформаційний запит № 18/03-01, за яким вимагалося надати належним чином засвідчену копію дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірки ТОВ «ГРІНВУД ЛТД».

19.03.2015 року Каменський С.І. без повідомлення ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» склав акт про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

31.03.2015 року у відповідь на інформаційний запит ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» отримало лист від 20.03.2015 року № 005/1-2911, в якому була відсутня запитувана інформація, однак зазначалося, що Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області була здійснена позапланова перевірка.

31.03.2015 року Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області виніс постанову № 16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Позивач не погоджується з постановою Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 31.03.2015 року № 16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та вважає, що вона належить до скасування.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити посилаючись на обґрунтування викладені в позовній заяві (а.с.5-12).

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та заперечував проти його задоволення з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову (а.с.38-43).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

16.03.2015 року головний державний інспектор Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Каменський С.І. прибув за місцезнаходженням ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» за адресою: м. Одеса, просп. Шевченка, 6, корп. 2, з метою проведення перевірки на підставі направлення Заступника директора Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_4 на здійснення позапланової перевірки від 11.03.2015 року № 911 (а.с.18), наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 27.02.2015 року № 115 про проведення позапланової перевірки (а.с.45) та постанови начальника слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області ОСОБА_5 від 28.01.2015 року про призначення перевірки містобудівного законодавства (а.с.47).

17.03.2015 року головний державний інспектор Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Каменський С.І. прибув за місцезнаходженням ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» за адресою: м. Одеса, просп. Шевченка, 6, корп. 2, та надав лист від 16.03.2015 року № 05/1-2710 (а.с.17).

В зазначеному листі Заступник директора Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_4 повідомив ТОВ «ГРІНВУД ЛТД», що у період з 13.03.2015 року по 19.03.2015 року проводиться позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 84/5, та просив ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» на період проведення позапланової перевірки забезпечити вільний доступ на об'єкт будівництва та надати належним чином засвідчені копії правовстановлюючих документів на об'єкт реконструкції та документів, що стали підставою для видачі дозволу на виконання будівельних робіт № ІУ115133520384 (а.с.17).

18.03.2015 року ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» подало до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області інформаційний запит № 18/03-01 (а.с.19-20).

В зазначеному запиті директор ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» ОСОБА_6 просив Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області надати належним чином засвідчену копію дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірки.

31.03.2015 року ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» отримало лист від 20.03.2015 року № 005/1-2911 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (а.с.21).

В цьому листі зазначалося, що Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 27.02.2015 року № 115 про проведення позапланової перевірки та постанови начальника слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області ОСОБА_5 від 28.01.2015 року про призначення перевірки містобудівного законодавства в період з 13.03.2015 року по 19.03.2015 року була здійснена позапланова перевірка ТОВ «ГРІНВУД ЛТД», за результатами якої складено 19.03.2015 року акт та протокол.

Підставами для прийняття Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області акту про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності стали не надання директором ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» копій документів на вимогу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області та відмові доступі посадовим особам Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області для проведення перевірки на об'єкт будівництва.

31.03.2015 року Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області виніс постанову № 16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (а.с.14-16).

Відповідно до цієї постанови ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 12180,00 грн.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Перевіривши законність дій та рішень відповідачів, суд дійшов висновку, що постанова Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.03.2015 року № 16 належить до скасування.

Відповідно до абз.2 ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553.

Відповідно до абз.2 п.1 зазначеного Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами.

Згідно з п.5 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Також, суд зазначає, що згідно з Додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» Держархбудінспекція включена до переліку державних інспекцій та інших контролюючих органів, яким надаватиметься дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців шляхом прийняття відповідного розпорядження.

При цьому, відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Однак, суд наголошує, що згідно з ч.8 розділу 3 «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.

З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, контролюючий орган (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) має право здійснювати перевірку суб'єктів господарювання протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України.

Під час розгляду справи суд встановив, що відповідного дозволу Кабінету Міністрів України у Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на проведення перевірки ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» немає.

При цьому, суд вважає, що постанова начальника слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області ОСОБА_5 від 28.01.2015 року про призначення перевірки містобудівного законодавства є недостатньою підставою для призначення та проведення перевірки.

Таким чином, суд вважає, що Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області не мав права проводити перевірку ТОВ «ГРІНВУД ЛТД».

Крім того, суд не погоджується з доводами відповідача, що 19.03.2015 року під час складення акту про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності був присутній директор ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» ОСОБА_6, який відмовився від підписання та отримання зазначених документів.

З огляду на матеріали справи суд встановив, що відповідно до наказу № 01/03-15 від 18.03.2015 року (а.с.32), посвідчення про відрядження (а.с.33) директор ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» ОСОБА_6 19.03.2015 року знаходився у відрядженні в місті Кодима Одеської області.

Таким чином, суд вважає, що директор ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» ОСОБА_6 19.03.2015 року фактично не міг бути присутнім під час складення та підписання акту про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Зазначені твердження підтвердив у судовому засіданні свідок директор ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» ОСОБА_6

Суд наголошує, що відповідно до п.9 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Тобто, суд встановив, що акт про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 19.03.2015 року, що складені відносно ТОВ «ГРІНВУД ЛТД», містять недостовірні відомості.

Таким чином, суд вважає, що оскільки відповідач не мав права проводити перевірку позивача, акт про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 19.03.2015 року містять недостовірні відомості, то постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 31.03.2015 року № 16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, що прийнята за наслідками такої перевірки ТОВ «ГРІНВУД ЛТД», слід скасувати.

Під час розгляду справи представник відповідачів не надав доказів, які спростовують встановлені вище факти.

Адже, відповідно до ч.2 ст.72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.1 ст.94 КАС України: «Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідно місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його службова або посадова особа».

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 27, 69-71, 86, 94, 159-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.03.2015 року № 16.

3. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРІНВУД ЛТД» (ідентифікаційний код юридичної особи 38848682) суму сплаченого судового збору в розмірі 182 (сто вісімдесят два) грн. 70 коп.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст.185, 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.254 КАС України.

Повний текст постанови складений 11 вересня 2015 року.

Суддя М.М. Кравченко